Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Въпрос за хидравличен цилиндър.....

  1. #16
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Не казвам че няма да се получи,просто няма да е трайно работещо.Интензивното движение при амортисьора ще доведе до прекомерно бързо износване на гумения уплътнител,според мен ако ще правиш нещо в посока външни клапани и т.н.,ползвай амортисьор за основа,а не обикновен хидравличен цилиндър.Винаги може да си направиш бутало без дупки и да. разпробиеш и да му завариш штуцери.

  2. #17
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Не казвам че няма да се получи,просто няма да е трайно работещо.Интензивното движение при амортисьора ще доведе до прекомерно бързо износване на гумения уплътнител,според мен ако ще правиш нещо в посока външни клапани и т.н.,ползвай амортисьор за основа,а не обикновен хидравличен цилиндър.Винаги може да си направиш бутало без дупки и да. разпробиеш и да му завариш штуцери.
    Защо гумен уплътнител, като може съвсем спокойно да сложи някое от тефлоновите производни сегменти.
    Не забравяйте, че тука не е необходимо буталото да не пропуска, а напротив!

  3. #18
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Ами като се умислих при плътно бутало си трябват два клапана в посока свиване и евнтуално един в посока разтягане плюс регулируем бай пас.Напълно е възможно гаражна разработка да доближи като функционалност някоя скъпа система.колко ще е трайна е друг въпрос.

  4. #19
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Защо гумен уплътнител, като може съвсем спокойно да сложи някое от тефлоновите производни сегменти.
    Не забравяйте, че тука не е необходимо буталото да не пропуска, а напротив!
    Ползвал съм част от лентата дето се къса при отваряне от туба селения за заместител на износен пластмасов сегмент на обикновен маслен разглобяем амортисьор на ланча от 80-те години и изкара повече от 10 000км.

  5. #20
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    .......не съм свръхвещ по хидравлика и затва сондирам ситуацията......
    В момента съм на фаза "Направи си сам койловъри", и се боря с евентуалните трудности.......
    Пружините не са проблем като цяло, близо до СТЗГ има заводче, правят ги както ти кефне, и колкото си твърди човек иска.......не е проблем и да се направи регулирането по височина на амортисьора - проблема е че стоковите амортисьори имат твърде голям ход, спортните имат малко по малък, но пак е твърде голям.......а като се сложат по твърди пружини колата се вдига, а това е нежелателно......единствения изход е амортисьор с ход който може да се лавира.......
    В случая искам да ползвам обикновен хидравличен цилиндър вместо амортисьор......щото се си мисля че амортисьора е просто един пневматичен или хидравличен цилиндър........

    Както го виждате на снимката - вход и изход обозначени с Е на схемата - по принцип оттам се подава или отнема течност под налягане и буталото се движи нагоре надолу........свързваме входа и изхода, слагаме един регулируем клапан там който да пропуска повече или по малко течност от едната към другата посока или обратно и мисля че имаме готов амортисьор......или поне аз така си го обяснявам......
    Все пак работата на амортисьора е да тушира рязкото пропадане или скачане на гумата нагоре надолу, а в случая тва даже ще може и да се регулира.......
    Въпроса е дали въпросните и масови хидравлични цилиндри могат да свършат тази работа.......
    Ся знам че ще е много гърч да се монтира тва на кола и накара да работи, но понеже не съм спец по хидравлика, и не знам дали тия хидр цилиндри могат да понесат резки смени на посоката на налягането, затва пускам и тая тема........
    Някой вещ по въпроса......????
    аз не разбирам от хидравлика и затова имам 2 въпроса
    1-амортисьора (познат всъщност като шок абсорбер) каква му е задачата - примерно да превръща едикакъвси вид енергия в едитакъвси вид енергия
    2-е ако е така, какви са приликите и разликите с хидравличен цилиндър.
    точка

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    1-амортисьора (познат всъщност като шок абсорбер) каква му е задачата - примерно да превръща едикакъвси вид енергия в едитакъвси вид енергия
    2-е ако е така, какви са приликите и разликите с хидравличен цилиндър.
    1 - омекотява един вид пружинирането на пружината, чийто вибрации предизвикани от дупка са много по големи и намалят контакта на гумата с пътя......амортисьора ги тушира......
    2 - принципа на действие е почти същия, само че предназначението им изглежда различно......
    Чесно казано тва ще се кара само на писта, което ще рече не повече от 2-3к на година.......
    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Интензивното движение при амортисьора ще доведе до прекомерно бързо износване на гумения уплътнител,
    При положение че като разгледах предлаганите хидр цилиндри, повечето им дават макс работно налягане 250 бара, при движение надали ще се стигне до това налягане......и се предполага уж че тва няма да му съкрати живота или претовари.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 04-12-2011 at 10:48.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  7. #22
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Най-важната функция на амортисьора е да не позволява на окачването да вибрира.
    Влизайки в дупка, пружината рязко се свива.
    Противодействието е също толкова рязко да се разпъне.
    Резултата е затихващо трептение, с център на колебаенето около точката на нормалното положение в покой.
    Всичко това води д нещо много неприятно.
    В един момент, вследствие от това трептене, колелото в определени моменти е във въздуха. По-скоро в определени моменти се опира в пътя.
    Ако караш след кола с развален амортисьор, това колело визуално сякаш е повдигнато от пътя.
    Всичко това означава липса на сцепление!
    Нормалния амортисьор се сгъва лесно, но трудно се разгъва.
    Така гаси вибрациите.
    По-съвременните са с определено затормозяване и при свиване. Това са двойно действуващите, които може да са в различно съотношение на свиване-разгъване.
    Колкото по-трудно се свива, толкова по-твърд е амортисьора.
    Прекалено твърдия амортисьор е вреден. Тоест не действа.

  8. #23
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    1 - омекотява един вид пружинирането на пружината, чийто вибрации предизвикани от дупка са много по големи и намалят контакта на гумата с пътя......амортисьора ги тушира......
    2 - принципа на действие е почти същия, само че предназначението им изглежда различно......
    Чесно казано тва ще се кара само на писта, което ще рече не повече от 2-3к на година.......

    При положение че като разгледах предлаганите хидр цилиндри, повечето им дават макс работно налягане 250 бара, при движение надали ще се стигне до това налягане......и се предполага уж че тва няма да му съкрати живота или претовари.....
    я ми направи една схема на циркулацията на флуида и ще говорим
    точка

  9. #24

    Default

    Нищо не мога да направя, щото хидравликата не ми е силна страна, затва съм пуснал и тва питане.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    я ми направи една схема на циркулацията на флуида и ще говорим
    Каква схема да чертае? Иска да свърже двата щуцера "E" с връзка на която ще променя пропусквателната способност. Така ще получи двойно действащ амартисьор с променлива твърдост.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Каква схема да чертае? Иска да свърже двата щуцера "E" с връзка на която ще променя пропусквателната способност. Така ще получи двойно действащ амартисьор с променлива твърдост.
    Не е така
    При рязко свиване(например при преминаване през дори и не голяма изпъкнанлост с висока скрост) ако така наречената връзка се окаже с недостостатъчна пропускателна способност натоварването на щока и бомбето може да е разрушително.Затова мисля на буталото трябва да има клапан който да се отвори при голямото натоварване и да осигури преминаване на маслото. Не знам дали еднаквото действие в двете посоки доколко ще е задоволително,може би в посока свиване е нужно по-малко съпротивление,тоест още някъв клапан ще трябва чрез който да се променя дебита в завосимост от посоката на движение на маслото. Същевременно, ако колелото се окаже във въздуха при свит амортисьор е добре да има клапан който да отваря поне до достигане средно положение с оглед на по бързото отпускане на колелото към земята и намаляване загубата на сцепление . Задачката е интересна и с много неизвестни,но е решима с няколко регулируеми клапана. Въпроса е как да се събере всичко това в амортисьора и да е лесно регулируемо за да се постигнат оптимални резултати за конкретния автомобил и писта.

  12. #27
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Не е така
    При рязко свиване(например при преминаване през дори и не голяма изпъкнанлост с висока скрост) ако така наречената връзка се окаже с недостостатъчна пропускателна способност натоварването на щока и бомбето може да е разрушително.Затова мисля на буталото трябва да има клапан който да се отвори при голямото натоварване и да осигури преминаване на маслото. Не знам дали еднаквото действие в двете посоки доколко ще е задоволително,може би в посока свиване е нужно по-малко съпротивление,тоест още някъв клапан ще трябва чрез който да се променя дебита в завосимост от посоката на движение на маслото. Същевременно, ако колелото се окаже във въздуха при свит амортисьор е добре да има клапан който да отваря поне до достигане средно положение с оглед на по бързото отпускане на колелото към земята и намаляване загубата на сцепление . Задачката е интересна и с много неизвестни,но е решима с няколко регулируеми клапана. Въпроса е как да се събере всичко това в амортисьора и да е лесно регулируемо за да се постигнат оптимални резултати за конкретния автомобил и писта.
    Колега, по същество си набарал линията и си много прав!
    За това и ти отговарям.
    Клапана, който да отваря при свит амортисьор до средно положение е инженерна глупост.
    Казах, че идеалния амортисьор има нула съпротивление при сгъване и голямо при разгъване
    Усилието при сгъване е само помощ на пружините.
    нещата са прости!
    не ги усложнявайте!

  13. #28
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Каква схема да чертае? Иска да свърже двата щуцера "E" с връзка на която ще променя пропусквателната способност. Така ще получи двойно действащ амартисьор с променлива твърдост.
    що е нужно да се чертае


    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Нищо не мога да направя, щото хидравликата не ми е силна страна, затва съм пуснал и тва питане.....
    какво ще кажеш за следната ситуация. примерно имаш 2 цикъла - събиране и отваряне.
    да речем че имаш и 2 камери и можеби двоен корпус за шунт
    да речем че при единия цикъл течността в едната камера се компресира и това я кара да преминава през много и малки отвори в буталото към другата камера с ниско налягане отделяйки топлина.
    при другия цикъл ако се повтаря ситуацията,но с разменени камери, ако добавим и един шунтиращ клапан който да отваря при по-високо от едиколкоси налягане, така че колата да не заприлича на бмв 1-ва серия с херния , ако добавим и още няколко благинки с които устройството ще действа различно при различна скорост , може ли да го наречем амортисьор
    да речем че имаме един регулиращ се амортисьор, неговата врътка какво точно променя в устройството. чувал съм че и пропускливостта при двата цикъла била различна
    сега, друг е въпроса дали амортисьора оказва влияние върху височината на окачването и това негова работа ли е. виждали ли сте автомобил с изпуснали амортисьори който е клекнал заради това
    точка

  14. #29
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Изкушавам се и аз да изложа моята гледна точка по въпроса, поставен в тази тема.
    Все си мисля, че масовите амортисьори оказват съпротивление при разтягане - т.е. когато пружината се опитва да се разтегне и натиска колелото на автомобила надолу. При това положение, в/у буталния прът (стержена) действат сили на опън. Този машинен елемент е много по-устойчив на опът (при това многократно) отколкото на натиск - или така нареченото изкълчване. Още повече, че тази сила на пружината, която действа във всеки един момент в/у буталото е предвидима - има една характеристика на пружината "С", която дава връзката м/у деформация и сила.
    Обратния случай - натиск на буталния прът - крие много неизвестни. Никой не може да каже с каква скорост ще се движеш, с каква неравност на пътя ще се срещнеш и колко ще бъде натоварен автомобила. Отделно, че за да не се изкриви буталния прът при подобни условия, той трябва да бъде мнооого дебел - представете си хидравличния крик. А устойчивостта на изкълчване на един прът зависи не само от диаметъра, но и от дължината му.
    И така - мисля, че поопростихме задачката. Оставяме свиването да се поема изцяло от пружината, а импулса на разтягане да се гаси от амортисьора - в случая, нашето модифицирано хидравлично цилиндърче.
    Та, мисля си, че еднопосочно действащ клапан на единия от щуцерите "А" ще върши достатъчно работа.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    сега, друг е въпроса дали амортисьора оказва влияние върху височината на окачването и това негова работа ли е. виждали ли сте автомобил с изпуснали амортисьори който е клекнал заради това
    При монтиране на по - твърди пружини, единственото което може да окаже влияние на височината на колата е хода на амортисьора......затва и правя тия гимнастики, трябва ми амортисьор с по къс ход......
    По принцип пружината носи колата, аморт обира вибрациите, или поне при Алфа 156 е така,
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •