Results 1 to 13 of 13

Thread: вентилатора изгоря смених го и пак изгоря !!!

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Plovdiv
    Posts
    15

    Default вентилатора изгоря смених го и пак изгоря !!!

    Моля колеги помагайте. вентилатора ми изгоря - направо изпуши през отворите в купето. Намерих втора ръка от капа но точно след два дена и той изгоря. Не съм сигурен, но мисля, че се случва при палене на колата при включен вентилатор, защото втория път изгоря на бензиностанция след като заредих и запалих колата. И как ги изчисляват тези бушони братята италианци .... , но първо гори мотора и после бушона. слагам нов бушон и директно изгаря (бушона).. вентилатора вече е някъде на късо. някой имал ли е този проблем.... Каква е вероятността стартовия ток при палене да прескочи към веригата на вентилатора, защото не мога да си обясня по друг начин, да ми изгори вентилатора, когато е останал включен при гасенето и после паля колата.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by onasis78 View Post
    Моля колеги помагайте. вентилатора ми изгоря - направо изпуши през отворите в купето. Намерих втора ръка от капа но точно след два дена и той изгоря. Не съм сигурен, но мисля, че се случва при палене на колата при включен вентилатор, защото втория път изгоря на бензиностанция след като заредих и запалих колата. И как ги изчисляват тези бушони братята италианци .... , но първо гори мотора и после бушона. слагам нов бушон и директно изгаря (бушона).. вентилатора вече е някъде на късо. някой имал ли е този проблем.... Каква е вероятността стартовия ток при палене да прескочи към веригата на вентилатора, защото не мога да си обясня по друг начин, да ми изгори вентилатора, когато е останал включен при гасенето и после паля колата.
    Въпросният мотор е безчетков и се управлява от управляващия модул на климатика. Ако управлението на работи добре, може моторът да изгори.
    Управляващият модул на климатика (M70 по документация) се намира под лицевия панел на ICS-а.

    Last edited by ecotronic; 10-07-2012 at 14:30.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Алфист, не алфаджия andro88's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Sofia, Brussels
    Age
    35
    Posts
    615

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Въпросният мотор е безчетков и се управлява от управляващия модул на климатика. Ако управлението на работи добре, може моторът да изгори.
    Управляващият модул на климатика (M70 по документация) се намира под лицевия панел на ICS-а.

    Съжалявам, че ползвам темата на колегата, но ЕКО, моля те кажи как свали лицевия панел без да сваляш целия ИЦС? Моля те , кажи.
    До колегата Онасис:
    Ако се съмняваш в тоците: махни вентилатора, хвани някой с мултицет да мери докато палиш при затворена верига( сиреч при оставен пуснат вентилатор) и виж какъв е тока. Ако е ок, значи е от самия вентилатор.
    Skoda Superb II 2.0TDI Laurin&Klement EX-Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99 Edizione Sportiva EX-Volvo S80 2.5D Summum

    EX-Alfa Romeo 33 1.3 Boxer

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by andro88 View Post
    Съжалявам, че ползвам темата на колегата, но ЕКО, моля те кажи как свали лицевия панел без да сваляш целия ИЦС? Моля те , кажи.
    Първо трябва да свалиш долната част от пластмасовия панел (тази, която стои хоризонтално около скоростния лост). След това с напъване оттук-оттам горният панел излиза. Но по-добрият вариант е с нещо тънко да се натиснат двете странични метални контри, за да може ICS - ът да се освободи и да се изтегли леко по шейната си.
    В противен случай ако при напъването ползваш отвертка като лост с опора тапицерията, тя (тапицерията) може да се деформира. Обърни внимание на снимката как се е получило при мен (горната хоризонтална част над панела).

    PS: Преди да сваляш панела, свали двете копчета (с издърпване), защото пречат при ваденето и при поставянето и може да им се покъса гуменото покритие.
    Last edited by ecotronic; 10-07-2012 at 17:30.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Модула се сваля без да махате ИЦС!!!

    http://clubalfaromeo.com/forum/showp...&postcount=76+
    Откопчаваш кожуха на скоростния лост,после бъркаш с ръка в него и по посока ръчната има две метални пластини,по една в двата края на пластмасовата декорация.Откачаш я и като я повдигнеш откачаш буксата на запалката(за резервоара може да не я откачаш),и махаш панела и тогава модула се вижда.Болта на управлението е в средата пред него има пластмасова лайсна от ицс , натискаш с пръст на горе и действаш с развиването и !

  6. #6
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Колегата Андро88 няма проблеми с климата с управлението или с изваждането на модула Той пита как се сваля лицевият панел на АЦС. Виждал съм в долната част на лицивият панел отдолу две миниатюрни болчета и две отгоре или отстрани Тях ще ги махнеш като изкараш целият АЦС малко напред и след това най-вероятно има някакви щипки. Аз лично не съм свалял само давам предположение
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  7. #7
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Вярно!
    Но все пак нека се знае,не е лошо.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Пластмасовият панел за който пита Андро е хванат само на щипки по периферията на ICS-а, които излизат без проблем при определено усилие. Винтчета на него няма.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Алфист, не алфаджия andro88's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Sofia, Brussels
    Age
    35
    Posts
    615

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Пластмасовият панел за който пита Андро е хванат само на щипки по периферията на ICS-а, които излизат без проблем при определено усилие. Винтчета на него няма.
    Разчитам на теб. Така ще го свалям без да гледам за винтове. Моят панел е спукан от напъване и скоро ще го хвърлям и ще слагам нов.
    Онасис:
    Какво направи, човек с твоя вентилатор. Аз като човек прекарал 5 години в Киров (училището, не магазина), без въобще да се смятам за компетенция- ако нещо гори без видима причина и натоварване винаги на едно място, проблема не е в него. Нещо го кара да гори. Закъсено е някъде, претоварва се, влиза вода, напрежението на входа е повече от работното на устройството, абе все случки, които го карат да работи в условия, за които не е създадено. Просто му скъсява живота значително.
    Мери ли напрежение на буксите?
    Skoda Superb II 2.0TDI Laurin&Klement EX-Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99 Edizione Sportiva EX-Volvo S80 2.5D Summum

    EX-Alfa Romeo 33 1.3 Boxer

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Plovdiv
    Posts
    15

    Default

    колега андро точно това си мисля и аз, нещо има, както съм описал, гори веднага след стартиране на двигателя, който до преди това е работил и е останал пуснат. Не че го пожелавам на някой, но се надявам ако се е случвало и някой е преборил проблема да помогне за да не почвам на сляпо. А и самата смяна на вентилатора (освен че новия -втора ръка -ми струва по 60-100 лв) не е толкова лесна както описват в една тема за да го правя през няколко дни. чакам някой препатил още една седмица, защото рядко карам колата, но после ще трябва да го реша този проблем.

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by onasis78 View Post
    колега андро точно това си мисля и аз, нещо има, както съм описал, гори веднага след стартиране на двигателя, който до преди това е работил и е останал пуснат. Не че го пожелавам на някой, но се надявам ако се е случвало и някой е преборил проблема да помогне за да не почвам на сляпо. А и самата смяна на вентилатора (освен че новия -втора ръка -ми струва по 60-100 лв) не е толкова лесна както описват в една тема за да го правя през няколко дни. чакам някой препатил още една седмица, защото рядко карам колата, но после ще трябва да го реша този проблем.
    Колега, отново обръщам внимание върху факта, че този двигател е безчетков (поне според описанието в E-learn). Това означава, че се управлява от специален генератор. Ако например на такъв двигател му се подаде постоянно напрежение 12 V, гори моментално.
    Така, че ако няма механичен проблем, в резултат на който моторът да се товари мното и поради това да гори, най-вероятно причината за горенето трябва да се търси в управляващия модул на климатика.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Plovdiv
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Колега, отново обръщам внимание върху факта, че този двигател е безчетков (поне според описанието в E-learn). Това означава, че се управлява от специален генератор. Ако например на такъв двигател му се подаде постоянно напрежение 12 V, гори моментално.
    Така, че ако няма механичен проблем, в резултат на който моторът да се товари мното и поради това да гори, най-вероятно причината за горенето трябва да се търси в управляващия модул на климатика.
    Колега, съгласен съм с факта, че е без четки, мислех да го ремонтирам след като си купих втория и той изгоря. Има транзистори в самия мотор, на които предполагам управляващия модул подава напрежение на базите и по този начин регулира скоростта на въртене. Освен захранване 12 волта има и втори куплунг с 3 кабела от които най-вероятно се подава управлението. Преди да разглобя целия панел и да гледам модула за управление, може ли малко повече инфо какво да очаквам да открия там. Защото според мен има електроника която на база инфото от датчиците регулира скоростта на въртене и движението на разните клапи из въздухопровода, защото нали все пак е климатроник и се настройва да духа с определени градуси. Има и АВТО режим и т.н. Имаш ли по-конкретно предположение какъв е проблема там ако наистина е там. Или, ако видя, че нещо се е развалило непоправимо, ще трябва и модула да сменям?

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Всичката документация, която намирам стига до ниво модули и край. Никъде не намирам схеми на даден модул. Това силно затруднява тяхното отремонтиране. Освен ако не се касае за очевидна повреда (окислени писти, изгорели елементи, студени спойки.............).
    Съветвам те да търсиш въпросното управление втора употреба. Това ще спести време и средства. И най-добрия вариант - първо да го пробваш и после да го плащаш. Все пак само предполагам, че причината е в управлението и нищо не е сигурно докато не се пробва.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •