Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Смяна на задни амортисьори 156 спортвагон

  1. #1
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default Смяна на задни амортисьори 156 спортвагон

    Гледам тука из форума са напускани разни теми за сваляне на носачи ,стабилизираща щанга и разни други шукаритетни части по колата ….
    Ето още едно попълнение от този тип !

    Смяна на задни амортисьори на 156 спор-вагон , метода е идентичен и при 156 седан, като изключим ,че при седана май не се разкоства толкова багажника .
    Задължително за да си улесните доста работата Ви трябват крик тип “крокодил” и стойки с който да подпрете колата ,освен ако не работите на подемник ,друг инструмент без който неможете е дълбок камък 22 за голяма трестчотка ,без него не-може да се развие долната гайка на стеблото на амортисьора.

    По същество:
    След сваляне на гумата най-добре започнете с обилно къпане с ВД на двата болта който свързват шенкела на амортисьора към главината ,както и болта свързващ биалетката с амортисьора.
    Докато ВД-то си върши работата се започва с великото разглабяне на пластмасариите в багажника ,както и демонтажа на задните облегалки .
    На снимката по-долу са отбелязани местата на който има крепежни болтове на багажните тапицерии. Свалят се и двата предпазни капака на стоповете. Горе-долу реда на демонтажа е следният : Първо се сваля пластмасовата лайсна която покрива ключалката на багажника №1 , тя открива изглед към срити болтове на двете странични пластмаси №2 ,след като и те се демонтират ,се свалят и двата предпазни капака на стоповете. Следва развиването на няколко „рапитки „ който се отбелязани под №3 . Следващият етап на разглабянето е №4 .Дотук с багажника .
    За да се свалят страничните панели които скриват болта на стеблото на амортисьора и заради което беше по горното описано разглабяне ,трябва да се свалят и страничните малки облегалги ,ако могат така да се нарекат ,частта между задната облегалка и вратата . Проблема с техният демонтаж е ,че имат един пластмасов щифт №6 , заради който трябва да свалят и двете обелгалки . Предполагам ,че въпросният щифт може да се извади и без да се свалят облегалките ,но на мене ми се видя рисковано да не счупя щифта и затова ги махнах ,да работя по-спокойно. Самите малки облегалки се закачени като картина ,имат по една кука горе и долу и няма други крепежи по тях .
    На снимки се вижда самите облегалки къде с какво се държат .
    След горните манипулации вече може да се свалят корите от двете страни на багажника и съответно да се получи достъп до болтовете на амортисьора.

    Втора част :
    Под- колата нещата са доста по-прости !
    Амортисьора се държи на два болта ,един дълъг и един къс и една биалетка (която однесе много псувни при мен и не само тя ). За всеки случай си пригответе и флекс за биалетката при мене и двете се развиха с клизма ,но при завиването на едната и изтърва контрата и се наложа да я демонтирам по вторият начин . При по-късият болт на амортисьора не може да влезе трестчотка ,ако не се свали спирачният апарат . Хубаво е да се има под ръка тръба за рамо, при мене се наложи даже бая голямо рамо добре, че ключа устиска . След като се развият двата болта на шенкела се разкача и датчика за АБС-а .Това най- добре става с обикновени клещи ,като се хване и почва да се върти наляво ,надясно и същевременно да се дърпа, иначе с отверка ползвана за лост най вероятно ще цъфне ухото за болтчето му ! Следваща стъпка е да се подпре с крика отдолу амортисьора и да се развият двете централни гайки на стеблото . Крика се отпуска и амортисьора изпада заедно с пружината . Сглабянето е по обратният ред .
    Дано темата бъде полезна .
    Успех !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg  

    6.jpg   7.jpg   8.jpg   9.jpg   10.jpg  

    11.jpg   12.jpg   13.jpg   14.jpg   15.jpg  

    16.jpg   17.jpg  
    156 sportvagon 1.9jtd

  2. #2
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Уоуууу, аз си го смених единия сам и без да свалям толкова мнооого неща вътре в купето
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #3

    Default

    Аз седалките/облегалките не съм ги барал.....мокета не го свалях напълно...само страниците до някъде и леко ги накривих надолу,само колкото да имам достъп до гайките........ти определено си изкормил багажника.
    Евала за снимковия материал......аз бързах и нямах време да се занимавам със снимки....още веднъж браво.Можеше направо да хакнеш снимките в моята тема.....сега да не ги подрежат и двете.
    Last edited by undy; 27-05-2012 at 16:52.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Здравейте,
    Предстои смяна на задните амортисьори и евентуално пружини...
    На снимката колата е натоварена с около 150-200 кг. фаянсови плочки, опираше при всяко потегляне и всяка неравност, почти същото е и когато кача двама възрастни.
    Когато не е натоварена изглежда нормално и не е клекнала (поне според мен).
    Когато седна на прага на багажника (75 кг.) също кляка осезаемо.
    При по-рязко потегляне и спиране задницата се люшка нагоре и надолу.
    При по остри маневри с не съвсем бабешка скорост задницата се накланя доста и изписва VDC грешка.

    Какво ще препоръчате да се смени амортисьори, пружини или и двете?

    Ясно е че и двете на най-добре, но ще се радвам да прочета вашите препоръки.

    Вероятно се подразбира, че планирам да я правя сам.

    Поздрави!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20190307_124521.jpg  
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Здравейте,
    Предстои смяна на задните амортисьори и евентуално пружини...
    На снимката колата е натоварена с около 150-200 кг. фаянсови плочки, опираше при всяко потегляне и всяка неравност, почти същото е и когато кача двама възрастни.
    Когато не е натоварена изглежда нормално и не е клекнала (поне според мен).
    Когато седна на прага на багажника (75 кг.) също кляка осезаемо.
    При по-рязко потегляне и спиране задницата се люшка нагоре и надолу.
    При по остри маневри с не съвсем бабешка скорост задницата се накланя доста и изписва VDC грешка.

    Какво ще препоръчате да се смени амортисьори, пружини или и двете?

    Ясно е че и двете на най-добре, но ще се радвам да прочета вашите препоръки.

    Вероятно се подразбира, че планирам да я правя сам.

    Поздрави!
    Тези ремонти изглеждат лесни, обаче има най-голям шанс при тях да възникнат непредвидени ситуации и да спреш без шанс да продължиш. Този дългия болт се вади много трудно и има голям шанс да го повредиш необратимо. Общо взето много работа с възможности да разглобиш до някъде и да не може да сглобиш. Ако имаш съмнения дали ще успееш я закарай в сервиз.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Преди няколко месеца правих тази процедура. Нищо не съм разглобявал в багажника. С макетен нож изрязах мокета върху чашката на амортисъора, а след смяната го залепих. Не си личи изобщо, а спестяваш някой и друг час.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  7. #7
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Тези ремонти изглеждат лесни, обаче има най-голям шанс при тях да възникнат непредвидени ситуации и да спреш без шанс да продължиш. Този дългия болт се вади много трудно и има голям шанс да го повредиш необратимо. Общо взето много работа с възможности да разглобиш до някъде и да не може да сглобиш. Ако имаш съмнения дали ще успееш я закарай в сервиз.
    Прав си, колега, винаги съществуват подобни рискове. Решил съм да рискувам.

    Quote Originally Posted by nicks1 View Post
    Преди няколко месеца правих тази процедура. Нищо не съм разглобявал в багажника. С макетен нож изрязах мокета върху чашката на амортисъора, а след смяната го залепих. Не си личи изобщо, а спестяваш някой и друг час.
    Звучи логично...
    Само амортисьорите ли смени?
    "Прашниците" смени ли ги?
    Какви сложи?
    Какво те накара да ги сменяш (как се държеше колата)?
    Доволен ли си от резултата, след смяната?
    Last edited by markoff; 09-03-2019 at 08:57.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  8. #8
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Смених абсолютно всичко, без щангите. Колата беше със саморегулиращи се амортисьори. Единият беше изпуснал, а цената му е като за цяла кола. Пружините и те естествено различни, та ми се наложи да сменя всичко.Амортисьори, пружини, прахоловители и чашките на амортисьрите. Сложих Монро оригинал, не рефлекс. Изпаднаха ми на добра цена.
    Колата сега е ОК.

    Сега следва предницата. Счупих пружина, която също е различна. Сложих временно стандартни, но изобщо не ми харесва колата. Вози по-меко, но ми е много "лигава". Поръчах си Ейбах Про Кит и трябва да намеря време да ги сменя.
    Last edited by nicks1; 10-03-2019 at 09:03.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  9. #9
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Искам да изкажа сърдечните си благодарности на speedddddd за темата и снимките, без него нямаше да се навия да я правя сам.
    Много ми помогна и клипа на един монтьор от Англия, можете да видите тук:
    https://www.youtube.com/watch?v=YqsnJpUfLfs&t=284s
    Човека ремонтира само алфи...

    Смяната на амортисьорите ми отне около 3 часа, най- много ме измъчиха биелите... на едната прецаках контрата, но използвах клещи "чираци" като в клипа. С болтовете нямах проблеми като цяло, защото използвах върток 45 см. (Препоръчвам на всеки да си вземе такъв и да спре да мисли за тръби, просто няма какво да ти се опре)

    За да ползвате върток обаче трябва да свалите спирачния апарат (не е трудно) и ви е нужна и дълбока вложка 19 (освен 22 за амовете). Повдигането на амортисьорите и нагнетяването на пружините става и с крик "бутилка" (крокодила не е задължителен)

    Разглобяването на багажника не беше толкова тежко. След като свалите облегалките (без да ги демонтирате) "малките облегалки" излизат доста лесно, развиват се няколко винта и мокета може лесно да се "запретне"

    Понеже не получих съвет относно кое от двете да сменям (пружини или амортисьори), смених и двете. Личното ми мнение е, че оригиналните пружини (зелена точка) са си съвсем наред и нямаше нужда да ги сменям.
    Пружини имаше само KYB за спортвагон, имам известни съмнения относно това дали двата модела пружини предлагани от KYB (за седан и св) имат разлика... така или иначе сложих новите, на снимката ще видите че са с една витка по- малки иначе дължината е същата.

    Смених и предни дискове и накладки, при тях не виждам нещо особено, препоръчвам на всеки който се колебае да не се чуди, а да си ги смени сам.

    Май не могат да се качват снимки в момента, ще ги кача веднага когато е възможно.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_094237.jpg 
Views:	58 
Size:	98.5 KB 
ID:	170010Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_112152 (1).jpg 
Views:	60 
Size:	96.9 KB 
ID:	170011Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_102810.jpg 
Views:	59 
Size:	96.7 KB 
ID:	170012Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_112419.jpg 
Views:	58 
Size:	98.1 KB 
ID:	170013Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_105712.jpg 
Views:	60 
Size:	93.1 KB 
ID:	170014Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_105733.jpg 
Views:	51 
Size:	93.8 KB 
ID:	170015Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_105859.jpg 
Views:	54 
Size:	94.9 KB 
ID:	170016Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190421_115713.jpg 
Views:	66 
Size:	98.6 KB 
ID:	170017
    Last edited by markoff; 22-04-2019 at 12:04.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  10. #10
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Колеги,

    Решил съм, да сменя и предните амортисьори.
    Ще остана с оригиналните пружини.

    Моля, препоръчайте скоби за пружините.
    Има доста голямо разнообразие от цени и размери, подскажете какви да взема.

    Изглежда е добре, да имам и скоба за шарнирините болтове на горните носачи... или става и с чука?
    Какво ви е мнението?

    Поздрави!
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    За скобите за пружините, гледай да са здрави и същевременно да не са много обемисти. Не се стреми да ги натягаш докато свият пружината. Ползвай теглото на колата.


    За носача - става и без скоба. Напъваш с нещо в посока вадене и биеш с чука странично по шенкела. Напръскването с WD40 ще облекчи манипулацията.
    Last edited by ecotronic; 26-04-2019 at 18:26.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Колеги,

    Решил съм, да сменя и предните амортисьори.
    Ще остана с оригиналните пружини.

    Моля, препоръчайте скоби за пружините.
    Има доста голямо разнообразие от цени и размери, подскажете какви да взема.

    Изглежда е добре, да имам и скоба за шарнирините болтове на горните носачи... или става и с чука?
    Какво ви е мнението?

    Поздрави!
    Трябва доста да внимаваш, ако изпусне скобата, пружината може да те нарани сериозно. Сваляш амортисьора с пружината и си работиш спокойно нашироко. Вземи си скоби от типа като направиш знак V с ръката и си свиеш пръстите, пружината е доста неприятна и скобите се пързалят по метала и се кривят. Да избиваш шарнира с чук е несериозно, купи си скоба, тя ще ти трябва винаги и извади шарнира професионално и с лекота, ако искаш ще ти снимам моите скоби да придобиеш представа. Теглото на колата да се ползва е излишно и трудно. За да се подсигуриш може да вържеш пружините с колани за товар и да стягаш леко паралелно със скобите
    Last edited by lordliness; 26-04-2019 at 18:41.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Трябва доста да внимаваш, ако изпусне скобата, пружината може да те нарани сериозно. Сваляш амортисьора с пружината и си работиш спокойно нашироко. Вземи си скоби от типа като направиш знак V с ръката и си свиеш пръстите, пружината е доста неприятна и скобите се пързалят по метала и се кривят. Да избиваш шарнира с чук е несериозно, купи си скоба, тя ще ти трябва винаги и извади шарнира професионално и с лекота, ако искаш ще ти снимам моите скоби да придобиеш представа. Теглото на колата да се ползва е излишно и трудно. За да се подсигуриш може да вържеш пружините с колани за товар и да стягаш леко паралелно със скобите
    Снимка на скоби ползвани за такива пружини ще са наистина от полза. Благодаря!
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Снимка на скоби ползвани за такива пружини ще са наистина от полза. Благодаря!
    Препоръчвам ти скобите от първите две снимки
    Click image for larger version. 

Name:	1.jpg 
Views:	51 
Size:	102.0 KB 
ID:	170052

    Click image for larger version. 

Name:	2.jpg 
Views:	43 
Size:	101.0 KB 
ID:	170053

    Click image for larger version. 

Name:	3.jpg 
Views:	40 
Size:	103.1 KB 
ID:	170054

    Click image for larger version. 

Name:	4.jpg 
Views:	38 
Size:	100.0 KB 
ID:	170055
    Last edited by lordliness; 27-04-2019 at 19:49.

  15. #15
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Благодаря, ще има и снимки...
    Весели празници!
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •