Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Изпускателен колектор 4-2-1 vs 4-1

  1. #1
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default Изпускателен колектор 4-2-1 vs 4-1

    Понеже в момента търся информация относно изпускателните колектори за атмосферки, попаднах на една много добра и полезна статия на английски, от която ще се опитам да преведа/преразкажа най-съществените неща. Ако има желание Дригата може да направи темата важна


    Един често срещан въпрос е какъв изпускатлен колектор да избера: 4-2-1 или 4-1?

    Като цяло целта на изпускателната система е да изкарва изгорелите газове от цилиндрите като същевременно скоростта им да бъде възможно най-висока.

    4-2-1 колектора прави повече коне в средни обороти като за сметка на това конете във високите обороти са по-малко.

    При 4-1 колектора е обратното - в ниските и средните обороти е по-зле сравнено с 4-2-1. Във високите, обаче той прави повече коне.

    Размера на тръбите на колектора (тяхната дължина и ширина) влияят върху това къде и как в оборотите ще бъдат разпределени въртящия момент и конете...

    Скоростта на газовете определя къде в оборотите ще бъде пика на въртящия момент. Като правило е, че щом скоростта им достигне 240-260 ft/sec, то там е максималния въртящ момент. Максималния въртящ момент също показва къде се постига максимално пълнене на цилиндрите (V.E.).

    Основните цели на изпускателната система са 2:
    1) По възможно най-ефективния начин да се изведат изгорелите газове от цилиндъра. Те заемат място в него, като поради това по-малко от "свежата смес" бензин и въздух има възможност да навлезе и съответно това води до евентуална загуба на мощност.

    2) Да запази скоростта на изгорелите газове достатъчно висока.

    Когато скоростта на изгорелите газове е висока се създава вълна/пулс. След тази вълна се получава вакуум, който подпомага засмукването на повече смес от въздух и гориво, когато смукателния клапан е тъкмо започнал да се отваря, а изпускателния клапан е почти затворен. Този процес се нарича "scavenging". В резултат имаме повече въздух и гориво, които постъпват в горивната камера и по-малко изгорели газове заемащи обем в нея, което води до повече мощност

    Диаметър на колекторните тръби (разбирайте първите 4) - променя стойността и местоположението в оборотите на въртящия момент.

    При тръби с по-голям диаметър, пика на въртящия момент се измества към по-високи обороти, сравнено с тръби с по-малък диаметър. Това се получава, защото с увеличаването на диаметъра на тръбата, скоростта на газовете спада и споменатата по-горе скорост от 240-260 ft/sec, при която се постига максималния въртящ момент се достига при по-високи обороти

    Също така с увеличаване на диаметъра се увеличава и максималния въртящ момент.

    На графиката с червено се отбелязва поведението при тръби с по-малък диаметър, а със синьо с по-голям.





    Дължина на колекторните тръби (разбирайте първите 4)

    Колкото по-дълги са те, толкова повече въртящ момент ще има при обороти преди ПИКА на въртящия момент, а след него въртящия момент ще бъде по-малко сравнено с по-къси тръби. Там ще има по-малко въртящ момент преди пика и повече след него...

    На графиката с черно е отбелязана кривата на въртящия момент при стандартната дължина на тръбите на колектора, със синьо са удължените тръби, а с червено са по-късите тръби.



    Това е така, защото дългите тръби увеличават скоростта на газовете и 240 ft/sec се достигат при по-ниски обороти сравнено с по-къси тръби. Промяната на дължината на тръбите не променя стойността на максималния въртящ момент, както това прави промяната в диаметъра. Така, че варирането в дължината променя само поведението на въртящия момент преди и след ПИКА му.

    Отбелязаното със стрелкичка (където се сливат една с друга тръбите) също играе важна роля.



    Когато е късо и с голям диаметър се постига повече мощност във високите обороти. Когато е дълго и с по-малък диаметър се постига повече мощност в средните обороти.
    Last edited by digitalundgrd; 07-12-2011 at 18:38.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  2. #2

    Default

    Браво бе момче
    156 2.4JTD 136+ PS

  3. #3
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Супер!
    Само преместете темата в техническия раздел и дигитален, дай източника .


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #4
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Ти ако наистина търсиш колектор...който да е лесен за монтаж при теб търси от типо 2.0 16в...доста по добър е от стандартния на 2.0 тс

  5. #5
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Защо мислиш така? Пробвал ли си го на ТС ?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  6. #6
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Защо мислиш така? Пробвал ли си го на ТС ?
    Аз лично не Но имам и двата ...типовския е малко по дълъг според мен...и ми изглежда по добре направен..с оглед фабричната двойна обшивка.
    Не помня къде в чужд форум също го бях чел ( не в този ред). Практически не съм пробвал как стоят нещата М/у другото се опитах да намеря читав 2-ра ръка и не успях....

  7. #7
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Защо мислиш така? Пробвал ли си го на ТС ?
    Писал си че ще преведеш най-съществените неща а си превел само основни общи теорий без нищо съществено
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  8. #8
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Като се освободя тия дни малко, ще преведа и малко Гай Крофт
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  9. #9

    Default

    То с него трябваше да почнеш.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  10. #10
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Колеги ако не възразявате искам да използвам темата за да задам един въпрос който обсъждахме преди с колегата thecleaner A наскоро и с Anastas Kostov-REX а именно Ще има ли положителен ефект ако на 155 8 клапана се постави колектор от 164 8 клапана но последната версия на модела с плетен както го наричат или тенекиен както го наричам аз колектор такъв като на 155 16 клапана.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  11. #11
    ТWIN SPARK TEAM митака-пловдив's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Пловдив,Кичука
    Age
    39
    Posts
    578

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Колеги ако не възразявате искам да използвам темата за да задам един въпрос който обсъждахме преди с колегата thecleaner A наскоро и с Anastas Kostov-REX а именно Ще има ли положителен ефект ако на 155 8 клапана се постави колектор от 164 8 клапана но последната версия на модела с плетен както го наричат или тенекиен както го наричам аз колектор такъв като на 155 16 клапана.

    Bmw - таджийте се радват като видят "разплетения" колектор на 8 клапановата 155,а вие се чудите как да ги "оплетете"


    От личен опит;колкото са по-разплетени едни колектори толкова по убаво работи двг-то.Ако има начин всеки цилиндър да чисти само за него си,най- му е убаво.Тва с тия графики и формули.....нещо ялова работа ми се струва

  12. #12
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by митака-пловдив View Post
    Bmw - таджийте се радват като видят "разплетения" колектор на 8 клапановата 155,а вие се чудите как да ги "оплетете"


    От личен опит;колкото са по-разплетени едни колектори толкова по убаво работи двг-то.Ако има начин всеки цилиндър да чисти само за него си,най- му е убаво.Тва с тия графики и формули.....нещо ялова работа ми се струва
    Точно това е от 164 е с по дълги самостоятелни тръби а на 155 са 2 в едно
    155 2.0 16v МY95 Sport

  13. #13
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by митака-пловдив View Post
    колкото са по-разплетени едни колектори толкова по убаво работи двг-то.Ако има начин всеки цилиндър да чисти само за него си,най- му е убаво.Тва с тия графики и формули.....нещо ялова работа ми се струва
    Абе и това не е точно така, защото се използва инертността на газовете и "чистенето" на определен цилиндър се спомага от работата и на другите.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  14. #14
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by митака-пловдив View Post
    Bmw - таджийте се радват като видят "разплетения" колектор на 8 клапановата 155,а вие се чудите как да ги "оплетете"


    От личен опит;колкото са по-разплетени едни колектори толкова по убаво работи двг-то.Ако има начин всеки цилиндър да чисти само за него си,най- му е убаво.Тва с тия графики и формули.....нещо ялова работа ми се струва
    В поста ти няма нищо вярно - явно личният ти опит не е достатъчен Ако имаш доказателствен материял ще е добре, а да кажеш че формулите са ялава работа означава само че просто не ги разбираш - според мен никога не подценявай нещо което не разбираш ще бъдеш изненадан
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  15. #15
    ТWIN SPARK TEAM митака-пловдив's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Пловдив,Кичука
    Age
    39
    Posts
    578

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    В поста ти няма нищо вярно - явно личният ти опит не е достатъчен Ако имаш доказателствен материял ще е добре, а да кажеш че формулите са ялава работа означава само че просто не ги разбираш - според мен никога не подценявай нещо което не разбираш ще бъдеш изненадан

    http://www.youtube.com/watch?v=9nA6zoK5luE

    E те тука като ги почнеш всичките клипове с подгряването на двигатели на болидите всите са с "разплетени" колектори.

    А опита ми е върху CBR Hurricane 1000 пробвал съм я с всички видове гърнета,4-2-1,4-1...спортни генераций и все глупости.От колекторите,директно с тръби до опашката е истината.Заеби ти формулата какво казва,то и сухите цифри не ми дават шанс с БМВ 318 is,ама бабето го трепе почти всяка вечер на светофара на ВСИ

    А за "исушаване" на цилиндрите в следствие на нарушена (заводска) генерация,дали пише по формулите?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •