Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Размисли и страсти за МЕТАНА!

  1. #1
    Born to be а Legend reloading's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    ТроянЪт/СофияСити
    Age
    33
    Posts
    782

    Default Размисли и страсти за МЕТАНА!

    Здравейте колеги , от много време обмислям да си взема ежедневен автомобил, който да гоня икономия. В него мисля да поставя Метанова уредба. Какво бихте ме посаветвали ?

    Обикновен Метан или Инжекция?
    Дали си заслужава при положение че минавам годишно около 25 000 + километра?
    Колко мога да се доверя на втора употреба ?
    И каква е разликата като спестени пари като съпоставка Дизел , Бензин , Газ , Метан . какви ще са ми разходите при един средно статистически автомобил.

    п.с. колата която обмислям да взема за ежедневен автомобил мисля да е Пасат Б5 комби.
    Last edited by reloading; 29-01-2012 at 23:07.
    155 1.8 8v SUPER MY95

  2. #2

    Default

    Мое мнение е, че метана определено си заслужава. Малко ще ти убие динамиката, но щом е за ежедневка не е проблем. Икономията определено е доста голяма и дето се казва се возиш "без пари". Някой може да ти каже, че ще си съсипеш колата с този метан, но според мен, докато се съсипе колата ти вече ще си я избил двойно и тройно
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 16V
    DUCATI Monster
    Alfa Romeo 156 2.0 TS 16V-EX

  3. #3

    Default

    А някой от форума има ли метанова и какви са му наблюденията.Нека сподели

  4. #4
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    обикновена или инжекцион зависи от колата и двигателя и колко пари си готов да дадеш. проблема на метана са скъпите тежки и големи бутилки. втора употреба сам си прецени дали си заслужава. в интернет има калкулатори за какъв пробег ще си избиеш уредбата, но при теб мисля че ще е по-изгодно пропан-бутан.
    точка

  5. #5
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Баща ми има венто 1.8 моно с метан. Колата е с метан от третия ден след закупуването си като нова. Сиреч и 16 години. Лично съм отварял двигателя по съмнение за сегменти - оказаха се гумички - бяха дървени(буквално). Когато го отворих със изненада открих, че блока има едва забележим ръб и следите от хьонинг-а по цилиндрите си стоят. Няма вкопаване или нарушаване на контактуването между клапаните и леглата - въобще двигателя си беше екстра. А имайте в предвид колко километра е минала тази кола в Италия, за да и сложат метан 94-та още на следващия ден след закупуването?! Иначе при бащами - е с ламбда контрол на газчицата, и аванс процесор. Колата като я взехме беше със свален аванс процесор, и на мястото на стъпковия мотор на ламбда контрола имаше обикновена врътка. След като възстановихме ламбда контрола, да определя количеството газ и сложихме аванс процесор отново - колата стана друга. В момента динамиката се доближава до бензиновата(все пак е 1.8 моно).
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  6. #6
    Born to be а Legend reloading's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    ТроянЪт/СофияСити
    Age
    33
    Posts
    782

    Default

    Да разбирам ли, че обикновена или инжекционна метановата уредба е като ГУ ? разликата от 2-те е процентното намаляне на мощността. И това сам си го решавам до колко искам да "НЕ върви" . Има ли разлика в разхода при 2та вида метан ?

    Става дума за Passat B5 комби . На такъв автомобил съм се спрял за Daily, ще е или 1.6 или 1.8Т


    П.С. Забравих да питам , някой има ли наблюдение от сервиза Metan-bg.com ?
    Last edited by reloading; 30-01-2012 at 11:31.
    155 1.8 8v SUPER MY95

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ами при обикновената метанова си имаш изпарител за метан с кранче и плочка. регулацията е същата като на обикновена на пропан. при ГИ на метан имаш редуктор-изпарител за метан за ГИ, компютър и дюзи. и при двете разхода и вървежа зависят от настройката. въпроса е че за метан ти трябва и аванс процесор.
    точка

  8. #8
    Born to be а Legend reloading's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    ТроянЪт/СофияСити
    Age
    33
    Posts
    782

    Default

    Тоест не е чак от такова от голямо значение дали е ГИ или обикновена , а как е настроена . А за този Аванс процесор разбрах, че е хубаво да го има понеже регулирал впръскването и общо взето се държала колата по - добре

    Изникна друг въпрос , Колко са най- големите бутилки? и за какъв преход става на въпрос , Има ли някакви който са за към 300 км ?
    155 1.8 8v SUPER MY95

  9. #9

    Default

    За в пасат комби ще можеш да събереш доста бутилки Така че 300 км извънградско с около 100 литрова бутилка ще ги минеш според мен. При баща ми има служебни шкодички (фелиция мисля бяха) и минават по 300 км на метан, къде са ги събрали тия бутилки незнам ...
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 16V
    DUCATI Monster
    Alfa Romeo 156 2.0 TS 16V-EX

  10. #10
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    не, аванспроцесора променя времето на подаване на искрата към свещите щото метана ти е 130 октана. без това нещо колата ще е много умряла.

    за бутилките ето тук има примерни таблици
    http://www.mgas-bg.com/?sub=metan21

    за 300 километра пробег да речем че ти трябват около 15 килограма метан /метана се мери в килограми, а не в литри щото се съхранява в газообразно състояние/. това значи че ще ти трябват бутилки с обем да речем 100 литра. металните такива са изключително тежки и цената е в небето. само бутилките ще ти струват колкото пасата сигурно. има и композитни леки бутилки, ама и цената им е по-по-най
    точка

  11. #11

    Default

    Не се шашкай, има и бутилки втора употреба които не са чак с такива цени
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 16V
    DUCATI Monster
    Alfa Romeo 156 2.0 TS 16V-EX

  12. #12
    Born to be а Legend reloading's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    ТроянЪт/СофияСити
    Age
    33
    Posts
    782

    Default

    да и според мен най - добре е бутилката поне да е Втора употреба.. за другото може и ново. А в София къде може да намеря човек който наистина да ми го направи добре.


    По окачването разбрах , че е хубаво да се сложат по твърди задни пружини.
    Last edited by reloading; 30-01-2012 at 12:30.
    155 1.8 8v SUPER MY95

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Варна
    Posts
    144

    Default

    Ето ти и бутилка и метанов инжикцион. http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...t=66979&page=2
    Колегата е пуснал голяма ПРИМОЦИЯ
    МЕТАН

  14. #14
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Ако ще караш метановият Пасат от Троян до Ловеч или Плевен е ОК, но имай предвид, че метановата уредба предполага големи ограничения при по-далечни разстояния.

    п.п. И е с 8 алуминеви носача отпред
    Last edited by RPWWD; 30-01-2012 at 21:32.
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

  15. #15

    Default

    Колега,метана е най евтин но цената му се вдигна доста а и ще продължава да се вдига.Понеже има много митове и легенди за разхода ще ти кажа реално как е при мене.Fiat Marea 1.6/16 в с обикновена уредба с аванспроцесор.Значи разхода ми се движи при нормално каране извън града около 4,2 кг/100 което при цената във Варна ми прави 7,1 лв/100 км.Градско не карам много но разхода е около 6,5-7 кг/100 което в пари ми е 11-12 лв.Имам една бутилка 95 литра която събира около 15 кг и съответно стига за около 350 км извън града и около 200 в града.Тежи 85 кг празна и 100 кг пълна.За вървенето като си оправих и бензиновата система,няма нищо общо метан със бензин.Като максимална скорост и поддържане на скорост по равно е добре,вдига 180 км колата няма проблеми.Но на ускорение и натоварена по баир е трагедия.Ако един наклон се качва на метан на 4 та с пълна газ ,то на бензин е на 5 та с леко газ.На ускорение и с климатик също е доста по тромава.Ако се сметне цената че същата кола би горяла на бензин около 7/100 и на газ около 8,5-9 /100 все още си струва метана,като е имало периоди когато е било доста по евтино както и когато е било равно на пропан бутана.Аз имам колата от 4 год. и съм минал 100 000 км с нея.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •