Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 103

Thread: газстанции и качество на горивото

  1. #16
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    добре де, ама тоя въздух не се втечнява. пък ние зареждаме, мерим и горим течност!!
    156 SW 2001 бивша.

  2. #17
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Tой ако се втечни няма да заредиш 51 вместо 42 литра
    Но пък за сметка на това си минава като количество през дебитомера на колонката .
    И само въздух да мине пак си отчита .

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Освен всичко останало е и много опасно да се вкарва въздух в бутилката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    ок, майната му на количеството. кажи какво става с качеството.
    после къде отива тоя въздух?
    в изпарителя влиза само течност и оттам в дюзите, а той, въздуха си стои най отгоре в бутилката докато свърши течността.
    и после?
    156 SW 2001 бивша.

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Интересен въпрос.
    Би трябвало при всяко свършване на газта този въздух малко по малко да излиза през изпарителя. Ако обаче има много въздух под налягане в бутилката, може да се стигне до ситуацията при която зареждаш на колонката, а помпата на колонката не може да вкара достатъчно количество газ за да се стигне нивото при което сработва ограничителят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21
    Twin Spark dc_massive's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Стара Загора и региона :)
    Age
    37
    Posts
    20

    Default

    Колеги ще споделя и моето мнение по въпроса. Незнам дали е от значение но съм забелязъл , че на някои газстанции като зареждам след това като развивам накрайника той е ледено студен .Забелязвам ,че при това положение след като изразходя бутилката ( 35 литрова) ауспухът ми потъмнява все едно съм карал на бензин . В случаите в които накрайникът не е студен ауспухът си отстава един такъв беличък да ти е драго да го гледаш.Click image for larger version. 

Name:	16.jpg 
Views:	51 
Size:	91.5 KB 
ID:	94041
    ALFA 156 1.8 TS 144 hp

  7. #22
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    адаптера ти е леден, защото изваждайки пищова е пръснал малко течна газ, която се изпарява отнемайки топлина. при нормална ситуация течността преминава само през отвора на адаптера ти без да го обдухва отвсякъде.
    помолих робигаз да вземе отношение, ама явно не е влизал още.
    156 SW 2001 бивша.

  8. #23
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Според мен отдавна няма пропан-бутан за автомобили, марка 'А' беше май някога. Сега е просто някакъв микс с неясно съдържание.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #24
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    хмммм......жалко!
    силно се надявах някой да разясни какво става с "евентуален" въздух в ЛПГто!
    156 SW 2001 бивша.

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    хмммм......жалко!
    силно се надявах някой да разясни какво става с "евентуален" въздух в ЛПГто!
    Аз мисля, че това, което написах в пост №20 е нещото, което се случва.
    Нека и по-запознатите да се произнесат по въпроса.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    Запален алфист t-1000's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Philippines
    Posts
    185

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Според мен отдавна няма пропан-бутан за автомобили, марка 'А' беше май някога. Сега е просто някакъв микс с неясно съдържание.
    Тука е истината и малко от колонката като поорежат и................

  12. #27
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    Quote Originally Posted by t-1000 View Post
    Тука е истината и малко от колонката като поорежат и................
    дали е микс и какъв не зная, ама тия дни ходих до германия на газ. не усетих някоя газ да е по-добра от нашата, даже в унгария със сигурност беше кофти. 2 пъти зареждах там, по 50тина кила.
    156 SW 2001 бивша.

  13. #28
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    хмммм......жалко!
    силно се надявах някой да разясни какво става с "евентуален" въздух в ЛПГто!
    Евентуалния въздух го има всяка една течност.
    Пример водата като кипи от къде идва въздуха в тенджерата.
    При газа е същото (пиша газа щото думата газ е в мъжки род в българския език)
    Така сместа която ти сипват(наливат зареждат и т.н.) има смес от пропан и бутан като лятото е примерно е някъде по равно.
    Пропанът кипи при -45 градуса при атмосферно налягане. Обаче идва лято слънцето пече и нагрява маркучите и балоните в тях налягането особено в балоните като се изпразнят под 1/4 пада. При нялягане от 7 атм пропана кипи при 25 градуса.
    Сега вече се е стоплили а балона се е поизпразнил на половина на вход на помпата ще влезе течност която след попадане в помпата преди да се сгъсти ще вземе да кипи(защото на вход на помпата нялягането ще е по ниско от колкото в балона) получава се т.н. кавитация. Кавитация е поява на балончета въздух в пренасяната течност.
    Вече въпросната течност газ се транспортира до зареждащото устройство на колата като се чува характерно протракване в самата пълначка това всъщност са балончетата въздух които са се отделили при транспортирането). Все пак помпата прави налягане по голямо от това в балона и в бутилката няма токова кипене а и там течността е с по високо налягане. А част от въздуха се разтваря отново в газа. (трябва да се отбележи че течностите са във пъти по трудно свиваеми от газа в случая газ визирам въздуха щото той се втечнява при много по различни условия)
    Така къде е разликата брояча на помпата мери обем като преминат 20кг с относително тегло 0,55кг/Л ще е някъде около 36л обаче ти си заредил 39 л останалите 3 л са били въздух който е сгъстен в бутилката.
    Те това е лятото ако не искате да ви ударят в теглото трябва да се зарежда рано сутрин или късно вечер.
    От къде може да идва разликата в горенето може да идва от състава на газа. Ако газа е по тежък вие ще заредите за едни и същи литри по голяма тегло газ а калоричността на горивото се мери в килограми. Повечето килограми значат повече толпина - повече работа в двигателя.
    Обаче идва и другия момент какво всъщност е съдържанието на отделните компоненти в газа който зареждате. Защото не винаги по тежко е по добре няма да навлизам на дълбоко ще много химия има а не ми е силна страна.
    И последно искам да направя уточнение с кораби газ се разтоварва само в Румъния там има пристанище за разтоварване на газ в България няма такова.
    Относно зареждането на бензиностанциите много бях доволен от ОМВ но последния път заредих рано сутринта като количество точно обаче колата умря не знам от къде е внос но е много зле. Зареждал съм много пъти на Топливо защото уж внасят газов кондензат от русия колата върви много добре ама се удрят 1,5-2 л на зареждане.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  14. #29
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    такаааа, да видим какво разбрах!!
    1. в цистерната има лпг-втечнено под налягане и на дъното на цистерната е отвора от който помпата взема ТЕЧНОСТ, която компресира допълнително и я налива в моята бутилка.

    2. не мога да си представя как колонката мери ОБЕМ?!
    вероятно мери килограми или литри и ги преизчислява в м/куб. при което няма как да сбърка в сметките, защото кг, и литър не се влияят от температура и налягане?!?

    3. в моята бутилка налягането е по-високо от цистерната и затова, не може да бъде напълнена на макс, до горе с течност - теоретично,
    но при препоръчителни 42литра, могат да влязат 45-50. и аз съм получил това, което е инкасирала колонката.

    4. защо като напече слънцето и налягането в цистерната расте - на мен колонката ми инкасира повече?!?
    нали цистерната е с най-ниско налягане в с/мата: цистерна>помпа>бутилка и инкасирането зависи от помпата и мехурчетата при транспортирането?

    5. ако лошият чичо през нощта "пълни" цистерната с въздух, какво следва?!

    п.п.
    е те това не го разбрах.

    ".....Така къде е разликата брояча на помпата мери обем като преминат 20кг с относително тегло 0,55кг/Л ще е някъде около 36л обаче ти си заредил 39 л останалите 3 л са били въздух който е сгъстен в бутилката..."

    в смисъл, ти казващ въздух, но вероятно става дума за невтечнен газ, който си го изгаряме и не е загуба за нас.
    Last edited by ALFonsOlder; 09-05-2012 at 20:15.
    156 SW 2001 бивша.

  15. #30
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    такаааа, да видим какво разбрах!!
    1. в цистерната има лпг-втечнено под налягане и на дъното на цистерната е отвора от който помпата взема ТЕЧНОСТ, която компресира допълнително и я налива в моята бутилка.

    2. не мога да си представя как колонката мери ОБЕМ?!
    вероятно мери килограми или литри и ги преизчислява в м/куб. при което няма как да сбърка в сметките, защото кг, и литър не се влияят от температура и налягане?!?

    3. в моята бутилка налягането е по-високо от цистерната и затова, не може да бъде напълнена на макс, до горе с течност - теоретично,
    но при препоръчителни 42литра, могат да влязат 45-50. и аз съм получил това, което е инкасирала колонката.

    4. защо като напече слънцето и налягането в цистерната расте - на мен колонката ми инкасира повече?!?
    нали цистерната е с най-ниско налягане в с/мата: цистерна>помпа>бутилка и инкасирането зависи от помпата и мехурчетата при транспортирането?

    5. ако лошият чичо през нощта "пълни" цистерната с въздух, какво следва?!
    ОХ голямо задълбаване става в науките ама ще пробвам
    1-Помпата транспортира течност (Компресират(компримират )компресорите )да помпата смуче течност

    2 единицата литър е мярка за обем
    Не мери в литри в килограми не може да обръща защото няма как да сметне относителното тегло на транспортирания продукт а ако трябва да го мери става много скъпо. Колонката измерва 5 литра но от тези 5 литра 4,5 е течност останалото е газ на практика нищо защото след влизане в бутилката той ще свие. и част от въздуха ще се разтвори в газа
    3 Малко по високо е. Може да се пълни докато

    налягането в бутилката се изравни с налягането на изход от помпата т.е. 99%.

    Оклонение Ако примерно в бутилката е 12 атм. помпата обикновено е многостъпална с поне 5-6 работни колела така по груба сметка ще трябва да може да направи поне 100м воден стълб или при транспортиране на втечнен газ около 5-6атм по-високо налягане от налягането в балона но в бутилката налягането е по ниско затова се получава и съответното прехвърляне на течност. и когато бутилката се напълни на 80% клапана на бутилката затваря и зареждането спира Ако обаче се продължи да се поадва газ но вече много по малко количество може да се игнорира предпазния клапан. По инструкция това е забранено.
    А на повечето бутилки не може да се пълни до горе защото има поплавък който затваря входа на бутилката на около 80% от обема.
    Това се прави с цел безопасност. защото при нагряване газа в най горния слой на нивото в бутилката започва да преминава от течно в газообразно състояние изпарява се започва кипене при това преминаване газа увеличава многократно обема си съответно налягането в бутилката се повишава ако е пълна на 80% няма грижи част от газа ще премине в газова фаза примерно при нагрята до 50 градуса бутилка другата част ще остане течна получава се равновесие и няма проблем. Ако обаче всичко е пълно с течност газа няма къде да се разшири и налягането в бутилката се покачва много възможно е бутилката да не издържи и да се пръсне. (този сценарий е възможен ако бутилката се напълни до горе 99% и колата се остави на слънце без да се кара.


    4 Когато Слънцето напече балона в него налягането се покачва това е така но се покачва и температурата. Ако се погледнат свойствата на пропана при 25 градуса кипи при налягане по ниско от 7 атмосфери но при 58 градуса започва да кипи под 15 атм. При силно нагрят от слънцето балон и околна температура 25 градуса газта е на ръба на равновесието. При входа на помпата налягането става по ниско от колкото е в балона и течността на вход на помпата започва да кипи т.е. започват да ти зареждат не течност а течно-газова смес.
    Мястото с най ниско налягане е на входа на помпата там налягането е по ниско от колкото в балона даже става въпрос точно за началото на лопатките на засмукване на работното колело и това е само когато помпата работи разбира се.


    5 Защо му е на лошия чичо да пълни системата няма смисъл ако вдигне налягането в цистерната(балона съд под налягане) течността вътре ще започне да се превръща в газова фаза при по висока температура. Ако е за далавера за него е по добре налягането вътре да е по ниско за да може колонката да отчете повече литри. Лошия чичко купува газта килограми а я продава в литри. Цените на горивата на едро са на тон не са на литър а защо ли А? При всяко едно зареждане на газ(купуване от ЛУКОЙЛ) се дава колко е относителното тегло на закупената газ всеки ден е различно(с малко) зада се знае колко литра за закупени. Все пак вместимостта на балона е зададена в литри не в килограми.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •