Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 165

Thread: Помощ за електронен проблем

  1. #1
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default Помощ за електронен проблем

    Колеги, имам отворена тема за клапата за рециркулация на въздуха, но сега отварям нова в този раздел с надеждата да я видят и помогнат повече хора.

    След ремонта на клапата, описан в тази тема, тя работеше безупречно повече от година.
    До вчера, когато мотора взе да върти безконечно и червяка му да превърта в зъбното колело, с което е куплирано.

    Всички снимки са "клик-то-енлардж".

    Свалих пак машинката, отворих я и изкарах от нея електромоторчето, заедно с платката.
    Предполагам, че тази платка изключва електромотора по ток, когато клапата достигне едно от двете крайни положения.



    Платката изглежда така:





    От платката свалих и схемата, без много да се вживявам в чертането:



    Разпоих всички полупроводникови елементи от платката и ги тествах. Транзисторите се оказаха N-канални MOSFET и си работят коректно. Онова голямото черното в началото го мислех за кондензатор 1uF/63V но се оказа, че е диод, коректно работещ. Всички резистори са в норма. Не съм тествал единствено кондензатора, но мисля, че не е фатално.

    Въпреки това електрониката неще да спре мотора, като го задържа с ръка. Свързах паралелно на него една крушка W5W, с идея да увелича тока през елементите с 400-420mA, но нямаше никаква промяна.

    По външната схема няма никаква друга електроника, обезпечаваща спирането на електромотора при натоварване:



    Затова сега се допитвам до вас по-знаещите за идеи, защото аз се изчерпах.
    Last edited by b_angelov; 09-08-2012 at 16:05.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Предполагам, че тази платка изключва електромотора по ток, когато клапата достигне едно от двете крайни положения.
    е свалил си схемата пък предполагаш такива неща. помисли какво представляват тия 2 мосфета и ще ти се изясни що се е разбила механиката.
    точка

  3. #3
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Е баш в схема на токови ограничители са, по един във всяка посока. Но въпреки това оста на електромотора навива яко пръстите ми като я спра с ръка.
    Нещо не запушват. На прима виста нямам по-сложна техника да ги тествам в работен режим.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  4. #4
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    я пак помисли. цъкаш копчето за отваряне на клапата, идва захранване отляво и ......... какво става.
    точка

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако правилно си свалил схемата, аз виждам само мостова схема за обръщане посоката на въртене. Според мен таза схема не може да изключва захранването при повишаване на тока през двигателя. Освен това не схващам каква роля играе диодът, който е последователно свързан с веригата към маса. Да не би да не е диод този елемент?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Боре, мисля, че съм ти споменавал, ама де да знам - на Мазда 2 съм свалял подобно моторче (на Гошко) в едната посока не спираше, само чаткаше ама чак в такива подробности не съм изпадал просто налучках зъбите на червячето и колелцето и почна да си работи перфектно т.е. не спира от натоварване, а от достигането на определена позиция, при твоето не знам как е ..
    Last edited by code; 09-08-2012 at 16:46.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  7. #7
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Нямаш проблем с този елемент. Имаш проблем с онази кутийка, дето е управление на Heater-a. Там не ти се мести за да ти смени плюсовете. Диодът изпълнява съвсем друга функция. Но за да съм напълно сигурен подай на черния кабел постоянен - и след това подай + ту на единия, ту на другия плюсови кабели. Ако моторът върти и си сменя посоките - тук всичко е наред. Тия MOSFET са в ролята на тригер и им се използва малкото съпротивление в отпушено състояние, а не са токоограничители. И един такъв транзистор можеш да не го хванеш с мултицет, че е пробил
    Last edited by NightRider; 09-08-2012 at 17:14.
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Нямаш проблем с този елемент. Имаш проблем с онази кутийка, дето е управление на Heater-a. Там не ти се мести за да ти смени плюсовете. Диодът изпълнява съвсем друга функция. Но за да съм напълно сигурен подай на черния кабел постоянен - и след това подай + ту на единия, ту на другия плюсови кабели. Ако моторът върти и си сменя посоките - тук всичко е наред. Тия MOSFET са в ролята на тригер и им се използва малкото съпротивление в отпушено състояние, а не са токоограничители. И един такъв транзистор можеш да не го хванеш с мултицет, че е пробил
    А диодът каква функция изпълнява?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Но за да съм напълно сигурен подай на черния кабел постоянен - и след това подай + ту на единия, ту на другия плюсови кабели. Ако моторът върти и си сменя посоките - тук всичко е наред.
    Mоторът върти и си сменя посоките.

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Имаш проблем с онази кутийка, дето е управление на Heater-a. Там не ти се мести за да ти смени плюсовете.
    Проверено е, сменя си плюсовете веднъж на синия, веднъж на червения кабел. Черния е твърда маса.


    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако правилно си свалил схемата, аз виждам само мостова схема за обръщане посоката на въртене. Според мен таза схема не може да изключва захранването при повишаване на тока през двигателя. Освен това не схващам каква роля играе диодът, който е последователно свързан с веригата към маса. Да не би да не е диод този елемент?
    Възможно е, но какво би накарало мотора да спре при достигане на крайно положение?
    Друг електронен блок (било то таймер, или токо ограничител) по инсталацията няма.
    А не ми се ще да вярвам, че в крайно положение мотора стои под напрежение и в режим на К.С.

    ---------- Post added at 17:48 ---------- Previous post was at 17:44 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Да не би да не е диод този елемент?
    Диод е колега. с мултицет и с един семикондуктор тестер съм го мерил. Със същия тестер съм мерил и транзисторите. Уреда не дава грешка и щом той ми казва, че транзисторите са N-канални MOSFET със съответния пинаут го приемам за вярно.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  10. #10
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    А не ми се ще да вярвам, че в крайно положение мотора стои под напрежение и в режим на К.С.
    ако не вярваш на логиката, значи минаваме в сферата на мистиката
    имаш ли логичен отговор , гледайки схемата, защо оригиналното моторче е изгоряло и защо това е скършило механиката
    точка

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Възможно е, но какво би накарало мотора да спре при достигане на крайно положение?
    Друг електронен блок (било то таймер, или токо ограничител) по инсталацията няма.
    А не ми се ще да вярвам, че в крайно положение мотора стои под напрежение и в режим на К.С.
    Със сигурност моторът не стои под напрежение в крайните положения на клапата.
    И за да се реализира това възможностите не са много:

    1 - Датчици на положение (доколкото ми е известно такива няма)
    2 - Автоматика, която спира захранването при по-голям от номиналния ток на консумация.

    Мисля, че става въпрос за втория вариант.
    Но модулът, чиято схема си свалил, такава функционалност не притежава.
    Попитах за диода, защото ако не е диод а елемент, който прекъсва веригата при по-голям от зададен ток (нещо като самовъзстановяващ се предпазител).......
    Ако този елемент наистина е обикновен диод (въпреки, че не разбирам защо е сложен там), то следва изключването на захранването да се случва другаде а не в дискутираната схема.
    Last edited by ecotronic; 09-08-2012 at 18:01.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    имаш ли логичен отговор , гледайки схемата, защо оригиналното моторче е изгоряло и защо това е скършило механиката
    Тъй вярно.
    Делителя просто осигурява сигурно отпушване на транзистора в чист ключов режим. Измереното напрежение на гейта е около 9.9 - 10 V.
    Изчисленото е около 9.75 някъде. Значи тези транзистори работят в чист ключов режим.
    Твърдо отказвах да повярвам на тази версия. Нямам думи просто.

    Сега какво решение да търся? Едно съпротивление от няколко ома последователно на минуса дали ще свърши работа поне да намали мощността на тоя мотор? Така да е подбрано, че хем да не изпитва затруднение с клапата на баира, хем да не оръфа зъбчатката като царевичен кочан.

    Ако беше джуган досега да съм изкарал една манивела под жабката, дето момето да я навива при необходимост.

    ---------- Post added at 18:07 ---------- Previous post was at 18:03 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Със сигурност моторът не стои под напрежение в крайните положения на клапата.
    И за да се реализира това възможностите не са много:

    1 - Датчици на положение (доколкото ми е известно такива няма)
    2 - Автоматика, която спира захранването при по-голям от номиналния ток на консумация.

    Мисля, че става въпрос за втория вариант.
    Но модулът, чиято схема си свалил, такава функционалност не притежава.
    Попитах за диода, защото ако не е диод а елемент, който прекъсва веригата при по-голям от зададен ток (нещо като самовъзстановяващ се предпазител).......
    Ако този елемент наистина е обикновен диод (въпреки, че не разбирам защо е сложен там), то следва изключването на захранването да се случва другаде а не в дискутираната схема.
    Напълно съм съгласен, но за съжаление такъв модул не открих. Не само по схемите, ами и наживо, когато съм разглобявал конзолата и таблото.
    Last edited by b_angelov; 09-08-2012 at 18:05.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    При положение, че внимателно си проследил цялата верига и няма друг управляващ модул, който би могъл да изпълнява изключването на захранването при повишен ток, аз отново ще върна разсъжденията върху въпросния "диод".
    Вероятно съществува полупроводникова схема с 2 извода, която се характеризира със следното:
    1 - Повишава значително вътрешното си съпротивление в резултат на протекал ток със над-зададена стойност.
    2 - След кратковременно отнемане на напрежението между изводите и (моментът на превключване отворено - затворено), схемата възстановява ниското си вътрешно съпротивление.
    3 - По отношение на външен полупроводников тестер, схемата се държи като диод.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Тъй вярно.
    Делителя просто осигурява сигурно отпушване на транзистора в чист ключов режим. Измереното напрежение на гейта е около 9.9 - 10 V.
    Изчисленото е около 9.75 някъде. Значи тези транзистори работят в чист ключов режим.
    Твърдо отказвах да повярвам на тази версия. Нямам думи просто.

    Сега какво решение да търся? Едно съпротивление от няколко ома последователно на минуса дали ще свърши работа поне да намали мощността на тоя мотор? Така да е подбрано, че хем да не изпитва затруднение с клапата на баира, хем да не оръфа зъбчатката като царевичен кочан.

    Ако беше джуган досега да съм изкарал една манивела под жабката, дето момето да я навива при необходимост.

    ---------- Post added at 18:07 ---------- Previous post was at 18:03 ----------



    Напълно съм съгласен, но за съжаление такъв модул не открих. Не само по схемите, ами и наживо, когато съм разглобявал конзолата и таблото.
    лично аз виждам няколко добри варианта
    1 и най-елементарно - смяна на моторчето с такова с по-високо работно напрежение 16-18-24в
    2 - мериш тока на мотора при блокирана ос и при празен ход и избираш някакъв междинен ток. смяташ токоограничаващ резистор който поставяш последователно на мотора (не на схемата за да не влияеш на напрежението на гейтовете на мосфетите)

    винаги може да се вкараш и във филма с 2 NC ключета на клапите.
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    При положение, че внимателно си проследил цялата верига и няма друг управляващ модул, който би могъл да изпълнява изключването на захранването при повишен ток, аз отново ще върна разсъжденията върху въпросния "диод".
    Вероятно съществува полупроводникова схема с 2 извода, която се характеризира със следното:
    1 - Повишава значително вътрешното си съпротивление в резултат на протекал ток със над-зададена стойност.
    2 - След кратковременно отнемане на напрежението между изводите и (моментът на превключване отворено - затворено), схемата възстановява ниското си вътрешно съпротивление.
    3 - По отношение на външен полупроводников тестер, схемата се държи като диод.
    прозТ диод е за защита на схемата. в твоя случай такъв елемент би прекъснал масата и би накарал 2-та мосфетита да стоят отпушени.
    точка

  15. #15
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Не се занимавай с глупости и философии. Имаш проблем в управлението - HEATS FUN CONTROL
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •