Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: 156 - странен шум в движение.

  1. #1
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default 156 - странен шум в движение.

    Здравейте колеги,

    аз започнах да прекалявам с моите питания и някой може да кажа - ми иди да ти я погледнат някъде тая кола бе!

    Ами ходя - ама без реален резултат и затова се консултирам тук за да очаквам какво ще се счупи реално

    Та така, този път въпроса ми е следния:

    Появи ми се един много особен шум в движение, нещо като "тък-тък-тък" който се забързва с увеличаване на скоростта.
    Чува се отпред, отдясно, определено отдясно....
    Най много се чува на трета и на четвърта предавка, при 60-70км в час. Реално шума го има под товар - като е подадена много леко газ - т.е. колкото да се поддържа скоростта - го няма. Появява се при подаване на газ или при пълно отнемане на газ. Най силно се чува при рязко подаване на газ и с вдигането на оборотите се забързва, но и утихва. На пета не се чува. На първа - също. На втора ми се струва че го чувам само ако подам рязко газ при движение с моторна спирачка.

    Интересното е че ми се появи за пръв път преди месец - пътувах на извънградско, след 30-40 км и няколко спирания изчезна и цял месец не го е имало. Мислех че е било нещо закачено я за полуоска, я някъде другаде.
    Днес се появи отново - а съм минал към 1000км от тогава.

    Външното каре е ок, или поне така си мисля - нямам никакъв шум при маневриране или завой с пълно навит волан.

    Както съм писал в другата си тема - имам едно специфично носене на предницата, което се появи по едно и също време с този звук. Имам чувството че има връзка, но може и просто съвпадение да е.

    Визуалния оглед не показва нищо нехарактерно - омаслявания, течове, външни тела закачени по окачването и т.н

    Вчера го нямаше, със сигурност. Карал съм колата 20-30км. Преспа си в гаража снощи и тази сутрин го има...

    Сега ще видя по късно днес дали ще го има шума - предния път изчезна след няколко тръгвания и спирания и маневри.

    Мисля си че може би е вътрешно каре или недай си боже нещо в кутията/диференциала. Не е по работата на двигателя - на място с натиснат или пуснат съединител го няма.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  2. #2
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Вземи една хубава кръстачка и си претегни 5-те болта на джантата, дано съм прав
    156 sportvagon 1.9jtd

  3. #3
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by speеdddddd View Post
    Вземи една хубава кръстачка и си претегни 5-те болта на джантата, дано съм прав
    Дано! Ама този тип тракане не спира, а се увеличава

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Я хвърли едно око на гайката на главината.
    Вдигни колата на крик и разклати странично и нагоре-надолу.
    За карето,заклати на включена 4 предавка напред-назад,дали ще чука.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Разклатил съм я както си е на първа оставена - чука...
    Ама клатих и служебната кола - и тя чука, пък няма такива проблеми.
    Не се знае къде почуква - дали е карето или зъбчатките в кутията.

    Болтовете на гумата и гайката на главината са добри идеи, след малко ще ги проверя като излезна навън...
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  6. #6
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Направих проверка - болтовете са стегнати, колелото няма никакъв луфт.

    Тръгнах - няма шум, ходих на 2-3 места, след едно от тръгванията се появи - и този път щтрака яко - на едно колело на ляв завой трака като картечница... Викам си - честито каренце! Повъртях се в колелото малко - трака като за световно...
    Пак спрях, свърших малко работа, тръгнах - няма тракане...

    Явно е каре, дясно, ама външно ли е, вътрешно ли е...
    По ми прилича на външно на мене. Обявиха ми цена 130лв, с отстъпка - 90лв - добре ли е? Уверяват ме че става дума за качествена част...
    Много интересно че като спра - явно като дам напред-назад се намества сякаш и спира да трака. Възможно ли е това?
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Направих проверка - болтовете са стегнати, колелото няма никакъв луфт.

    Тръгнах - няма шум, ходих на 2-3 места, след едно от тръгванията се появи - и този път щтрака яко - на едно колело на ляв завой трака като картечница... Викам си - честито каренце! Повъртях се в колелото малко - трака като за световно...
    Пак спрях, свърших малко работа, тръгнах - няма тракане...

    Явно е каре, дясно, ама външно ли е, вътрешно ли е...
    По ми прилича на външно на мене. Обявиха ми цена 130лв, с отстъпка - 90лв - добре ли е? Уверяват ме че става дума за качествена част...
    Много интересно че като спра - явно като дам напред-назад се намества сякаш и спира да трака. Възможно ли е това?
    Маншонът на външното каре, което подозираш здрав ли е?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Враца
    Age
    40
    Posts
    221

    Default

    крива джанта?

  9. #9
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by niki_future View Post
    крива джанта?
    Ако е крива джанта ще има и тресене на волана и други такива ефекти... Все си мисля че толкова ще я позная

    Маншона на карето го гледах преди няколко месеца последно - беше си в отлично здраве...

    Ще го видя и него, ама утре, като я вкарам довечера в гаража да й изпада снега и леда от окачването.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  10. #10
    Запален алфист Митко145's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Бургас-Gaming
    Age
    43
    Posts
    392

    Default

    Колега вдигаш колата на подемник,махаш гумите подкарваш я на място през всички скорости а през това време някой да слуша отдолу какво се случва.
    145 1.4ТС 97г.EX,156sw2.4jtd 20V 2005 EX,
    159sw 2.2jts ti 07г. EX,147 1.9jtdm 8V 07г.EX
    159 1.9jtdm 05г.ex
    Giulietta 1750tbi.2012.

  11. #11
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,785

    Default

    Погледни да нямаш разхлабени болтове на вътрешните карета - леко тръгнат ли и след това се саморазхлабват още. Имал съм няколко такива случая.

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  12. #12
    Запален алфист adv_petrov's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Човек от Чикаго :D
    Posts
    221

    Default за шума

    на ляв завой викаш, се чува, и все отдясно, и се забързва... Да си балансирал скоро джанти? Я пробвай размени предната и задната джанта, нищо няма да ти коства... Да не би да са прекалено големи баласти и да чукат на завой? Миналата година изправях джанти на Спартак и някакъв малоумник там ми беше сложил прекалено големи баласти които на завой докачаха и тракаха - явно беше ме намерил мене за балък на който да ги пробута.
    Alfa 156 2.0 - ех,
    Lancia Z 2.0i 147hp - ex,
    Lancia Y 1.4LX 80hp -ex
    Още италианки би било мазохизъм и горене пари на клада.

  13. #13
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Не бу трябвало, с лепен баланс съм, а и баланса е правен есента като слагах зимните гуми. Ама днеска смятам да се подупя малков гаража, да видим какво ще открия. Иначе в понеделник я карам до моя майстор да я гледа.

    Тия болтове на вътрешните карета къде са - под маншона ли са или са достъпни?
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  14. #14
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,785

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post

    Тия болтове на вътрешните карета къде са - под маншона ли са или са достъпни?

    Не, виждат се отвън - 6 са на брой. Ако си със съчменото каре де. Ако си с карето, което е с "чаша" нямаш такива болтове.

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  15. #15
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Така, след едночасово дупене в гаража резултата е следния - болтовете на карето са си добре, маншоните и на външното и вътрешното са здрави, като хвна с ръка полуоската и връткам няма никакви луфтове, единствено ма много малък цялостен луфт и тракване чак в дифа, ама това е нормално ми се струва. Клатих всичките коли из гаража - всички го имат. Както казах полуоските нямат никакви луфтове - ниото на въръяне, нити на клатене нагоре надолу и на ляво и дясно...

    Вдигната на крик 'покарах' на трета с изключено вдц - шума го няма в момента... Както и да е врътнат волана... Само на пълно ляво сякаш имаше бучене малко повече.

    Направи ми впечатление че докато правех опитите загря спирачния диск на предно ляво колело, ама не е от спирачките шума - пробвал съм - като се чува натискам спирачката - не се влияе...

    Явно ще чакам да се счупи за да разбера какво е, мамка му!
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •