Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Въпрос за хидравличен цилиндър.....

  1. #1

    Default Въпрос за хидравличен цилиндър.....

    .......не съм свръхвещ по хидравлика и затва сондирам ситуацията......
    В момента съм на фаза "Направи си сам койловъри", и се боря с евентуалните трудности.......
    Пружините не са проблем като цяло, близо до СТЗГ има заводче, правят ги както ти кефне, и колкото си твърди човек иска.......не е проблем и да се направи регулирането по височина на амортисьора - проблема е че стоковите амортисьори имат твърде голям ход, спортните имат малко по малък, но пак е твърде голям.......а като се сложат по твърди пружини колата се вдига, а това е нежелателно......единствения изход е амортисьор с ход който може да се лавира.......
    В случая искам да ползвам обикновен хидравличен цилиндър вместо амортисьор......щото се си мисля че амортисьора е просто един пневматичен или хидравличен цилиндър........

    Както го виждате на снимката - вход и изход обозначени с Е на схемата - по принцип оттам се подава или отнема течност под налягане и буталото се движи нагоре надолу........свързваме входа и изхода, слагаме един регулируем клапан там който да пропуска повече или по малко течност от едната към другата посока или обратно и мисля че имаме готов амортисьор......или поне аз така си го обяснявам......
    Все пак работата на амортисьора е да тушира рязкото пропадане или скачане на гумата нагоре надолу, а в случая тва даже ще може и да се регулира.......
    Въпроса е дали въпросните и масови хидравлични цилиндри могат да свършат тази работа.......
    Ся знам че ще е много гърч да се монтира тва на кола и накара да работи, но понеже не съм спец по хидравлика, и не знам дали тия хидр цилиндри могат да понесат резки смени на посоката на налягането, затва пускам и тая тема........
    Някой вещ по въпроса......????
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 03-12-2011 at 22:23.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    .......не съм свръхвещ по хидравлика и затва сондирам ситуацията......
    В момента съм на фаза "Направи си сам кайловъри", и се боря с евентуалните трудности.......
    Пружините не са проблем като цяло, близо до СТЗГ има заводче, правят ги както ти кефне, и колкото си твърди човек иска.......не е проблем и да се направи регулирането по височина на амортисьора - проблема е че стоковите амортисьори имат твърде голям ход, спортните имат малко по малък, но пак е твърде голям.......а като се сложат по твърди пружини колата се вдига, а това е нежелателно......единствения изход е амортисьор с ход който може да се лавира.......
    В случая искам да ползвам обикновен хидравличен цилиндър вместо амортисьор......щото се си мисля че амортисьора е просто един пневматичен или хидравличен цилиндър........

    Както го виждате на снимката - вход и изход обозначени с Е на схемата - по принцип оттам се подава или отнема течност под налягане и буталото се движи нагоре надолу........свързваме входа и изхода, слагаме един регулируем клапан там който да пропуска повече или по малко течност от едната към другата посока или обратно и мисля че имаме готов амортисьор......или поне аз така си го обяснявам......
    Все пак работата на амортисьора е да тушира рязкото пропадане или скачане на гумата нагоре надолу, а в случая тва даже ще може и да се регулира.......
    Въпроса е дали въпросните и масови хидравлични цилиндри могат да свършат тази работа.......
    Ся знам че ще е много гърч да се монтира тва на кола и накара да работи, но понеже не съм спец по хидравлика, и не знам дали тия хидр цилиндри могат да понесат резки смени на посоката на налягането, затва пускам и тая тема........
    Някой вещ по въпроса......????
    Идеята ти е много примамлива на пръв поглед. Аз не зная дали един хидравличен цилиндър би се справил с резките и многобройни разнопосочни усилия, но в едно съм сигурен:

    Ако свържеш двата щуцера "E" на този цилиндър с една тръба и упражниш усилие върху пръта (да речем отдясно наляво) прътът няма да може да помръдне. Това, поради факта, че работните площи на буталото от двете страни не са еднакви.
    За да се реализира идеята ти, ще трябва да се свърже и външен съд, който да компенсира обемите на преминаващата течност в двете посоки.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ще трябва да се свърже и външен съд, който да компенсира обемите на преминаващата течност в двете посоки.
    Тва едно на ръка, като се определи къде ще е работния момент, мисля че това може да се регулира........
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това с външен компенсиращ съд ми се струва сложно решение, поради това, че променливият клапан ще трябва да пропуска в 3 посоки. Сякаш по-просто ще се получи ако се ползва двустранен цилиндър (с 1 бутало и 2 пръта, които излизат през двете капачки) на който работните площи в двете посоки ще са еднакви. Но пък такива цилиндри по-рядко се срещат.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Добре де, нали в крайна сметка двете половини ще са свързани, и ако буталото отива нагоре, течноста ще излиза през едното Е, минава през редуцира, и влиза през другото Е в другата част на цилиндъра.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Добре де, нали в крайна сметка двете половини ще са свързани, и ако буталото отива нагоре, течноста ще излиза през едното Е, минава през редуцира, и влиза през другото Е в другата част на цилиндъра.....
    Да но сега си представи следното:

    Избутваш буталото отдясно наляво с 1 см. Ако приемем, че лявата работна повърхност на буталото е с площ 100 кв. см. , това означава, че при това преместване на пръта, през левия щуцер "E" ще се изтласка течност с обем 100 куб. см. И ако двата щуцера "E" са свързани с тръба, тези 100 куб. см. течност ще трябва да влязат през десния щуцер "E".
    Ако приемем, че дясната работна площ на буталото е 80 кв. см. (защото самият прът е със сечение 20 кв. см.) то при това преместване с 1 см. наляво, обемът от дясната страна на буталото ще се увеличи с 80 куб. см. Накратко за тези 20 куб. см. течност няма място и те трябва да отидат някъде другаде.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Пак не мога да си го обясня - работния обем на целия цилиндър е 100 мл - когато е в най крайно положение без значение ляво или дясно - от едната страна има минимума 1-2 мл да речем, от другата страна трябва да има 99.......тръгва буталото и колкото излизат от едното Е, толкова влизат в другото Е......от къде идват тия 20 кубсм нещо не мога да си обясня......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #8
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Ники, погледни Ситроенските хидравлични амортисйори на какъв принцип работят, имат разни коменсаторни сфери.
    Не е ли по лесен варянт регулируемо окачване ?

    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Имаш бутало захванато за прът. От страната противоположна на пръта, работната повърхност на буталото е някаква (да я наречем X кв. см).
    Работната повърхност на буталото от страната на пръта е X - площта (сечението) на самия прът.
    В резултат на различните работни повърхности при движение в различните посоки през щуцерите ще се изтласкват и различни количества течност. А трябва да са еднакви, защото излязлата през единия щуцер течност трябва да може да влезе през другия.
    Last edited by ecotronic; 03-12-2011 at 20:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10

    Default

    Те доста от по фешън регулируемите имат такива, въпроса е доколко идеята е приложима, и ще понесе ли такъв цилиндър това движение?
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #11
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Моя скромен опит като хидравлик ме навежда на мисълта че обикновен хидравличен цилиндър доста се различава от амортисьор.Проблема ще дойде от разликата в уплътняването на хлабината между буталото и корпуса на цилиндъра,при амортисьора е пластмасов или метален сегмент,а при масово използваните хидр.цилиндри са гумени семеринги или о-пръстени.В хидравличните системи се набляга на непропускането на хидравлична течност през тази хлабина,докато при амортисьора май не стоят точно така нещата

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Те доста от по фешън регулируемите имат такива, въпроса е доколко идеята е приложима, и ще понесе ли такъв цилиндър това движение?
    Общо взето идеята ти може да се реализира с такъв цилиндър:


    Не е труден за изработка. Ще ползваш единия прът.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Моя скромен опит като хидравлик ме навежда на мисълта че обикновен хидравличен цилиндър доста се различава от амортисьор.Проблема ще дойде от разликата в уплътняването на хлабината между буталото и корпуса на цилиндъра,при амортисьора е пластмасов или метален сегмент,а при масово използваните хидр.цилиндри са гумени семеринги или о-пръстени.В хидравличните системи се набляга на непропускането на хидравлична течност през тази хлабина,докато при амортисьора май не стоят точно така нещата
    Така дефинирани нещата, явно няма да се получи......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Абе вие пак ли пощуряхте!
    Основното при възвратните клапани на амортесьорите е голямата им площ или сечение.
    Както ви харесва.
    Идеята е да може да минава по-голямо количество флуид, защото иначе при рязък удар ще се изкриви пръта на буталото. То по принцип е по-тънко от нормалната хидравлика, точно заради разликата, която се получава в обемите. За това и при маслените амортесьори маслото е по-малко от обема. При газовите е същата система.
    накратко- става!

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Човекът има интересна идея и аз мисля, че е напълно реализируема в занаятчийски условия.
    Е - вярно - сигурно няма да издържи 200 К пробег, ама и няма да му струва 20 К пари.
    Иначе е ясно как се прави фабрично.........с течности, чиито вискозитет се променя от магнитно поле и така управлението на твърдостта става елегантно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •