Results 1 to 11 of 11

Thread: Покупка на МПС от физическо лице

  1. #1

    Default Покупка на МПС от физическо лице

    Колеги решил съм да купувам една кола. Цената и е 7100лв и е собственост на физическо лице. Искам да ви попитам какво е възможно да се направи за да платя минимални разходи при прехвърлянето при нотариуса. Колата е с платен данък и няма проблеми в документите. Ходих при един нотариус да питам каква е процедурата те ми казаха че трябва да извадим застрахователна оценка на автомобила и на базата на нея и на договорената между нас цена се определя нотариалната такса. Казах им да ми дадат пример при стойност от 5000лв и ми обявиха 360лв разходи което ми се стори доста. Има ли начин примерно да извадя застрахователна оценка на значително по-ниска стойност примерно 2000-3000лв и да кажем че купувам колата за толкова и че е в много лошо техническо състояние или дори ,че я получавам като дарение?

    Alfa 156 2.0ts НЯМА Я ВЕЧЕ, Alfa 145 1.6 Boxer И НЕЯ, Alfa 145 1.6ts И НЕЯ

  2. #2

    Default

    Възможно е да се оцени и на по-ниска стойност от тази която си посочил - обикновено нотариусите имат оценители с които работят и те уреждат всичко.
    Преди години нотариуса ми уреди всичко - оценка, таксата за покупко-продажбата по сметката на Общината и при него платих всичко.
    Мисля, че бяха оценили колата за 400-500лв.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  3. #3

    Default

    Преди няколко дни правих оценка точно за пред данъчните и на база цената се плаща 2.5%.

    Конкретно за оценяването много зависи при кой и къде ще я направиш оценката, но възможно е цената да е по-ниска от реалната около 2-пъти.

    ex Аlfa Romeo 156 2.0 16V TWIN SPARK mod '99 замина...
    0889 636 093

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by raiders View Post
    Преди няколко дни правих оценка точно за пред данъчните и на база цената се плаща 2.5%.

    Конкретно за оценяването много зависи при кой и къде ще я направиш оценката, но възможно е цената да е по-ниска от реалната около 2-пъти.
    Колега говороте ясно или пишете ясно ако съответно вие сте наясно със нещата,а би трябвало да сте...!!!
    Тази застрахователна стойност я изисква нотариуса,но тя не влияе на неговата такса за самата сделка.
    Застрахователната стойност на автомобила се определя от застрахователен експерт,посредством каталог shwace,по големия талон на автомобила,екстрите,овехтяване и т.н,както при автокаско,а това че някой ги пише като гледа тавана и пише 500лв е друг въпрос.
    Самата оценка служи единствено и само когато автомобила се регистрира във данъчното,а самия процент от застрахователната оценка се самоопределя на местна общинска почва,ИЛИ тази такса се явява еднократно при регистрация във данъчното като такса придобиване на МПС,някъде е 2%,2.5% във всяка община е различно.
    Какви нотариуси какви проценти и тем подобни,неговата такса си самоопределя той и това което е решил ще си го вземе.
    Last edited by dilian alfa gtv; 21-11-2011 at 08:04.
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by dilian alfa gtv View Post
    Колега говороте ясно или пишете ясно ако съответно вие сте наясно със нещата,а би трябвало да сте...!!!
    Тази застрахователна стойност я изисква нотариуса,но тя не влияе на неговата такса за самата сделка.
    Застрахователната стойност на автомобила се определя от застрахователен експерт,посредством каталога Шваке,по големия талон на автомобила,екстрите,овехтяване и т.н,както при автокаско,а това че някой ги пише като гледа тавана и пише 500лв е друг въпрос.
    Самата оценка служи единствено и само когато автомобила се регистрира във данъчното,а самия процент от застрахователната оценка се самоопределя на местна общинска почва,ИЛИ тази такса се явява еднократно при регистрация във данъчното като такса придобивка на МПС,някъде 2%,2.5% и т.н
    Какви нотариуси какви проценти и тем подобни,неговата такса си самоопределя той и това което е решил ще си го вземе.
    Като чета какво пишеш - голяма бъркотия ти е в главата.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Като чета какво пишеш - голяма бъркотия ти е в главата.
    Какво по точно имаш във предвид колега,точно така е както съм написал.
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

  7. #7

    Default

    Оценката влияе и то сериозно на таксата. В наредбата (или там каквото и да е) за таксите на нораиусите пише , че таксите се определят на база на по-високата стойност между застрахователната оценка и стойноста на сделката. Ако продаваш за 100лв но оценката ти е 3000лв си плащаш такси бърху 3-те бона.

    Alfa 156 2.0ts НЯМА Я ВЕЧЕ, Alfa 145 1.6 Boxer И НЕЯ, Alfa 145 1.6ts И НЕЯ

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by cassillas View Post
    Оценката влияе и то сериозно на таксата. В наредбата (или там каквото и да е) за таксите на нораиусите пише , че таксите се определят на база на по-високата стойност между застрахователната оценка и стойноста на сделката. Ако продаваш за 100лв но оценката ти е 3000лв си плащаш такси бърху 3-те бона.
    Както и да,гледай да си намериш някъде да ти я оценят на малко пари,ако не можеш пиши л.с
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

  9. #9
    Болен алфист BatVas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    3,048

    Default

    Абе тая оценка за пред нотариус преди време за 164-ката имах оценка 500 лева, а вземах колата за близо 3 хил. Та правете си сметка.
    2.0 8V - R4 T.S -164 Super -ЕX, 2.5 12V - V6 - 155 Super-EX, 3.0 24V - V6 - GTV CF3 -EX
    CLK 430 - V8 Monster-EX, Семейна Корола е150, 3-ка е36 за кеф

  10. #10

    Default

    Таксата на нотариуса се определя именно възоснова на застрахователната оценка, както и местния данък в размер на 2.5%
    За кола на стойност 7000лв. нотариалната такса, с ВКЛЮЧЕН местен данък 2.5%, е горе-долу толкова - 350-360лв., т.е. цената обявена в първия пост е нормална.
    Сега, ако това е цена БЕЗ местен данък, може да се счита за висока!
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  11. #11

    Default

    Колеги колата вече е моя собственост. Огромни благодарности на колегата "raiders" изключително точен и коректен уреди ми застрахователна оценка на цена която исках и ми спести около 200лв разходи. В крайна сметка дадох 166,90лв при нотариуса и 19лв в КАТ. Съветвам ви ако смятате да купувате по подобен начин кола от частно лице да си занесете договор за покупко-продажбата свален от интернет както направих аз. Иначе за "изготвяне" на договор (по точно разпечатване на 2 листа) ще ви искат 90лв!!!

    Alfa 156 2.0ts НЯМА Я ВЕЧЕ, Alfa 145 1.6 Boxer И НЕЯ, Alfa 145 1.6ts И НЕЯ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •