Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Алфа 156 твърдо или неработещо окачване.

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София Лозенец
    Age
    52
    Posts
    216

    Default Алфа 156 твърдо или неработещо окачване.

    Здравейте,
    понеже тази кола вече не ми дава да спя, имайки предвид вложените средства и скромният резултат - вече се чудя дали не си е родена такава...
    В събота и неделя карах по магистралта София - Варна и на 3 участъка някъде при видимо гладък асфалт колата влизаше в нещо като резонанс и тресеше като каруца.
    Проверени са амортесьорите на тръскалка, проверено е окачването като всичките носачи са оригинални.
    Тампоните на стаб. щанга са сменени с полиретан в гараж Вентура.
    В дупки влиза като всяка друга кола, вярно друса малко повече по паваж но на тази магистрала ме побърка в тези 3 участъка, дори и на нормален първокласен път не тресе така.
    Нормално ли е да тресе тази кола така?
    Alfa Romeo 2.4 jtd 136к.с. 2000г.
    Стъпва по паважа с 15 цола джанти, като манекенка с 15 сантиметрови токове.

  2. #2
    Хидравлик M.Gruev's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Казанлък
    Posts
    400

    Default

    А гумите и джантите как са? Баланс минавали ли са скоро? Гумите отделно могат да са на "бабуни" или да имат балони.

    От вътрешна страна на джантите се събира пясък и на малко по висока скорост се получават вибрации. Това на баланс машината се лови доста трудно. Измий ги хубаво джантите на някоя автомивка от вътрешната страна и пробвай пак.
    Alfa Romeo 164 3.0 V6, Alfa Romeo Alfetta GT 2.0
    Citroen С6 2.7 V6 HDI, Citroen C-Crosser 2.2 HDI, Citroen CX 2.5 GTI TURBO
    Peugeot 405 1.9 Mi16 4x4

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София Лозенец
    Age
    52
    Posts
    216

    Default

    Гумите са Клебер зимни чисто нови, балансирани са преди 3 месеца.
    Не вярвам да е от гумите, защото го прави само в определени участъци с неравен асфалт не и на равно.
    На волана не се усеща треперене или нестабилност, просто дурса здраво и не е комфортно, предната кола беше пежо 206 и беше по комфортно.
    Alfa Romeo 2.4 jtd 136к.с. 2000г.
    Стъпва по паважа с 15 цола джанти, като манекенка с 15 сантиметрови токове.

  4. #4
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    а що да не е от амортисиорите? мойте задните бяха испуснали обаче който е проверяваше казваше че са добре. след като ги смених разбрах че и предните са за смяна
    JTDm 170+

  5. #5
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    По принцип окачването е по-твърдичко, но да тресе не е нормално.По неравностите тропа, но не тресе.
    Между другото, онова е толкова магистрала, колкото спечен коларски път.
    В същност, ако караш с 200, ще прелиташ ниско и няма да тръска
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  6. #6
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Колега, не си писал къде точно се случва това. Ако е в участъка от Шумен до Варна проблемът съвсем не е в твоята кола, а в асфалта. Виж ако е в "Софийския" участък там беше по-добре положението
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  7. #7
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Quote Originally Posted by akirilov View Post
    ...
    Нормално ли е да тресе тази кола така?
    Резонансът, за който говориш, ми намирисва на нащърбен от верижна машина асфалт, и като минеш по него с висока скорост - създава се вибрация точно тип резонанс.
    Магистрала Хемус има немалко такива участъци, има няколко такива и на Тракия из Пазарджишко, ми е правило впечатление...
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София Лозенец
    Age
    52
    Posts
    216

    Default

    Quote Originally Posted by -Bobby- View Post
    Резонансът, за който говориш, ми намирисва на нащърбен от верижна машина асфалт, и като минеш по него с висока скорост - създава се вибрация точно тип резонанс.
    Магистрала Хемус има немалко такива участъци, има няколко такива и на Тракия из Пазарджишко, ми е правило впечатление...
    Точно за това говоря но с пежото не го усещах...
    Нормално ли е с Алфата да го усещам ( усеща се като пътуваш от софия за варна малко преди края на магистралта но мисля че са 3/4 такива участъка, има ги и на връщане но са по към София.
    Карал съм с 130 макс 140.
    Alfa Romeo 2.4 jtd 136к.с. 2000г.
    Стъпва по паважа с 15 цола джанти, като манекенка с 15 сантиметрови токове.

  9. #9
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Мен ако питаш, това може да се усети по-скоро ако си с по-твърди гуми, макар че и окачването също дава своето отражение. Зависи и асфалта в какво точно състояние е. Френските коли винаги си били символ за комфортна возия (поне доде не излезе на бял свят Пежо 307). Докато Алфата винаги е била с може би най-твърда и почти спортна возия срещу почти всички конкуренти в своите класове.
    Аз обаче, такива нащърбвания по асфалта от верижни машини, и с Реното съм ги усещал, дето лашка като лодка... карам обаче с налягане в гумите поне 2.5 атм.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  10. #10
    Бродяга
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Добрич
    Age
    46
    Posts
    378

    Default

    Колега на мойта кво ли не и сменях и се държи по-същия начин!Даже и не спря да хлопа ей писнами вече!Мотор за милиони с това окачване обаче трагедия пълна!Някой има ли идея за тая стабилизираща щанга как може да се направи да не хлопа поне месец-ще го черпя???

  11. #11
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Слагаш полиуретан. Или тампони от лада самара
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  12. #12
    Бродяга
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Добрич
    Age
    46
    Posts
    378

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Слагаш полиуретан. Или тампони от лада самара
    Полиуретана и от там минах нестава!Още някой ми беше казал за тампони от лада самара-и това ще пробвам!Мерси!

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София Лозенец
    Age
    52
    Posts
    216

    Default

    Аз мисля да си купя стаб щанга с тампони оригинална от Италия, май само това е начина.
    Но ще изчакам защото се доверих на един сервиз и на полиеретан и май всички проблеми идват от там.
    Alfa Romeo 2.4 jtd 136к.с. 2000г.
    Стъпва по паважа с 15 цола джанти, като манекенка с 15 сантиметрови токове.

  14. #14
    Запален алфист hamel1's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    51
    Posts
    269

    Default

    проблема е в самата щанга (износена е) и каквито и тампони да се сложат няма да стане ако не се коригира тя.
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD ' 99
    LANCIA THESIS 2.4 JTD ' 03

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by akirilov View Post
    Здравейте,
    понеже тази кола вече не ми дава да спя, имайки предвид вложените средства и скромният резултат - вече се чудя дали не си е родена такава...
    В събота и неделя карах по магистралта София - Варна и на 3 участъка някъде при видимо гладък асфалт колата влизаше в нещо като резонанс и тресеше като каруца.
    Проверени са амортесьорите на тръскалка, проверено е окачването като всичките носачи са оригинални.
    Тампоните на стаб. щанга са сменени с полиретан в гараж Вентура.
    В дупки влиза като всяка друга кола, вярно друса малко повече по паваж но на тази магистрала ме побърка в тези 3 участъка, дори и на нормален първокласен път не тресе така.
    Нормално ли е да тресе тази кола така?
    Все ми се струва, че няма как да ти тресе от разбити тампони на стабилизираща щанга. Дори при демонтирана такава, трудно ще усетиш липсата й.
    Ролята й е съвсем друга и няма общо с това дали автомобилът вози твърдо или меко.

    Quote Originally Posted by -Bobby- View Post
    Мен ако питаш, това може да се усети по-скоро ако си с по-твърди гуми, макар че и окачването също дава своето отражение. Зависи и асфалта в какво точно състояние е. Френските коли винаги си били символ за комфортна возия (поне доде не излезе на бял свят Пежо 307). Докато Алфата винаги е била с може би най-твърда и почти спортна возия срещу почти всички конкуренти в своите класове.
    Аз обаче, такива нащърбвания по асфалта от верижни машини, и с Реното съм ги усещал, дето лашка като лодка... карам обаче с налягане в гумите поне 2.5 атм.
    Доколкото разбирам, колегата се оплаква не от твърдо возене, а от тресене при преминаване на напречни неравности - различно е.
    Френските автомобили отдавна не са това, което бяха. По принцип, 206-цата не вози никак комфортно дори с висока гума - личен опит. Комбинирано с по-малко междуосие, няма как да поема неравностите по-добре и да вози по-меко от 156.
    Спортна возия при 156 - да, но със спортното окачване. Моята е със стандартното окачване и е като мекица.
    Проблемът му е другаде.
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •