Page 518 of 530 FirstFirst ... 18418468508516517518519520528 ... LastLast
Results 7,756 to 7,770 of 7937

Thread: Съвет относно покупка на 159

  1. #7756

    Default

    За 2020 ми беше 178 лв данъка на 159 2.4 200коня.

    А 159ка на 16ки е жалка гледка. Моята беше на 17ки и обмислях 18ки...
    Един колега от форума тук ме повози на неговата TI-ка на 19ки и спортно окачване по кривите улици на Дружба и пак си возеше приятно колата, нямаше фрапираща разлика спрямо моята или някакво гадно друсане.

  2. #7757
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Гъзарията изисква жертви, виждал съм натокано дупе по ленена риза пред дискотека зимата на - 20 градуса да забияа едно пиче...и имах чувството, че страда от паркинсон...та в тоя ред на мисли, тия инжинери, който са пуснали колата заводски с 16 изобщо не грешат...всяка една промяна в размера вреди на динамиката, разхода и т.н на колата, от там нататък разликата в цената на гуми и джанти от 16 до 18-19 ки е почти сто лева за брой......м/у другото не съм виждал алфа 159 2.4 оргинално да излиза от завода с 16-ки, но както и да е всеки сам си решава...е има дупостими размери за модела, но колкото по голям е, по зле.... за мен се превръщаш като онова дупе пред дискотеката за което споменах...)
    п.п...жалка гледка е кола с яки и големи джанти издрани, с изтъркани гуми с балони поради икономия....но има визия за някой....нали..?)
    Last edited by Бобби; 29-12-2020 at 00:29.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  3. #7758
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Аз мисля, че 17ките пасват най- много на 159 и са най- удачни.
    С 16ки изглеждат почти смешно. Остава едно голямо пространство м/у подкалника .. не е красиво.
    С 18ки изглеждат добре колите, но возенето по- хубавите родни пътища .. едва ли е приятно, както за ходовата част и джантите, така и за хората.
    * лично мнение.

    Гумите са скъпи като цяло. Скоро вкарах 350лв за 2 гуми. Hankook
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #7759
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    Sofia
    Posts
    31

    Default

    Обмислям да ходя да гледам този бял лебед:
    https://mobile.bg/11613476220792932

    Ако приемем, че км са реални, MPI-я, едва ли има още много живот, но кой знае... Като гледам табелите, е от автокъща, така че...
    От друга страна, интериора е приятна изненада, за MPI. Lusso, може би? Освен, ако не е реден, но едва ли.
    Някакви мнения, коментари ? ��

    Скоро, трябва да взимам по-голяма кола и гледам бензин, тъй като карам не много и главно градско. Момента не е много подходящ, но ги дебна всеки ден, 159ките.

    Друго, което хвана окото, към момента, е едно червено комби. Доста скромно откъм снимки и информация.
    https://mobile.bg/11612175946863199

    Имам обаче, сериозни притеснения относно JTS-a, макар и второ поколение, директно впръскване...

  5. #7760
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Километрите на първата не са малко, въпреки, че този мотор е доста успешен. С моят нямам никакви ядове, но той е на половината от въпросния пробег.
    За JTS мнение не мога да изразя, освен това, че не става за пълно газифициране.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #7761

    Default

    Ето какви са проблемите на успешния мотор:

    https://automedia.investor.bg/a/2-no...motori-na-opel

    На 1.9jts и 2.2 it's забрави за монтаж на газ.

    А от няколко,(трима за да бъдем точни) автотехници съм чул мнение кола на газ използвана преди теб да не си купуваш, защото нито заводски е проектирана за газ, нито сплавите, уплътненията на двигателяи т.н. са предвидени да работят на газ и повишеното термично натоварване свързано с по-високата температура на изгаряне на газта в сравнение с бензина.Нито един от тях не притежава кола на газ - или са с бензин или с дизел.
    Опел имаха и специално изявления за първият им такъв разработен двойногоривен двигател на бензин и газ, че се е наложило разработване на нови сплави за част от елементите на двигателя, защото не издържали на натоварването:

    https://www.ams.bg/content/kakvo-se-...den-gaz-014344


    Специално JTS двигателите на Опел използвани в АР 159 нямат някакви съществени проблеми от които някой да се е оплакал.
    Единствено имаше случай във форума на смяна на верига и зъбчато колело на 1.9jts 160 коня поради износване и още нещо - клапи или датчици и всичко беше на стойност от около 560-650 лв, което за около 120 000-130 000км пробег не е нищо, като се има предвид, че все пак ангренажен ремък/верига и ролки/колела са консуматив и подлежат на смяна на определен пробег.

    Виж какви са частите за обслужване и тогава го мисли.

    П.П.

    По отношение на притесненията ти за бензина на директно впръскване донякъде са основателни, но ако слагаш нормално качествено масло няма да има нагар по сегменти, бутала и цилиндри и съответно проблеми.
    В САЩ от май 2019 г. влезе специален стандарт на който трябва да отговарят двигателните масла предназначени за ползване в бензинови двигатели с директно впръскване.Всички такива масла са все пълна синтетика, за да успеят да отговорят на изискванията на стандарта и са с вискозитет 0w20 и 0w16.

    Фолксваген "реши" проблема с ускореното натрупване на нагар при бензиновите си двигатели с директно впръскване като последното му поколение двигатели да с "междинна дюза/инжектори" който впръсква горивото заедно във вкарвания в цилиндъра въздух преди въздушния клапан.
    На практика това не е 100% бензин на директно впръскване, а със смесено горивоподаване- една част от дюзите впръскват директно в цилиндъра, други във възрушнатацсес преди навлизането й в цилиндъра.

    Интересното е, че в новите двигатели на Мазерати е възприет същият подход, което означава, че инженерите не са намерили друго ефикасно решение на проблема с трупането на депозити про бензиновия двигател на директно впръскване.
    Last edited by alfa racer GTA; 17-02-2021 at 03:43.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7762
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Рацер, аз не смея да давам категорични оценки, защото експлоатирам въпросния двигател само от 3 години а за теб, не знам.....

    Тая статийка я подмяташ за пореден път. Само дето в нея има доста неточности, като например това:


    " Муфите се управляват чрез промени в налягането на маслото, подавано от електромагнитните клапани.
    Тъкмо тези клапани често сдават багажа, муфите остават без масло и започват да тракат оглушително."

    Това болнатото не е вярно! Вариаторите се управляват, като се комутира поток от масло с едно и също налягане през различни отвори и така се пълнят отделни камери, което обуславя и ъгловото завъртане. Всичко това го има подробно описано в E-learn. От друга страна, и дума не се споменава за това, че двата вариатора, всеки един с по 3 позиции водят до 9 степенно регулиране на газоразпределението, за разлика от 2 степенното при TS. А пък това води до добрата гъвкавост на мотора и липсата на типичните за TS дупки в тягата.

    Модулното изпълнение на бобините не е минус а голям плюс, защото ги няма досадните високоволтови кабели, които често пъти създават проблеми а и влагозащитата на високоволтовите части е изпълнена безупречно.

    Термостата го има в различни изпълнения и като така има и евтини некачествени, както и по-скъпи и респективно - качествени. Освен това и дума не се споменава за това, че електрически управляемият термостат, в комбинация с температурния сензор на изходящата тръба на радиатора, води до много добро термостатиране на мотора. Смея да твърдя, че това е най-добре термостатирания мотор от цялата гама мотори при 159.


    ......

    И доста по-важното - като се споменават проектантски недомислици, да си чувал по отношение на този мотор за неща, като завличане на един и същи лагер, както е при TS? Да си чувал за пукнати глави? Да си чувал за глътнати вихрови клапи?

    ......

    Накратко - статия писана от някой пишман разбирач, който иска да се прави на интересен.
    Last edited by ecotronic; 17-02-2021 at 04:05.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #7763

    Default

    Не зная дали е "пишман разбирач" или "писач", но статията вероятно се основава на някакви данни.

    Не разбирам каква е връзката с Туин спарк двигателя?

    В 159 ката Туин спарк няма.

    Не "я подмятам" и не "давам категорични оцени", а се опитвам да помогна.Включително и на теб на въпроса ти зададен преди време за "играенето на оборотите" ти и откъде идва.

    А освен теб в коментарите под статията има писали и други ползватели и една част от тях са написали кои от проблемите описани в статията са се проявили при тях и на какъв пробег.


    Стилът на писане и статията са обобщаващи за 1.6 и 1.8 двигателите на Опел и съответните недостатъци, които може и да не са еднакви за всички двигатели в различните марки.

    Аз лично когато избирам кола и конкретно 159- ката гледах и четох и за други марки и модели и предпочитам да ми кажат всички, дори "подозренията" за проблеми и да си ги проверя с други данни и информация от познати, автотехници и интернет форуми , статии, включително има официални сервизни акции, отколкото потенциален проблем да бъде премълчан.

    От там нататък си преценявам има ли такъв масов проблем или е инцидентен, колко ще ми струва и дали ми отърва.И никога една единствена и информация не я приемам за 100% чиста монета и винаги я проверявам преди да взема решение.

    Но твой избор е да ги приемаш като искаш нещата.



    П.П.

    Нито аз, нито ти сме критерии за 1.8mpi или 2.4 JTDm двигателя на 159- ката, макар и да сме ползватели.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #7764
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ами сравнявам есотес - а с други мотори, широко застъпени в АР. Ти с какво предлагаш да го сравнявам?

    Когато се дават съвети, е много по-добре да споделиш опит от първо лице, отколкото да преписваш знайни и незнайни фермани, каквито всеки и сам, може да намери.

    PS:

    Играенето на оборотите при мен, вече го изясних и споделих във форума, на какво се дължи. Причината няма нищо общо с написаното в онази статия.
    Last edited by ecotronic; 17-02-2021 at 10:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #7765
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by duf View Post
    Обмислям да ходя да гледам този бял лебед:
    https://mobile.bg/11613476220792932

    Ако приемем, че км са реални, MPI-я, едва ли има още много живот, но кой знае... Като гледам табелите, е от автокъща, така че...
    От друга страна, интериора е приятна изненада, за MPI. Lusso, може би? Освен, ако не е реден, но едва ли.
    Някакви мнения, коментари ? ��

    Скоро, трябва да взимам по-голяма кола и гледам бензин, тъй като карам не много и главно градско. Момента не е много подходящ, но ги дебна всеки ден, 159ките.

    Друго, което хвана окото, към момента, е едно червено комби. Доста скромно откъм снимки и информация.
    https://mobile.bg/11612175946863199

    Имам обаче, сериозни притеснения относно JTS-a, макар и второ поколение, директно впръскване...
    тоя салон не е от тази кола. Натам се сещаш какъв експлоатационен ресурс е останал... Близо 6 бона за тоя скрап...А за JTS какви са ти притесненията и на какво се базират?
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  11. #7766

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    тоя салон не е от тази кола
    Как разбра?



  12. #7767
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Как разбра?
    загледай се във 2рата снимка от обявата. Виж декоративните лайсни на жабката и кората на вратата, че са различни.
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  13. #7768

    Default

    Мдаа, и салона е от преди фейслифт, а колата е след.
    Мирише ми на 500евро кола, 800лв докарване, 500лв салон и 3 бона печалба за джамбаза...

  14. #7769
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    аз и за червената имам резерви, особено капака на багажника и десен калник, ама на 10-15 годишни бангии все ще има зажележки. Въпросът е колко ще дадеш за нея и колко ресурс и е останал. Ясно е, че джамбазите пазаруват предимно по аукциони и търгове ударени коли и такива с механични повреди. Оначе няма как да изкарат мангизи. Ключовият момент е колко зле е била колата и как са я оправили.
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  15. #7770
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    Sofia
    Posts
    31

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    тоя салон не е от тази кола. Натам се сещаш какъв експлоатационен ресурс е останал... Близо 6 бона за тоя скрап...А за JTS какви са ти притесненията и на какво се базират?
    Един приятел имаше 2.0 JTS, в GT. Голям кеф, звук и тн, но все се оплакваше, че нещо не е наред с него. Разбирам, че ако се обслужи от ДО мотора + качествено масло, с по-чести смени и добавка за дюзи примерно, като не се тормози много, всичко трябва да е окей.

    От друга страна, съм говорил с момчетата от един от форумните алфа сервизи и най-приятелски, ме посъветваха, да стоя далеч от всякакво директно впръскване. Като цяло. Било просто трагично... Не вярвам, че няма добър, запазен бензин на 159 и то на приемлива цена ,но не забравям и думите им. Иначе да, всичко се ремонтира, срещу съответната сума.

    Чел съм по чужди форуми и хората, са доволни като цяло от 2.2 JTS-а, но все пак, говорят за екземпляри на до 150 000км или такива, струващи над 6000 евро, към днешна дата.
    Аз обичам коли и не ми пречи, да се чупи и да я оправям. Даже ми е кеф, да се грижа за колата, но ако найстина нацеля някоя кошница, както казваш, няма да е готино... Затова и питам. Това, с лайсните, на бялата, не го бях забелязал. ��

Page 518 of 530 FirstFirst ... 18418468508516517518519520528 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •