Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Алфа 166 впечатления за двигателите

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    98

    Default Алфа 166 впечатления за двигателите

    Здравейте колеги,

    От известно време се замислям за покупка на Алфа 166.
    Това, което най-затруднява избора ми е двигателя. Известно ми е, че дизеловия двигател 2.4 като цяло е добър, но трудно мога да намеря такава кола с малък пробег. Освен това като разходи за гориво ще ми е малко скъпа, предвид че смятам на бензинов вариант да сложа газова уредба.
    Опита, който няколко мои познати имат с 2 литровия туин спарк ме е отказал от този вариант. Остават по-редките 2,5 бензин, 2,0 литра турбо бензин и 3,0 V6. Предполагам последния е най-скъп на поддръжка и като разход на гориво.
    Моля тези от вас, които знаят, да споделят впечатления от 2 литровия турбо мотор и 2,5 бензин. Интересува ме какви проблеми са имали, скъпа ли е поддръжката им и впечатления от експлоатацията им като цяло.
    Благодаря ви предварително.
    Поздрави

  2. #2
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Незнам защо си мислиш ,че изброените от теб варианти (турбото и в6) няма и те да са на безброи километри..
    Според мен за това купе най-добре си е 2.4 дизела (мое си мнение)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  3. #3
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Аз пък казвам, че 2.0 ТС е супер двигател и ако му сменяш когато е необходимо маслото , ремъците и другите консумативи е ,,чук''. Освен това направо е създаден за газ...
    Всичко това , ако не те притеснява разхода, но на газ...
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  4. #4
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    TS ядат лагери на колянов вал при несмяна на масло Може да си вземеш прецакан TS, може да си вземеш JTD със заминала турбина - все си вътре. Относно разхода TS на газ и JTD са кантар с незначително предимство за TS, а тия двг, които си изброил горят повече и поддръжката им е по-тежка.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  5. #5
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Аз съм с турбо бенцина. Обслужването е съвсем поносимо като цени .. лошото е, че малко се явява екзотика и частите не се намират лесно. Пример : диодната плочка ми замина и не можах да намеря нова .. Търсих и в Бош и оттам ми казаха, че официално такава никога не се е внасяла и нема и да се внася. Но си взех цял алтернатор втора ръка (мерси Данчо) .. смених четките с нови и всичко е ОК. Преди да я взема тествах и 3.0 - даже още се продава въпросната. Дори в стоков вариант ми се струва, че е по-мудна от турбото. А съм сигурен, че е и по-лакома. Всъщност като се замисля 2.0 Турбо с хубав ремап май ще е най-бърза и най-икономична от всички останали шестаци .. а и най-изгодна за поддръжка.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    98

    Default

    Благодаря на всички за коментарите
    Май най-правилното което мога да направя в този случай е просто да наблегна на състоянието на колата, когато я търся без оглед на типа двигател в нея. Предполагам, че който и да е от двигателите ако е на малко километри и добре поддържан ще ми върши работа.
    Поздрави

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Peter Panov View Post
    Благодаря на всички за коментарите
    Май най-правилното което мога да направя в този случай е просто да наблегна на състоянието на колата, когато я търся без оглед на типа двигател в нея. Предполагам, че който и да е от двигателите ако е на малко километри и добре поддържан ще ми върши работа.
    Поздрави
    Тази тема, вероятно ще ти помогне в преценката.

    и по-конкретно графиката:



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Тази тема, вероятно ще ти помогне в преценката.

    и по-конкретно графиката:

    По същата логика можеш да си вземеш Golf 3

    Quote Originally Posted by Peter Panov View Post
    Благодаря на всички за коментарите
    Май най-правилното което мога да направя в този случай е просто да наблегна на състоянието на колата, когато я търся без оглед на типа двигател в нея. Предполагам, че който и да е от двигателите ако е на малко километри и добре поддържан ще ми върши работа.
    Поздрави
    А, а, а, а, а ей това е правилното мислене. Точно в правилните съждения си

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #9

    Default

    Дизела ще е по-пестелив откъм пълнене на резервоара, макар че там може да имаш по-скъпи ремонти. V6 2.5/3.0/3.2 нямат особена разлика в поддръжката - лошото, че почти нямат разлика и в харча, така че 3.0/3.2 са по-добър избор от 2.5 откъм мощност.

    Турбото съм го карал само в 164 и честно казано... странно е, има лаг, трябва да е развъртян добре, въобще - различен е като поведение от атмосферния, аз лично не бих го избрал пред атмосферните, особено, ако имаш възможност за атмосферка със STR бутонче (заради което педалът ти става прекрасно чувствителен и моторът развърта значително по-лесно, без да натискаш педала като ненормален).

  10. #10
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Quote Originally Posted by geniusloci View Post
    Дизела ще е по-пестелив откъм пълнене на резервоара, макар че там може да имаш по-скъпи ремонти. V6 2.5/3.0/3.2 нямат особена разлика в поддръжката - лошото, че почти нямат разлика и в харча, така че 3.0/3.2 са по-добър избор от 2.5 откъм мощност.

    Турбото съм го карал само в 164 и честно казано... странно е, има лаг, трябва да е развъртян добре, въобще - различен е като поведение от атмосферния, аз лично не бих го избрал пред атмосферните, особено, ако имаш възможност за атмосферка със STR бутонче (заради което педалът ти става прекрасно чувствителен и моторът развърта значително по-лесно, без да натискаш педала като ненормален).
    Лага при турбото се оправя много лесно
    STR бутон има и в турбото
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  11. #11
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Quote Originally Posted by Peter Panov View Post
    Предполагам, че който и да е от двигателите ако е на малко километри ще ми върши работа.
    Поздрави
    Дизел на малко километри няма.
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by DiStefano View Post
    Лага при турбото се оправя много лесно
    STR бутон има и в турбото
    Лага не можеш да го оправиш, всички, ама всички турбота имат лаг, измерим, поне 0,20-0,40 сек, при това говоря за много по-нови двигатели и с доста по-спортен характер. В случая говоря за 2.0, да ме прощава който смята, че е по-интересен от 3,0/3,2, но далеч не е пъргав, още повече - развърта добре на далеч по-високи обороти, отколкото съвременните турбобензинови двигатели. JTD дизелите са съвсем друга бира.

    STR - визирах, че бензиновите без него (или, когато е изключен) някак се усещат скопени - натискаш и не се случва нищо, сякаш, понеже е едно разтегливо такова, и ако не си почнал от високи обороти, нямаш усещане за мощност. Зимата е удобно, спор няма. На дизела това усещане го няма, той си има достатъчно тяга и усещане за нея.

  13. #13
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Естествено, че нямах предвид да го няма никакъв. Но може да се постигне доста добър резултат с леки интервенции и лага поне няма да бъде осезаем. Имам конкретно предвид, че няма да го усещаш.

    Конкретно STR при моята дори когато е изключен се задейства при рязко подаване на гас - самичък. Стои ми изключен .. като тръгвам да изпреварам примерно натискам рязко, светва и си получавам необходимото количество торк, което ми трябва. Вероятно при всички работи така, не знам ..
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Peter Panov View Post
    Здравейте колеги,

    От известно време се замислям за покупка на Алфа 166.
    Това, което най-затруднява избора ми е двигателя. Известно ми е, че дизеловия двигател 2.4 като цяло е добър, но трудно мога да намеря такава кола с малък пробег. Освен това като разходи за гориво ще ми е малко скъпа, предвид че смятам на бензинов вариант да сложа газова уредба.
    Опита, който няколко мои познати имат с 2 литровия туин спарк ме е отказал от този вариант. Остават по-редките 2,5 бензин, 2,0 литра турбо бензин и 3,0 V6. Предполагам последния е най-скъп на поддръжка и като разход на гориво.
    Моля тези от вас, които знаят, да споделят впечатления от 2 литровия турбо мотор и 2,5 бензин. Интересува ме какви проблеми са имали, скъпа ли е поддръжката им и впечатления от експлоатацията им като цяло.
    Благодаря ви предварително.
    Поздрави
    Само 2.5 или 3.0........внимавай с 2.0.....турбото.Другите двигатели просто ги забрави нямат тяга то 2.5 е малко муден на ниските обороти пък да не говорим за дизела и 155к.с!Купето нее малко ....!
    За поддръжката зависи колко изкарваш за мен лично е поносима. Кучето скача според тоягата....успех !

  15. #15

    Default

    Нещо не разбрах...кои двигатели да забрави?
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •