Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Термостат, трудно палене и свиреща спирачка

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default Термостат, трудно палене и свиреща спирачка

    Здравейте. Наскоро си взех колицата от профила края на 99 година е произведена. Колата като цяло е доста добре ,но има няколко неща , които ме дразнят и ми трябва съвет от патили.

    1. Колата е с газов инжекцион и в последно време пали доста гадно. Тресе се ,оборотите играят и след 15-тина секунди се кротва. В събота ще ходя при газаджиите които са слагали уредбата , че си мисля за пренасищане на горивото при студено палене или някой прецакан филтер по уредбата?

    2. Свири ми дясното задно колело. Четох ,че от запушен маркуч и накладката леко опира в диска се получава така, но преди 1 година са сменяни на задните гуми?! Освен дразнещия звук , не е проблем ,но искам да го оправя.

    3. Не знам дали е нормално или не ,но стрелката на температурата скача с няколко милиметра над 90 градуса и се включва вентилатора да охлажда, като след 10-тина сек. срелката вече е на 90 и вентилатора спира.. Това в задръстване и горе-долу през няколко минути. На други марки коли не съм забелязъл да се променя температурата...? Ако не е нормално предполагам, че със смяна на термостата ще се оправи?

    4. Понеже се е поразтропала малко предницата от дясната страна , можете ли да ми кажете , кое най-бързо се прецаква по окачването и започва да тропа?

  2. #2
    Старши алфист zaryto's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    560

    Default

    1 .
    2.Може да задържа от запушен маркуч.Разглоби го и виж какво е положението.
    3.Напълно нормално е.За да си спокоен може да провериш дали работят и 2-та вентилатора и дали включват и 2-те степени на перката.Потърси из форума има доста изписано.
    4. Най-вероятно тампон на носача.Но иди да я видят другото е хвърляне на боб.Иначе окачването на 145 е доста здраво.

    Brera 2.4 JTD 20v, 147 1.6 16v Ex, GT 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 8v JTD Ex, 145 1.6 Boxer Ex
    За ортодоксалните “Алфисти” друг мотор освен боксера не съществува!!!

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    Благодаря ти за отговорите!

    2. Лесна ли е процедурата за извършване на крик пред блока?

  4. #4
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    1. Вероятно запушени дюзи, ако е карана повечко време на газ

    2. Запушен маркуч, или клеясали водачи на апарата. Във всеки случай без разглобяване няма да минеш. Може пред блока
    Имай предвид, ако не си го прочел вече, че задните апарати се прибират с едновременно натискане и въртене на буталото.

    3. Вероятно не ти работи първа степен на вентилатора, а се включва направо втора, която е от по-висока температура. Причини - бол, теми по въпроса - също. Потърси ги.

    4. Тампони на носача, най-вече задния, биалетка, шарнир.. Качи я на подемник и то ше си каже. Носачът се сменя целия - с тампоните и шарнира.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    До колкото разбрах по въпрос 3 най-лесно се провярява с включен климатик при студено палене и ако върти перката на макс ,значи първа степен е заминала. МОля поправете ме ако греша?

  6. #6
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    1. Вероятно запушени дюзи, ако е карана повечко време на газ

    2. Запушен маркуч, или клеясали водачи на апарата. Във всеки случай без разглобяване няма да минеш. Може пред блока
    Имай предвид, ако не си го прочел вече, че задните апарати се прибират с едновременно натискане и въртене на буталото.

    3. Вероятно не ти работи първа степен на вентилатора, а се включва направо втора, която е от по-висока температура. Причини - бол, теми по въпроса - също. Потърси ги.

    4. Тампони на носача, най-вече задния, биалетка, шарнир.. Качи я на подемник и то ше си каже. Носачът се сменя целия - с тампоните и шарнира.


    *2 Аз веднъж си прегрях феродото като ходих във Велико Търново и така писукаха известно време след това престанаха сами. - но при теб сигурно не е това.
    *3 Вероятно е да работи само едната степен, но тя се вкл. и като първа и като втора .. т.е. тя замества първата до колкото съм чел. По скоро не работи втората .. (за което не съм сигурен дали е възможно по принцип)

    *4 носач, кормилен накрайник, биалетка, лагер на макферсон

    ** Един въпрос от мен, когато колата с ГИ пали на бензин, как се запушват дюзите и дали се ? Аз понякога я карам по малко на бензин 20-30км. Той пали на бензин и тогава не му е наред колата .. ако са запушени инжекторите те ще са пернаментно или ?

    И колега когато запалиш на газ примерно аварийно пак ли е така първите 15 мин. ?
    Last edited by flipz; 18-07-2012 at 23:18.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  7. #7
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    Винаги паля на бензин, ГИ си изчаква определена температура и чак тогава преключва на газ. Колата е карана на газ 10к километра и по мнение на газаджии са заминали мембраните на изпарителя(което пък няма логика в лошото палене на бензин или пък има?). В събота ще ходя в сервиза в който е слагана и има гаранция и ще видим какво ще излезе.
    А това с паленето го има само на студен двигател. Ако съм карал и след 2,3 часа я запаля , няма никакъв проблем...
    Last edited by changer; 18-07-2012 at 23:26.

  8. #8
    Старши алфист zaryto's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    560

    Default

    1. Може да са дюзите,макар че за 10 000 км трудно ще се запушат.Но ако не са чистени никога е възможно.

    3. Може датчика да се базика,може да се включва само 2-ра степен,може и да е наред колата,може и датчика на температурата да не ти е верен.Варианти много...

    4. Много работи може да тропат.Биалетата дрънка,а тампона тропа.Обаче има случай на разбит тампон, при който не тропа обаче като спираш дърпа колата в посоката на разбития тампон.Шарнирнир на 145 да се разбие е доста трудно.Кормилния накрайник може да си го провериш сам като го разкалтиш.Ако има луфт значи е за смяна,но и той не се чува да тропа като караш.Също може от спирачките да дрънка ако нямаш накладки.
    Brera 2.4 JTD 20v, 147 1.6 16v Ex, GT 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 8v JTD Ex, 145 1.6 Boxer Ex
    За ортодоксалните “Алфисти” друг мотор освен боксера не съществува!!!

  9. #9
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    По въпроса за газовия инжекцион и трудното палене. Ако не ти е точна настройката на ГИ, когаот колата работи на газ, ЕКУ-то се адаптира спрямо горивото както си може, като "си мисли" че двг работи на бензин. От там се получава погрешна адаптация и после при палене на бензин - ефекти. Ако продължава така, не е лошо да се направят и двете диагностики - на бензи на ЕКУ, и на компютъра на ГИ. При хора, които знаят как да четат резултатите, и съответно да се донастрои грамотно ГИ. И при мен имаше ефекти от газта, но с правилни настройки проблема се решава. Не знам при твоето ЕКУ как става ресета на данните от адаптацията, но ако можеш да го направиш и да видиш как ще палиш на студено, това ще ти покаже къде е проблема. Защото освен газовата уредба, може просто да са свещи, дюзи, кабели и кво ли не. Успех в откриването на проблема.

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    За съжаление преди да отметна от другите проблеми добавям и точка
    5. Вариатор.... Добре си потраква...Досега не се бях заслушвал толкова, докато сега всеки път ме дразни. Освен гадния шум и евентуланата загуба на мощност, която за момента я няма - до колкото прочетох, няма друга опасност? Нямам база за сравнение с друга алфа и не мога да кажа дали трака много или малко, но при студен старт ми прави впечатление...

  11. #11
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Default

    Чак пък загуба на мощност не мисля!

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    Гадното палене си остава на дневен ред. Няма нищо общо с газовата уредба. Проблема го има само когато колата е студена например сутрин като тръгвам от вкъщи или вечер от работа. Първия път не иска да запали, втория пали , но оборотите играят и подам ли газ с падала , колата се дави и оборотите падат като пред гаснене. Чува и леко припукване предполагам от колекторите. Така докато не превключи на газ след това няма никакъв проблем било то на газ или на бензин. Имам съмнения за бензиновата помпа да не би да губи налягане и от някъде да влиза въздух?

  13. #13
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    Пичове , смених резистора на вентилатора и вече вллючва 1-ва степен. Проблема сега е друг. Според таблото влючва първа стенен на около 100 градуса , а втора не съм я чувал. Като загася колата и веднага пак дам контакт си заковава на 90 градуса. Таблото ли ме лъже?
    145 1.6 T.S. 99'

  14. #14
    започва да се пристрастява snuk's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Age
    40
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by changer View Post
    Пичове , смених резистора на вентилатора и вече вллючва 1-ва степен. Проблема сега е друг. Според таблото влючва първа стенен на около 100 градуса , а втора не съм я чувал. Като загася колата и веднага пак дам контакт си заковава на 90 градуса. Таблото ли ме лъже?
    Колега, оправи ли го този проблем, че и при мен го има същото и не знам и аз вече от какво е?
    145 QV

  15. #15
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    28

    Default

    Още не. Казаха ми ,че таблото не показва вярно и съм склонен да повярвам, защото в момента както е студено пак вдига странни температури от време на време. Водната помпа е проверена и е наред. Антифриз си има, резистора си бачка. И каквито и стойности над 90гр. да показва таблото, след загасяне и запалване на момента , стрелката застава точно на 90гр...Дразни ме , очите ми постоянно следят стрелката и докато не я вържа на компютър да видя какво показва там като стойности все ще ми е тегаво...
    145 1.6 T.S. 99'

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •