Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: газова бутилка на 156 ца отстрани(снимки)

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Берковица
    Posts
    405

    Question газова бутилка на 156 ца отстрани(снимки)

    колеги мисля да си сложа бутилка отстрани от ляво и мисълта ми как ще стой до колко литра може??

    искам да е нещо малко но не знам колко?

    ако може някой да качи снимки с така сложена бутилка в алфа ромео 156(СЕДАН)
    Alfa Romeo 145 junier -на части/Alfa Romeo 2.0 QV НА ЧАСТИ/Alfa Romeo 156 2.0 TS GTA-Продадена/
    Аlfa Romeo 155 1.7ts-Продадена/Volvo V70 2.4 140 1999g-Продава се/Настояща Volvo V70 2.0 TURBO AWD 226(За сега)Кончета!

  2. #2
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Колега моята е там 25л, събира се перфектно. След малко ще слизам до колата ще направя няколко снимки

  3. #3
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Ето и снимките, на последните съм показа и зареждането.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails S6007851.jpg   S6007852.jpg   S6007853.jpg   S6007854.jpg   S6007855.jpg  


  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Берковица
    Posts
    405

    Default

    колега 25 побира гас или толко е общото на бутилката така ли стой на една страна?

    давайте още снимки да преценя
    Alfa Romeo 145 junier -на части/Alfa Romeo 2.0 QV НА ЧАСТИ/Alfa Romeo 156 2.0 TS GTA-Продадена/
    Аlfa Romeo 155 1.7ts-Продадена/Volvo V70 2.4 140 1999g-Продава се/Настояща Volvo V70 2.0 TURBO AWD 226(За сега)Кончета!

  5. #5
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Води се 25, приблизително 24 събира. Така стой , преди монтажа с майстора пробвахме няколко и тази стоеше най-добре. Мястото е найстина добро и това със зареждането мисля ,че добре се получи Ако зареждането не е там мисля ,че може да мине още към стопа

  6. #6
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Quote Originally Posted by dani_alfata View Post
    колега 25 побира гас или толко е общото на бутилката така ли стой на една страна?

    давайте още снимки да преценя
    Бутилката е с общ обем 25л. и ако работи сондата трябва да зарежда 80% от обема си, или около 20л.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  7. #7
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    роби, това правило за всички производители ли е валидно?

    тоест, когато на моята пише 42 литра, означава ли, че нормално събира 33,6?
    и някъде там трябва да изключи?
    156 SW 2001 бивша.

  8. #8
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Това не зависи от производителите на бутилки, а за сондите.
    Друг е въпроса, че това е доста относително. Зависи от много фактори, пък и никой не е казал, че "тоалетното казанче" ще сипе точно-еди колко си до грам. Идеята е да има аванс в бутилката.
    Проблем е когато в 42 литрова бутилка влизат перманентно 41.5л. Тогава е ясно, че сондата не затваря по някаква причина.
    Вариации в тия 80% в + и - в рамките на 2-3л. са абсолютно нормални.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  9. #9
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    не разбрах, коя вместимост е отбелязана фабрично на бутилката.
    когато пише 42 и ми сипят 41,5 какво да си мисля?
    *всичко е ок.
    *имам проблем. сондата не изключва и са я натъпкали до гърловината.
    156 SW 2001 бивша.

  10. #10
    започва да се пристрастява ldv6's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Plovdiv
    Posts
    92

    Default

    Фабрично пише абсолютния обем на балона. 20% от него се приема, че се оставя за разширение (грубо казано). Реално се зарежда с течна фаза пропан-бутан 80%, т.е. в 50 литрова бутилка влизат 40л, +-2-3л. на газстанцията. Ако сондата не изключва зимно време и я нагъчиш до дюзата на тръгване на дълъг път не е особено страшно. Ако обаче я напълниш не на 80%, а на 95-97% лятото и оставиш колата на припек, като идеш обратно при нея ще намериш нещо там, ама дали изобщо ще прилича на колата ти е съмнително...
    Недозавиване е когато се халосаш у дувара с предницата
    Презавиване е когато се халосаш у дувара със задницата
    Мощност е колко бързо ще се халосаш у дувара
    Въртящ момент е колко далече ще влачиш дувара...

  11. #11

    Default

    Това последното е маалко пресилено ама общо взето си прав
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Правилото с тези 80% от обема на бутилката не е случайно измислено и е едно от най-важните неща, които трябва да се спазват.
    Доколкото си спомням, течната фаза на пропан-бутан увеличава налягането си със 7 атмосфери на всеки градус по целзий увеличение на околната температура.

    Преведено на по-прост език това означава следното:

    Зареждаш сутрин рано през лятото при температура 25 градуса и пълниш бутилката на 100% от обема и. Непосредстветно след зареждането налягането в нея е около 10 - 12 атм. След обяд околната температура е станала 35 гр. Т. е. температурата е нарастнала с 10 гр. Това води до повишаване на налягането в бутилката със 70 атм. Или като се сумира с първоначалното налягане, се оказва, че бутилката е надута с около 80 атм.
    Доколкото знам, производителите на бутилки гарантират това, че бутилката издържа налягане до 30 - 40 атм.
    Накратко имате си бомба в колата. Ако пък случайно бутилката е изложена на пряка слънчева светлина, тогава температурата може да достигне и над 50 гр.

    Когато има 20% газова фаза в бутилката нещата изглеждат по много по-различен начин. Налягането пак нараства с увеличаване на температурата но вече много по-малко, сравнено с онези 7 атм./гр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Колега, на 4.0-4.5MPa 99% от пропан бутановите съдове се пръсват.
    Какви 70атм. те гонят? Бутилките рядко надхвърлят 2.0MPa. Хидравликата се прави на 3.0MPa като това е със "запас". Рядко има италиански производители които правят съдове до 4,5MPa

    Едни прости сметки показват, че идеален газ затворен в обем, при условие, че при-20гр. налягането е 1,6MPa, при 50гр. налягането ще бъде 1,72MPa /или 17,2атм./
    Премам, че пропан бутана не е идеален газ и се разширява повече, но както и да стане това едва ли надхвърля 20атм.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by robygas View Post
    Колега, на 4.0-4.5MPa 99% от пропан бутановите съдове се пръсват.
    Какви 70атм. те гонят? Бутилките рядко надхвърлят 2.0MPa. Хидравликата се прави на 3.0MPa като това е със "запас". Рядко има италиански производители които правят съдове до 4,5MPa

    Едни прости сметки показват, че идеален газ затворен в обем, при условие, че при-20гр. налягането е 1,6MPa, при 50гр. налягането ще бъде 1,72MPa /или 17,2атм./
    Премам, че пропан бутана не е идеален газ и се разширява повече, но както и да стане това едва ли надхвърля 20атм.
    70 те атмосфери, които "ме гонят" подробно обясних откъде се получават.
    Останалите изходни парамерти като 7 атм/градус повишаване на налягане при 100% пълна бутилка с ТЕЧНА фаза, както и гарантираното налягане при което издържат бутилките, ги знам от провежданите преди години курсове в Сопот, за издаване на удостоверения за правоспособност.
    Ако там са проповядвали неверни неща - това е друг въпрос.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Е ...щом си ходил на курсове в Сопот може.
    Аз се базирам на разни стари физични закони от 18-ти век.
    Извини ме.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •