Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Как работи механизма за вдигане на стъклата?

  1. #1
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default Как работи механизма за вдигане на стъклата?

    Колата е 156 1,8ТС със механични (не ел.) задни стъкла.

    Задното ми ляво стъкло пропадна. Разглобих вратата и открих че от въртока тръгват две метални въженца, едното при мен е скъсано. Странното е че едното въже е хванато за шейната на стъклото, а другото (което е скъсано) изглежда е хванато неподвижно за самата врата. Някой има ли идея дали трябва да е така или и двете въженца следва да се хванати за шейната?
    Според мен едното изтегля нагоре, а другото надолу стъклото. Каква е логиката едното да се държи за вратата? Може би при мен нещо се е разместило...
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Колата е 156 1,8ТС със механични (не ел.) задни стъкла.

    Задното ми ляво стъкло пропадна. Разглобих вратата и открих че от въртока тръгват две метални въженца, едното при мен е скъсано. Странното е че едното въже е хванато за шейната на стъклото, а другото (което е скъсано) изглежда е хванато неподвижно за самата врата. Някой има ли идея дали трябва да е така или и двете въженца следва да се хванати за шейната?
    Според мен едното изтегля нагоре, а другото надолу стъклото. Каква е логиката едното да се държи за вратата? Може би при мен нещо се е разместило...


    Двете жила трябва да се съединяват в детайла, който прави връзката със стъклото. Когато въртиш в едната посока едното въже се навива а другото се развива и така стъклото се движи. Така че не трябва едно от жилата да е закачено неподвижно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    И двете са хванати за шейната.
    Едното дърпа надолу, другото нагоре.
    Едното е навито на макарата, другото развито и като започнеш да въртиш, първото се развива второто се завива.

    Ако сменяш само скъсаното въже внимавай за размера ако не е оригинално, защото ако е за вдигане и стане по-късо например, няма да се вдига стъклото догоре.....

    Може би е най-добре целия механизъм 2-ръка....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  4. #4
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Благодаря.
    Обаче идея нямам как ще го вдяна долното въже. До тоя детайл няма никакъв достъп. Всичко става опипом
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Демонтира се всичко (врътката, жилата с кожусите........) виж ограденото в червено на скицата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by Old Fox View Post
    Благодаря.
    Обаче идея нямам как ще го вдяна долното въже. До тоя детайл няма никакъв достъп. Всичко става опипом
    Ако става въпрос за макарата.
    Отзад има едни уши май бяха 3-на брой, изправяш ги и се разглобява....

    А на водача има една мекичка лепенка от към стъклото, разлепяш е и ще се ориентираш кво се случва.....

    В събрано положение на целия механизъм, жилата трябва да са добре изпънати, иначе при въртене ще тръгне на криво и ще заяжда и с времето ще се развали..... Тва последното не е задължително да се случи, но...... все пак....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    На предната ми алфа имах такъв проблем със задно ляво. Едното жило се беше скъсало и се беше омотало някакси. Изкарах целия маханизъм и го занесох на човек който се занимава с ремонт на жила. За 15лв ми смени и 2те жила и след това 2,5г не съм имал ядове с този прозорец. Другия вариант е да си вземеш 2ра употреба, сменяш и не се занимаваш с глупости.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Смъкваш стъклото, така че долният му край да застане срещу отвора на вратата.Откопчаваш пластмасовата щипка, която държи джама към механизма.Избутваш джама нагоре и развиваш шината от гредата и ролката на механизма от вратата.Посукваш ги леко назад и ги вадиш през отвора на вратата.После, ако ти се занимава го прави или го смени с друг по обратния път.В общи линии доста зор се отварят крачетата, затварящи ролката и могат и да се скършат.От твърд метал са.Иначе няма нищо сложно в ремонта.Трябва ти метално въже със същата дължина и да внимаваш за посоката на навиване, както и да изчистиш хубаво и смажеш броните на жилата отвътре.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  9. #9
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Oтново благодаря на всички.
    Ролката/въртока съм го смъкнал и съм го разглобил -верно голям бъзик е докато го отвориш.
    Шината ми беше непонятно как се сваля. След горните обяснения ще опитам отново.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  10. #10
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Да ползвам темата само, че за ел. подвигащи се стъкла.
    На някой известно ли му е дали има модификации в подвигащия/водещия механизъм (този дето е ограден в червено на картинката по-горе) - по-точно в горния и долния край, където жилото се подвежда към ламарината/релсата по която се води пластмасата дето вдига стъклото.
    Дали има варианти при които жилото се подвежда по колелца (лагерувано движение) и такива дето жилото се подвежда само в канал т.е. плъзга се? Евентуално от коя година е променено? Евентуално за кои врати - предни/ задни или само за предните?
    Не знам дали го обясних съвсем добре, но който е запознат ще може да ми отговори.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  11. #11
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    При мен са два канала, няма лагери. Само това мога да ти кажа.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  12. #12
    пристрастен KoRny's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Перник
    Posts
    404

    Default

    По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?
    Alfonso 1.3 Boxer EX

    Alfonso 156 2.4 140 -new breed

  13. #13
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by KoRny View Post
    По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?
    Е точно с това трудно движение ми е свързано питането по-горе.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  14. #14
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by n_netov View Post
    Да ползвам темата само, че за ел. подвигащи се стъкла.
    На някой известно ли му е дали има модификации в подвигащия/водещия механизъм (този дето е ограден в червено на картинката по-горе) - по-точно в горния и долния край, където жилото се подвежда към ламарината/релсата по която се води пластмасата дето вдига стъклото.
    Дали има варианти при които жилото се подвежда по колелца (лагерувано движение) и такива дето жилото се подвежда само в канал т.е. плъзга се? Евентуално от коя година е променено? Евентуално за кои врати - предни/ задни или само за предните?
    Не знам дали го обясних съвсем добре, но който е запознат ще може да ми отговори.
    Quote Originally Posted by KoRny View Post
    По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?
    До колкото помня, няма други ролки освен тази на въртока/моторчето/.Жилата се насочват в релсата от накрайници.
    Движението се затруднява от замърсяване на страничните канал, по които се движи стъклото и от ръждясване на жилата под броните.Малко силиконова смазка след почистване на водачите и масло в жилата решават проблема, стига да няма закъсано въже.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  15. #15
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Работата стана с нов механизъм.
    Не знаех само че стъклото се закопчава за шейната, а не се подпира на нея. Другото мина лесно.
    Благодаря на всички.

    към н_нетов - всъщност има една ролка в горния край на шейната и след нея започва накрайника.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •