Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Термостат и нормална температура на двигателя

  1. #1
    започва да се пристрастява kemakoz's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    София
    Posts
    84

    Default Термостат и нормална температура на двигателя

    Здравехте колеги от доста време си крам алфата 145 1.4 T.S 97-а и вече втора зима, след изминати 20 км рано сутрин, градско колата си загрява и си държи температура на втората чертичка и никога до 80 градуса и аз си мислех че е добре, но от прочетеното във форума разбрах че нормалната температура е 80 градуса. Предполагам проблема е в термостата. Сега ми кажете има ли нещо по специално при смяната, трябва ли да се обезвъздушава след като сменя термостата. до колкото знам трябва да махна маркучетата да ги запуша да не излиза антифриза, да развия 2-та болта на термустата и слагам новия слагам маркучите и готово...

  2. #2
    започва да се пристрастява donticiano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Майна сити
    Age
    37
    Posts
    43

    Default

    няма как да не не се излее антифриз и то се излива доста..ако смяташ да го сменяш сам(струва около 70 лв.) си приготви стабилни инструменти и леген отдолу под колата
    и скоби различни размери..предполагам че акумулатора и стойката на която седи ще се свалят...като стигнеш вече свободно до термостата хващаш най удобния и съответно най-долния маркуч и махаш скобата оставяш да тече(отваряш капачката на казанчето).повтаряме упражнението и с другите..след като го свалиш отгоре му стърчи датчика(трябва да си свалил една букса от него)сваляш и него и го слагаш на новия термостат освен ако не си го купил с датчика...слагаш го наливаш изтеклия антифриз..палиш... изчакваш около 10 мин. да се обезвъздуши сама(при затворена вече капачка)..ако иска и доливаш малко и палиш джапанките за ХАВАЙЙЙЙ
    Last edited by donticiano; 08-12-2011 at 09:43.

  3. #3
    започва да се пристрастява kemakoz's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    София
    Posts
    84

    Default

    мерси на колегата ще се заема при първа възможност и ако мога ще направя подробна тема със снимков материал за смяната

  4. #4
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    Всичко е ОК, но внимавай какво ще купуваш, защото на тези коли термостата им е болно място. Купих я с отворен термостат, смених го и се радвах едно лято на нещо като нормална температура, след това пак не стига 80-те градуса - и така вече година и кусур. Не че съм непукист, но колата прави всеки ден по 40 - 50 км и не мога да я спра за експерименти. Мисля вече за някакъв вариант с термостат от Рено 5 или от Еспас.

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

  5. #5
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    С термостата в маркуча- внимавайте!
    За през зимата е супер, но лятото аз съм имал проблеми.
    Все пак дори и през лятото е добре да имаме работещ термостат.

  6. #6
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    какви проблеми си имал я обясни по подробно ?
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  7. #7
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Дупката е малка на тия термостати и лятото в жегата, в задръстванията , прегрява мотора.
    И това на боксер 1.4.
    ТС е много по-натопорчен и там проблема си мисля, че ше е по- засилен!
    Всичко до тука е мое мнение и не задължавам никой да се съобразява с него!

  8. #8
    започва да се пристрастява donticiano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Майна сити
    Age
    37
    Posts
    43

    Default

    изчетох бая за тази преправка на термостата от рено 5 ама нещо не ме кефеше тая ра'ота..прежалих 70 лв и сега колицата си загрява както трябва седи си на 90 градуса и не мърда ..разхода ми падна с 2л и то в града...чак да не повярваш..преди едвам стигаме 60-65 ако поседим на светофара иначе извън града малеее падаше под 50 и тогава 12-15/100 бенз. и 19-22/100 газ ....идваше ми да я шибна в някое по стабилно дърво и да я зарежа там

  9. #9
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Дупката е малка на тия термостати и лятото в жегата, в задръстванията , прегрява мотора.
    И това на боксер 1.4.
    ТС е много по-натопорчен и там проблема си мисля, че ше е по- засилен!
    Всичко до тука е мое мнение и не задължавам никой да се съобразява с него!
    Голяма грешка.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  10. #10
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Голяма грешка.
    Кое бе колега каква е тая мания да пишете постове по 2 думи, кое е голямата грешка?

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #11
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Кое бе колега каква е тая мания да пишете постове по 2 думи, кое е голямата грешка?
    Чети внимателно и ще разбереш.Или не ти се чете?
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Дупката е малка на тия термостати и лятото в жегата, в задръстванията , прегрява мотора.
    И това на боксер 1.4.
    ТС е много по-натопорчен и там проблема си мисля, че ше е по- засилен!
    Всичко до тука е мое мнение и не задължавам никой да се съобразява с него!
    Добре де, като загряват и прегряват (за недозагряването е ясно, че термостата се е сдухал), някой не се ли сеща да направи експеримент с датчика за тенпературата. Например да се сложи друг с по-ниска тенпература на отваряне и т.н. Всъщност някой може ли да каже на каква темп. работят тея датчици при различните двигатели. Аз имам 1,9 ТД и мисля че доста късно (някъде след 90-те градуса) ми включват перките. Незнам...
    IKL

  13. #13
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    Quote Originally Posted by donticiano View Post
    изчетох бая за тази преправка на термостата от рено 5 ама нещо не ме кефеше тая ра'ота..прежалих 70 лв и сега колицата си загрява както трябва седи си на 90 градуса и не мърда ..разхода ми падна с 2л и то в града...чак да не повярваш..преди едвам стигаме 60-65 ако поседим на светофара иначе извън града малеее падаше под 50 и тогава 12-15/100 бенз. и 19-22/100 газ ....идваше ми да я шибна в някое по стабилно дърво и да я зарежа там
    И от колко време е ОК. Защото въпроса не е в "прежалването", а в това проблема да се реши по-дълговременно. Както писах, при мен проблема беше решен за горе-долу 9 месеца. А сега е като на снимката.
    За термостата от Рено и аз имам съмнения, и ако го правя, ще е не набутан в маркуча, а ще му правя специален фланец, ако се навия. И ако го направя, ще го снимам и ще се отчета.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 10122011666.jpg  

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by IKL View Post
    Добре де, като загряват и прегряват (за недозагряването е ясно, че термостата се е сдухал), някой не се ли сеща да направи експеримент с датчика за тенпературата. Например да се сложи друг с по-ниска тенпература на отваряне и т.н. Всъщност някой може ли да каже на каква темп. работят тея датчици при различните двигатели. Аз имам 1,9 ТД и мисля че доста късно (някъде след 90-те градуса) ми включват перките. Незнам...
    Датчици има като се почне от 60 та се стигне до 103-105 градуса.
    Датчика трябва да е с температура а включване, равна с тая на термостата или по-висока.
    По-ниската температура на включване е нежелателна.
    Защо?!
    Термостата отваря-затваря и държи определена температура.
    Добре е да няма голяма разлика от температурата в главите и блока , с тая от радиатора.
    пример:
    Ако датчика ти отваря на 60 градуса, а термостата на 90-93, то в горещия блок ще влиза студена течност.
    За температурно разширение и свиване няма да ви говоря, както и за вредата от тях.
    Виждал съм доста мотори , блокирали защото на горещ мотор е сипана студена течност.
    Така, че датчика с температура близка до тая на термостата!

  15. #15
    започва да се пристрастява donticiano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Майна сити
    Age
    37
    Posts
    43

    Default

    Quote Originally Posted by serafim View Post
    И от колко време е ОК. Защото въпроса не е в "прежалването", а в това проблема да се реши по-дълговременно. Както писах, при мен проблема беше решен за горе-долу 9 месеца. А сега е като на снимката.
    За термостата от Рено и аз имам съмнения, и ако го правя, ще е не набутан в маркуча, а ще му правя специален фланец, ако се навия. И ако го направя, ще го снимам и ще се отчета.
    ами сега гледам фактурата кога съм го купил-август средата на същия ден е сменен..засега не дава някакви признаци за скапване ама нищо не е сигурно след месец да кажем..ако се насе*е след месец два ще ходя да им го блъскам в главите ..в крайна сметка нищо не е вечно така че колкото изкара..и си зависи от магазина де от къде внасят

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •