Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 119 of 119

Thread: Ремък на балансиращите валове-трябва или не трябва

  1. #106

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    На прима виста съм осенен от прозрението, че стабилизиращите щанги са АБСОЛЮТНО излишни.
    От близо 7-8 месеца карам без предна стабилизираща щанга, махната физически........Исках да я сложа на другата си кола че ми трябваше 24мм-трова, и изведнъж рязко ме примързя а и ми беше интересно как ще е без нея, прецених че ако е кофти след 2-3 дена ще си я сложа пак, при мен е по лесно да си я накича.......
    Убеден съм че ако на 70% от притежателите на 1.6 и 1.8 ТС-и им махна стабилките без да разберат и им кажа че съм им сложил по дебела и сега колата им трябва да е по стабилна, поне половината ще се съгласят, половината от другата половина може би няма да видят разлика, а астаналите може и да се усетят.......
    Ся не казвам че пречат щото колата ми за писта е окована с 2 от най - дебелите, но това си е писта, другото е път и комфорт......
    Отделен е факта че 80% от колите у нас са с сносно износени щанги и се чудят що това и онова......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #107
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    От близо 7-8 месеца карам без предна стабилизираща щанга, махната физически........Исках да я сложа на другата си кола че ми трябваше 24мм-трова, и изведнъж рязко ме примързя а и ми беше интересно как ще е без нея, прецених че ако е кофти след 2-3 дена ще си я сложа пак, при мен е по лесно да си я накича.......
    Убеден съм че ако на 70% от притежателите на 1.6 и 1.8 ТС-и им махна стабилките без да разберат и им кажа че съм им сложил по дебела и сега колата им трябва да е по стабилна, поне половината ще се съгласят, половината от другата половина може би няма да видят разлика, а астаналите може и да се усетят.......
    Ся не казвам че пречат щото колата ми за писта е окована с 2 от най - дебелите, но това си е писта, другото е път и комфорт......
    Отделен е факта че 80% от колите у нас са с сносно износени щанги и се чудят що това и онова......
    Основната роля на стабилизиращата щанга е да трака И аз съм се замислял какво върши - според мен пренася по-големите удари към другия амортисьор и май това е. А колегата преди теб е написал едно клише и си мисли, че е убил рибата. Същото се пише във форума отвреме навреме и ползата от него е кръгла 0. Та, dansguardian наливането на мозък с фунията другия път си го спести

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #108

    Default

    Не отричам че стабилката си трябва при по екстремно ежедневно каране, особенно при тежките 156 2.4, и прочее......но ако човек си кара нормално, колата му не е особенно тежка, има претрита стабилка и му е писнало от майстори не виждам голям проблем да си я махне.......Ся не искам да звуча като - "тва е нещо което задължително трябва да се махне", просто споделям виждане, всеки сам си преценя.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #109

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Основната роля на стабилизиращата щанга е да трака И аз съм се замислял какво върши - според мен пренася по-големите удари към другия амортисьор и май това е. А колегата преди теб е написал едно клише и си мисли, че е убил рибата. Същото се пише във форума отвреме навреме и ползата от него е кръгла 0. Та, dansguardian наливането на мозък с фунията другия път си го спести
    Много се кефя на безспорния български технически гений, а както се пее в една популярна от началото на прехода песен "Научно сме по-добре от САЩ". Определено си оригинален, но запази оригиналността за себеси. Ти за по-умен от конструктор на Алфа Ромео ли се считаш? Писна ми от необосновани твърдения!

  5. #110
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Много се кефя на безспорния български технически гений, а както се пее в една популярна от началото на прехода песен "Научно сме по-добре от САЩ". Определено си оригинален, но запази оригиналността за себеси. Ти за по-умен от конструктор на Алфа Ромео ли се считаш? Писна ми от необосновани твърдения!
    Имаш си глава на раменете прави каквото решиш, ние си говорим Никой никого не е карал да си сваля ремъци и щанги. Във всеки случай, който го е направил на мен лично ми е интересно да прочета за резултата

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  6. #111
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Много се кефя на безспорния български технически гений, а както се пее в една популярна от началото на прехода песен "Научно сме по-добре от САЩ". Определено си оригинален, но запази оригиналността за себеси. Ти за по-умен от конструктор на Алфа Ромео ли се считаш? Писна ми от необосновани твърдения!
    Техническият гений не притежава националност. Той просто работи при различни условия на труд.
    И най-добрият конструктор с 2 крака по земята ходи.
    Няма нищо лошо в това човек да бъде обосновано - критичен към заобикалящия го свят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #112
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    По пътя на логиката стабилизиращата щанга втвърдява окачването, без нея предницата би трябвало да се усеща по-комфортна при преминаване през неравност. С едно уточнение - с едната гума. За сметка на малко по-сериозния удар който ще понесе амортисьора.
    Разсъждения някакви на първо четене Някой ми беше разправял, че си купил пикап Конект ли беше ще излъжа, сглобявали ги в Турция и по принцип нямали щанга.
    Last edited by code; 14-03-2013 at 11:01.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #113

    Default

    Само едно бих казал в доказателство на тезата, че щангата си трябва - всеки, който е сменил стабилизиращата щанга на един от моделите, за които е раздела, с някаква ъпгрейдната (по-дебела) е усетил огромна разлика в стабилността, поне доколкото аз знам и имам някакъв опит с подобни железа...

  9. #114
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Само едно бих казал в доказателство на тезата, че щангата си трябва - всеки, който е сменил стабилизиращата щанга на един от моделите, за които е раздела, с някаква ъпгрейдната (по-дебела) е усетил огромна разлика в стабилността, поне доколкото аз знам и имам някакъв опит с подобни железа...
    Задължително ще се усети най-вече в завой, външната гума образно казано ще потъва една идея повече. Което точно при Алфа не знам дали е проблем щото тя по-принцип е много безкомпромисна кола в завой. За сметка на комфорта по дупките. Все пак ако си рацер на някой завой може би ще я закъсаш. Аз не бих си я махнал. Но винаги са ме кефели пластмасовите биалети познай защо

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  10. #115

    Default

    Да, биалетите отзад са може би най-голямата издънка в случая, но какво да се прави...

  11. #116

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Само едно бих казал в доказателство на тезата, че щангата си трябва - всеки, който е сменил стабилизиращата щанга на един от моделите, за които е раздела, с някаква ъпгрейдната (по-дебела) е усетил огромна разлика в стабилността, поне доколкото аз знам и имам някакъв опит с подобни железа...
    Принципно е така и си прав - когато на двойката си сложих айбахската 26мм, колата стана при яко натискане в завой много по малко накланяща се настрани, тъй като стабилката просто намаля така наречения "roll", но пък от друг страна махането на 24мм стабилка пак от същата кола, макар и по различно време се усети много по малко в негативен план......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  12. #117

    Default

    Като се махне ремъка на балансиращите валове, шайбата(зъбното колело) на КВ, която върти тоя ремък, може ли също да се махне?

  13. #118

    Default

    Да споделя нещо интересно по тази тема, след като направих целия "кръговрат" с балансиращите валове.

    Първо като купих колата, ремъка на балансиращите валове беше закачен. Една година я карах така.
    После го махнах този ремък и 2 години карах без него.
    Вчера я обслужвах и реших пак да го сложа този ремък (нов, естествено).

    Изводите които мога да направя са:
    - Без ремък определено върви повече. Не знам колко коня се губят, но без ремъка колата реагира по-рязко при подаване на газ и по-експлозивно. Понякога въртеше гуми и на 2-ра, без да пипам съединителя. На сух асфалт. С ремъка реагира по-плавно.
    - Без ремък има едни резонанси, около 130 на 5-та (около 3800 об.), след това за малко утихва и след 5000-5500 оборота вече почва да бучи неприятно и се усеща едно напрежение и леки вибрации. С ремъка това го няма, двигателя работи много по-меко и на високите обороти се усеща по-спокоен. Все едно е шестак.

    Най-общо казано, може и с ремък, може и без. Зависи от вкуса на човека и от начина, по който си кара колата.
    Ако караш редовно по магистрали и поддържаш високи скорости - по-добре е с ремък.
    Ако искаш да си спестиш 100лв, свикнал си да караш стари опели, лади, дизели или други неприятни машини и не те бъркат вибрациите - може и без него.
    Last edited by dhtj; 22-04-2019 at 10:37.

  14. #119
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    ...
    Вчера я обслужвах и реших пак да го сложа този ремък (нов, естествено). ...
    Значи - одъртяваш


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •