View Poll Results: Приемате ли това решение?

Voters
158. You may not vote on this poll
  • ДА

    91 57.59%
  • НЕ

    67 42.41%
Page 2 of 117 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1741

Thread: Спират строителството на АЕЦ "Белене"

  1. #16
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    Не разбирам за какво ви е на вас този АЕЦ при положение, че крайният потребител нищо няма да разбере от него, само ще си го изплащаме с данъците следващите два века. И в момента правим много ток и сме голям износител, а цените ни се увеличават постоянно, защото по-голямата част от тока от Козлудуй се изнася, а за България остава тока от ТЕЦ-овете, който струва мама и тати.

    Стига с тия комунистически мечти да си имаме завод за всичко, 5 АЕЦ-а и ако може и самолетоносач, в крайна сметка в тая държава е важно хората да живеят добре, а не да има нещо, колкото да го има.
    Извинявай колега ама е смешно някой на 26 да говори за комунистически мечти. А за крайния потребител не си прав. Като почнат да му качват тока с по 20% всеки 6 месеца не ще разбере ами ще проплаче. А хората в бедна бананова република зависеща от моментното желание на съседите няма как да живеят добре
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  2. #17
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    Не разбирам за какво ви е на вас този АЕЦ при положение, че крайният потребител нищо няма да разбере от него, само ще си го изплащаме с данъците следващите два века. И в момента правим много ток и сме голям износител, а цените ни се увеличават постоянно, защото по-голямата част от тока от Козлудуй се изнася, а за България остава тока от ТЕЦ-овете, който струва мама и тати.

    Стига с тия комунистически мечти да си имаме завод за всичко, 5 АЕЦ-а и ако може и самолетоносач, в крайна сметка в тая държава е важно хората да живеят добре, а не да има нещо, колкото да го има.
    Глупости, много знаеш ти кой ток се изнасяхаха, стига бе. Системата работи по-малко по сложен начин.
    АЕЦ и ТЕЦ работят едновременно, а ВЕЦ покриват върховете при потреблението. При износа е същото. АЕЦ не продава директно по поръчка.
    Цените ти се увеличават заради ВЕитата, които имат силно лоби, което няма сметка от АЕЦ
    Простичко е
    АЕЦ Белене, доколкото знам се плаща от НЕК, а не пряко от нечии данъци. Виж магистралите дето ги строят сега ги правят с парите от данъците с надеждата ЕК да върне след това, част от тях.

    ---------- Post added at 13:45 ---------- Previous post was at 13:41 ----------

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Извинявай колега ама е смешно някой на 26 да говори за комунистически мечти. А за крайния потребител не си прав. Като почнат да му качват тока с по 20% всеки 6 месеца не ще разбере ами ще проплаче. А хората в бедна бананова република зависеща от моментното желание на съседите няма как да живеят добре
    Точно това, ще стане.
    Когато няма втора АЕЦ, вместо да спрем ВЕИ тата при 10 % участие ще гоним 25 %, а токът от тях е адски скъп и в един момент ще се докараме до поскъпване с между 50 и 75 %.
    Ще "надуем" тецовете, ще се наложи да си купуваме емисии и от там също ще скочи цената. Накрая ЕК ще затвори Козлодуй и ще пазаруваме от Румъния ток, за да държим нормална цената за крайния потребител.

  3. #18
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Явно имаш някаква мания да си опозиция и да говориш на другите като към по-нисши.

    Естествено, че АЕЦ-а не е свързан с един кабел към купувача на енергия и цялата система е по-сложна. Компенсирането се прави със студен резерв, не с ВЕЦ, но ти нали си специалист и знаеш.

    Идеята е, че АЕЦ-а в момента не ни прави тока по-евтин, всичко е ориентирано в далаверата от износа.

    С Белене ще е същото. Далавери ще има много, възползвалите се ще са малко, а за нас сигурно ползата ще е нулева.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  4. #19
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    Явно имаш някаква мания да си опозиция и да говориш на другите като към по-нисши.

    Естествено, че АЕЦ-а не е свързан с един кабел към купувача на енергия и цялата система е по-сложна. Компенсирането се прави със студен резерв, не с ВЕЦ, но ти нали си специалист и знаеш.

    Идеята е, че АЕЦ-а в момента не ни прави тока по-евтин, всичко е ориентирано в далаверата от износа.

    С Белене ще е същото. Далавери ще има много, възползвалите се ще са малко, а за нас сигурно никакви.
    Водата в язовирите също е част от резерва
    Не знам всичко, следващият път ще се съгласявам с всичко написано от теб, обещавам.
    Върховете в диаграмата винаги се покриват с ВЕЦ-ове.
    Никой няма да ти пуска цял блок в ТЕЦ за малка компенсация. Вецовете са по- лесни за пускане и спиране в рамките на кратък период от време.

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    Не разбирам за какво ви е на вас този АЕЦ при положение, че крайният потребител нищо няма да разбере от него, само ще си го изплащаме с данъците следващите два века. И в момента правим много ток и сме голям износител, а цените ни се увеличават постоянно, защото по-голямата част от тока от Козлудуй се изнася, а за България остава тока от ТЕЦ-овете, който струва мама и тати.

    Стига с тия комунистически мечти да си имаме завод за всичко, 5 АЕЦ-а и ако може и самолетоносач, в крайна сметка в тая държава е важно хората да живеят добре, а не да има нещо, колкото да го има.
    Е как уе бай Станишев каза: "Решението да се откажем от Белене ще е пагубно за БГ." Аз мисля, че ще е пагубно, ако не си затвори плювалника тоя престъпник.
    ex Алфа 147 1.9 JTD 8V 115CV "+" 140CV


  6. #21
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by Omni View Post
    Е как уе бай Станишев каза: "Решението да се откажем от Белене ще е пагубно за БГ." Аз мисля, че ще е пагубно, ако не си затвори плювалника тоя престъпник.
    Не мисля, че ще е пагубно, но според мен е грешно.
    Само времето ще покаже.

  7. #22
    Баш Душманин Член на клуба Коки's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    1,692

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Та значи казваш на нас промишленост не ни трябва (всичко ще си внасяме), по същия повод и работа за хората няма да има и те спокойно могат да се изнасят и да освободят място за друга някоя раса или етнос. Това е си е направо последния да гаси лампата и да затваря вратата
    Колега, не разбирам защо приемаш нещата толкова крайно. Не съм казал, че не ни трябва промишленост. По този въпрос казвам следното:

    1. Имаш определен брой работещи промишлени предприятия и това е факт. Може да искаме повече, но засега това е реалността. Тука могат да се правят прогнози кое как ще се развие, но аз не вярвам, че ще имаме някакъв двуцифрен ръст, а по-скоро плавен такъв.

    2. Всяко новосъздадено предприятие се оборудва с относително съвременни технологии, които вече не са толкова енергоемки. Дори старите предприятия се преоборудват.

    Освен това, пак казвам, че има и други начини за произвеждане на ток, не е само чрез ядрени централи.

    ---------- Post added at 17:54 ---------- Previous post was at 17:51 ----------

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    ...Като почнат да му качват тока с по 20% всеки 6 месеца не ще разбере ами ще проплаче...
    Защо "като почнат"??? Те и сега го вдигат на всеки 6 месеца, макар и не чак с 20%. Само не си мисли, че ако тръгне Белене, цената на тока ще падне. Няма да мръдне и стотинка надолу!

    ---------- Post added at 18:10 ---------- Previous post was at 17:54 ----------

    Quote Originally Posted by Susscrofa View Post
    ...Когато няма втора АЕЦ, вместо да спрем ВЕИ тата при 10 % участие ще гоним 25 %, а токът от тях е адски скъп и в един момент ще се докараме до поскъпване с между 50 и 75 %.
    Ще "надуем" тецовете, ще се наложи да си купуваме емисии и от там също ще скочи цената. Накрая ЕК ще затвори Козлодуй и ще пазаруваме от Румъния ток, за да държим нормална цената за крайния потребител.
    Сускроф, точно ти беше човекът, който постави въпроса за краткосрочния и дългосрочния план. Ами няма как един проект, с хоризонт 30-40 години да бъде разглеждан в кратко- или средносрочен план. А като се разглежда в дългосрочен план, трябва да се много внимателно да се анализират тенденции, да се правят много сложни прогнози и т.н. Това означава, че сметките, които правиш в момента са нерелевантни. Разбира се, тъй като се намираме в твоята област, не мога да говоря с точни цифри, но нека се опитаме да очертаем някои тенденции. Аз вече споменах 2:

    - намаляването на населението и
    - тенденцията към намаляване на консумацията - чрез по-икономични технологии (респ. домакински уреди)

    Колегите споменаха 3-та тенденция:

    - решението на големи ядрени производители като Япония и Германия да се ориентират към приключване с ядрената енергетика

    И понеже базираш позицията си на факта, че токът от ВЕИ е скъп, ето ти 4-та важна тенденция:

    - цените на технологичното оборудване за ВЕИ намялават и ще продължат да намаляват

    Следователно, това че сега токът от ВЕИ е с по-висока себестойност, не означава, че и след 40 години ще е така.

    Да, не мога да го докажа, но и ти не можеш да докажеш обратното. А и целта на дискусията не е да се хванем гуша за гуша, а да обменяме мисли.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD - R.I.P. | Mercedes E 320 CDI
    Маркетинг в интернет


  8. #23
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Добре де, спорите си, ама защо никои не споменава че е икономически по изгодно да се постави 7-ми и 8-ми реактор в Козлодуй??

  9. #24
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Защото поставянето на един реактор някъде не е като да тръшнеш каца със зеле. Само за да ти одобрят площадката отиват 3-4 години. После още толкова за проектиране и подготовка.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by gigi View Post
    Добре де, спорите си, ама защо никои не споменава че е икономически по изгодно да се постави 7-ми и 8-ми реактор в Козлодуй??
    Освен това цял свят се стреми към алтернативни източници на енергия и всички гледат да се откажат от атомната електроенергия. Тези които си мислят, че е по евтина много се лъжат, тъй като атомната енергия има отпадъци, за които се заплащат огромни суми за складиране.
    ex Алфа 147 1.9 JTD 8V 115CV "+" 140CV


  11. #26
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Атомна енергия може, но не стротелство тип Белене, което е изгодно само за Русия.Още преди време (и във форума) заявих, че тая централа никога няма да бъде построена-това е безумен проект в този си вид.
    Отделно лично според мен е много по добре да внасяме ел.енергия, отколкото да даваме милиарди за изграждане на скъпи АЕЦ ове.
    България не е Франция.Не съм чул някоя бивша държва от соц. лагера (в много има затворени блокове на АЕЦ) а и в такива, които няма да си строят нови АЕЦ мощности.
    Ние, като най бедни естествено сме първи в тая безмислица, айде пак в Козлодуй може да има някакъв смисъл, евентуално.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  12. #27
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by Коки View Post
    Колега, не разбирам защо приемаш нещата толкова крайно. Не съм казал, че не ни трябва промишленост. По този въпрос казвам следното:

    1. Имаш определен брой работещи промишлени предприятия и това е факт. Може да искаме повече, но засега това е реалността. Тука могат да се правят прогнози кое как ще се развие, но аз не вярвам, че ще имаме някакъв двуцифрен ръст, а по-скоро плавен такъв.

    2. Всяко новосъздадено предприятие се оборудва с относително съвременни технологии, които вече не са толкова енергоемки. Дори старите предприятия се преоборудват.

    Освен това, пак казвам, че има и други начини за произвеждане на ток, не е само чрез ядрени централи.

    ---------- Post added at 17:54 ---------- Previous post was at 17:51 ----------



    Защо "като почнат"??? Те и сега го вдигат на всеки 6 месеца, макар и не чак с 20%. Само не си мисли, че ако тръгне Белене, цената на тока ще падне. Няма да мръдне и стотинка надолу!

    ---------- Post added at 18:10 ---------- Previous post was at 17:54 ----------



    Сускроф, точно ти беше човекът, който постави въпроса за краткосрочния и дългосрочния план. Ами няма как един проект, с хоризонт 30-40 години да бъде разглеждан в кратко- или средносрочен план. А като се разглежда в дългосрочен план, трябва да се много внимателно да се анализират тенденции, да се правят много сложни прогнози и т.н. Това означава, че сметките, които правиш в момента са нерелевантни. Разбира се, тъй като се намираме в твоята област, не мога да говоря с точни цифри, но нека се опитаме да очертаем някои тенденции. Аз вече споменах 2:

    - намаляването на населението и
    - тенденцията към намаляване на консумацията - чрез по-икономични технологии (респ. домакински уреди)

    Колегите споменаха 3-та тенденция:

    - решението на големи ядрени производители като Япония и Германия да се ориентират към приключване с ядрената енергетика

    И понеже базираш позицията си на факта, че токът от ВЕИ е скъп, ето ти 4-та важна тенденция:

    - цените на технологичното оборудване за ВЕИ намялават и ще продължат да намаляват

    Следователно, това че сега токът от ВЕИ е с по-висока себестойност, не означава, че и след 40 години ще е така.

    Да, не мога да го докажа, но и ти не можеш да докажеш обратното. А и целта на дискусията не е да се хванем гуша за гуша, а да обменяме мисли.
    Всички области са мои.
    Признавам, че да защитавам АЕЦ Белене, не ми идва при сърце, но вътрешното ми усещане е, че губим. Но вътрешно усещане пари не печели, поне не винаги
    Обаче аз не вярвам, че това е последната позиция на нашето правителство, все още не вярвам.
    Не разбирам толкова от енергетика, встрани съм от нея, но съм в нея.

  13. #28

    Default

    От моя, може би егоистична гледна точка, защото живея в този регион и по един или друг начин съм свързан със строителството - губим, но реалностите са такива, че няма переспектива, поне на този етап, усилено от Световната Икономическа Криза.

    Много малка държава сме и се лашкаме насам-натам - явно Бойко не е достатъчно луд, за да вземе такова генерално решение, а както знаем от лудостта се раждат възход или падение.
    Всичко това го мисля, имайки впредвид, че нямаме база, която да поеме негативите или да компенсира ефектите от несполучливите решения.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  14. #29
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Отданва пиша едни прости сметки- прихода от износ на ток е около 100 милиона.Не съм много сигурен в цифрата, но със сигурност не надхвърля 300 милиона лева годишно.А приходити от туризъм са около 2 милиарда лева.При сегашната, може да се каже недобра събираемост на данъци.
    Ако се инвестират 4-5 милиарда лв в туризъм, инфратструктура, исторически обекти и т.н., този приход ще се удвои.
    В същото време цената на АЕЦ е поне около 20 милиарда лв.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Отданва пиша едни прости сметки-от износ на ток е около 100 милиона.Не съм много сигурен в цифрата, но със сигурност не надхвърля 300 милиона лева годишно.А приходити от туризъм са около 2 милиарда лева.
    Ако се инвестират 4-5 милиарда лв в туризъм, инфратструктура, исторически обекти и т.н., този приход ще се удвои.
    В същото време цената на АЕЦ е поне около 20 милиарда лв.
    Виждаме от много туризъм в Гърция какво се получава.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 2 of 117 FirstFirst 12341252102 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •