Results 1 to 9 of 9

Thread: Двузонов климатроник...? Едва ли!

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    82

    Default Двузонов климатроник...? Едва ли!

    Здравейте колеги,
    Днес станах свидетел на интересен феномен. Ако не го бях видял с очите си нямаше да повярвам.
    Става въпрос за 2.4JTD 1998г.
    От едно известно време имах странното усещане, че в колата не е достатъчно студено. Не бях сигурен дали наистина има проблем или просто температурата навън е много висока(37гр.C).
    Та днес докато намалявах непрекъснато температурата и не виждах никаква промяна при мен, жена ми започна да се оплаква, че й става неприятно студено. Естествено не й обърнах внимание, защото реших, че едва ли е възможно на мен да ми е топло, пък тя да мръзне. Все пак колата е с еднозонов климатроник!
    На третото оплакване пипнах струята от нейната страна и щях да припадна. От там само дето не падаха кубчета лед. А при мен си беше сауна. Направо невероятно! Искам да отбележа, че струята от всички въздуховоди е еднаква като дебит. Става въпрос за фронталните с жалузите. Значи нямам пробити, запушени тръби и т.н.
    Най-левия(до шофьорската врата) и левия от тройката в средата си духаха топло.
    Най-десния(до пасажерската врата) и десния от тройката духаха нормално студено.
    Разликата между левия и десния от тройката беше фрапантна. Средния беше нещо междинно.
    Нямам обяснение за такава разлика. Пак казвам, климатроника е еднозонов и предполагам клапите са общи за двете страни. В нета прочетох като възможен проблем намалено количество на фреон, но не мога да го свържа с наблюдавания ефект.
    Ако някой може да го обясни нека да заповяда. Ще бъда благодарен!

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    От задните два отвора (между предните седалки) пак ли са с различна температура струите?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    82

    Smile

    Ще си отговоря сам.
    Ефекта наистина се дължи на намаленото количество фреон в системата. Като резултат питата на изпарителя се охлажда неравномерно. Тя представлява серпентина, не паралелни ламели като водния радиатор. Така малкото количество втечнен фреон се изпарява само в началото, а на изхода на радиатора вече си е топло.
    Въздуховодите "взимат" въздух от различни части на изпарителя. Левите от ляво(изход/топло), десните от дясно(вход/студено). Тази теория ми хрумна още снощи след като вече бях пуснал темата. Днес майстора я потвърди.
    След допълване с фреон проблема е решен и отново съм с еднозонов климатроник.
    Темата е за ключ.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това е интересна и ценна информация.
    До момента при други коли при намаляване количеството на хладилния агент съм наблюдавал плавно повишаване температурата на охлаждащия въздух излизащ през всички отвори. И така до момента в който компресорът отказва да включва.
    Но при 166 явно се наблюдава и описания от колегата ефект.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    82

    Default

    Да. На предишната ми кола беше така. 166цата обаче явно е "друга бира". Из форумите срещнах и един човечец с мерцедес с еднозонов климатроник и абсолютно същите симптоми и решение на проблема. Така, че преди да обвините клапите (климатроника е еднозонов) се сетете за тази тема

  6. #6
    влюбен в алфа leketo84's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    996

    Default

    Дам напълно е вярно заради малкото фреон е ! И при мен беше същото и лекът е *** мл. фреон
    Alfa Romeo is a wonderful way of life!

  7. #7
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Това при всички 166 ли се случва Или по точният въпрос е - Да считаме ли че климатроника е за зареждане когато стане двузонов
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  8. #8
    влюбен в алфа leketo84's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    996

    Default

    Дам
    Alfa Romeo is a wonderful way of life!

  9. #9
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    При мен първо започва да не духа студено от духалките към прозорците...
    166 TS 2.0 1999 ГИ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •