Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Не работи 1-ва скорост на перката на радиатора 156

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Здравейте колеги, отново имам проблем с перката при пуснат климатик не се включва, реостата е здрав. Замерих кабелите при реостата и перката на всички кабели имам маса ... никъде не идва +, при откачане на буксата от перката масата остава само по един кабел по останалите няма никой. Бушоните отпред при двигателя и релетата са здрави. Предполагам, че перката си е заминала, щом окъсява и прехвърля маса към плюса ? И къде да търся другаде изгорял бушон или ?
    Провери предпазителя F6 и релето T6 в таблото до акумулатора:



    Перката не може да е заминала, щом работи втората степен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Здрав е предпазителя и релето е здраво, размених го с друго за проба и пак не сработи.

    Пробвах с ФЕС и 2-те степени си тръгнаха но теста на A/C compressor relay не минава.... тоест перките са наред но самия компресор не се задейства ?
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Здрав е предпазителя и релето е здраво, размених го с друго за проба и пак не сработи.

    Пробвах с ФЕС и 2-те степени си тръгнаха но теста на A/C compressor relay не минава.... тоест перките са наред но самия компресор не се задейства ?
    Ако тестът на перките с FES минава, не търси причината в бушони или в релета.
    Сигурен съм, че първа степен на вентилатора все пак тръгва при достигане на съответната температура на мотора (95 гр.)

    Щом компресорът не тръгва, няма как да се пусне първата степен с включването на климатика, защото за целта е нужно да се развие налягане в кондензатора на климатика.

    Търси проблема, защо не работи компресора.

    Там е ключът от бараката.


    Можеш да започнеш с това да премериш, дали идват +12V на извода към соленоида на компресора при пускането на климатика или при тест с МЕS. Ако идват, вероятно си е тръгнала намотката на съединителя му. Ако не идват, ще умуваме.
    Last edited by ecotronic; 17-04-2016 at 19:56.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Пробвах с окъсяване на буксата на пресостата и тръгна компресора. Но не охлажда, тръбата от компресора става леко хладна но в купето резултат няма, зареждах го средата на миналото лято с фреон... освен пак да е изчезнал ? Предполагам от липса на фреон пресостата не пуска компресора ?
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  5. #20

    Default

    Разбира се. Пресостатът следи за налягането в системата и не включва компресора при две условия - ниско налягане и високо налягане. Диагностика на климатичната система му е майката.

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Пробвах с окъсяване на буксата на пресостата и тръгна компресора. Но не охлажда, тръбата от компресора става леко хладна но в купето резултат няма, зареждах го средата на миналото лято с фреон... освен пак да е изчезнал ? Предполагам от липса на фреон пресостата не пуска компресора ?
    И аз съм на това мнение. А от това следва и непускането на първата степен на охлаждането.

    Не пускай принудително компресора от пресостата, докато работи мотора за да не го повредиш.

    Най-добре потърси услугите на сервиз за климатици.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Да щом стигнахме до извода, че проблема е в фреона определено отива в сервиз който се занимава с това, просто го пълнихме миналото лято и не предполагах, че може да е изчезнал, уж тестваха системата преди да я напълнят но явно е успял да избяга за горе долу 1 година, и затова тръгнах да проверявам другите неща по веригата първо.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ще я напълнят и от това е твърде вероятно проблемът с първата степен за който писа да изчезне.

    Това е лесната част.

    По-трудното ще е да открият теча на газ, защото никак не е нормално за 1 или 2 години да изфиряса.

    За сведение - моята кола я купих през 2011 - та. Климатик не съм пълнил а той си работи перфектно. А това означава, че газта си стои там в продължение на повече от 5 години. Колко точно, и аз не знам.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24

    Default

    Твърде е вероятно "игличките" на клапаните за зареждане да са заминали и от там да изпуска.

  10. #25
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Ами миналия път го пълних при колега който има сервиз в Пловдив (Любо Кар мисля, че беше сервиза), ще отида пак там най-вероятно и дано намерят и теча, само да ми остане малко свободно време.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  11. #26
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Отиди някъде, където ще ти надуят системата, и ще се разбере откъде изпуска. Тръбите на климатичната система са алуминиеви, с времето се окисляват, и вероятността да има някъде миниатюрна дупчица е голяма. При мен на 156-цата слагахме оцветител, нищо не показа, след това някакъв уплътнител - резултат нулев. Най-накрая надухме системата, и си показа къде е проблема...
    P.S. Подобни ядове съм брал и със хидравликата - окислени тръбички, точно в долния край на предната броня, под радиатора... Две поредни зими ми протичаше системата от язвички, предизвикани от окисление на алуминия.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Ами с машина я пълниха в сервиза, та мисля, че машината си надува и проверява системата за пропуск.... знам ли и аз ... факт е че за 1 година го няма, ще видим как ще се случат нещата като отида пак дали ще го проверят по-обстойно дали ще се напълни само...
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  13. #28
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Машината прави вакуум, не надува. И на моята с машина я правихме, но докато не надухме системата, не се разбра къде е проблема.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  14. #29
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Ще попитам в сервиза дали могат да проверят за теч, ако не ще потърся друг сервиз.

    Благодаря за съветите колеги! И големи благодарности отново на ecotronic който за пореден път помага много бързо и точно
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  15. #30

    Default

    Търси сервиз в който имат тестер за търсене на фреон, а не да го търсят с оцветяване щото само ще си дадеш парите

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •