Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Разходомер за пропан бутан?

  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default Разходомер за пропан бутан?

    Колеги, някога си бях направил на една Лада разходомер, използвайки една турбинка от Вартбург, която се слагаше на бензинопровода.
    Знаете ли дали има нещо подобно, което да може да мери дебита на течната газ по тръбата между бутилката и изпарителя?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    11

    Default

    Въпроса е интересен!
    Моят въпрос е: Защо няма отговори на него!
    Разрових се из нета и открих дискусии по темата, но така и не открих категоричен отговор и конкретен разходомер за целта. Дори и да се открие компактен и подходящ за целта уред, който да отговаря на изискванията и условията, не съм сигурен до колко би бил коректен в показанията си, т.е. не трябва да се влияе от температурата и налягането на флуида. Демек, резервоарът за газ е празен, пълни се с 20 литра газ и разходомера също трябва да отчете 20 литра газ преминала през него. Но, възникват редица въпроси, които са не малко дискутирани. Най-малкото колко е коректна колонката за зареждане на горивото до това- при какви условия е заредено и изразходвано същото.
    В крайна сметка се стига до това- ще ни е полезен ли подобен уред, за по-точното определяне на разхода на гориво!?

    п.с. дали уредът отчита преминалото количество флуид в литри или в друга единица, която трябва чрез изчисления да трансформираме до литри?

    Абе, като цяло- има ли смисъл да си блъскаме главите? Има ли практическо приложение?
    155, 1.8 8V TS, '93

  3. #3
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Нямам думи
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by el cho View Post
    Въпроса е интересен!
    Моят въпрос е: Защо няма отговори на него!
    Разрових се из нета и открих дискусии по темата, но така и не открих категоричен отговор и конкретен разходомер за целта. Дори и да се открие компактен и подходящ за целта уред, който да отговаря на изискванията и условията, не съм сигурен до колко би бил коректен в показанията си, т.е. не трябва да се влияе от температурата и налягането на флуида. Демек, резервоарът за газ е празен, пълни се с 20 литра газ и разходомера също трябва да отчете 20 литра газ преминала през него. Но, възникват редица въпроси, които са не малко дискутирани. Най-малкото колко е коректна колонката за зареждане на горивото до това- при какви условия е заредено и изразходвано същото.
    В крайна сметка се стига до това- ще ни е полезен ли подобен уред, за по-точното определяне на разхода на гориво!?

    п.с. дали уредът отчита преминалото количество флуид в литри или в друга единица, която трябва чрез изчисления да трансформираме до литри?

    Абе, като цяло- има ли смисъл да си блъскаме главите? Има ли практическо приложение?
    Честно казано - мисля, че практически смисъл от цялата работа няма.
    Но пък винаги е интересно полезно човек да си блъска главата върху някакъв проблем.
    Ако допуснем, че все пак има смисъл от подобно нещо, то разходомер от вида за който говорих в предишния си пост би бил удачен за класически газови уредби монтирани на коли без борд компютър.
    Ако говорим за газов инжекцион, то разходът на газ може доста точно да се мери като се ползва като изходна информация инжекторните времена, налягането на изхода на изпарителя и температурата на газта. Така всичко се прави без турбинки и пр.
    Понастоящем имам доста точно отчитане на разхода на газ (моментен и среден за определен пробег), като съм си настроил борд компютъра съобразно работата на газ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    Ние с ретро автомобилите си нямаме борд компютър - то и за еку едвам са намерили място . Шегата настрана - и мен отдавна ме гложди този въпрос, по принцип такъв разходомер е реализируем, но не съм намерил начин да е освен това и евтин, т.е да се спретне механичната част от подръчни материали... и в края на краищата се оказва, че ако и да не е съвсем безполезен, не си струва. Макар че в някои автомобили оборотомера и уреда за температурата на охлаждащата течност се класифицират като безсмислени - въпрос на гледна точка

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най-важният въпрос, който човек трябва да си зададе в случая е:
    И какво, като знам колко е моментният разход........?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    На Фиат Типо има една такава изгъзица, гледам, че работи с някакъв вакум. Не показва литри, но може да се ориентираш дали караш икономично или не.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Doomguy View Post
    На Фиат Типо има една такава изгъзица, гледам, че работи с някакъв вакум. Не показва литри, но може да се ориентираш дали караш икономично или не.
    To и на москвича го има тва с вакуума, в случая идеята е друга доколкото разбирам
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  9. #9
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Quote Originally Posted by serafim View Post
    ... - и мен отдавна ме гложди този въпрос, по принцип такъв разходомер е реализируем, но не съм намерил начин да е освен това и евтин, т.е да се спретне механичната част от подръчни материали... и в края на краищата се оказва, че ако и да не е съвсем безполезен, не си струва....
    Изобщо не схващам идеята на подобен уред. И явно не само аз. Никога не съм чувал някой да се интересува от количеството на течната фаза на пропан-бутана. Какъв изобщо е смисъла на подобно устройство при положение, че колата ползва изпарената фаза?

    Ако Ви е толкова зор си монтирайте по един обикновен водомер с преходи към тръбата и си го засичайте. Може и дистанционно!
    А за "по-съвременните автомобили", ако толкова Ви интересува във всеки един момент каква е сместа е нещо такова:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=75127
    Last edited by robygas; 17-11-2012 at 22:58.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    11

    Default

    Дааааа, забравих да спомена, че става въпрос за класическите газови. Това за стрелкичките с вакуумите на джугани и самари е ясна схемата, няма нужда от тях, знам колко ми е крака на педала.Търсим среден разход, а не моментен.
    Учените преди да открият тоалетната хартия са пробвали различни методи и техники!?
    Споделям идеята, защото мисля че би било интересно, или поне на мен ми стана такова-за разходомера.

    Roby, защо нямате думи? Кратко обяснение, би могло да ми помогнало да разбера поста.
    155, 1.8 8V TS, '93

  11. #11
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    При автомобилите са важни сместа и изгарянето. И двете не са константа. В цял свят хората се опитват да ги направят константа -ама не, независимо от всички електронни системи, датчици "сметала" и.т.н. Говоря за всички горива, а не само за газовете.
    В този аспект не схващам изобщо идеята за подобен уред и информацията от него.
    Казах ти преди малко-сложи си водомер. Нали за това говорим. Уред за измерване на количеството течност преминало по една тръба? Или бъркам нещо?

    П.П. Впрочем водомера може да мери и количеството изпарена газ преминало от изпарителя до двигателя. Ама какво от това..
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    11

    Default

    Изпреварил си ме
    Моята цел е следната! Ако имам подобен разходомер във всеки един момент мога да си изчисля средния разход, независимо какво количество газ има в бутилката. Не да пълня някако количесто, да карам докато свърши, да гледам километража и да смятам.
    Да, цялото упражнение е до някаква степен гъдел или перверзия, който както иска да го разбира, но на мен ми е интересно. Примерно-качвам се на магистралата, гледам показанията на разходомера, качвам се в колата този път, лепвам 140, карам 50километра, спирам и пак гледам. Така мога да си разбера разхода при тази скорост(прилизително)
    Да речем, че открия уреда, инсталирам го, до колко коректно ще е измерането?

    ---------- Post added at 23:17 ---------- Previous post was at 23:12 ----------

    Да, за водомер говоря-точно, но да меря течната фаза. При постоянната скорост, на една предака сместа ще е константа.
    155, 1.8 8V TS, '93

  13. #13
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Quote Originally Posted by el cho View Post
    Да, за водомер говоря-точно, но да меря течната фаза. При постоянната скорост, на една предака сместа ще е константа.
    Няма как да е константа. Това се опитах да обясня.
    Ако някой успее да направи константа изгарянето може и Нобелова награда да вземе.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  14. #14
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    11

    Default

    Да, съгласен съм, но не става въпрос за лабораторни изследания. Наблягаме на практичната част(която явно е спорна), а не на научната. При движение по равен път и с едни и същи обороти на двигателя ще се доближим най-много до посоянната величина.
    С "водомера" най-точно ще можем да определяме разхода на гориво при движение с постоянни условия(близки до тях)
    Това ми е идеята, нищо задълбочено не търся и закръгления след Н-тия знак.
    Все да е по-точно от пълнене на бутилка, каране и смятане, като свърши газта.
    Ако намеря подходящ уред, мисля да се заиграя, пък да видим какво ще каже и покаже
    155, 1.8 8V TS, '93

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това, че разходът не е постоянен е ясно. Най-малкото заради съотношението пропан/бутан. Но действително би имало смисъл от отчитане на преминалото по тръбата течно гориво просто с цел равносметка за наличното гориво. Примерно - зареждаш 30 л газ (течна фаза), нулилаш брояча на отчитащото устройство и така знаеш във всеки момент какво количество е изразходвано и какво остава. Така ако се направи системата да отчита точно, можеш да разбереш и дали те "удрят в кантара"
    Да се ползва за целта водомер, се съмнявам че е удачно,защото водомерът е конструиран да отчита по-големи дебити и ще дава грешка при малките. Спомням си че въпросното отчитащо устройство от Вартбург беше в метален корпус и може би би издържало на налягането. Беше с малка турбинка и оптична връзка между нея и датчика. Прецизно хващаше и много малък дебит.

    Ето така изглеждаше (горното е турбинката- долното е успокоител, който не е нужен):

    Last edited by ecotronic; 18-11-2012 at 11:17.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •