Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Да спасим жабите

  1. #1
    Запален ланчист Peak1's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив, Кичука
    Age
    35
    Posts
    233

    Default Да спасим жабите

    Жабите обитават нашата планета от повече от 250 милиона години. В наши дни 1/3 от общо 6485-те вида са на ръба на изчезването.
    Рядко се случва да се случи цял род животни да изчезнат. Ние не сме съществували, когато това се е случило с динозаврите, но според много учени точно пред това са изправени жабите и други представители на земноводните.

    Замърсяването, глобалното затопляне и унищожаването на местообитанията вече са взели сериозни жертви. През последните 10 години са изчезнали 170 вида жаби, а други 1900 са сериозно застрашени. Освен горе споменатите причини, гъбична инфекция също мори тези създания. Тя покрива кожата им и прави порите не функционални. Тъй като жабата разчита на порестата си кожа за хидратация и част от дишането, гъбичката буквално я оставя без вода и затруднява дишането. При това положение земноводното е обречено да умре от дехидратация.

    Природозащитниците смятат, че защитна мярка е повече от наложителна, за да може идните поколения да знаят какво е жаба, за да сме сигурни, че в Южна Америка няма да има нашествие на заразо-носещи комари, и че животоспасяващите лекарства все още ще могат да се извличат от жаби. Болкоуспокояващите разчитат на жабите за поне една активна съставка, а СПИН изследователите са открили в тях химикал, който изглежда има анти-ХИВ ефект!

    Причината да ви занимавам с това е, че една от организациите - "SAVE THE FROGS", която се занимава със спасяването на жабите има нужда от подкрепа в един конкурс. Наградата за топ100 е по 25 000$, а за победителя 250 000$!

    Моля гласувайте на:
    https://apps.facebook.com/chasecommu...src=vote_share
    Alfa Romeo 166 2.4JTD /// Lancia Delta 2.0 16V GT

    ex Mercedes-Benz W124; ex Lancia Kappa

  2. #2
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Всяко едно същество се нуждае от подкрепа, защото има място в света.Съответно неговата среда, пък е среда и за други, храна за трети и т.н.Напълно покдрепям
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  3. #3

    Default

    Може би изчезват както твърдят хората, но аз не мога да го усетя - дори си мисля, че се увеличават.На вилата си имам два фонтана и не мога да ги изгоня цяло лято оттам - дори не им пречат разните му препарати, които хвърлям против зеленясване на водата, а таранки и раци мрат от тях.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  4. #4
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Основният проблем тук е разрушаването на техните местообитания.
    След промените 89 година, много от осушените земи с цел превръщането им в земеделски такива, отново възвърнаха предишния си облик. Превърнаха се пак във влажни зони.
    Навремето всяко кътче земя трябваше да бъде осушено /особено край Дунава/, за да може да се обработва като земеделска земя.
    Сега вече тази земя не се обработва, а и не само тя, и постепенно, подходящите за жабите местообитания се увеличиха значително.
    За мен проблем може да съществува единствено и само за червенокоремната бумка, но не зная да има нови проучвания за нея. Тя обитава пояса до 400 м н.в, който е най-силно урбанизиран и с най-голямо антропогенно въздействие. При нейното другарче жълтокоремната бумка, нещата са малко по-различни, защото нейните местообитания достигат до 1900 м н.в., където е доста "по-спокойничко".
    За останалите представители на разред Anura или безопашатите земноводни в България, не мисля, че има сериозни заплахи.
    Ние не сме зле, чужденците а се оправят сами

  5. #5
    Запален ланчист Peak1's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив, Кичука
    Age
    35
    Posts
    233

    Default

    Quote Originally Posted by Susscrofa View Post
    За мен проблем може да съществува единствено и само за червенокоремната бумка
    Червенокоремната бумка bombina orientalis (всъщност й викат огненокоремна) не е български вид. Тя е от Азия като зелената форма е от Корея, а кафявата от Русия.

    В България се среща само жълтокоремния братовчед bombina bombina. И двата вида не са застрашени... все още.

    Quote Originally Posted by Susscrofa View Post
    Ние не сме зле, чужденците а се оправят сами
    Надявам се това да е само тролване... ако наистина го мислиш...
    Alfa Romeo 166 2.4JTD /// Lancia Delta 2.0 16V GT

    ex Mercedes-Benz W124; ex Lancia Kappa

  6. #6

    Default

    Не знам кой какво мисли, но при мен се въдят яко жаби - като тръгна за стрижа с косачката, при по-висока трева започват да скачат разни дребни жабета пред машината и колкото и да ги пазя, все се оказва някое под перката.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  7. #7
    Запален ланчист Peak1's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив, Кичука
    Age
    35
    Posts
    233

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Не знам кой какво мисли, но при мен се въдят яко жаби - като тръгна за стрижа с косачката, при по-висока трева започват да скачат разни дребни жабета пред машината и колкото и да ги пазя, все се оказва някое под перката.
    В България популациите са все още стабилни, но в световен мащаб това далеч не е така.

    Особено в тропическите райони.
    Alfa Romeo 166 2.4JTD /// Lancia Delta 2.0 16V GT

    ex Mercedes-Benz W124; ex Lancia Kappa

  8. #8
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by Peak1 View Post
    Червенокоремната бумка bombina orientalis (всъщност й викат огненокоремна) не е български вид. Тя е от Азия като зелената форма е от Корея, а кафявата от Русия.

    В България се среща само жълтокоремния братовчед bombina bombina. И двата вида не са застрашени... все още.



    Надявам се това да е само тролване... ако наистина го мислиш...
    Не знам кое е "тролване", но поне вземи понаучи малко за земноводните в България и тогава се бори да опазваш тропически жабета.
    Червенокоремната бумка /Bombina bombina, Linnaeus, 1761/ е с ареал, централна и източна Европа, на изток до р. Волга и степите около Каспийско и Черно море.

    Относно тяхната защита мога да ти постна това:
    Разред Безопашати
    Order Anura/Ecaudata


    Семейство Бумки - Discoglossidae

    Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
    Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
    Световна червена книга - LC
    Бернска конвенция - Приложение II
    Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

    Жълтокоремна бумка (Bombina variegata)
    Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
    Световна червена книга - LC
    Бернска конвенция - Приложение II
    Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV


    Продължавам да твърдя, че на Балканския полуостров има видове, които наистина се нуждаят от защита и не считам, че ние трябва да се грижим за жабките в "Южна америка". За тях да се погрижат компаниите, които извеждат сечи в тропическите гори. Те са доста богати и са все от развити страни.
    Last edited by Susscrofa; 17-11-2011 at 09:29.

  9. #9
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Тук "Susscrofa" е напълно прав. Този проблем го има наистина, но решението му не зависи "ама грам" от нас и някакво гласуване.
    А ,темата за защита на местни застрашени видове би трябвало да е по-актуална, но със също толкова незначим резултат. Не сме дорасли да спасяваме нещо си, а пък и често няма смисъл...
    Устремявайки се към живота на "западните" общества, ние достигайки го в една или друга степен, може и да се сетим, че има и други видове които живеят на тая планета. Само че тогава колко от тях все още ще ги има?
    Факт е, има "цивилизация" на определена територия - няма биоразнообразие, има един абсолютно доминиращ вид, отглеждащ други видове, но само такива, от които има полза.
    Колкото по-малко хора има, толкова по-голям шанс имат другите, това е!
    Last edited by bager; 17-11-2011 at 09:55.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  10. #10
    Запален ланчист Peak1's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив, Кичука
    Age
    35
    Posts
    233

    Default

    Quote Originally Posted by Susscrofa View Post
    Не знам кое е "тролване", но поне вземи понаучи малко за земноводните в България и тогава се бори да опазваш тропически жабета.
    Червенокоремната бумка /Bombina bombina, Linnaeus, 1761/ е с ареал, централна и източна Европа, на изток до р. Волга и степите около Каспийско и Черно море.

    Относно тяхната защита мога да ти постна това:
    Разред Безопашати
    Order Anura/Ecaudata


    Семейство Бумки - Discoglossidae

    Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
    Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
    Световна червена книга - LC
    Бернска конвенция - Приложение II
    Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

    Жълтокоремна бумка (Bombina variegata)
    Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
    Световна червена книга - LC
    Бернска конвенция - Приложение II
    Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV


    Продължавам да твърдя, че на Балканския полуостров има видове, които наистина се нуждаят от защита и не считам, че ние трябва да се грижим за жабките в "Южна америка". За тях да се погрижат компаниите, които извеждат сечи в тропическите гори. Те са доста богати и са все от развити страни.
    Да, признавам, обърках двата вида. Само да доуточня, че бумките са семейство Bombinatoridae, а Discoglossidae е семейство кръглоезични жаби, от което бумките са извадени.

    Иначе всички влечуги и земноводно в България са защитени. Това обаче не значи, че всички са застрашени.. поне за сега.

    Иначе смисъла на темата беше, който има фейсбук и желанието да помогне да пусне по един глас за организацията "SAVE THE FROGS!". Първо място ще им осигури 250 000$ - ресурс, с който могат да направят доста за опазването на застрашени видове, така че няма как да приема "чужденците да се оправят, нашите жаби са ок" за друго освен тролване. Достатъчна помощ е дори разпространяването на информацията, за да може хората да се поинтересуват. Аз например така реших лятото да направя езерце на вилата, с което да създам условия, които да стимулират развъждането на диви жаби.

    А въпросната организация вече се е сдобила с постер на международното летище в Атланта (най-натовареното летище в света).

    Alfa Romeo 166 2.4JTD /// Lancia Delta 2.0 16V GT

    ex Mercedes-Benz W124; ex Lancia Kappa

  11. #11

    Default

    Аз се чудя как да се отърва от тези жаби, а ти ще ги развъждаш - не знам как да ти ги събирам и предавам, иначе бих го направил.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  12. #12
    Запален ланчист Peak1's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив, Кичука
    Age
    35
    Posts
    233
    Alfa Romeo 166 2.4JTD /// Lancia Delta 2.0 16V GT

    ex Mercedes-Benz W124; ex Lancia Kappa

  13. #13
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Първата ми автомобилна любов е едно ауди 50 или Поло.
    Беше жабешко зелено и му виках Жабока!
    И до сега, номера му е нашия таен код със сина ми!
    Жабата влезе реално в живота ми!
    Съкратено: жабата, освен, че е много симпатично животинче, тя е най-добрия лакмус за условията на живот.
    Хванете ли жаба, почешайте я по коремчето и я пуснете внимателно!
    Last edited by mordohy; 30-11-2011 at 20:56.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #14

    Default

    Не знам какво хубаво им намирате, но за мен са много гнусни.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  15. #15
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    И аз не мога да ги ям.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •