Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46

Thread: Отворена охладителна система (без налягане)

  1. #31
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by toki4a View Post
    аз пък от 2 месеца карам без радиатор

    а чудното е ,че не ми е вдигала повече от 70 градуса
    ))..а бе в Пазарджик има ли топлофикация, че си махнал радиатора......аз съм си сложил дистационен топломер))
    По темата:
    Охладителната с/ма трябва да е в пълна изправност....иначе води до ядове.....
    Лято е....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  2. #32
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Петък, 13.07, като един от най-горещите дни, (в събота и неделя не съм излизал), наблюдавах охлаждането на двигателя в задръстванията докато се прибирах - максималната достигната температура беше малко над 90 градуса - стрелката пресича нулата малко по диагонал. Слизах и гледах течността в разширителния съд при работещ двигател - спокойна, без мехурчета, пяна или нещо друго.
    Трябва да се има предвид факторите, които натоварват охладителната система в задръстване през горещи дни, което според мен е най-тежкият режим за автомобил на асфалт - топлият и без това въздух се загрява и от напечения асфалт, и от околните автомобили, и най-вече от включен климатик (чиито външен радиатор отделя значително количество топлина), като, според мен температурата му може да надхвърли 50 - 60 градуса, че и повече. Частично задръстен радиатор, или такъв с отлагания допълнително затруднява топлообмена. В такъв случай, охладителна система под налягане ще има възможност да вдигне по-висока температура без течността и да заври, като тогава охлаждането се подобрява малко, защото разликата между температурите на течността в системата и въздуха, който я охлажда е по-голяма. Друг е въпроса колко ще ми е спокойно, ако температурата е достигнала 120 градуса, пък нищо, че не е изкипяла или избила заради по-високото налягане... При всички случаи, промиването на системата с препарат е нещо, на което обръщаме внимание едва след проблеми с охлаждането.

  3. #33
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by jrdn69 View Post
    Петък, 13.07, като един от най-горещите дни, (в събота и неделя не съм излизал), наблюдавах охлаждането на двигателя в задръстванията докато се прибирах - максималната достигната температура беше малко над 90 градуса - стрелката пресича нулата малко по диагонал. Слизах и гледах течността в разширителния съд при работещ двигател - спокойна, без мехурчета, пяна или нещо друго.
    Трябва да се има предвид факторите, които натоварват охладителната система в задръстване през горещи дни, което според мен е най-тежкият режим за автомобил на асфалт - топлият и без това въздух се загрява и от напечения асфалт, и от околните автомобили, и най-вече от включен климатик (чиито външен радиатор отделя значително количество топлина), като, според мен температурата му може да надхвърли 50 - 60 градуса, че и повече. Частично задръстен радиатор, или такъв с отлагания допълнително затруднява топлообмена. В такъв случай, охладителна система под налягане ще има възможност да вдигне по-висока температура без течността и да заври, като тогава охлаждането се подобрява малко, защото разликата между температурите на течността в системата и въздуха, който я охлажда е по-голяма. Друг е въпроса колко ще ми е спокойно, ако температурата е достигнала 120 градуса, пък нищо, че не е изкипяла или избила заради по-високото налягане... При всички случаи, промиването на системата с препарат е нещо, на което обръщаме внимание едва след проблеми с охлаждането.
    Бош лаф, моето момче....датата е фатална и промиването е излишно в повечето случай..)))...няма се касиш...системата трябва да е ток, без присадки.....ако ме разбираш....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  4. #34
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    След 1200 км изминати за 10 дена, комбинация море+планина, на отиване по магистрала с 200км/ч на моменти, изкачване на прохода Слънчев Бряг - Бяла, след това малко котелски балкан, връщане по подбалканския с 5 пътника и пълен багажник, проблеми с температурата не съм имал изобщо. Смятам темата за приключена, ще пиша само ако срещна проблеми с охлаждането, или да отговоря на някой въпрос строго по темата.

  5. #35
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Привет колеги! Тези дни гледах по "Дискавъри" "Да продадеш колата си" или както там се казваше предаването. Серията беше за един Триумф ТR6 - наляха му някаква нова охладителна течност, която е без вода. За този двигател течността струваше 90 паунда. Намерих в нета въпросната течност:
    http://www.evanscoolants.co.uk/
    Предимствата и очевидно са големи - охладителната система работи без налягане , липсва корозия, както и зони, където обикновения антифриз е пред завиране, което води до влошен топлообмен. Течността е ефективна до 180 градуса... Предполагам, тепърва ще се налага - дано и цената и стане по-поносима за нас.
    Относно моята кола - още си я карам с отворена система и нямам проблеми.
    Поздрави на всички!

  6. #36
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Ами то какъв проблем да имаш, освен да кипнеш на по ниска температура.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  7. #37
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Ами то при верижните двигатели какво може да ръждяса-блокът е алуминиев, очевидно не може, а ризите-железни са, но все си мисля, че не е чисто желязо, а по-скоро стомана някаква. Виждал съм на снимки на разглобени двигатели наслоена ръжда вътре, явно от там идва, но може ли примерно ръждата да прояде ризата, ако се кара само с вода.

  8. #38
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ризите обикновено са чугунени.
    Аз не разбирам, какъв е проблема да се ползва антифриз в затворена система. В него има инхибитори за ръжда.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #39
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Ами то при верижните двигатели какво може да ръждяса-блокът е алуминиев, очевидно не може, а ризите-железни са, но все си мисля, че не е чисто желязо, а по-скоро стомана някаква. Виждал съм на снимки на разглобени двигатели наслоена ръжда вътре, явно от там идва, но може ли примерно ръждата да прояде ризата, ако се кара само с вода.
    И аз си мислех, че алуминия не страда от корозия преди да заработя в авиокомпания, но всъщност, с него нещата са дори още по-лоши - алуминиевата сплав, от която са направени самолетите корозира много добре - става като многолистно (бутер) тесто. Самолети, които са базирани покрай морета и океани се скапват изненадващо бързо. Дори миенето и почистването им с препарати за бита ги съсипват - има такава катастрофа с хеликоптер. Периодично на самолетите се прави задължителна проверка за корозия, намери ли се такава някъде, частта се заменя с нова. Като вземем предвид, че в авиацията всичко е страшно скъпо и отговорно, съмнявам се алуминиевата сплав използвана в самолетостроенето да е по-лоша от тази в автомобилната индустрия.

    ---------- Post added at 16:51 ---------- Previous post was at 16:36 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ризите обикновено са чугунени.
    Аз не разбирам, какъв е проблема да се ползва антифриз в затворена система. В него има инхибитори за ръжда.
    За проблемите със затворената система съм писал в предишните постове. Автомобилите са ни стари, от налягането избива ту радиатор, ту водно съединение. Преди около година ми протече едно, доста пообикалях, докато го намеря, всъщност, доставиха ми го от Пловдив, и продавача каза, че е последното в България... Дори и да не е бил прав, не е далеч от истината. Има инхибитори против корозия, но с тях проблема се решава с компромис, особено за по-новите двигатели:
    http://www.fiat-bg.org/index.php/sol.../70-antifreeze
    Освен компромиса с корозията, охладителните системи с антифриз работят на ръба на възможностите си през горещите дни - температурният им запас е около 20 градуса от работната 90 до 100 градуса в някои случаи, до 110-120 градуса до кипването и, което всъщност е основната причина за повредите по двигателите. Затова обръщам внимание на всички колеги за тази нова течност. Съмнявам се за сегашния си автомобил да купя такава, защото е на доизживяване, а и двигателя е стар, респективно здрав, но на следващия автомобил задължително ще сложа такава течност.
    Поздрави

  10. #40
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Сменяйте си радиаторите и не се занимавайте с глупости Отворената система:
    1. Повишава изпаренията
    2. Кипва на по малки °С
    3. Мирише и тая миризма влиза в колата.
    Налягането в охладителната система на Алфа е минимално, това не е Голф, ако се притесняваш, че ще избие отнякъде значи всички съединения и радиатори са ти за боклука. На един боклучав радиатор, който е затлачен с отворена система ще цъфне и върже, щом не отдава ремонтът ти е в кърпа. А това, че ще сложиш някаква "магическа" течност, която държи до 180°С изобщо няма да спаси мотора, той е направен да работи на 90°С и двете ми алфи стоят със залепени там стрелки. Топлоотдаването на 9-ката е нечовешко, а 6-цата е с нови радиатори от магазина

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by jrdn69 View Post
    За проблемите със затворената система съм писал в предишните постове. Автомобилите са ни стари, от налягането избива ту радиатор, ту водно съединение. Преди около година ми протече едно, доста пообикалях, докато го намеря, всъщност, доставиха ми го от Пловдив, и продавача каза, че е последното в България... Дори и да не е бил прав, не е далеч от истината. Има инхибитори против корозия, но с тях проблема се решава с компромис, особено за по-новите двигатели:
    http://www.fiat-bg.org/index.php/sol.../70-antifreeze
    Освен компромиса с корозията, охладителните системи с антифриз работят на ръба на възможностите си през горещите дни - температурният им запас е около 20 градуса от работната 90 до 100 градуса в някои случаи, до 110-120 градуса до кипването и, което всъщност е основната причина за повредите по двигателите. Затова обръщам внимание на всички колеги за тази нова течност. Съмнявам се за сегашния си автомобил да купя такава, защото е на доизживяване, а и двигателя е стар, респективно здрав, но на следващия автомобил задължително ще сложа такава течност.
    Поздрави
    Знае ли се какъв е специфичният топлинен капацитет на тази нова течност? Защото аз знам са съсипани двигатели от охлаждаща течност с висока температура на кипене, но иначе нисък СТК.
    Искам да кажа, че високата температура на кипене не прави задължително една течност подходяща за охладителни системи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Сменяйте си радиаторите и не се занимавайте с глупости Отворената система:
    1. Повишава изпаренията
    2. Кипва на по малки °С
    3. Мирише и тая миризма влиза в колата.
    Налягането в охладителната система на Алфа е минимално, това не е Голф, ако се притесняваш, че ще избие отнякъде значи всички съединения и радиатори са ти за боклука. На един боклучав радиатор, който е затлачен с отворена система ще цъфне и върже, щом не отдава ремонтът ти е в кърпа. А това, че ще сложиш някаква "магическа" течност, която държи до 180°С изобщо няма да спаси мотора, той е направен да работи на 90°С и двете ми алфи стоят със залепени там стрелки. Топлоотдаването на 9-ката е нечовешко, а 6-цата е с нови радиатори от магазина
    Само с миризмата не съм съгласен, при мен не се усеща. Иначе, точно това имам против налягането - всичко по колата е старо - да е само радиатора... А той явно не е задръстен, защото се справя с охлаждането - температурата ми е стигала до нулата на 90-те градуса най-много. Да сменя всичко, свързано с охладителната система не се наемам. Предпочитам да няма налягане. Не знам кое е по-неприятно - да ти избие антифриза в задръстване или извън населено място...
    Поздрави

  13. #43
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Абе в интерес на истината, има смисъл да караш така и да не сменяш нищо, само ако наистина колата я караш на доизживяване. Но иначе що да не си смениш радиатора и съединенията-аз ако имах парите, не бих се замислил. Това, че е една кола е стара, не дава оправдание да не я поддържаме както трябва. А иначе за тая течност и аз съм го гледал преди време предаването и много се ентусиазирах, колкото до специфични термични коефициенти, не разбирам какво е, но се предполага, че покрива изискванията-все пак е охладителна течност за коли, не просто някаква си течност без съдържание на вода

  14. #44
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Абе в интерес на истината, има смисъл да караш така и да не сменяш нищо, само ако наистина колата я караш на доизживяване. Но иначе що да не си смениш радиатора и съединенията-аз ако имах парите, не бих се замислил. Това, че е една кола е стара, не дава оправдание да не я поддържаме както трябва. А иначе за тая течност и аз съм го гледал преди време предаването и много се ентусиазирах, колкото до специфични термични коефициенти, не разбирам какво е, но се предполага, че покрива изискванията-все пак е охладителна течност за коли, не просто някаква си течност без съдържание на вода
    Съгласен съм напълно, обаче... Да са 2-та радиатора и 3-4 водни съединения - как да е, но не са. Отделно има метални тръби, които корозират, гарнитури към тях, и, най-вече гарнитура на главата... Случвало ми се е да закъсвам на път с друг автомобил заради теч на антифриз от едно разклонение на тръба, подобна на която има точно в този двигател.Отделно писах, че вече трудно се намират нови части, втора употреба няма смисъл...
    Днес се порових повечко в линка, който съм пуснал по-горе за въпросната течност - основните и предимства са:
    - дълготрайност - ако не се смесва с вода, може да се използва до края на ресурса на двигателя;
    -голямата разлика между работната температура на двигателя и температурата на кипене на тази течност - имала запас 25% повече, спрямо антифриза - "охладителната система чрез налягането трябва да поддържа работната температура под температурата на кипене на течността във всички работни режими и дори след спиране на двигателя. Тази задача е трудна, защото охладителната система често работи малко под или на температурата на кипене на охлаждащата течност (с антифриз)".
    Дават данни за кипене на различните течности при различни условия:
    -вода на 1 атм. - 100 градуса; на 1 атм. + 1 атм. клапан (капачка) - 121 градуса; вода на 5000 фита (около 1 600-1 700 метра) - 97 градуса
    -антифриз - на 1 атм. - 106 градуса; на 1 + 1атм. (капачка) - 128 градуса; на 5000 фита (1 600 - 1 700 метра) - 103 градуса
    - въпросната безводна течност - на 1 атм. - 180 градуса; на 5000 фита - 176 градуса.
    Освен това изброяват многобройни недостатъци на антифриза като охладителна течност - който се интересува - да прочете. Основния проблем за повреди по двигателя в следствие на прегряване е това, че при кипване на антифриза появилата се пара изхвърля част от антифриза, като съвсем естествено останалия антифриз заема долната част от охладителната система, а горната е заета от пари, а точно в горната част се намира главата на двигателя, която е най - натоварена термично, с най-много детайли от различни метали, и останала без охлаждане вдига много висока температура за много кратко време. Доколкото ми е известно, почти всички повреди от прегряване са точно в главата.

  15. #45
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by jrdn69 View Post
    Съгласен съм напълно, обаче... Да са 2-та радиатора и 3-4 водни съединения - как да е, но не са. Отделно има метални тръби, които корозират, гарнитури към тях, и, най-вече гарнитура на главата... Случвало ми се е да закъсвам на път с друг автомобил заради теч на антифриз от едно разклонение на тръба, подобна на която има точно в този двигател.Отделно писах, че вече трудно се намират нови части, втора употреба няма смисъл...
    Днес се порових повечко в линка, който съм пуснал по-горе за въпросната течност - основните и предимства са:
    - дълготрайност - ако не се смесва с вода, може да се използва до края на ресурса на двигателя;
    -голямата разлика между работната температура на двигателя и температурата на кипене на тази течност - имала запас 25% повече, спрямо антифриза - "охладителната система чрез налягането трябва да поддържа работната температура под температурата на кипене на течността във всички работни режими и дори след спиране на двигателя. Тази задача е трудна, защото охладителната система често работи малко под или на температурата на кипене на охлаждащата течност (с антифриз)".
    Дават данни за кипене на различните течности при различни условия:
    -вода на 1 атм. - 100 градуса; на 1 атм. + 1 атм. клапан (капачка) - 121 градуса; вода на 5000 фита (около 1 600-1 700 метра) - 97 градуса
    -антифриз - на 1 атм. - 106 градуса; на 1 + 1атм. (капачка) - 128 градуса; на 5000 фита (1 600 - 1 700 метра) - 103 градуса
    - въпросната безводна течност - на 1 атм. - 180 градуса; на 5000 фита - 176 градуса.
    Освен това изброяват многобройни недостатъци на антифриза като охладителна течност - който се интересува - да прочете. Основния проблем за повреди по двигателя в следствие на прегряване е това, че при кипване на антифриза появилата се пара изхвърля част от антифриза, като съвсем естествено останалия антифриз заема долната част от охладителната система, а горната е заета от пари, а точно в горната част се намира главата на двигателя, която е най - натоварена термично, с най-много детайли от различни метали, и останала без охлаждане вдига много висока температура за много кратко време. Доколкото ми е известно, почти всички повреди от прегряване са точно в главата.
    Колега, не случайно в предишните си постове поставих въпроса за специфичния топлинен капацитет на тази течност. Това е един от най-важните параметри на всяка охлаждаща течност. Доста по-важен от температурата на кипене.

    За пример:

    Двигателното масло е с температура на кипене около 300 градуса, но е с доста по-нисък СТК от този на водата или антифриза.

    Значи от тази гледна точка масло като охлаждаща течност може спокойно да работи в отворена система.

    Ползвай такова масло като охлаждаща течност и аз ти гарантирам, че ще издухаш мотора заради прегряване.

    Водата е една от течностите с най-голям СТК - доста по-голям от този на антифриза. Поради тази причина НЕ се препоръчва карането с антифриз с концентрация над необходимата именно защото това води до влошено охлаждане.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •