Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Разпределение на спирачното усилие - преден/заден мост, при снижено окачване

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Разпределение на спирачното усилие - преден/заден мост, при снижено окачване

    Здравейте колеги!
    Снощи, шофирайки колата от подписа по булеварда, ми се наложи да спра малко по-интензивно, при което се чу звук от триенето на блокиралите задни колела по асфалта, а предните колела все още си се въртяха. Температурата беше около 3 градуса, а гумите в момента са летни, което обяснява и намаленото сцепление.
    Проблема обаче е, че до сега никога не ми се е случвало задните колела да блокират преди това да се случи с предните.
    Тогава се поразмислих и стигнах до заключението, че сменяйки окачването на автомобила с по-снижено такова, положението на задния мост е променено спрямо купето и в момента вероятно "кантарчето" седи отворено.
    Въпроса ми е - има ли някакъв начин за регулиране на това кантарче? Ако има - до колко е прецизно това регулиране? Питам, защото ако го регулирам в настоящото си положение да бъде затворено, то при качването на двама човека отзад не се променя много положението на задната ос (потъването й към купето), защото пружините са доста твърди. А пък ми се иска при натоварен автомобил, задните спирачки да си сработват.

    Какви са вашите предложения и препоръки?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Здравейте колеги!
    Снощи, шофирайки колата от подписа по булеварда, ми се наложи да спра малко по-интензивно, при което се чу звук от триенето на блокиралите задни колела по асфалта, а предните колела все още си се въртяха. Температурата беше около 3 градуса, а гумите в момента са летни, което обяснява и намаленото сцепление.
    Проблема обаче е, че до сега никога не ми се е случвало задните колела да блокират преди това да се случи с предните.
    Тогава се поразмислих и стигнах до заключението, че сменяйки окачването на автомобила с по-снижено такова, положението на задния мост е променено спрямо купето и в момента вероятно "кантарчето" седи отворено.
    Въпроса ми е - има ли някакъв начин за регулиране на това кантарче? Ако има - до колко е прецизно това регулиране? Питам, защото ако го регулирам в настоящото си положение да бъде затворено, то при качването на двама човека отзад не се променя много положението на задната ос (потъването й към купето), защото пружините са доста твърди. А пък ми се иска при натоварен автомобил, задните спирачки да си сработват.

    Какви са вашите предложения и препоръки?



    Може да изхвърлиш всичко и да го застопориш в избрано от теб положение,след като не мърда колата то и механизма няма да работи адекватно.
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

  3. #3

    Default

    По принцип производителя на комплекта пружини трябва да го е мислил това като ти е направил афтърмаркет комплект точно за тая кола... Вече ако е правено "сбирщайн" и предните са различни от задните или пък само едните са сменени с по-ниски а другите не (виждал съм и двата варианта на коли ), едва ли някой ще може да ти го сметне точно в каква позиция трябва да стои кантара, за да хващат еднакво...
    Между другото малко е странно това, което казваш, че се е случило според теб - хвани някой да наблюдава отстрани и ти удари няколко екстремни спирачки, за да си сигурен, че се случва точно това явление (задните да блокират а предните не)

  4. #4
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    По принцип производителя на комплекта пружини трябва да го е мислил това като ти е направил афтърмаркет комплект точно за тая кола... Вече ако е правено "сбирщайн" и предните са различни от задните или пък само едните са сменени с по-ниски а другите не (виждал съм и двата варианта на коли ), едва ли някой ще може да ти го сметне точно в каква позиция трябва да стои кантара, за да хващат еднакво...
    Между другото малко е странно това, което казваш, че се е случило според теб - хвани някой да наблюдава отстрани и ти удари няколко екстремни спирачки, за да си сигурен, че се случва точно това явление (задните да блокират а предните не)
    Пружините са сменяни и четирите - в комплект и са закупени от официалния вносител за България на "H&R".
    Откакто съм с тези пружини, такова явление (като описаното по-горе) до сега не ми се беше случвало, Но пък и пътищата по които съм се движел до сега бяха все сухи и топли. Явно разликата в спирачното усилие преден/заден мост е променена с много малко и се прояви едва при студен и леко влажен асфалт.
    А относно дали блокират само задните или и предните - на 100% съм сигурен, че блокираха само задните, а предните се въртяха, защото колата не загуби управление.

    Ако има вариант "кантарчето" да се настрои и да работи коректно, предпочитам да го направя, вместо да го елиминирам.
    Как точно става прецизното настройване на кантарчето?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  5. #5
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    Ами според мен трябва да си смениш пружинката, с която е захванато кантарчето към моста с една идея по-дълга. Примерно 5мм по-дълга или 1см. Малко опитно, но можеш да пробваш, като сложиш някакъв достатъчно сигурен материал, с който да удължиш рамото и да направиш експерименти, колко по-дълга трябва да е. Или най-сигурно, да видиш на някоя друга 155-ца, колко е дълго рамото с вирнатата задница и колко е при теб, като компенсираш разликата с някакъв удължител или да си изкривиш пружинката по размера, или да си намериш някаква пружинка по новия размер.
    п.с.
    Имам подаръче за черната перла... да те помоля пак на лично за адреса!
    Last edited by phoenix; 29-11-2011 at 11:50.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  6. #6
    Запален алфист nonamecrew's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pazardjik
    Posts
    448

    Default

    Доста от нашите коли се движат с изцяло премахнат кантар ... до сега не сме имали кой знае какви ядове в това отношение .. даже много хубаво си спират колите

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    отстраняването на кантара не е препоръчително щото така задните гуми блокират точно тогава когато не искаш.
    на кантара има една пружина която му действа. фактически не е важно каква е пружината и не е нужно да се променя рамото. важното е с каква сила действа пружината на кантара. като си променил окачването, тая пружина вече действа с различна сила. фактически просто трябва да я настроиш наново според данните в мануала.
    настройката се извършва по следния начин - качваш ненатоварената кола на хоризонтален канал. освобождаваш лостчето на кантара от съответния винт. с домакински кантар опъваш куката за калибрация с оказаните в мануала килограми според вида спирачки. държиш в опънато положение и стягаш винта. това е.
    точка

  8. #8
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    отстраняването на кантара не е препоръчително щото така задните гуми блокират точно тогава когато не искаш.
    на кантара има една пружина която му действа. фактически не е важно каква е пружината и не е нужно да се променя рамото. важното е с каква сила действа пружината на кантара. като си променил окачването, тая пружина вече действа с различна сила. фактически просто трябва да я настроиш наново според данните в мануала.
    настройката се извършва по следния начин - качваш ненатоварената кола на хоризонтален канал. освобождаваш лостчето на кантара от съответния винт. с домакински кантар опъваш куката за калибрация с оказаните в мануала килограми според вида спирачки. държиш в опънато положение и стягаш винта. това е.
    Колега, можеш ли да ми кажеш на коя страница и в кой раздел от менюалите е описана тази процедура, че аз вчера се порових доста, но не открих нищо.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ето тук
    http://www.berlinasportivo.com/Techn...inclBrakes.pdf

    на страници 62 и 73 имаш описание.
    на страница 88 е настройката. дават 5 килограма.
    между другото, регулатора е същия като на 145/146. при нас настройката май беше нещо то рода на 10кг.
    точка

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    При спортното окачване имаме по-къс ход на лоста на кантара.
    Цялата гяволия е, да направим така, че ъгъла, под който се движи лоста да е същия, както и при нормалното окачване.
    Ако си представим, че лоста в отпуснато и натоварено положение са бедрата на един равнобедрен триъгълник, то хода ще е основата му.
    Ясно е, че при спортно окачване, лоста трябва да се скъси, за да имаме същия ъгъл, както и при нормалното окачване.
    Колко трябва да е лоста!?
    Ами решават се подобни триъгълници.
    Търсената дължина на лоста, към дължината на лоста е равно на хода на спортното, към хода на нормалното окачване.
    Всичко това до тук за маниаци!

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    що трябва да го променяме щом задницата не се вирва и може да понесе повече спирачно усилие.
    а и тоя регулатор е много смотан, не е като на твоята 33-ка
    точка

  12. #12
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Като го гледам е точно като моя, но с по-смотана лостова система. Задните апарати също.
    А те са толкова келяви, че като гледам на моята няма особена файда от кантара, пък какво остава за 155.
    Боби го е изхвърлил неговия. Аз моя съм го "тунинговал" посредством щанга и френски ключ.
    Точно за това казвам, че поста ми по-горе с геометрията си е чиста теория от типа: "напънала се планината и родила мишка"

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Температурата беше около 3 градуса, а гумите в момента са летни, което обяснява и намаленото сцепление.
    Не е по темата или да е решение, но ако имаше зимни гуми със същото качество, спирането ти щеше да е още по зле......зимните гуми са по добри само и единствено на сняг.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  14. #14
    Старши алфист nastybg's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    566

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Не е по темата или да е решение, но ако имаше зимни гуми със същото качество, спирането ти щеше да е още по зле......зимните гуми са по добри само и единствено на сняг.......
    Не съм съгласен - " ... технологията в производството на зимни гуми е използването в каучуковата смес на силициев двуокис SiO2, химическо съединение известно под името силика. При температури под 7 градуса Целзий, обикновената каучукова смес на летните и всесезонни гуми губи еластичността си и не може да осъществи добро сцепление с пътя дори при сухи условия !"
    ---Alfa 147 1.9JTD ---Fiat Coupe 2.0 16V EX ---Alfa GT 1.9 JTDm EX---BMW E90

  15. #15

    Default

    Не ми се спори по темата за зимните гуми, всеки сам прави избора си.......
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=14203

    П.П - трябваше да видиш при 5-6 градуса на асфалта, едно Волво С60 за 3 часа каране на Калояново с зимни гуми какви парцали хвърчаха от тях, и как бяха на конци после, а ние изкарахме без ядове с 4 летни китайки......не че е показателно, но е любопитно все пак.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •