Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 165

Thread: Помощ за електронен проблем

  1. #16
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    При положение, че внимателно си проследил цялата верига и няма друг управляващ модул, който би могъл да изпълнява изключването на захранването при повишен ток, аз отново ще върна разсъжденията върху въпросния "диод".
    Вероятно съществува полупроводникова схема с 2 извода, която се характеризира със следното:
    1 - Повишава значително вътрешното си съпротивление в резултат на протекал ток със над-зададена стойност.
    2 - След кратковременно отнемане на напрежението между изводите и (моментът на превключване отворено - затворено), схемата възстановява ниското си вътрешно съпротивление.
    3 - По отношение на външен полупроводников тестер, схемата се държи като диод.
    Такъв елемент съм виждал в машинката за централното на Хонда Акорт... (малко ми напомна на ПТЦ )
    На създателя на темата бих предложил да махне централната конзола (или където му е копчето) и да провери дали има връзка м-у управлението на клапата и въпросните 3 кабела които отиват към моторчето.. (абе да се види дали няма някъде още някаква електроника м-у двете, копчето-моторчето )
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  2. #17
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Такъв елемент съм виждал в машинката за централното на Хонда Акорт... (малко ми напомна на ПТЦ )
    На създателя на темата бих предложил да махне централната конзола (или където му е копчето) и да провери дали има връзка м-у управлението на клапата и въпросните 3 кабела които отиват към моторчето.. (абе да се види дали няма някъде още някаква електроника м-у двете, копчето-моторчето )
    Това е NTC резистор. Стига сте си чесали пръстите, че колегата ще си счупи ептем колата. Проблемът не е в сниманото
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #18
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Не се занимавай с глупости и философии. Имаш проблем в управлението - HEATS FUN CONTROL
    Това няма нищо общо.

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    лично аз виждам няколко добри варианта
    1 и най-елементарно - смяна на моторчето с такова с по-високо работно напрежение 16-18-24в
    2 - мериш тока на мотора при блокирана ос и при празен ход и избираш някакъв междинен ток. смяташ токоограничаващ резистор който поставяш последователно на мотора (не на схемата за да не влияеш на напрежението на гейтовете на мосфетите)

    винаги може да се вкараш и във филма с 2 NC ключета на клапите.

    прозТ диод е за защита на схемата. в твоя случай такъв елемент би прекъснал масата и би накарал 2-та мосфетита да стоят отпушени.
    Вариант №1 - Ъпсурд дет се вика С клизма намерих подобно на оригиналното моторче на 12V. На 24V нямам никакви шансове да намеря. Поне не и на нашия пазар.
    Вариант №2 - звучи добре. И си прав за пада върху гейтовете.
    Вариант №3 - При ГТВ машинката се сваля и слага изцяло на сляпо, пипнешком. Невъзможно е да се сложат каквито и да било крайни изключватели. Не и без да сваля цялото табло и целия еър-дистрибутор със все кабели, маркучи, тръби (за фреона) и прочее.

    А за масата ако се прекъсне си мисля, че MOSFET-овете ще се запушат, защото другия + в момента ще е NC (нот коннектед) и реално няма от къде да вземат потенциал.

    Сега гледам, че и при 145-ците е така. Защо при тях не се получава този проблем?

    ---------- Post added at 20:09 ---------- Previous post was at 20:05 ----------

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    колегата ще си счупи ептем колата...
    Стига бе, кво и е чак толкова сега?

    ---------- Post added at 20:11 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

    И сега останах замислен дали все пак няма някоя щуротия зад бутона. Колкото и да бях сигурен, че няма сега ще трябва да ходя да разглобявам за да се уверя.
    Last edited by b_angelov; 09-08-2012 at 20:08.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  4. #19
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Нямало нищо общо, а? Оправяй се сам щом явно разбираш повече от мен
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ще си позволя да обобщя:

    1 - 100% сигурно е това, че съществува заложен от производителя механизъм, благодарение на който захранването на моторчето се прекъсва при крайните положения.

    2 - Явно тази функционалност не се реализира от схемата, която колегата е свалил.

    3 - И аз смятам, че това става във външен модул, както твърди колегата Nightrider.

    С оглед на горното за решението на проблема съществуват следните 2 подхода:

    1 - Добавяне на допълнително устройство, което да изключва захранването (добре познатото и често даващо добри резултати "побългаряване")

    2 - Продължаване на изследването на ситуацията и откриването на въпросния външен модул, съответно решаването на проблема.

    Аз бих продължил с втория вариант.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Нямало нищо общо, а? Оправяй се сам щом явно разбираш повече от мен
    Цвятко, не се сърди бе пич. Заради теб преди 5 мин. разглобих цялата централна конзола. При това свалих и целия модул за степените на вентилатора, както и модула с бутоните със някаква снежинка и оня бутон с кукичката.
    При това модула го свалих със все кабели и жила дето мърдат другите клапи.
    Много се надявах да се окаже, че греша, но уви. Единствените електронни компоненти които видях бяха 2 резистора, ограничаващи тока на светодиодите за подсветката. Няма пич.

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Не се занимавай с глупости и философии. Имаш проблем в управлението - HEATS FUN CONTROL
    Уверих се и в това, че в управлението на степените има само писти, плъзгачи и един сноп кабели.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ще си позволя да обобщя:

    1 - 100% сигурно е това, че съществува заложен от производителя механизъм, благодарение на който захранването на моторчето се прекъсва при крайните положения.

    2 - Явно тази функционалност не се реализира от схемата, която колегата е свалил.

    3 - И аз смятам, че това става във външен модул, както твърди колегата Nightrider.

    С оглед на горното за решението на проблема съществуват следните 2 подхода:

    1 - Добавяне на допълнително устройство, което да изключва захранването (добре познатото и често даващо добри резултати "побългаряване")

    2 - Продължаване на изследването на ситуацията и откриването на въпросния външен модул, съответно решаването на проблема.

    Аз бих продължил с втория вариант.
    Вече тия 100% взеха драстично да намалят в съзнанието ми

    от решенията ти - първи вариант е неприемлив на този етап. Не искам да "мажа" по оригинала. Колкото и перфектно да го направя, пак си е един вид мазане.
    Избирам вариант №2, но съм в задънена улица.

    Снимки на разглобеното табло мисля, че няма нужда да правя, че и без друго ще ме бие момето.
    Last edited by b_angelov; 09-08-2012 at 20:50.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Както и да е. Важен е крайният резултат. Вторият вариант си е добър. Ще ти намерим подходяща проста и надеждна схемичка. Това с моторчета на по-високо напрежение, слагане на токоограничаващи резистори, монтиране на датчици и пр........според мен не са добрите варианти.
    Ще ти пратя инфо по въпроса при първа възможност.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Това, че са само писти и шини не значи, че не е там проблема. Той е точно там, защото тези шини ти превключват заедно с ключът В98 - AIR RECIRCULATION SWITCH
    Last edited by NightRider; 09-08-2012 at 21:28.
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  9. #24
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Това, че са само писти и шини не значи, че не е там проблема. Той е точно там, защото тези шини ти превключват заедно с ключът В98 - AIR RECIRCULATION SWITCH
    Така е, но те превключват само плюса по един от двата кабела. Този модул си работи коректно. Като вържа ел. моторчето си се движи в едната или другата посока, в зависимост от положението на ключа и бутона с кукичката. Проблема е, че не спира да се движи като стигне един от двата края. За целта се иска нещо повече от писти по превключвателите. Нещо, което до сега не открих.

    ---------- Post added at 21:45 ---------- Previous post was at 21:42 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Както и да е. Важен е крайният резултат. Вторият вариант си е добър. Ще ти намерим подходяща проста и надеждна схемичка. Това с моторчета на по-високо напрежение, слагане на токоограничаващи резистори, монтиране на датчици и пр........според мен не са добрите варианти.
    Ще ти пратя инфо по въпроса при първа възможност.
    Ще се радвам ако успеете да ми помогнете, макар, че вече видях другите краища на двата плюсови кабела (червено+черно и синьо+черно) Отиват точно на тези места по превключвателите, както са описани по схемата, без да минават през никакви електронни модули.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  10. #25
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    А какво върти HEATER FUN CONTROL
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  11. #26
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    А какво върти HEATER FUN CONTROL
    Тоя коп има 6 позиции: ОFF, 0, 1, 2, 3 и 4

    Когато тая врътка е на някои от 5-те степени, включително и "0", клапата приема команди от бутона.
    Ако врътката е в позиция "OFF" клапата се затваря принудително, без значение от положението на бутона.



    Ето я и схемата отново да е по- на чалъм.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled-1.jpg  
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  12. #27
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    И ето 3 бързи папарашки снимки:

    На белите куплунзи на платката се щракат 2-та бутона за климатика и клапата. На третата снимка е ключа за степените на вентилатора.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P1510366.jpg   P1510367.jpg   P1510368.jpg  
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  13. #28
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Тоя коп има 6 позиции: ОFF, 0, 1, 2, 3 и 4

    Когато тая врътка е на някои от 5-те степени, включително и "0", клапата приема команди от бутона.
    Ако врътката е в позиция "OFF" клапата се затваря принудително, без значение от положението на бутона.



    Ето я и схемата отново да е по- на чалъм.
    Не ми давай нищо - зададох ти конкретен въпрос в пост №25
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  14. #29
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Не ми давай нищо - зададох ти конкретен въпрос в пост №25
    В такъв случай не те разбирам. Само превключва съпротивлението на степените на вентилатора в купето и "разрешава" управлението на клапата от бутона. Има и още 2 извода (7 и 8 ), които управляват логиката на климатика, но тя е в друг раздел и не ни интересува сега.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  15. #30
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Боре, шунтирай я тая клапа и вътрешната циркулация я забрави Цял живот ли ще сваляш табла, кога ще пием бира Ти си знаеш все пак, аз вътрешна циркулация ползвам 5 пъти в годината на някой много миризлив участък от пътя

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •