Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: По-висок въртящ момент в ниските обороти

  1. #1
    Запален алфист aleck's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София - Лом
    Posts
    110

    Default По-висок въртящ момент в ниските обороти

    Питането ми е за ускорението. Не зная дали само моята кола е така, но ми се струва много тромава в ниските обороти. Като мине 2500-2700 оборота е огън, но в ниските.....Та въпросът ми е: Има ли как да увелича въртящият момент в ниските обороти?????, и да направя колата по-пъргава и да ускорява по-бързо????? Четох, общо взето всичко за шайби и чипове и т.н...... Дайте акъл. Благодаря предварително на всички.
    Last edited by aleck; 11-12-2011 at 13:53.
    Alfa Romeo - 156 - 1999 - 1.8 16V Twin Spark

  2. #2
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by aleck View Post
    Питането ми е за ускорението. Не зная дали само моята кола е така, но ми се струва много тромава в ниските обороти. Като мине 2500-2700 оборота е огън, но в ниските.....: Brickwall:: Вик:Та въпросът ми е: Има ли как да увелича въртящият момент в ниските обороти?????, и да направя колата по-пъргава и да ускорява по-бързо????? Четох, общо взето всичко за шайби и чипове и т.н...... Дайте акъл.: Помощ: Благодаря предварително на всички.: Big_bow_down:
    има, и ти си го разбрал как. В София поне имаш голям избор къде да ти сменят софтуера.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  3. #3
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    шайби чипове, 16в туинспарка винаги ще е умрял до 3000 оборота...
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  4. #4

    Default

    От празен ход до 2500 има 1500 - 1800 обм.......после има харен диапазон от още почти 4к обм, където колата да е "огън"......
    Е какъв е проблема.......тва е тон и триста, двулитровка, маса други коли вървят по същия начин в ниските, просто нямат тоя ряз от 3к обм нататък, и затва се мисли че видите ли до там ТС-а е мноо зле.......пък и какъв е проблема че от 3к нататък идва "огъня"......то и на качествено турбо там му иде силицата и никой не мрънка че до там не е както след......
    Ся знам че не секи иска да си ръчка постоянно колата в 4-5-6к обм, но пък хем до 3 да е пушка, хем да не гори много и да не я мъчим - тва няма как да стане......
    Същото е и при шестака, да не си мисли някой че до 2-3к обм има разлика с ТС....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  5. #5
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Ako иска колегата въртящ момент в ниските - или турбо бензин, или дизел. Иначе обикновените бензинки (Алфите) до около 3500 са си спънати

  6. #6
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Същото е и при шестака, да не си мисли някой че до 2-3к обм има разлика с ТС....
    2.5 още при 2000 оборота има толкова въртящ момент, колкото е максималния на 2.0 TC.
    Вярно е и че 2.5 е по-тежка но и скоростната кутия е по-различна.

  7. #7
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by Satanism View Post
    шайби чипове, 16в туинспарка винаги ще е умрял до 3000 оборота...
    не е баш тъй...справка питай си колегата ОЕМ който е чипосвал и твоята кола гледам....ама не ми се спори.

    .........

    Колега Алек, има осезаема разлика преди и след чип във вървенето до 3000 об./мин. Избери си кой да ти смени софтуера и действай. И аз и още хора с 1.8 тс са се уверили в това.

    Има изписани сигурно 100 теми в тази връзка и всеки сам си прави изводите.

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ako иска колегата въртящ момент в ниските - или турбо бензин, или дизел. Иначе обикновените бензинки (Алфите) до около 3500 са си спънати
    а ти как не спря да пишеш глупости във всяка тема...всичко разбираш и всичко знаеш

    _____________________________________________

    най-добре заключете тази тема преди да се изроди в поредния безсмислен спор. Колегата иска съвет, а не да слуша глупости...вземи си дизел и т.н.
    Last edited by KirilSol; 11-12-2011 at 17:15.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  8. #8
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    откъде ще доиде тая тяга на турбо бензина в ниските не ми е ясно хахаха ..

    Иначе ако искаш разлика в ниски всичко е ясно .. сваляш маховика с 2 кила .. лека шайба .. ремап хубаво гориво и си ти човека ... може и някой филтър да сложиш ..

    Ако искаш високи там вече .. трудна работа аама с прави тръби на Ф55-60 пак би осетил разлика колектор Валове и т.н. са и без тва гледам всяка 2ра алфа валосана
    Last edited by tqnbtb; 11-12-2011 at 18:52.
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  9. #9
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by tqnbtb View Post
    откъде ще доиде тая тяга на турбо бензина в ниските не ми е ясно хахаха ..
    Разгледаи двигателите TBI на 159 и тогава ми се присмивай.

    ---------- Post added at 17:34 ---------- Previous post was at 17:30 ----------

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    ..............
    а ти как не спря да пишеш глупости във всяка тема...всичко разбираш и всичко знаеш..............
    .
    Аз давам съвет а не пиша глупости. Ето, а колегата да преценява. Колкото за чипосването тук, имам доверие само на един - няма да споменавам име. Но и няма да си чипосам кола
    Какво прави всъщност тунинг-чипа?
    1. При атмосферните мотори промяната се състои главно в промяна на аванса и слабо увеличение на впъсканото гориво (сместа е малко по-богата в определен диапазон на оборотите). По този начин се изразходват някои резерви на двигателя.
    2. При турбомоторите се постига по-дълъг импулс на впръскване (увеличава се времето на впръскване) и се вдига налягането на което работи турбото (което пък значи повече постъпващ в мотора въздух), както и други по-малки промени.
    Ефективност, приложение, проблеми:
    1. При атмосфернитe двигатели няма особена промяна, тя е обикновено в границите 7-9%
    2. При турбомашините повишаването е по-сериозно, то е обикновено между 15-30%. Не трябва да се прекалява с повишаването на мощността, защото са възможни повреди по двигателите.
    По принцип прилагането на чиптунинг се препорачва само за технически изправни и неизносени мотори. Тунинговането натоварва топлинно и механично двигателя(изразходват се резервите му) и ако той не е в добро техническо състояние е възможно да се проявят дефекти. Препоръчва се още след тунинговане да се ползват само качествени горива. Ако автомобила се кара при нормални условия без претоварване разхода обикновено пада, а ако се кара на предела леко се повишава спрямо разхода преди чипосването му.
    При атмосферни двигатели трябва да се внимава с какво гориво се кара. По принцип след чипосване трябва да се кара с високо октанов бензин, който е по устойчив на детонаций. Ако чипът изисква високооктанов бензин, а се кара с нискооктанов може да има много детонации (запалвания на горивото не когато трябва) и може да се повредят буталата. Важно е след тунинговане поне 2 седмици параметрите на двигателя да се следят постоянно, за да се избегнат подобни проблеми. При някои чипове е премахнато ограничението по максимални обороти и ако така се кара продължително настъпват повреди.
    По-опасно е при турбо машините. При повечето компресори има един клапан (Байпасклапан), който се отвара при определно налягане. При отваряне на клапана изгорелите газове минават по друг път, без да задвижват перката на турбото (заобикаля се турбото). Това се прави поради факта, че колкото по-високи са оборотите толкова по-голямо налягане се създава от турбото и се стига до там че турбото се чупи. Всеки турбо компресор има оределен максимум налягане при което може да работи без да се повреди. Тези граници не трябва да се минават. Трябва също всички клапани и механизми при туробо да са изправни защото те са направени да предпазват турбото от повреди. Ако не са в ред може да дефектира.
    Понякога след смяна на чипа колата не пали. Това може да се дължи на няколко причини. Често когато се преработва оригиналният файл чексумата(прави се сумиране в таблиците и е добавена още една колона в която се записва сумата от битовете в реда, при проверка се сравнява и ако има разлика се изработва сигнал за грешка) е друга и не е като оригиналната. Това често се случва, ако чипа се прави от непрофесионалист. При някои коли се прави проверка на чексумата и ако не е като оригиналната колата не пали...един вид защита против промени по електрониката на автомобила. Това обаче е много рядко.

  10. #10
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    не е баш тъй...справка питай си колегата ОЕМ който е чипосвал и твоята кола гледам....ама не ми се спори.

    .........

    Колега Алек, има осезаема разлика преди и след чип във вървенето до 3000 об./мин. Избери си кой да ти смени софтуера и действай. И аз и още хора с 1.8 тс са се уверили в това.

    Има изписани сигурно 100 теми в тази връзка и всеки сам си прави изводите.



    а ти как не спря да пишеш глупости във всяка тема...всичко разбираш и всичко знаеш

    _____________________________________________

    най-добре заключете тази тема преди да се изроди в поредния безсмислен спор. Колегата иска съвет, а не да слуша глупости...вземи си дизел и т.н.
    Няма какво да го питам ОЕМ-а, имал съм Туинспарк и аз, с чипс, без чипс, все си беше мъртвец докато не захапе някакви обороти....
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  11. #11
    Старши алфист Versace's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ямбол
    Age
    41
    Posts
    918

    Default

    Quote Originally Posted by Satanism View Post
    Няма какво да го питам ОЕМ-а, имал съм Туинспарк и аз, с чипс, без чипс, все си беше мъртвец докато не захапе някакви обороти....
    Ми каква да е? Много бензинови мотори са си така.Ама аз съм с чип, ся за разлики не говоря щото може би са минимални от с и без него, но си върви нормално в ниските.

    Колкото до това ти изказване до 3000об си е мъртвец, може и да си прав, но при дизела само там е жива колата, там където бензина тръгва, нафтата спира да върви.
    Така че пишете по темата, а не некви спорове между бензин и дизел. Всеки сам си преценя какъв мотор да си вземе, едни обичат бензина, други нафтата.
    Alfa Romeo 156 2.0TS 16V 155 h.p. (ECU Remapped by OEM, TI 17" rims, Eibach Pro-Kit Springs, Polyurethaned, Denso Iridium) Landi LPGi

  12. #12
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by Versace View Post
    Ми каква да е? Много бензинови мотори са си така.Ама аз съм с чип, ся за разлики не говоря щото може би са минимални от с и без него, но си върви нормално в ниските.

    Колкото до това ти изказване до 3000об си е мъртвец, може и да си прав, но при дизела само там е жива колата, там където бензина тръгва, нафтата спира да върви.
    Така че пишете по темата, а не некви спорове между бензин и дизел. Всеки сам си преценя какъв мотор да си вземе, едни обичат бензина, други нафтата.
    Чакай бе, какви спорове бензин и дизел?Аз думата дизел не съм споменавал изобщо, докато ти подхващаш открито темата, дизела къде бил спрял.Пиша по темата-туинспарка е умрял, като не е в обороти...и то това е съвсем нормално, не може да вървиш от 1000 до 7500 оборота....едното винаги е компромис...
    И ако погледнете една дино графика на някой ТС, ще видите как до 2800 оборота чертата на върящия е почти права-точно като на мъртвец...
    Last edited by Satanism; 11-12-2011 at 18:06.
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  13. #13
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Versace View Post
    Ми каква да е? Много бензинови мотори са си така.Ама аз съм с чип, ся за разлики не говоря щото може би са минимални от с и без него, но си върви нормално в ниските.

    Колкото до това ти изказване до 3000об си е мъртвец, може и да си прав, но при дизела само там е жива колата, там където бензина тръгва, нафтата спира да върви.
    Така че пишете по темата, а не некви спорове между бензин и дизел. Всеки сам си преценя какъв мотор да си вземе, едни обичат бензина, други нафтата.
    Ми 1.8TS не това в ниските, което е след 4000об.
    Колкото до дизела - много бъркаш - JTD 16V - ами върви навсякъде с изключение до 1800
    Колкото до темата - пишем конкретни неща, а колегата сам си преценява

  14. #14
    Старши алфист Versace's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ямбол
    Age
    41
    Posts
    918

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    ...
    Ами не лобирам за никой, просто стига сте писали глупости. Не може да сравнявате дизела и бензина във вървенето. Каквото и да си говорим бензина си остава бензин. Там където тръгва да върви бензина, дизела вече спира.
    Вярно вече много се разви дизеловият мотор. И може би е по-практичния, защото на кого му е нужно да кара в обороти над 4000, докато кефа при дизела се постига в ниските, тогава и е безшумно, и големият въртящ момент прави усещането максимално( именно той създава илюзията, че дизела върви повече).
    Но от друга страна, аз мисля че бензина ще си остане най-силният мотор.

    Извинявам се за офтопикът, но исках да обясня изцяло!

    Така че към колегата конктетно който пусна темата, такива са моторите искат оборот, това е бензин, не дизел, който тръгва от 2000 и спира на 4000, сигурно хората с дизела искат пък тяхните да продължат във високите и така. А и колата не е лека тон и триста си е.
    Преди време имах пежо 309 1,9 117к.с. вървеше, оса направо. Беше 8 клапана, чукнеш и цепи, ама след 120-140км/ч му идваше вече тегаво.
    Last edited by tonov; 11-12-2011 at 20:12.
    Alfa Romeo 156 2.0TS 16V 155 h.p. (ECU Remapped by OEM, TI 17" rims, Eibach Pro-Kit Springs, Polyurethaned, Denso Iridium) Landi LPGi

  15. #15
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    За какво изобщо замеша дизелите след моя пост?

    Темата беше що не върви туинспарка до 3000 оборота и какво може да се направи по въпроса.

    Отговора по темата е, щото мотора така е конструиран и каквито и фокуси да му правиш, мотора си е такъв....аз не се чувствам достатъчно учЕн да обясня точно защо се получава така, че ТСа не върви в ниските, но от малкото знания, които имам знам, че тея неща, вариатор, валове, там градуси и т.н имат много общо.Та който си мисли, че с един чип или една шайба коренно ще промени това, което вече е свършен факт от завода-много се лъже...и така.И всеки, който се е возил на друга марка, с подобни характеристики на двигателя е разбрал, че масово другите коли подемат по-добре от ниските обороти, за сметка на високите....пък за дизелите, бензините и вървенето е съвсем друга тема...
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •