Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Маслен филтър

  1. #1

    Default Маслен филтър

    Когато сменях за първи път маслото ми продадоха филтър, който се оказа с външни размери доста по -малки(резбата е същата,както и гуменото уплътнение) от тези на филтъра, който свалих от колата,затова отидох и си купих нов по -голям.Малкия филтър ми стои и се чудя да го сложа ли.Логично е да има по- малка филтрираща повърхност и да стане не ефективен по-бързо.Има ли някакви изисквания към външните размери на филтъра,да сложа ли този или да го метна по далече.Какво мислите?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Когато сменях за първи път маслото ми продадоха филтър, който се оказа с външни размери доста по -малки(резбата е същата,както и гуменото уплътнение) от тези на филтъра, който свалих от колата,затова отидох и си купих нов по -голям.Малкия филтър ми стои и се чудя да го сложа ли.Логично е да има по- малка филтрираща повърхност и да стане не ефективен по-бързо.Има ли някакви изисквания към външните размери на филтъра,да сложа ли този или да го метна по далече.Какво мислите?
    Ако пасва по резба гумичка и има нужните клапани проблем няма.Само филтриращата площ е по-малка.
    Веднъж като си взимах маслата и филтрите за JTD ми извадиха 3 или 4 различни филтъра с различна големина,били такива защото на някой от модификациите нямало място.Моя естествено е от най-малките.....
    Alfa Romeo 147 1,9 JTD 8v 115 cv + STEINHOF SPORT

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Варна
    Age
    43
    Posts
    456

    Default

    lordliness по-малък филтриращ елемен издребняваш колега.Нищо си му няма на филтъра щом го дават за твоята кола.От всичките смени на масла до сега последния път ме набутаха с един дебел Филтрон от магазин косер ...както и да е успях някак си да го навря и завия ,но познай какво стана като си сменях маслото отново.Целия се омацах с черно дизелово масло понеже нямаше вадене без да го завъртам насам натам.
    5 Ланчии зад гърба си!
    И една Alfa 166 със смесени чуства засега!

  4. #4

    Default

    В това е проблема не знам дали наистина го дават за този двигател,последния ми филтър(голям) също е от косер.Въобще не съм поглеждал има ли клапани вътре ,трябва ли да има?Филтъра е важен елемент,не мисля че издребнявам.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има и една такава гледна точка:

    Ако допуснем, че филтриращата материя е по-ситна (улавя по-малки частици) то тя би създавала и по-голямо съпротивление на преминаващото масло. За да се намали това съпротивление, следва да се увеличи филтриращата площ, т.е. филтърът да се направи по-голям.

    Накратко - по-големият филтър би трябвало да филтрира по-добре от малкия.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Има и една такава гледна точка:

    Ако допуснем, че филтриращата материя е по-ситна (улавя по-малки частици) то тя би създавала и по-голямо съпротивление на преминаващото масло. За да се намали това съпротивление, следва да се увеличи филтриращата площ, т.е. филтърът да се направи по-голям.

    Накратко - по-големият филтър би трябвало да филтрира по-добре от малкия.
    Това добре ,а за клапаните вътре?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by AR147 View Post
    Ако пасва по резба гумичка и има нужните клапани проблем няма.Само филтриращата площ е по-малка.
    Веднъж като си взимах маслата и филтрите за JTD ми извадиха 3 или 4 различни филтъра с различна големина,били такива защото на някой от модификациите нямало място.Моя естествено е от най-малките.....
    ex Алфа 147 1.9 JTD 8V 115CV "+" 140CV


  8. #8

    Default

    Добре де този филтър няма ли си номер....?
    Има сумати онлайн каталози в които евентуално можем да го намерим дали става за теб.
    Alfa Romeo 147 1,9 JTD 8v 115 cv + STEINHOF SPORT

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това добре ,а за клапаните вътре?
    Какво за клапана? Предполага се, че си е ОК. Принципът е един и същ. Еднопътен клапан, който се отваря когато маслото върви в нормалната посока и затваря ако има движение в обратната, за да държи маслената магистрала пълна при изгасен двигател.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Какво за клапана? Предполага се, че си е ОК. Принципът е един и същ. Еднопътен клапан, който се отваря когато маслото върви в нормалната посока и затваря ако има движение в обратната, за да държи маслената магистрала пълна при изгасен двигател.
    Ако няма клапан,този от косер май беше без клапан,тогава какво става,празни магистрали?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #11
    Младши алфист valentino_88's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Какво за клапана? Предполага се, че си е ОК. Принципът е един и същ. Еднопътен клапан, който се отваря когато маслото върви в нормалната посока и затваря ако има движение в обратната, за да държи маслената магистрала пълна при изгасен двигател.
    Имайте напредвид, че клапаните отварят и при различно налягане. Те на резба и диаметър може да стават и 10 филтъра, но клапана може да отваря на неподходящо налягане за вашата кола
    НЕ Е ВАЖНО КАКВА Е КОЛАТА, А КОЛКО Е ПРАЗНА ГЛАВАТА!!!

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by valentino_88 View Post
    Имайте напредвид, че клапаните отварят и при различно налягане. Те на резба и диаметър може да стават и 10 филтъра, но клапана може да отваря на неподходящо налягане за вашата кола
    Точно това имам впредвид.Има и малко предистория-отидох в един голям сервиз за итал.коли за да си купя уж правилните неща,като свалих въздушния филтър се оказа ,че не мога да сложа новия,имаше някои дребни разлики,масления филтър също различен,въздушния филтър го върнах,но масления остана ,защото резбата и уплътнението бяха същите и формално ставаше,но дали е за този двигател???Някой замислял ли се е дали му продават точния филтър или слагаме всичко, което ни продадат и се навие на резбата.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Ако няма клапан,този от косер май беше без клапан,тогава какво става,празни магистрали?
    Това, разбира се не трябва да се допуска. Не е трудно да се установи дали има или няма клапан още в магазина.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Младши алфист valentino_88's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това, разбира се не трябва да се допуска. Не е трудно да се установи дали има или няма клапан още в магазина.
    Да той клапана се вижда и няма как да се сбърка, но на какво налягане отваря може да се види само по каталозите, които не са на 100% верни за съжаление. За мойта кола по книгите пише, че клапана трябва да отваря на 1.2 бара, а този в момента с който съм отваря на 1.5 бара, защото продавача го е объркал. Разликата е че като запалиш сутрин лампата на маслото гасне малко по-късно, защото по късно отваря въпросния клапан.
    НЕ Е ВАЖНО КАКВА Е КОЛАТА, А КОЛКО Е ПРАЗНА ГЛАВАТА!!!

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by valentino_88 View Post
    Да той клапана се вижда и няма как да се сбърка, но на какво налягане отваря може да се види само по каталозите, които не са на 100% верни за съжаление. За мойта кола по книгите пише, че клапана трябва да отваря на 1.2 бара, а този в момента с който съм отваря на 1.5 бара, защото продавача го е объркал. Разликата е че като запалиш сутрин лампата на маслото гасне малко по-късно, защото по късно отваря въпросния клапан.
    В такъв случай съществува и риск въобще да не се отвори този клапан и да се кара без филтър.Досега никога не съм гледал какво пише по филтрите,казвам филтър за този мотор и слагам.На самия филтър пише ли на какво налягане отваря?
    Last edited by lordliness; 18-01-2012 at 17:15.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •