Results 1 to 13 of 13

Thread: И пак аз..... моля за съвет.

  1. #1
    започва да се пристрастява salex75's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София-Ректората
    Posts
    53

    Unhappy И пак аз..... моля за съвет.

    Колеги , днес "легендата" на входа на стадион В.Левски се предаде, издуха съединението -от термостата към радиатора. Светна червен индикатор за липса на течност,но в тапата (задръстването) карах на риск още 1 км. до нас. Смених маркуча, макар и с по къс (от 156/2,0/тс) леко се прегъна към радиатора, ама колата пак си грее , не включва принудителното охлаждане и само на климатроник пуска перката. Дали съм убил главата или не съм обезвъздушил системата? Парното и него го няма , дори след изключен датчик за външна температура в огледалото. Въпроса е спешен, колата трябва да тръгне за морето в петък..
    п.п. На климатроник перката работи....
    ако е за шлайфане главата - къде и евентуално колко;
    гумички на клапани, пак къде и колко;
    като време също...
    сервиз имам.
    Last edited by salex75; 10-07-2012 at 23:33.
    Свилен Александров 0890/907560. Вече без Легендата - Alfa 155 TS / 1,7 BEST of THE BEST

  2. #2
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    За да не пуска перката от датчика на радиатора,значи има въздух в него
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  3. #3
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    А дали водната помпа работи???


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #4
    започва да се пристрастява salex75's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София-Ректората
    Posts
    53

    Default

    Благодаря за бързата намеса, а какво да направя?

    ---------- Post added at 23:41 ---------- Previous post was at 23:40 ----------

    Не съм сигурен за водната помпа, не е имало ядове до днес. На обороти дърпа вода, отпусна ли газта на отворен кръг връща...
    п.п. от седмица колата държи 10 градуса + и тогава почваше да охлажда, ако това помага за нещо....
    Last edited by salex75; 10-07-2012 at 23:44.
    Свилен Александров 0890/907560. Вече без Легендата - Alfa 155 TS / 1,7 BEST of THE BEST

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by salex75 View Post
    Благодаря за бързата намеса, а какво да направя?

    ---------- Post added at 23:41 ---------- Previous post was at 23:40 ----------

    Не съм сигурен за водната помпа, не е имало ядове до днес. На обороти дърпа вода, отпусна ли газта на отворен кръг връща...
    п.п. от седмица колата държи 10 градуса + и тогава почваше да охлажда, ако това помага за нещо....
    Значи вероятно е сдал реостата за 1-ва степен и тръгва на 100 градуса втората чак... реостата се намира на корпуса на вентилатора на радиатора - вижда се - има две клеми и два кабела стигат до тях. Най-лесното е да откачаиш двата кабела и да ги дадеш накъсо. Така вентилаторът ще е включва на 2-ра (директна) степен още на градусите за 1-ва степен, ако всичко друго е наред.
    Иначе втора ръка или нов - има ги в магазините мисля.
    Ако с това не се реши проблема, е възможно и да е останал въздух в радиатора и датчика да не дава сигнал на вентилатора. И на последно място - може и датчика на радиатора да е фира... тогава или работят постоянно или не се включват степените на вентилатора.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Значи вероятно е сдал реостата за 1-ва степен и тръгва на 100 градуса втората чак... реостата се намира на корпуса на вентилатора на радиатора - вижда се - има две клеми и два кабела стигат до тях. Най-лесното е да откачаиш двата кабела и да ги дадеш накъсо. Така вентилаторът ще е включва на 2-ра (директна) степен още на градусите за 1-ва степен, ако всичко друго е наред.
    Иначе втора ръка или нов - има ги в магазините мисля.
    Ако с това не се реши проблема, е възможно и да е останал въздух в радиатора и датчика да не дава сигнал на вентилатора. И на последно място - може и датчика на радиатора да е фира... тогава или работят постоянно или не се включват степените на вентилатора.
    Реостата нов е 15лв

  7. #7
    Запален алфист aRm's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    34
    Posts
    262

    Default

    Колега, извинявам се за спама, но да те питам, твойта ли беше днес спряна на стадиона, защото се загледах че е почти 1:1 с мойта? Пак се извинявам за спама...
    Alfa Romeo 155 8V MY95 SPORT 126HP Running on LPG Injection

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by _power_ View Post
    Реостата нов е 15лв
    А водния радиатор нов е между 100 и 250 лева
    155 2.0 TS '93 + GTV 2.0 TS '96 - евридейките
    1750 BERLINA '69 + SPIDER 2.0 S4 '91 - "ОТ НАЙ-ИСТИНСКИТЕ"
    GTV2.0 GRAND PRIX '81 + 90 1.8 SUPER '85 - for джуро
    ex:1750 BERLINA '67 + SPRINT 1.5 QV '86 + 155 1.8 '94 + 156 1.8 '00 - бившите

  9. #9
    започва да се пристрастява salex75's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София-Ректората
    Posts
    53

    Default

    Така ето какво е положението:
    В горната част на радиатора над ел.мотора има нещо като плочка-черно(това ли е реостата), с две най-обикновени клеми на него - едната се бе спекла и извадила.Почистих я и поставих и тествах , като мине 95 градуса вентилатора се включва(ако ги дам накъсо дали ще тръгва направо втората степен?) , но до преди 2 седмици никога не е стигала до това място стрелката- стоеше закована на 90. Радиатора за капак протече , та и той ще се търси сменя и всичко това баш преди отпуската...
    Last edited by salex75; 11-07-2012 at 08:37.
    Свилен Александров 0890/907560. Вече без Легендата - Alfa 155 TS / 1,7 BEST of THE BEST

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    42

    Default

    Моето мнение за случилото се е следното:
    От цитат "но до преди 2 седмици никога не е стигала до това място стрелката- стоеше закована на 90" разбирам, че 2 седмици преди да ти избие водното съединение, двигателя е започнал да държи по-висока температура. От цитат "с две най-обикновени клеми на него - едната се бе спекла и извадила.Почистих я и поставих и тествах" става ясно, че първата степен на вентилатора не ти е работила, и след почистване и свързване продължава да не работи - "като мине 95 градуса вентилатора се включва". Когато (преди 2 седмици) първата степен е спряла да работи и температурата се е покачила, с покачването и се повишава и налягането в системата. Когато колата е в движение, термостата се отваря преди 90 градуса, охладителната течност постъпва в радиатора за охлаждане, но в задръстване, термостата отваря на 90, течността постъпва в радиатора за охлаждане, но ефективно охлаждане не се осъществява, докато не се включи втората степен на вентилатора - т.е.- над 95 градуса - "от седмица колата държи 10 градуса + и тогава почваше да охлажда". Както споменах, с повишаване на температурата се повишава и налягането, и понеже автомобилите ни са си старички, системата е избила на най-слабото място. " Радиатора за капак протече" - след като си сменил въпросното водно съединение - радиатора е бил следващото най-слабо място. По този въпрос отворих тема - можеш да се запознаеш с нея когато ти остане време. Сега - след като парното не ти работи, за мен това е сигурен признак, че имаш въздух в системата. "На обороти дърпа вода, отпусна ли газта на отворен кръг връща..." - това също е признак за въздух в системата. Трябва да се запознаеш с процедурата за обезвъздушаване на твоя двигател, аз не съм запознат, но задължително имай предвид, че парното трябва да ти е включено (не вентилатора на парното, а парното, на отопление), да огледаш как ти е вързано отоплението на изпарителя на газовата уредба, и да си следиш маслото да не се увеличава като количество или да се пресече, пак увеличавайки се. При мен се получи теч от водно съединение от термостата към една тръба също на стадиона, карах до младост 1А, като си мислех, че съм загубил незначително количество течност, но се оказа, че съм загубил много. Аз също се притеснявах за двигателя, но напразно - всичко си му е наред. Дано и при теб е така, всъщност - почти съм сигурен, че е така. Пожелавам ти успех, и пиши какво е станало!

  11. #11
    започва да се пристрастява salex75's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София-Ректората
    Posts
    53

    Talking

    Напълно си прав колега, днес се дозанимавах с нея. Проблема е в първата степен и тепърва ще го отстранявам. Обезвъздуших системата с малко повече форсиране и откачане на датчика за външна температура в режим ECON и температура на максимум на климатроника,та дойде топлото най- накрая. Сега карам на климатроник и е ок първата фаза с него си е включена постояно.
    Двигателя ...... уцеля няма ядове и страни примеси както в казанчето на водата , така и по щеката за проверка на маслото, на отворена капачка за сипване на масло не духа и не пуши та май минах метър . Сега ще купя нов реостат и би трябвало всичко да е ок. Само да не е от датчика на радиатора или той или работи или не?
    Свилен Александров 0890/907560. Вече без Легендата - Alfa 155 TS / 1,7 BEST of THE BEST

  12. #12
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Що си я обезвъздушавал с форсиране системата-такава хубава пробка има в горния край на радиатора

  13. #13
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Що си я обезвъздушавал с форсиране системата-такава хубава пробка има в горния край на радиатора
    И да и не! Ако е нов - добре, ама на стар радиатор е клеясала и се чупи или пробката или гнездото й. Иначе оттам се обезвъздушава радиатора, а от цялата система после въздуха излиза през отоплението на дросела и в разширителния съд - малкото маркуче трябва да прави прилична струя!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •