Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 165

Thread: Помощ за електронен проблем

  1. #31
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Аз като разгледах всичко което си снимал и нарисувал, мисля че диода от схемата май НЕ е ДИОД.
    Поставянето му на това място в тази схема е ненужно, ако е просто диод.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  2. #32
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    И ето 3 бързи папарашки снимки:

    На белите куплунзи на платката се щракат 2-та бутона за климатика и клапата. На третата снимка е ключа за степените на вентилатора.
    Виж по-надолу в тази тема какво са измислили http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=45017
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  3. #33

    Default

    На фона на хай-тек отгворите на електротехниците, аз имам едно по-просто предложение... Вместо да се вкарваш във филми с търсене на проблема, защо не си купиш втора ръка оригиналното моторче, неразглабяно + копчетата с управлението му..? Така където и да е била драмата, ще си си решил проблема без да мериш кое е диод и кое е мосфет и да изчисляваш ток и напрежение...

  4. #34
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Аз като разгледах всичко което си снимал и нарисувал, мисля че диода от схемата май НЕ е ДИОД.
    Поставянето му на това място в тази схема е ненужно, ако е просто диод.
    А ако беше чел всички постове щеше да разбереш, че вече съм написал какво е

    ---------- Post added at 10:14 ---------- Previous post was at 10:13 ----------

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    В такъв случай не те разбирам. Само превключва съпротивлението на степените на вентилатора в купето и "разрешава" управлението на клапата от бутона. Има и още 2 извода (7 и 8 ), които управляват логиката на климатика, но тя е в друг раздел и не ни интересува сега.
    И подава при определено положение захранването на твоето моторче на единия или другия пин
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  5. #35
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Сега гледам, че и при 145-ците е така. Защо при тях не се получава този проблем?
    защо си мислиш че и там не се получава не си ли виждал 145 с ръмжащо табло

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Както и да е. Важен е крайният резултат. Вторият вариант си е добър. Ще ти намерим подходяща проста и надеждна схемичка. Това с моторчета на по-високо напрежение, слагане на токоограничаващи резистори, монтиране на датчици и пр........според мен не са добрите варианти.
    Ще ти пратя инфо по въпроса при първа възможност.
    подходяща проста и надеждна схема са измислили вече и има нейни снимки още в 1-ви пост. сещам се поне за 4 причини защо е изпълнена по този начин и очевидно е и достатъчно дълготрайна. очевидно е и невъзможно да съществува допълнителен външен модул и това можеш да го разбереш гледайки само схемата. гейтовете тогава щяха да са с отделни връзки. самовъзстановяващ се елемент прекъсващ веригата при определен ток с 2 крака не съществува очевидно щото щеше да се получи един осцилатор , но дори и да имаше, мястото му в схемата нямаше да е там. съществуват ИС с 2 извода които са current limiter-и, основно се ползват при лед модули, но мястото на такъв елемент пак не е там, логично трябва да е преди товара, но защо производител да слага такова нещо след като може да съобрази самия товар/възможно е тоя мотор да е с по-голям торк от оригиналния и затова да е разбил механиката/. та искам да ти кажа че това си е обикновен диод ако все още имаш съмнения.
    точка

  6. #36
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    ............самовъзстановяващ се елемент прекъсващ веригата при определен ток с 2 крака не съществува очевидно щото щеше да се получи един осцилатор , но дори и да имаше, мястото му в схемата нямаше да е там. съществуват ИС с 2 извода които са current limiter-и, основно се ползват при лед модули, но мястото на такъв елемент пак не е там, логично трябва да е преди товара, но защо производител да слага такова нещо след като може да съобрази самия товар/възможно е тоя мотор да е с по-голям торк от оригиналния и затова да е разбил механиката/. та искам да ти кажа че това си е обикновен диод ако все още имаш съмнения.

    По начина по който съм описал логическата закономерност на действие на предполагаемия елемент, а именно:

    Вероятно съществува полупроводникова схема с 2 извода, която се характеризира със следното:
    1 - Повишава значително вътрешното си съпротивление в резултат на протекал ток със над-зададена стойност.
    2 - След кратковременно отнемане на напрежението между изводите и (моментът на превключване отворено - затворено), схемата възстановява ниското си вътрешно съпротивление.


    .........няма да се получи осцилатор.

    Както и да е.................

    След каго разгледах внимателно и другата тема от линка от първия пост, вече и аз стигам до твоето заключение, че моторчето с което колегата е подменил оригиналното не е със същите параметри.
    Не изключвам и вероятността въпросното токоограничаване да се е реализирало вътре в самото моторче.


    По един или друг начин се е стигнало дотук и сега се търси решение на проблема.

    Това, което аз предлагам като варианти, е следното:

    Вариант 1 - Да се преизчислят делителите на напрежение в гейтовите вериги с цел да се добавят паралелно на съпротивленията гейт - +12V кондензатори с подходящ капацитет. Идеята е като се подаде +12V на съответния извод, транзисторът да се отпуши за времето докато се зареди кондензаторът. И това време да е достатъчно да един пълен ход на клапата.

    Вариант 2 - Да се добавят нискоомови резистори в сорсовите вериги, и отново да се преоразмерят делителите на напрежение с цел да се получи отрицателна обратна връзка по ток.

    Вариант 3 - Да се конструира външен модул, който да реализира изключването на напрежението по логиката, която описах по-горе.




    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #37
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Колега, я си купи една нова кола. Че като гледам никой не гледа цялостната схема и мястото на мотора в нея, а и разсъжденията в/у елекронната схема, начертана от теб, ме карат направо да се търкалям от смях. Един елементарен симетричен тригер с МОС транзистори го преобразуваха в какво ли не, a един NTC резистор стана от диод до ... совалка. А като гледам някои хора не са чували и за самовъзстановяващи се предпазители, но пишат "компетентно". Е, тоя мотор ти върти клапата, ма върти и още нещо. Написах ти го няколко пъти - оня плъзгач по шините, който заедно с бутона ти управлява двигателя. И как никой не обърна внимание на твоя пост "Като вържа ел. моторчето си се движи в едната или другата посока, в зависимост от положението на ключа и бутона с кукичката. Проблемът е, че не спира да се движи като стигне един от двата края"
    И в оная кутия има едно положение OFF
    Last edited by NightRider; 10-08-2012 at 17:04.
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  8. #38
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    а триплексния инджипляктор който ерфлектира трансмутационно къде го забрави
    точка

  9. #39
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Колега, я си купи една нова кола. Че като гледам никой не гледа цялостната схема и мястото на мотора в нея, а и разсъжденията в/у елекронната схема, начертана от теб, ме карат направо да се търкалям от смях. Един елементарен симетричен тригер с МОС транзистори го преобразуваха в какво ли не, a един NTC резистор стана от диод до ... совалка. А като гледам някои хора не са чували и за самовъзстановяващи се предпазители, но пишат "компетентно". Е, тоя мотор ти върти клапата, ма върти и още нещо. Написах ти го няколко пъти - оня плъзгач по шините, който заедно с бутона ти управлява двигателя. И как никой не обърна внимание на твоя пост "Като вържа ел. моторчето си се движи в едната или другата посока, в зависимост от положението на ключа и бутона с кукичката. Проблемът е, че не спира да се движи като стигне един от двата края"
    И в оная кутия има едно положение OFF
    Използваш добре известен подход да прикриваш собствената си некомпетентност като хвърляш гръмки изрази!

    Ако имаш да казваш / доказваш нещо, говори с ясни и конкретни изрази !!!

    В противен случай, си на път да o..реш и тази тема.
    Last edited by ecotronic; 10-08-2012 at 19:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #40
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Диода на масата си е ДИОД .Отпои го от едната страна и ще се увериш .
    Сега защо се слага диод в права посока на линията на масата мисля няма смисъл да коментираме .

  11. #41
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Диода на масата си е ДИОД .Отпои го от едната страна и ще се увериш .
    Сега защо се слага диод в права посока на линията на масата мисля няма смисъл да коментираме .
    Няма смисъл да се отпоява защото така или иначе единия му крак отива към кабела... Разгледах схемата от копчето до моторчето и мисля ,че няма друга електроника или нещо което да го изключва! Единствената идея която ми остава на мен е да се намери работещо оригинално електромоторче и да се сравни с настоящето, може би тогава ще се разбере какво става.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  12. #42
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Надявам се понеделник-вторник да имам "ново" оригинално моторче в ръчичките и да видим с него какво ще стане

    Сега друг ми е проблема. За трети път ми протича шибаното кранче на парното. Установих го днес докато си събирах централната конзола и си тупах стелката в краката от пясъците.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  13. #43
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Използваш добре известен подход да прикриваш собствената си некомпетентност като хвърляш гръмки изрази!

    Ако имаш да казваш / доказваш нещо, говори с ясни и конкретни изрази !!!

    В противен случай, си на път да o..реш и тази тема.
    Ами аз няколко пъти го написах много ясно. И отворете гуглето да видите, че онова не е диод
    И ако някой сере тук определено може да си ти. Прочети ми внимателно всички постове и ако разбираш поне малко ще видиш, че съм му дал къде е проблемът.
    Тази тема вече е изчерпана за мен
    Last edited by NightRider; 10-08-2012 at 22:06.
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  14. #44
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ами аз няколко пъти го написах много ясно. И отворете гуглето да видите, че онова не е диод
    И ако някой сере тук определено може да си ти. Прочети ми внимателно всички постове и ако разбираш поне малко ще видиш, че съм му дал къде е проблемът.
    Тази тема вече е изчерпана за мен
    Цвятко, пич. Ти продължаваш да твърдиш, че проблема ми е от врътката за степените на парното. Ама как да ти обясня, че не е от нея? Ти ли яко си се заблудил, или нарочно се правиш на балама да заблудиш ааудиторията? Да е първото ме съмнява, а с второто какво целиш?
    Разбери, че тази врътка е един шибан механичен превключвател, звено от логиката на управление на клапата. Управление в смисъл посоката на движение. И до там. В нея няма никакви електронни компоненти.
    Сега. С риск да се окажа голям пъпеш ти казвам, че неможах да намеря никаква информация в нета за този елемент в минусовата верига. Единствено със семикондуктор-тестера и отделно с мултицет стигнах до заключение, че това е диод.
    Слава богу, ти казваш, че си намерил информация за елемента. Щом пишеш в тази тема, значи имаш желанието да ми помогнеш, за което много благодаря не само на теб, а на всички ви.
    В този ред на мисли, моля те да ми дадеш линк, ПДФ или всякаква друга информация за елемента.
    Нищо не намирам в гооглето под този номер.
    Благодаря ти предварително.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  15. #45
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 17-02-2019 at 16:48.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •