Results 1 to 13 of 13

Thread: Бензин в маслото...

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Бензин в маслото...

    Днес, като си проверявах профилактично нивото на маслото, ми се стори че малко се е покачило - с около 3-4мм. Цвета на маслото е бистър - т.е. няма в него вода, но пък мирише на бензин. Това разбира се са само съмнения.
    Въпросите са ми:
    1. Как със сигурност да определя, дали има бензин в маслото?
    2. Ако наистина има бензин в маслото - откъде може да е влязъл?

    Само да добавя, че колата работи равномерно на празен ход - без отклонения от стандартните обороти 840 +/- 50, вдига си нормално работна температура - т.е. термостата е ОК. Маслото е сменяно преди около 2 месеца - MOTUL Synergie 10W40.
    Ако я закарам на компютърна диагностика, може ли нещо да покаже... или едно замерване на компресията ще даде по-ясна представа за проблема?

    Благодаря предварително!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2

    Default

    Закарай....
    най-много преебана ламда да видиш.
    Щом е бензин - лошо няма.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Да бе няма. Я познай ако има какво е мазането докато работи двигателя
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4

    Default

    Бензин.

    А ако си мислиш, че 10-15% бензин в маслото правят проблем....

    А ти пък пък ако си мислиш, че при бензинов двигател маслото мирише на теменужки....

    Или пък ако си мислиш, че в оборотно масло няма бензин....

    Бензина в малки дози единствено влияе на вискозитета без да променя кривата на смазване особено.
    В по-големи влияе и на фрикционния коефицент, но се предполага, че все пак има и масло в картера.

    Апропос, смея да отбележа, че 3-4 мм покачване на щеката едва ли е най-точното замерване на процента бензин в маслото.

    А и едно от качествата на бензина освен охлаждане е и смазване.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  5. #5
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by pth7712
    Закарай....
    най-много преебана ламда да видиш.
    Щом е бензин - лошо няма.
    Точно това ще направя... ма засега чакам ред Дал съм заявка от вчера, та ме записаха чак за понеделник.
    Ейй, много се развалят тия пущини у нашийо край... па може и свестния майстор да е само един
    А инак, има идеи и за недобре затварящи дюзи...
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #6

    Default

    А, и продължавам да раздавам акъл.

    В момента, в който стрелката за температурата на охлаждащата течност се отлепи и застане на номинал (40 градуса демек), бензина в картера започва да се изпарява през вентилацията с такава скорост, че до 60 вече нямаш и 10 мл. разтворен бензин на 5 литра. Ако и на 80 градуса продължава съотношението да е високо, проблема се търси в запушена вентилация и/или богата смес.

    Понеже майсторите тук ще ми се изсмеят, правели сме лабораторни тестове за поведението на 6 литрови двигатели в кртични условия. Е, не е като за 1-2 кубика, ама все вършат работа.

    Всъщност точно зара'д тези тестове никога няма да сложа газова уредба, пък била тя и с директно впъскване.


    Виждал съм пораженията върху цилиндър/бутало след 168 часа на 5000 оборота на газ без спиране.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  7. #7
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by pth7712
    Виждал съм пораженията върху цилиндър/бутало след 168 часа на 5000 оборота на газ без спиране.
    я сподели
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  8. #8

    Default

    Дране. Най-общо.

    Всички газаджии ми обясняват, че не било вярно.

    Ма аз, като прост сондьор винаги съм се чудил....

    При добива на нефт, първо се достига газовата шапка на залежа.

    За циркулация на промивната течност се използват помпи.
    Ма много тъпи ора. Вместо да използват газ след преработка от сондажа (дет така и така излиза и я сепарират от нефта термично) и да турят газови помпи, те карат нафта от рафинерията за да си наливат у помпата за промивка на сондажа дето специално е дизелова или бензинова. Е, има и на ток, ама са неприложими в пустинята, че требе и генератор да се мъкне.

    Мнооо прости ора са там. Вместу да турат газ, те се набутват с бензин/нафта.

    Ама една помпа ти е между 150 000 и $200 000 и не си правят бъзици с газ. Защото се износва по-бързо.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  9. #9
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Quote Originally Posted by pth7712
    Дране. Най-общо.

    Всички газаджии ми обясняват, че не било вярно.

    Ма аз, като прост сондьор винаги съм се чудил....

    При добива на нефт, първо се достига газовата шапка на залежа.

    За циркулация на промивната течност се използват помпи.
    Ма много тъпи ора. Вместо да използват газ след преработка от сондажа (дет така и така излиза и я сепарират от нефта термично) и да турят газови помпи, те карат нафта от рафинерията за да си наливат у помпата за промивка на сондажа дето специално е дизелова или бензинова. Е, има и на ток, ама са неприложими в пустинята, че требе и генератор да се мъкне.

    Мнооо прости ора са там. Вместу да турат газ, те се набутват с бензин/нафта.

    Ама една помпа ти е между 150 000 и $200 000 и не си правят бъзици с газ. Защото се износва по-бързо.

    Нишо не разбрах
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  10. #10
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Споко човека ни образова. Сега любезно ще ни информира какво точно в бензина служи за смазване. Само дето да не се окаже че е оловото дето го извадиха от употреба напоследък.
    А и за сведение ние не сме се родили в дизелови коли и по паркинзите около блоковете все още ни седи и по някоя и друга бензинова.
    Аз лично не понасям газови автомобили ама смятам че е малко неточно да мешаш природната газ от сондите с пропан-бутана по газостанциите
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  11. #11

    Default

    Бе аз не го бъркам ами мисля много _ТОЧНО_ съм се изразил:

    "Вместо да използват газ след преработка от"

    Ключовата думе е _ПРЕРАБОТКА_. Ако искаш я замени с някой синоним

    Що се отнася до мазането, прав си за оловото. Не го съобразих. Ама грешката е моя, защото помпите (които сме тествали) не работеха с безоловен. Съжалявам за неточността.

    В този контекст, май не съм съвсем прав. Не съобразих, че е безоловен.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  12. #12

    Default

    Мда. Дължа извинение.

    То и аз говоря малко наиуст, ама пуста закостенялост и амортизирано оборудване дейба.

    Оказва се, .... абе много неща, но в най-общи линии за двигатели работещи с _БЕЗОЛОВЕН_ бензин пропана (или в смес с бутана) е много по-полезен за цилиндър/бутало от бензина. Бах... човек се учи, докато е жив.

    Съжалявам.
    Alfa 33 IE 1.7 8v 1993

  13. #13
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    ...по темата!
    Проблемът всъщност се оказа плод на моето въображение и прекомерната ми мнителност... за мое щастие, разбира се
    Диагнистиката не показа никакви отклонения на параметрите и всички датчици и прочие сонди са ОК.
    Казаха ми само да не я форсирам много много, докато не позагрее двигателя
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •