Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 93

Thread: Промени в надзора на АГУ или "отзад-напред"

  1. #61

    Default

    Quote Originally Posted by alex052 View Post
    Как какво-всичко трябва да е изрядно по документи.Личен принцип.
    В момента си изряден по документи
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Минал съм на преглед газовата в сервиз за АГУ - та през октомври 2011. На ГТП съм минал през декември 2011. Живея с убеждението, че с газовата не съм в нарушение преди октомври 2012. Възнамерявам да карам с повече късмет 2 месеца, а живот и здраве декември 2012 да мина на преглед всичко.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Quote Originally Posted by alex052 View Post
    Как какво-всичко трябва да е изрядно по документи.Личен принцип.
    Това е много хубаво. Само, че в случая ти си изряден от гледна точка на закона-минал си технически преглед на автомобила си.
    Аз минах преглед на 02.02.2012г.
    В талона с проверените неща имаше, освен спирачки, фарове и.т.н. и газова уредба. Сиреч и тя е проверена. Как и какво са проверявали не знам щото не ме интересува. Това е една недомислица която ще се оправи с времето. Засега е така обаче.
    Ето ти още инфо /или разсъждения/:

    http://www.tehnad.com/news/f91a92
    Втория линк може да си го разпечаташ и да го показваш на незапознатите по газ станциите.

    http://otgovori.info/promeni-normativni-aktove-spo/
    Last edited by robygas; 23-03-2012 at 23:11.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  4. #64
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    София
    Posts
    93

    Default

    колеги, интересува ме има ли газаджия, т.е. сервиз за газови уредби у нас който да е сертифициран по немският TÜV и монтираната при тях уредба да бъде законна в Германия?
    =-v-=
    Madness? This is ALFA!!!

  5. #65
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Предполагам официалните сервизи, за конкретната марка газова уредба. А най-добре, задай въпроса си тук http://www.abags.bg/

  6. #66
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Много уредби имат TÜV но това не изключва сертифицирането им в съответната държава.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  7. #67
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Та, понеже пак стигнахме до тази тема/ която е доста стара/ ще споделя какво знам аз за реда в кочината:
    С поредната офанзива КАТ пише актове на водачи които не са променили талоните на автомобилите си /до 3 години/ след монтажа на газова уредба. Акта е 150лв. Това е ясно от оповестеното в публичното пространство. Къде с глашатай, къде на ухо -все тая. Телефона ми пламна с въпроси - Какво правим?

    От 2013г. за всеки монтаж или смяна на бутилка/аз поне/ издавам "Протокол". С тази хартия се отива в пункт за ГТП който има лиценз за Първоначална регистрация в системата на Автомобилна администрация на Допълнително монтираната газова система, заплаща се съответната такса /ако е рекъл проверяващия/ и се сдобивате с една друга Розова хартия на която пише: -Честито! Вече сте вписали газовата си уредба в нашия регистър. После си взимате розовата хартия и талона на колата и отивате да се редите в КАТ за да смените надписа - БЕНЗИН на БЕНЗИН-ГАЗ.

    Няколко неща ме притесняват обаче:
    1. Как така един агрегат вписан с уникален номер в СВЕТА като бензинов според производителя, тестван, изпитван, получил хомологация за такъв става двугоривен?
    2. Според тази схема няма как двугоривен автомобил да мине преглед само на едното гориво. От една страна добре ще се затегне контрола, от друга страна ако утре не ми е изгодно да карам на газ по някакви причини трябва да продължа да поддържам втората система.
    Сигурно има и други въпроси като еконорми и данъци ама телефона пак звъни.


    П.П. Може всичко и да е за добро.
    Last edited by robygas; 20-02-2020 at 18:23.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  8. #68
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    В малкия талон май никъде не се упоменава за LPG, докато в големия си го пише. Трябва ли да се носи и големия талон за регистрация, или катаджиите ще проверяват на по висше ниво.!?
    Отделно за МПС с монтирани АГУ преди 2013г може ли да се мине с паспорта на АГУ, където пише дата на монтаж и печат на фирмата извършила монтажа?
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  9. #69

    Default

    А какво се прави, ако имаш кола с газова и нямаш никакви документи за нея. В пункт за ГТП ще дадат ли тази Розова бележка и ще може ли да се регистрира в кат без документи за монтаж. При вече монтирана кой дава документ за монтаж и колко ще струва.

  10. #70
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Нямам отговор на тези въпроси.
    Освен смяна на бутилка и нов документ.
    Може и някой да започне да си слага подписа под такива протоколи. Нямам идея. Засега хората идват от пунктовете за прегледи директно за смяна на бутилка, ако има сонда с клапан и зарядното е навън. Ако -не директно всичко. Питат ме и само за протокол, ама как да издам такъв като нямам заводския сертификат.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  11. #71
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

  12. #72
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #73
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това ще е нещо хубаво, но смятам че няма да мине...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  14. #74
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    И аз мисля, че няма да мине, но е крайно време газта да започне да се взема в предвид при образуването на данъка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #75
    обикновен газаджия robygas's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    sofia
    Age
    58
    Posts
    3,478

    Default

    Срокът за регистрация на автомобили с газови уредби в КАТ е удължен до 3️⃣0️⃣ ноември 2020г‼
    В: Как се регистрира газова уредба стъпка по стъпка?
    О: На първо място трябва да притежавате протокол от оторизиран сервиз за монтажа на бутилката. Ако не сте получили такъв при монтажа на бутилката си, можете и сега да се обърнете към сервиза, който е извършил монтажа. Имайте предвид, че много от сервизите искат такса за тази услуга. Таксата не е фиксирана и по наши данни варира от 10 до 50 лв.
    Със сертификата за монтаж на бутилката трябва да посетите пункт за първоначално въвеждане в експлоатация на газовата уредба. Към 27.02.20 г. има 157 контролно-технически пунктове, получили разрешение за извършване на проверка на газови уредби в България. Цената на тази услуга е около 40 лв, но не е фиксирана, така че можете да срещнете както по-ниска, така и значително по-висока.
    След като преминете първоначален технически преглед на газовата уредба ще получите удостоверение. С този розов лист можете да отидете в КАТ, където да си подмените талоните. Не забравяйте да носите със себе си документ за самоличност (за собственици) или заверено пълномощно, големия и малкия талон на автомобила, както и Гражданска отговорност. Услугата за смяна на свидетелство струва 23 лв.
    В: Необходимо ли е да отида в КАТ с автомобила? Минават ли се пак канали?
    О: Не. Услугата по подмяната на талоните се извършва на гише. Не е необходимо да отивате с автомобил, не се минава през каналите за технически преглед. Има само технологично време, докато станат готови новите документи, които гражданинът може да вземе още същия ден. Това са комплект нови талони – така наречения малък и голям талон.
    В: Какво ще стане, ако не си сменя талоните?
    О: На първо място, ако Ви спрат, ще бъдете глобени. Глобата е 150 лв. По-съществения проблем обаче ще срещнете още при следващия годишен технически преглед. С промени в системата на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) е създадена така, че ако има данни, които не са отразени в талона, в това число и наличието на АГУ, прегледът трябва да бъде прекратен. Ако искате да минете преглед, ще се наложи да си смените талоните.
    В: Газовата бутилка е поставена 2012 година, но това не е отразено в талоните. Новата наредба е от 2014 година. Трябва ли да се сменят талоните в този случай?
    О: Да, отново трябва да се сменят. Ако газовата уредба е монтирана преди влизането в сила на новата наредба, собственикът на автомобила може да си смени талоните само с удостоверение за ГТП с отразено наличие на АГУ. Не е необходимо да преминава през първоначална проверка и да търси сертификат за монтаж.
    След като новата наредба влезе в сила през 2014 година, на шофьорите беше даден 3-годишен гратисен период за отразяване на промените в талона. През първата година можеха да си сменят талоните само с попълване на декларация в КАТ. През следващите 2 години промяната се правеше чрез представяне на удостоверение за ГТП. Към момента няма въведена нова процедура след изтичане на гратисния период, така че описаните по-горе стъпки остават същите.
    Важно е да знаете още, че ако газовата ви бутилка е 9-годишна, догодина ще трябва да я смените. След подмяна трябва отново да минете през пункт за първоначална проверка, за да бъде въведен новият номер на бутилката.
    В: Ако един собственик на автомобил с АГУ притежава документ за извършен монтаж, преминал е през задължителната първоначална проверка в лицензиран сервиз и има необходимия документ, но не си е сменил талона в дадения 3-годишен срок, какво следва да направи? Може ли да се яви в Пътна полиция с необходимите документи и да поиска промяна в свидетелството за регистрация? Ще бъде ли глобен или не?
    Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Когато доброволно се яви в Пътна полиция, а не е спрян при пътна проверка, няма да бъде санкциониран. Просто отива на гишето, подава необходимите документи и промяната на данните в свидетелството за регистрация на автомобила ще бъде извършена, без да му се налага глоба.
    В: Ако автомобилът има АГУ и съответно това е отразено в свидетелството, но собственикът реши да я смени с друга, трябва ли да си подменя отново свидетелството за регистрация?
    Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Не, след като веднъж е вписана, не се налага вадене на нови талони. Но това не означава, че не трябва да се минава отново през лицензиран сервиз, тъй като всяка газова уредба си върви със съответния номер, който се отразява в базата данни и се издава протокол.
    В: Купил си кола с газова уредба през 2009 г., но през 2016 г. си сменил газовата бутилка. Минал си през лицензиран сервиз, откъдето имаш документ, но не си заявил за промяната в Пътна полиция. Може ли сега, през 2020 г, с този документ от сертифицирания сервиз да отидеш в Пътна полиция и да заявиш промяна в свидетелството за регистрация или трябва да минаваш отново през сервиз за първоначална проверка?
    Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Може, щом гражданинът вече има такъв документ. Ако обаче бутилката е от 2009 г., трябва да се вади ново удостоверение за първоначален преглед. Годността на газовата бутилка е 10 години.
    0887 26 38 78 - "Robygas"- Роби
    Автогаз сервиз-
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=71727

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •