Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63

Thread: Митове и легенди за размера на гумите.

  1. #1
    Болен алфист CrazyElement's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Хасково, Пловдив
    Posts
    1,185

    Default Митове и легенди за размера на гумите.

    Здравейте колеги,

    Реших да пусна тази тема тъйкато чух доста изказвания от рода на,че 195/65/15 щяло да дава разлика в км/ч или по точно ако си на тези гуми ако кмтража ти показва 100 то реално се движиш с 102-3 да ама не, днеска си сложих зимните 15ки или по точно 195/65/15 и теста на лице с навигацията 60км/ч по километраж навито показва 57.5 , да допълня , че с 215/45/17 ми показва 59 почти 60 дори, доста по точно, та така 156цата я дават или 185/65/15 или 205/60/15 ако е двойка ТС като моята ако се използват така извесните сайтове ще се разбере , че найстина ако си с 195/65/15 трябва да ти показва по малко километра кмтража , ама не е така , просто митове и легенди , досега на толкова много коли съм тествал колко им е верен километража и никоя досега не е давали по малко километри спрямо навито... Такаче, се надявам да се спрът изрази от рода амааа видиш ли мойте 150 км/ч са 160 твои айдее поздрави и който не вярва да си засече колата .

    П.П. гумите са 195/65/15 мишелин алпин А4 ако има някакво значение...
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99 V3 | BN RICH/DISTINTIVE | Remapped by O.E.Motorsport., Eibach Black Springs, 17'' Rims, V6 Intake mod, Denso Iridium spark plugs, Lighten pulley crank

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by CrazyElement View Post
    Здравейте колеги,

    Реших да пусна тази тема тъйкато чух доста изказвания от рода на,че 195/65/15 щяло да дава разлика в км/ч или по точно ако си на тези гуми ако кмтража ти показва 100 то реално се движиш с 102-3 да ама не, днеска си сложих зимните 15ки или по точно 195/65/15 и теста на лице с навигацията 60км/ч по километраж навито показва 57.5 , да допълня , че с 215/45/17 ми показва 59 почти 60 дори, доста по точно, та така 156цата я дават или 185/65/15 или 205/60/15 ако е двойка ТС като моята ако се използват така извесните сайтове ще се разбере , че найстина ако си с 195/65/15 трябва да ти показва по малко километра кмтража , ама не е така , просто митове и легенди , досега на толкова много коли съм тествал колко им е верен километража и никоя досега не е давали по малко километри спрямо навито... Такаче, се надявам да се спрът изрази от рода амааа видиш ли мойте 150 км/ч са 160 твои айдее поздрави и който не вярва да си засече колата .

    П.П. гумите са 195/65/15 мишелин алпин А4 ако има някакво значение...
    има физични закони, май диър, които гпс-а ти не може да отмени.
    точка

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    има физични закони, май диър, които гпс-а ти не може да отмени.
    Не е физика а елементарна геометрия. Когато променяш радиуса на една окръжност променяш и обиколката. Между 205/50/15 и 195/60/15 разликата е около 15 мм. Което прави около 95 мм разлика в изминатия път на всеки оборот на колелото. Съвсем грубо естествено без да се отчита смачквания и еластичност на гумата естествено
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Не е физика а елементарна геометрия. Когато променяш радиуса на една окръжност променяш и обиколката. Между 205/50/15 и 195/60/15 разликата е около 15 мм. Което прави около 95 мм разлика в изминатия път на всеки оборот на колелото. Съвсем грубо естествено без да се отчита смачквания и еластичност на гумата естествено
    СЕГА ВЕЧЕ СИ ГОВОРИМ , само че в примера който си дал, числата не са верни
    точка

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by CrazyElement View Post
    Здравейте колеги,

    Реших да пусна тази тема тъйкато чух доста изказвания от рода на,че 195/65/15 щяло да дава разлика в км/ч или по точно ако си на тези гуми ако кмтража ти показва 100 то реално се движиш с 102-3 да ама не, днеска си сложих зимните 15ки или по точно 195/65/15 и теста на лице с навигацията 60км/ч по километраж навито показва 57.5 , да допълня , че с 215/45/17 ми показва 59 почти 60 дори, доста по точно, та така 156цата я дават или 185/65/15 или 205/60/15 ако е двойка ТС като моята ако се използват така извесните сайтове ще се разбере , че найстина ако си с 195/65/15 трябва да ти показва по малко километра кмтража , ама не е така , просто митове и легенди , досега на толкова много коли съм тествал колко им е верен километража и никоя досега не е давали по малко километри спрямо навито... Такаче, се надявам да се спрът изрази от рода амааа видиш ли мойте 150 км/ч са 160 твои айдее поздрави и който не вярва да си засече колата .

    П.П. гумите са 195/65/15 мишелин алпин А4 ако има някакво значение...
    Приятна тема за неделя сутрин Така както си описал нещата около 20-25мин. се чудя какво точно искаш да напишеш. Само ще ти кажа че ни теста ти е тест, ни гумите са подходящи за тест. Гумите са толкова близки размери че едва ли има нави която да фане със скорост 60км. верните показания. Сложи едни 195/50/15 засили се с 110км по километраж и виж какво ще покаже навигацията за да спреш да търсиш под вола теле.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  6. #6
    Болен алфист CrazyElement's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Хасково, Пловдив
    Posts
    1,185

    Default

    Аз тая тема нали знаеш , че я пускам точно зарад тебе, не търся никакво под вола теле , ти го търсише, и ако бяхте така любезни да ме поканите в мега скрития раздел щях там да ти го напиша, просто реших да видя колко си бил прав и се оказа , че не си, закотвих колата на 60 км/ч навито дава 57.5, която си е доста по точна от километража. Няма нищо не подходящо в теста чистачо , точно ти каза , че с тия гуми неговите 150 ще са мои 160 , а се оказва , че неговите 150 са мои 140 , айде сега поздрави

    П.П. Физични закони тралала изглежда просто алфата не е оригинално с тези гуми който я дават или смисъл дава разлика в километрите дори и по заводски гуми и от там идва разликите дори и като миниш към друг размер. Просто никой не може да ме обеди , че 195/65/15 ще дава по-малко километра по километраж, отколкото в действителност е, тествано е и е факт, че ако дигна 120 разликата ще е още повече там вероятно 120 на кмтража ще е примерно 112-3 по нави, ако формулата за промяната расте с километрите , ама не съм учил "ПРОСТА" физика и не знам
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99 V3 | BN RICH/DISTINTIVE | Remapped by O.E.Motorsport., Eibach Black Springs, 17'' Rims, V6 Intake mod, Denso Iridium spark plugs, Lighten pulley crank

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by CrazyElement View Post

    П.П. Физични закони тралала изглежда просто алфата не е оригинално с тези гуми който я дават или смисъл дава разлика в километрите дори и по заводски гуми и от там идва разликите дори и като миниш към друг размер. Просто никой не може да ме обеди , че 195/65/15 ще дава по-малко километра по километраж, отколкото в действителност е, тествано е и е факт, че ако дигна 120 разликата ще е още повече там вероятно 120 на кмтража ще е примерно 112-3 по нави, ако формулата за промяната расте с километрите , ама не съм учил "ПРОСТА" физика и не знам
    Е - то по тая логика ако не си убеден, че 2+2=4 едва ли някой ще може да го стори.

    Хубавото на математиката и на физиката е в това, че не са нужни убеждения.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8

    Default

    размера ми е 195/65/15 фабрично,карам с 205/60/16 доста по голяма гума,на около 200 км ми показва че съм минал с 2 км по малко по километраж засичал съм София-Лом как и да е,не вярвайте на навигация винаги мърда с от 2 до 5 км на зад за мене де,то кво значение има всъщност извънградско би трябвало да ти падне разхода от големият диаметър на гумата а в града да ти качи,аз не усещам разлика в извънградско да свали.

  9. #9
    Болен алфист CrazyElement's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Хасково, Пловдив
    Posts
    1,185

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Е - то по тая логика ако не си убеден, че 2+2=4 едва ли някой ще може да го стори.

    Хубавото на математиката и на физиката е в това, че не са нужни убеждения.
    Виж сега колега кой прав кой крив , физика и т,н, веряотно е така проблема , че това което смятаме излиза грешно и то си е факт, то извинявай ама ако ГПС не е верен кой да е верен? Ми освен да помоля познат катаджия да ме засече с радар не знам и аз, главно постнах темата тъйкато имаше спор с Чистача , че на тези гуми 195/65/15 ако караш с 100 по километраж действително ще е 103-4 примерно , но се оказа обратното. Навито си е доста точно, най-лесно се тества като седнеш на предната седалка в автобуса и го сравняваш с неговия километраж , тъйкато на тях са калибровани и са с тахограф.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99 V3 | BN RICH/DISTINTIVE | Remapped by O.E.Motorsport., Eibach Black Springs, 17'' Rims, V6 Intake mod, Denso Iridium spark plugs, Lighten pulley crank

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by RUNNING WILD View Post
    размера ми е 195/65/15 фабрично,карам с 205/60/16 доста по голяма гума,на около 200 км ми показва че съм минал с 2 км по малко по километраж засичал съм София-Лом как и да е,не вярвайте на навигация винаги мърда с от 2 до 5 км на зад за мене де,то кво значение има всъщност извънградско би трябвало да ти падне разхода от големият диаметър на гумата а в града да ти качи,аз не усещам разлика в извънградско да свали.
    Караш с по-големи гуми и затова километражът ти показва по-малко от реалното. Ако си смяташ разхода на базата на показанието на грешно отчетеното разстояние по километраж как очакваш той да е паднал?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Направи теста по следния начин:
    1во със старите гуми правиш 100 по километраж и гледаш гпс-а.
    2ро с новите гуми правиш 100 по километраж и гледаш гпс-а.

    След, което виждаш, че физиката си е физика. Килмотрежа почти винаги с каквито и гуми да си ще ти показва повече от реалната скорост.

    Ти правиш тест без да имаш база, от там ти идва грешката.

  12. #12
    Болен алфист CrazyElement's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Хасково, Пловдив
    Posts
    1,185

    Default

    Ми на 100 е тествано много пъти с 215/45/17 дава 99 и варира половин нагоре или надолу, на 1 милиметър след 100 рацехроното хваща резултат от 0 -100 в момента ще е малко повече сигурен съм , мисълта ми е , че 215/45/17 са по-точно отколкото 195/65/15
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99 V3 | BN RICH/DISTINTIVE | Remapped by O.E.Motorsport., Eibach Black Springs, 17'' Rims, V6 Intake mod, Denso Iridium spark plugs, Lighten pulley crank

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by CrazyElement View Post
    Виж сега колега кой прав кой крив , физика и т,н, веряотно е така проблема , че това което смятаме излиза грешно и то си е факт, то извинявай ама ако ГПС не е верен кой да е верен? Ми освен да помоля познат катаджия да ме засече с радар не знам и аз, главно постнах темата тъйкато имаше спор с Чистача , че на тези гуми 195/65/15 ако караш с 100 по километраж действително ще е 103-4 примерно , но се оказа обратното. Навито си е доста точно, най-лесно се тества като седнеш на предната седалка в автобуса и го сравняваш с неговия километраж , тъйкато на тях са калибровани и са с тахограф.
    GPS ите за масова употреба дават понякога съществени грешки при измерването на скорост.
    Ако се замислите относно това, как GPS изчислява скоростта, ще разберете и причината.
    А именно GPS ът през определено време определя координатите си с точност да речем 10 м. Като определи координатите на две подледователни точки, той приема, че двете точки са свързани с права линия, разделя това разстояние на времето, което е изминало между двата отчета и така смята скоростта. Какво се случва обаче ако докато изминеш разстоянието между тези 2 точки не си се движил по права линия а да речем в завой? Реалната скорост ще е по-висока от отчетената от GPS-а.
    Last edited by ecotronic; 04-12-2011 at 15:14.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има и друго нещо, което често пъри води до объркване. А именно това, че 2 гуми с един и същи размер на различни производители не водят до еднакви показания на километража. Поради простата причина, че в зависимост от конструкцията на гумата и профила на балона, при тези 2 гуми може да се окаже че центърът на въртене на колелото не отстои на едно и също разстояние от настилката (което единствено е важно и определящо за точната работа на километража).
    Нали се сещате, че ако карате едни и същи гуми по-твърди или по-меки, това също ще даде разлика.

    PS разбира се става въпрос за гумите на водещите колела


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by CrazyElement View Post
    Виж сега колега кой прав кой крив , физика и т,н, веряотно е така проблема , че това което смятаме излиза грешно и то си е факт, то извинявай ама ако ГПС не е верен кой да е верен? Ми освен да помоля познат катаджия да ме засече с радар не знам и аз, главно постнах темата тъйкато имаше спор с Чистача , че на тези гуми 195/65/15 ако караш с 100 по километраж действително ще е 103-4 примерно , но се оказа обратното. Навито си е доста точно, най-лесно се тества като седнеш на предната седалка в автобуса и го сравняваш с неговия километраж , тъйкато на тях са калибровани и са с тахограф.
    Отговарям ти за пореден път въпреки че си един объркан млад човек Ставаше въпрос за конкретно ето тези автомобила http://clubalfaromeo.com/forum/showp...postcount=3802 Сори че ми ги няма мненията но гумите на колегата бяха 195/65/16 а не 15цола. Тва едно на ръка айде да кажем не помниш, другото е че на Светко колата в момента на заснемането на клипа е с 195/50/15 ако не се лъжа. Та ти показвам снимки коя кола реално с колко е вървяла след като ти не искаш, не схващаш или не ти се иска да е така. С по-големите гуми е 156цата с по-малките е Светлин. Друг казус кола която дига от 30-160 за 14,5 сек. колко ли е на 400м. като време и оттам ще разбереш че не е актуално времето на 47цата.

    Пояснение: стари гуми на калкулатора съм сложил фабричните размери които дава производителя.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 156 gumi.jpg   147 gumi.jpg  
    Last edited by thecleaner; 04-12-2011 at 16:12.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •