Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46

Thread: Отворена охладителна система (без налягане)

  1. #16
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Аа добре,това го приемам,не се бях сетил,че от другата страна на витлото имаме ниско налягане

  2. #17
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Да уточня още веднъж - категорично двигателя не надува системата, водните съединения са стари - сравнявайки едно ново, и същото старо, разликата е значителна точно при скобите. Описал съм и точно откъде изпускат течност, вижда се ясно. Мисълта ми е, че ако налягането на системата е единствено с цел безпроблемната работа на двигателя на по-голяма надморска височина, такава, на каквато аз, а и всички в България няма къде да достигнем, отварянето на системата ще доведе до облекчаване на остарелите водни съединения и радиаторите.
    Както и споменах в началото, имам дългогодишен опит и наблюдение на автомобил , на който двигателя надува охладителната система. Признаците са ромолене в радиатора на парното при потегляне на светофар, на който двигателя е работил на празен ход няколко минути. Особено ако двигателя не е загрял, и термостата е затворен. При по-тежки случаи, при по-продължителен престой на място, парното се губи изцяло, съответно ромоленето след това е много силно изразено. На въпросното Типо, което продадох на един авто-техник, което той отремонтира като за себе си, веднага след това му протече радиатора. Колкото до споменатите лентички, с които се установява духането на изгорели газове в охладителната система, когато ходих на подобна диагностика, тогава ми я правиха с нещо, подобно на голям капкомер, в който се сипва течност, капкомера се слага в гърлото на разширителният съд, засмукват въздух, който преминава през тази течност, и ако има следи от изгорели газове, течността се оцветява. При мен не се оцвети, а двигателя определено си духаше.
    Та, дискусията е за евентуалните ползи и вреди от експлоатацията на двигател с отворена охладителна система. Засега, при мен се наблюдават само ползи, ако забележа проблем - ще пиша.

  3. #18
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Единствените неща които виждам аз като проблем са:
    1. Ще се изпарява охладителната течност по-бързо, при отворена система и ще трябва да се долива от време на време.
    2. Охладителната система е направена да работи под определено налягане и при високи температури това дава допълнилна устойчивост срещу завирането на охладителната течност. Реално ако караш с само с вода и е отворена системата, на над 100 градуса имаш реална възможност да поизкипи водата...


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #19
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    Не знам как карате без капачки... при мен без капачка всичката вода отива на пътя
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  5. #20
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Quote Originally Posted by jrdn69 View Post
    Както и споменах в началото, имам дългогодишен опит и наблюдение на автомобил , на който двигателя надува охладителната система. Признаците са ромолене в радиатора на парното при потегляне на светофар, на който двигателя е работил на празен ход няколко минути. Особено ако двигателя не е загрял, и термостата е затворен. При по-тежки случаи, при по-продължителен престой на място, парното се губи изцяло, съответно ромоленето след това е много силно изразено.
    А според мен за да "ромоли" и да губи парното - то имаш въздух в системата .

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Има, но не въздух, а изгорели газове, преминаващи през гарнитурата на главата в охладителната система. Разликата е, че системата няма обезвъздушаване - двигателя осигурява газове постоянно, особено при неотворил термостат - тогава всички газове отиват в радиатора на парното, въпреки, че термостата имаше клапанче (една съчма) точно за да пропуска евентуални газове (или въздух). В този случай се казва, че двигателя надува (или духа в) охладителната система. Аз карах колата така 6-7 години, преди да смеси маслото и антифриза. Сега, с тази кола нямам такива проблеми, мисля да я карам с разхлабена капачка превантивно. Ако не беше проблема с предишната, нямаше да се замисля за този вариант.

  7. #22
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    108

    Default

    Антифриза има 2 изключително важни параметъра :
    1. Температура на замръзване
    2. Температура на кипене
    и една важна характеристика "корозионна устоичивост"
    Няма такъв филм "разхлабена капачка". Това са приказки на твърдоглави лаици.
    Автомобилите се конструират от екипи специалисти за години. Мислите ли , че сте открили топлата вода? Температурния режим на един двигател не се изчислява на базата на температурата на кипене на водата и за сведение колкото е по-висок толкова износването е по-малко( в разумни граници) Справка "въздухарките" на поршетата и авиационните двигатели.
    Alfa Romeo 155 Super
    2.0 16V TS

  8. #23
    два дросела
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    пазарджик
    Age
    49
    Posts
    5,012

    Default

    аз пък от 2 месеца карам без радиатор

    а чудното е ,че не ми е вдигала повече от 70 градуса
    155 осем хиляди клапана 16 вериги
    0884650778 токи4а

    http://www.youtube.com/watch?v=JLPSY...eature=related

  9. #24
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by gallena View Post
    Антифриза има 2 изключително важни параметъра :
    1. Температура на замръзване
    2. Температура на кипене
    и една важна характеристика "корозионна устоичивост"
    Няма такъв филм "разхлабена капачка". Това са приказки на твърдоглави лаици.
    Автомобилите се конструират от екипи специалисти за години. Мислите ли , че сте открили топлата вода? Температурния режим на един двигател не се изчислява на базата на температурата на кипене на водата и за сведение колкото е по-висок толкова износването е по-малко( в разумни граници) Справка "въздухарките" на поршетата и авиационните двигатели.
    Това, предполагам, е писано от наследниците на онзи шоп, който, като видял жираф, казал - е, те такова животно нема! Днес порових малко повече в нет-а за информация, и установих, че при колегите от форума на фиат има много по-смислени разсъждения по темата:
    http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=90222
    На линковете по-долу има информация за свойствата и изискванията към антифризите, полезно е да се прочете:
    http://www.fiat-bg.org/index.php/sol.../70-antifreeze
    http://www.newchemistry.ru/letter.php?n_id=342
    Принципът на работа на клапаните на капачките е да създадат допълнително налягане във водната система - т.е. - налягането в системата продължава да зависи от атмосферното налягане - ако капачката е с работно налягане 0.7 бар-а, а атмосферното налягане - 1 бар ( 1 атм.), налягането в системата ще бъде 1.7 бар-а, но ако атмосферното налягане е 0.5 бар-а, налягането в системата ще бъде 1.2 бар-а.
    Колкото до твърдението, че колкото температурният режим на работа на двигателя е по-висок, толкова износването е по-малко, това също не е вярно - двигателите се изчисляват да работят на една (работна) температура - колкото са по-малки отклоненията нагоре и надолу от тази температура, толкова по-малко износване на двигателя ще има. Двигателите с въздушно охлаждане винаги са имали проблем с поддържането на работната температура - при тях това става с регулиране на въздушният поток, постъпващ към двигателя. Най-прецизно поддържането на работната температура става с водна система, но за един голям авиационен двигател, течността, необходима за водната система би била от порядъка на стотици литри, а при някои двигатели - и хиляди литри, което е голямо тегло за самолет с бутален двигател. Другият основен проблем са и радиаторите, и въздушното съпротивление, което ще окажат. А колко големи и какъв брой радиатори ще са необходими да охладят един бутален звездообразен 4-редов двигател с общо 28 цилиндъра, и колко литра охлаждаща течност - мисля, че никой не би се заел да изчисли.... Поради тези проблеми, бутални авиационни двигатели вече се произвеждат само за леката авиация, като при някои от тях охлаждането е смесено - цилиндрите са с въздушно охлаждане, а главите - с водно, например ROTAX 912. За по-големи мощности се използват газо-турбинни двигатели. По тези причини, двигателите с въздушно охлаждане винаги са били един компромис - къде по-малък, къде по-голям.
    Last edited by jrdn69; 05-07-2012 at 16:52.

  10. #25
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    ЦИТАТ от пост 24: Принципът на работа на клапаните на капачките е да създадат допълнително налягане във водната система - т.е. - налягането в системата продължава да зависи от атмосферното налягане - ако капачката е с работно налягане 0.7 бар-а, а атмосферното налягане - 1 бар ( 1 атм.), налягането в системата ще бъде 1.7 бар-а, но ако атмосферното налягане е 0.5 бар-а, налягането в системата ще бъде 1.2 бар-а.
    АБСОЛЮТНО НЕ СЪМ Съгласен!!!
    Фюрианеца разсъждава трезво, gallena също, а вегатта явно има моя тертип на каране - и моя антифриз без капачка би бил по асфалта.
    Ето ви за размисъл - смятам, че има връзка с темата - при колко градуса завира вода в обикновена тенджера и при колко - в тенджера под налягане. Без да разсъждаваме дали сме на морското равнище или в планината високо - т.к. и това има значение.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  11. #26
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    108

    Default

    Бягай далече с 80 и 100 коньовите „авиационни двигатели„ ROTAX

    СМЕХ!!!
    Alfa Romeo 155 Super
    2.0 16V TS

  12. #27
    шофьор rumenti77's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София,Х.Димитър
    Posts
    526

    Default

    Какви атмосферни налягания,какви магнитни бури... сменяваш си радиаторите и си прочистваш систамата и само си караш.
    ALFA ROMEO 155 1.8 TS 8V -ex.
    ALFA ROMEO 155 2.0 TS 8V-настояща
    0898463130-Румен

  13. #28
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Без да обръщам внимание на откровените заяждания като това на галена, отговарям на всички останали подред:
    *Атанас Костов - Рекс: "1.атмосверното налягане не е 1 бар" - Чрез http://www.convertworld.com/bg/ установявам, че 1 физична атмосфера = 1.01 бар, и тъй, като атмосферното налягане се променя дори и на една и съща надморска височина, смятам, че 1 бар си е достатъчно близо до 1 атм;
    "2.Този един бар в системата не е ей така за кеф.Под колкото по-голямо налягане се поставят флуидите,то те завират при по-висока температура." - Тук съм абсолютно съгласен, с уговорката, че има капачки, поддържащи различни налягания.
    Пропускаме подводниците като по-далечен пример, съгласен съм с мимо узунов - "Оуллл.... Много грешно!!!
    Водата завира по-лесно при ниско налягане!!!
    А това колко е атмосверното налягане... Ние тук говорим за атмосверното + още един бар!!" , на димича - след като атм. налягане е 1 бар, при отворена система налягането в нея ще е същото. В менюала като пише 1 бар, означава, че е с 1 бар повече от атмосферното. Не съм си прегрял двигателя, защото охладителната смес завира на темп. над 110 градуса - в един руски сайт намерих данните на един антифриз (смес, а не концентрат) - температурата на кипене му беше 117 гр. на морското ниво, т.е. - 1 атм. или 1 бар, температурата на начало на кристализация - минус 37 гр. С работещ термостат, течността не може да достигне температурата на кипене, освен ако атмосферното налягане не спадне толкова много, че течността да заври на температура, по-ниска от тази на която отваря термостата, а за да падне толкова много налягането, трябва да се намираме на много голяма надморска височина - над 3 500 - 4 000 м. Тогава течността ще заври, ще се получат джобове, пълни с пара, това ще влоши охлаждането на двигателя, същевременно обема ще нарасне, и ще изхвърли течност.
    * Съгласен съм напълно с Фюриъс 155 - "Единствените неща които виждам аз като проблем са:
    1. Ще се изпарява охладителната течност по-бързо, при отворена система и ще трябва да се долива от време на време.
    2. Охладителната система е направена да работи под определено налягане и при високи температури това дава допълнилна устойчивост срещу завирането на охладителната течност. Реално ако караш с само с вода и е отворена системата, на над 100 градуса имаш реална възможност да поизкипи водата...", но проблеми от т.2 не съм имал, а и вода не се губи много.
    *Вегатта: "Не знам как карате без капачки... при мен без капачка всичката вода отива на пътя" - Това за всички автомобили от подписа ли се отнася? При мен течността си стои мирно и кротко в разширителният съд, като все пак не е съвсем без капачка - тя си стои, но не е стегната изобщо, като така пази по-скоро нещо да не влезе в съда.
    *Ангелов 69 не е съгласен с това, че налягането в системата е равно на сбора от атмосферното налягане и налягането на отваряне на клапана, но не се обосновава изобщо - силите, действащи от двете страни на клапана са известни, според моите изчисления съм прав, ако някой не е съгласен, нека се обоснове. С втората част на мнението му съм съгласен, системата може да се сравни с тенджера под налягане, на нейния клапан действат същите сили, като на клапана на капачката, само липсва термостата, който не позволява температурата да нарасне.
    Както споменах, карал съм години по този начин автомобил по принуда, сега карам по желание, целта я обясних, ако забележа някакъв проблем - ще пиша веднага.

  14. #29
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Капачката е едно просто средство благодарение на което се променя температурата на завиране на водицата в системата... Според мен може да се кара без капачка дори и само с вода, но трябвя да се кара мноого леко и пенсионерската!! Ако се ръчка колата по някоя писта без капачка ще е съвсем различно положението, защото преспокоино може да заври и тн... Ето тук е разликата със или без капачка... (според мен)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Капачката е едно просто средство благодарение на което се променя температурата на завиране на водицата в системата... Според мен може да се кара без капачка дори и само с вода, но трябвя да се кара мноого леко и пенсионерската!! Ако се ръчка колата по някоя писта без капачка ще е съвсем различно положението, защото преспокоино може да заври и тн... Ето тук е разликата със или без капачка... (според мен)
    Точно така! Но когато не е само вода, а и антифриз, и не се качваме на голяма надморска височина, която, така или иначе в България трудно може да се доближи, проблеми, поне при мен не се наблюдават, въпреки, че си я ръчкам, макар и не на писта. По оскъдните данни, които успях да намеря, температурата на кипене на водата при 4 000м надморска височина е около 85 градуса.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •