Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Няколко въпроса за глупавия ми ГИ!

  1. #1
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Question Няколко въпроса за глупавия ми ГИ!

    Колата е с 6-7годишен Ланди Омегаз Кейхин ГИ, минималните настройки на обръщане са 40°С на изпарителя, на практика обаче обръща на 60°С по табло Отделно на загрял мотор, ако ще и на 90°С минава някъде около минута след палене преди да обърне.
    Изобщо колата си гори 2-3литра бензин на 100км, което си е доста дразнещо
    Няма ли някакви варианти за промяна на тия "ларж" настройки

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това винаги ли е било така? След палене при загрял двигател ако оборотите се вдигнат над 3000, пак ли не обръща?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това винаги ли е било така? След палене при загрял двигател ако оборотите се вдигнат над 3000, пак ли не обръща?
    Докато не си му мине там определеното време никакво обръщане, що е така не знам

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #4
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    В софтуера на Ренцо за съжаление няма възможност за промяна на времето на четене на бензиновия комп.
    При 50гр. е 30сек.
    60 е 25
    70 е 20
    и оттам нататък е 15 сек.

    Температурата е различна защото темп. датчик за газта е на изпарителя/или точно преди него за някой версии/, а датчика на таблото е на термостата или мотора. Реално газовия комп го интересува каква е температурата на изпарителя, а не на двигателя.
    Така например ако антифриза е намалял и не достига за достатъчно загряване при натоварване примерно е възможно изпарителя да почне да истива и тогава софтуера реагира и обръща на бензин, а колата може да си е загрята.

    Оборотите на обръщане могат да се корегират от 800 до 3000.
    Реално ако се направят на 800 колата ще си обръща сама, без нужда от форсиране, при достигане на зададената температура и след изминаване на съответното време.
    Last edited by robygas; 07-12-2011 at 10:01.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Щом не могат да се променят параметрите, описани от Роби, някакъв вариант е да "излъжеш" управлението затова, че температурата на изпарителя е по-висока от реалната. Не зная какъв елемент е температурният датчик, но примерно ако е термо-резистор, чието съпротивление се понижава с увеличаване на температурата, ако се добави паралелно на датчика съпротивление с подходяща стойност, това ще симулира по-висока измерена температура.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by robygas View Post

    Оборотите на обръщане могат да се корегират от 800 до 3000.
    Реално ако се направят на 800 колата ще си обръща сама, без нужда от форсиране, при достигане на зададената температура и след изминаване на съответното време.
    E и това е нещо, значи ще стане работата с някои и други хватки. Нещо друго, което ми направи впечатление - сутрин с включено парно на AUTO до 60°С колата не само, че духа само студено, но и загрява 2 пъти по-бавно Днес тръгнах на OFF и обърна на газ за 5мин иначе и трябват 8-9.
    Друго искам да те попитам, robygas, след като колата може аварийно да пали на газ със задържане на копчето, не може ли да се направи някак да си пали така, когато е загряла без да има нужда да държиш копчето?

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    можеби трябва да си отговорите на въпроса защо е сложено това ограничение
    точка

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    можеби трябва да си отговорите на въпроса защо е сложено това ограничение
    Разбирам те, колега какво искаш да кажеш, не е много по темата ми, но ще ти отговоря за да предотвратя следващите такива постове. Пределно ми е ясно кое е правилно, как трябва да е и т.н. Въпроса е, че съм на крачка да си изхвърля бойлера от багажника, при тия цени на газта и бензина в момента колата на газ ми спестява 2лв на 100км, което е смешно. Та или трябва да я измисля как да върви предимно на газ или да вадя бойлера. Втория вариант ми се струва все по-примамлив
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Щом не могат да се променят параметрите, описани от Роби, някакъв вариант е да "излъжеш" управлението затова, че температурата на изпарителя е по-висока от реалната. Не зная какъв елемент е температурният датчик, но примерно ако е термо-резистор, чието съпротивление се понижава с увеличаване на температурата, ако се добави паралелно на датчика съпротивление с подходяща стойност, това ще симулира по-висока измерена температура.
    Това ми се струва, че може да стане, но дали няма да обърка сместа!? Как ме гони носталгията по АГУ-тата с кранчета . .
    Last edited by code; 07-12-2011 at 11:16.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #9
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Колега мисля, че паленетата директно на газ са ограничен брой пъти. Когато ми слагаха моето газово - казха ,че мога да паля със задържане на копчето директно на газ , но само около 40-тина пъти....???
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Това ми се струва, че може да стане, но дали няма да обърка сместа!? Как ме гони носталгията по АГУ-тата с кранчета . .
    Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

    Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

    Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?
    тъй като газта в изпарителя преминава в газообразна форма, очевидно е че в единица обем може да има различно количество газ в зависимост от температурата и налягането.
    другото роби го е обяснил повече от добре
    точка

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    тъй като газта в изпарителя преминава в газообразна форма, очевидно е че в единица обем може да има различно количество газ в зависимост от температурата и налягането.
    другото роби го е обяснил повече от добре
    Това го разбирам. Питането ми беше дали ECU - то се "съобразява" с това. Т. e. дали температурата на изпарителя води до промяна в коефициента на запълване на инжекторния цикъл, или има значение само са прехода бензин-газ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    разбира се, в противния случай биха сложили термо ключ за по-евтино.
    точка

  14. #14
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

    Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?
    Сега в момента както я карам предимно на късо 15 газ + 3л бензин т.е някъде 27лв/100 градско.
    Ако я карам на бензин ще гори към 30лв Май, май ще хвърлям скоро бойлера . .
    Газта малко я намалиха иначе бях готов.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Сега в момента както я карам предимно на късо 15 газ + 3л бензин т.е някъде 27лв/100 градско.
    Ако я карам на бензин ще гори към 30лв Май, май ще хвърлям скоро бойлера . .
    Газта малко я намалиха иначе бях готов.
    Според това, което казва Колев (и вероятно е прав), означава, че ако симулираш по-висока температура от реалната, ще ти се вдигне разходът на газ. Но пък си мисля дали ако симулираш по-висока температура за момент, колкото да я изръчкаш да мине на газ и след това махнеш симулацията - дали ще обърне обратно на бензин?
    На твое място бих пробвал.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •