Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 249

Thread: Автоматична скоростна кутия на 159 2.4

  1. #166

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Просто няма как това масло да изглежда така ако си налял 5 литра ново.
    Ако си сигурен, че е имало 5 литра ново масло, определено дисковите пакети прегарят много здраво.
    Това масло трябва да го източиш пак и да налееш ново. И в последствие пак да направиш "тест" на състоянието му.
    Възможно ли е да прегарят поради наличието на по-ниско ниво на маслото ?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  2. #167
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    От толкова ниско ниво на маслото първо ще се появят симптоми при превключването преди да започне да липсва налягане, което да не успява да ги държи "заключени", за да не приплъзват.
    Но ти казваш, че превключва плавно, без да я усещаш да "приплъзва". Приплъзването е все едно да караш ръчна скоростна кутия и когато сменяш предавките да не отпускаш педала на съединителя бързо, а да го задържаш заедно с подаването на газ. Това поведение на кутията се усеща когато е студена и е в програма "подгрев" на маслото. Тогава се усеща една по-лагава между превключванията на предавките.
    Такова прегряване да ти изгори маслото за толкова кратко време може да дойде и от торка. Но той пак се усеща по оборотите ако приплъзва. Когато торка заключи (от 3-та скорост нагоре) оборотите трябва да са твърдо вързани със скоростта на автомобила. Ако забележиш, че под по-голям товар оборотите могат да се задържат временно на едно показание, а колата да увеличи скоростта, това означава, че има приплъзване в торка. Но тези състояния често се познават от ЕКУ-то на кутията и вдига грешка. Примерно при 100% заключен торк, оборотите на ДВГ-то трябва да съвпадат с оборотите на входящия вал на скоростната кутия.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #168

    Default

    На 6та усетих някакво странно поведение преди да видя температурата, все едно приплъзва.
    Приплъзване имаше между 1-2 и 2-3 скорост, като се наблюдава спад на оборотите с 300-400... Все си мисля, че това е заключването на торка.
    Оборотите са свързани със скоростта на автомобила като разлика между обороти входящи/изходящи в автомата има около 150-200 оборота..
    След малко ще направя клип на въпросното приплъзване и ще замеря температурата..
    Другото, което е че скорост на автомобила ми го отчита 5-6 км/ч, а колата се движи с 80-90 примерно..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  4. #169

    Default

    Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
    Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
    Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
    Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

    Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  5. #170
    Младши алфист ivovt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    В.Търново
    Posts
    28

    Default

    Колега "BO" имам едно питане към теб. При мен наблюдавам нещо странно, когато кутията не е загряла първите няколко превключвания от 4-та към 3-та се усещат някакси по-грубо.Друго нещо което съм забелязал, е че когато на място премина от R към P или N примерно повече от 2 или 3 пъти на място без колата да помръдва се чува някакво изтропване и лашване. Според теб на какво може да се дължи това? Да ли е соленоида който управлява R,3 и 5 предавки и съответния пакет съединител? Кутията има една частична смяна на масло, но след нея не намирам разлика и сега мисля да направя още една. Какво би ме посъветвал към какво да се насоча? Благодаря ти!

  6. #171
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by KroGh View Post
    Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
    Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
    Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
    Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

    Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?
    Това не може да бъде от торка. Ако беше от торка, то щеше да го прави и на по-ниските предавки. Заключването му се управлява от един и същ клапан, без зависимост от това на коя скорост е автомобила.
    За да грее маслото от торка, то имаш 2 опции:
    1. Голямо приплъзване във вътрешния му съединител - това го описах - караш си колата с константна скорост на 4-5-6 скорост, да кажем с 2000 оборота в ръчен режим. Даваш газ до долу и оборотите трябва да си останат стабилни, а не да се качат да кажем на 2500-3000 веднага. Друго е да си караш на 6-та примерно (както казваш) и поради липса на достатъчно налягане да не може да заключи съединителя му добре и да приплъзва на "пресекулки". Ама това ще го усещаш като една дразнеща вибрация в автомобила.
    2. Въобще да не може да заключи съединителя - това обаче ще го усещаш като много "лагава" кола, с типичните скачания на оборотите, не свързани със скоростта. Примерно както усещаш потеглянето на 1-ва и 2-ра.

    И още едно доказателство, че проблема не е в торка е това, че на 5-та колата върви добре, а на 6-та не може да върви, заедно с драстичното покачване на температурата. Това показва, че торка работи коректно, защото той се държи по абсолютно един и същ начин и на двете скорости, както вече споделих.
    Когато включиш 6-та и се движиш с около 1800-2000 оборота (някаква скорост около 100-120 км/ч) и натискаш и отпускаш педала на газта за по 2-3 секунди, виждаш ли въобще някаква аномалия в оборотите на ДВГ или те са си стабилни спрямо скоростта на автомобила?

    Други два теста да споделиш:
    1. Когато се движиш на 6-та с постоянно темпо, пак ли качва температурата веднага и като я свалиш на 5-та да започне да смъква? Или искам да питам тук дали температурата е свързана с повечето товар върху колата (пробваш да ускориш, вкарваш допълнителна енергия), или докато е включена 6-та, то започва покачването на температурата (и при нисък товар)?
    2. Ако точка 1 е потвърдена, потвърди същото как се държи колата и кутията, като я засилиш да кажем до 100-на км/ч и я пуснеш на неутрал. Някакви аномалии с обороти, усещане за драг вкаран от кутията, вместо да мине на неутрална и да се рее свободно?

    Аз лично ако изкарам едно вълшебно кълбо, то бих заложил за проблем в това нещо. Или въпросната спирачка не може да заключи, или клапана, който я управлява не работи коректно.

    А бе както го обясняваш, да вкарваш 100+ кВ в тая кутия и да не иска да ускори автомобила, има нещо глобално омазано. Особено като видиш маслото на какво прилича за някакви никакви километри.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #172

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това не може да бъде от торка. Ако беше от торка, то щеше да го прави и на по-ниските предавки. Заключването му се управлява от един и същ клапан, без зависимост от това на коя скорост е автомобила.
    За да грее маслото от торка, то имаш 2 опции:
    1. Голямо приплъзване във вътрешния му съединител - това го описах - караш си колата с константна скорост на 4-5-6 скорост, да кажем с 2000 оборота в ръчен режим. Даваш газ до долу и оборотите трябва да си останат стабилни, а не да се качат да кажем на 2500-3000 веднага. Оборотите си остават стабилни, не се покачват и не играят изобщо. Друго е да си караш на 6-та примерно (както казваш) и поради липса на достатъчно налягане да не може да заключи съединителя му добре и да приплъзва на "пресекулки". Ама това ще го усещаш като една дразнеща вибрация в автомобила.Нивото го регулирахме вчера сутринта като доляхме 300-400 мл преди да прокапе от пробката и още 250 мл след като я затворихме. Би трябвало да има достатъчно масло в кутията, друг е въпроса ако не прави налягане дали е проблема в количеството масло или някъде другаде..
    2. Въобще да не може да заключи съединителя - това обаче ще го усещаш като много "лагава" кола, с типичните скачания на оборотите, не свързани със скоростта. Примерно както усещаш потеглянето на 1-ва и 2-ра. Такъв проблем няма като лагава кола.. Момента, в който торка е заключен няма приплъзване или играене на оборотите.

    И още едно доказателство, че проблема не е в торка е това, че на 5-та колата върви добре, а на 6-та не може да върви, заедно с драстичното покачване на температурата. Това показва, че торка работи коректно, защото той се държи по абсолютно един и същ начин и на двете скорости, както вече споделих.
    Когато включиш 6-та и се движиш с около 1800-2000 оборота (някаква скорост около 100-120 км/ч) и натискаш и отпускаш педала на газта за по 2-3 секунди, виждаш ли въобще някаква аномалия в оборотите на ДВГ или те са си стабилни спрямо скоростта на автомобила? Оборотите са стабилни като се дава газ спрямо скоростта, като проблема е само в 6та скорост, че не ускорява.. Държи я константна.

    Други два теста да споделиш:
    1. Когато се движиш на 6-та с постоянно темпо, пак ли качва температурата веднага и като я свалиш на 5-та да започне да смъква? Дори и при нормално каране на 6та с една скорост пак загрява рязко, като върна 5та и почва да пада температурата. Пакета с дискове за 4,5,6та скорост нали е един и същ. Пакета уж е сменен с нови дискове.. Ако от това може да покачва температурата, което не е нормално.Или искам да питам тук дали температурата е свързана с повечето товар върху колата (пробваш да ускориш, вкарваш допълнителна енергия), или докато е включена 6-та, то започва покачването на температурата (и при нисък товар)? Дори и при нисък товар и на темпомат на равен път пак почва да се покачва стремглаво.
    2. Ако точка 1 е потвърдена, потвърди същото как се държи колата и кутията, като я засилиш да кажем до 100-на км/ч и я пуснеш на неутрал. Някакви аномалии с обороти, усещане за драг вкаран от кутията, вместо да мине на неутрална и да се рее свободно? Искаш да премина от D на N по време на движение с 100 км/ч и да наблюдавам оборотите ли ?

    Аз лично ако изкарам едно вълшебно кълбо, то бих заложил за проблем в това нещо. Или въпросната спирачка не може да заключи, или клапана, който я управлява не работи коректно.

    А бе както го обясняваш, да вкарваш 100+ кВ в тая кутия и да не иска да ускори автомобила, има нещо глобално омазано. Особено като видиш маслото на какво прилича за някакви никакви километри.
    И те така..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  8. #173
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by KroGh View Post
    Искаш да премина от D на N по време на движение с 100 км/ч и да наблюдавам оборотите ли ?
    Да. Както и поведението на колата дали усещаш нещо нетипично като задържане или от този род.
    Също така пробвай да включиш ръчно на 2-ра и да я покараш също така с константни обороти и да наблюдаваш температурата отново така, както на 6-та.
    Quote Originally Posted by KroGh View Post
    Пакета с дискове за 4,5,6та скорост нали е един и същ.
    И да и не. Предавателните отношения се менят чрез различни комбинации от съединители и спирачки. Има един общ дисков пакет, но и други участват в играта. За това са важни точните симптоми, за да може да се насочиш възможно най-точно в правилната посока. Като в случая торка не е точка, в която би следвало да се фокусираш. Тук се търси логика на изключването - търсиш причина да не обвиниш даден елемент, докато стигнеш то такъв, който всички симптоми не могат да го изключат. Ама това трябва да го знае всеки един грамотен човек, който се занимава с тези неща, а не да се разчита на късмета и стреляне в тъмното.

    Quote Originally Posted by ivovt View Post
    Колега "BO" имам едно питане към теб. При мен наблюдавам нещо странно, когато кутията не е загряла първите няколко превключвания от 4-та към 3-та се усещат някакси по-грубо.Друго нещо което съм забелязал, е че когато на място премина от R към P или N примерно повече от 2 или 3 пъти на място без колата да помръдва се чува някакво изтропване и лашване. Според теб на какво може да се дължи това? Да ли е соленоида който управлява R,3 и 5 предавки и съответния пакет съединител? Кутията има една частична смяна на масло, но след нея не намирам разлика и сега мисля да направя още една. Какво би ме посъветвал към какво да се насоча? Благодаря ти!
    Сменяш маслото, ресетваш адаптациите и минаваш адаптационния цикъл. И се надяваш да се пооправи.
    Ако не, това са първите симптоми на проблеми с клапаните. Може да смениш и един клапан, но моя съвет при такива симптоми (главно удар между сменяния на предавки, или 4-та към 3-та както обясняваш) е да се купи един нов хидравличен блок и да се замени стария. И ако се направи навреме даваш още 200-300к километра на автомобила/кутията. Защото ако не се направи навреме, то заминават пакети и други механични компоненти в кутията.ю и отиваш на ремонти с неизвестен край.
    Last edited by BO; 13-08-2020 at 14:55.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #174
    Младши алфист ivovt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    В.Търново
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да. Както и поведението на колата дали усещаш нещо нетипично като задържане или от този род.
    Също така пробвай да включиш ръчно на 2-ра и да я покараш също така с константни обороти и да наблюдаваш температурата отново така, както на 6-та.

    И да и не. Предавателните отношения се менят чрез различни комбинации от съединители и спирачки. Има един общ дисков пакет, но и други участват в играта. За това са важни точните симптоми, за да може да се насочиш възможно най-точно в правилната посока. Като в случая торка не е точка, в която би следвало да се фокусираш. Тук се търси логика на изключването - търсиш причина да не обвиниш даден елемент, докато стигнеш то такъв, който всички симптоми не могат да го изключат. Ама това трябва да го знае всеки един грамотен човек, който се занимава с тези неща, а не да се разчита на късмета и стреляне в тъмното.


    Сменяш маслото, ресетваш адаптациите и минаваш адаптационния цикъл. И се надяваш да се пооправи.
    Ако не, това са първите симптоми на проблеми с клапаните. Може да смениш и един клапан, но моя съвет при такива симптоми (главно удар между сменяния на предавки, или 4-та към 3-та както обясняваш) е да се купи един нов хидравличен блок и да се замени стария. И ако се направи навреме даваш още 200-300к километра на автомобила/кутията. Защото ако не се направи навреме, то заминават пакети и други механични компоненти в кутията.ю и отиваш на ремонти с неизвестен край.
    Благодаря и аз тъка мисля да направя, но малко ме притеснява процедурата с адаптацията да не стане по зле положението.При изпълнение на процедурата при сваляне на предавките използва ли се спирачката, че май бях чел трябвало без спирачка а и тук нямам много подходящи условия за изпълнението и.

  10. #175

    Default

    Гледам, хубаво сте я подхванали тая тема с автоматиците, та даже и грамотен човек с опит има, който да отговаря на въпросите, да взема да попитам и аз две-три неща, които ме вълнуват.

    1. Да чукам на дърво, засега нямам проблеми с кутията. Единствено ме дразни един конкретен участък в града, който го минавам редовно , надолнище е и се пускам по инерция с около 40км/ч и при тази скорост кутията се чуди дали да е на Неутрал или да зацепи някоя предавка (мисля че 3-та) и се колебае, ту зацепва, ту изключва от скорост, това предполагам е нормално, нали? Не пипам педалите в тоя момент. Ако подам газ или натисна спирачка, тогава си остава на едното положение. Явно 40км/ч се явява някаква гранична скорост?

    2. Ако сложа Гарет турбо от 210 коньово жтд и ремапна, с предполагаеми резултати около 250 коня и 480нм на 1500 оборота, това ще е проблем ли за кутията? Ще издържи ли?

    3. Също и някакви софтуерни тунинги на тая кутия правят ли се, има ли нужда?

  11. #176
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Тия 250 кс и 480нм точно както си го написал "предполагаеми", такива ще си и останат.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #177

    Default

    Абе разправят че с гарет турбото е по-голям потенциала на тоя мотор, имало голяма разлика спрямо борг-варнера, най-вече в ниските обороти.

  13. #178
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Здравейте, колеги! Реших да попитам тук защото и на 166 кутията е Аисин с разлики разбира се от тази на 159. Та към питането. Вчера закачих кутията към МЕС, свърза се, но излезе съобщение INVALID ISO CODE и ме попита искам ли да продължа. Потвърдих и ме допусна до грешки и параметри. Грешки няма, но при прочит на параметрите ми направи впечатление температурата на маслото, която е минус 39 градуса. Това няма как да е истина при положение, че бях минал около 20км в града/задръствания и малко извънградско. Та дали е заминал температурен датчик или това е следствие от INVALID ISO CODE? И какво трябва да означава INVALID ISO CODE? Не като превод, а като индикация? И процедурата по адаптация на тази кутия същата ли е като при на 159? Мерси!
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  14. #179

    Default

    Момчета, каква температура държи автомата на 6-та? При 100-120 км/ч и при настъпване на 6-та колко градуса стига?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  15. #180

    Default

    Quote Originally Posted by KroGh View Post
    Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
    Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
    Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
    Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

    Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?


    И така, да довърша историята.. След като закарах колата, тъй като "майстора" се чувствал като крадец, че не ми оправил колата, не бил за 1000 лв, да съм закарал колата и нямало да ми вземе никакви пари за труд и ремонт. И след 101% убеденост по негови думи в началото, че бил торка виновен за загряването.. А аз отказвах да рециклираме торк, тъй като не вярвах да загрява от него, защото нямаше никакви други симптоми на торк..
    Естествено колата започна да блъска, след като стигна 2-3 пъти до 130 градуса на 6та скорост.

    На 1.09.2020 закарах с репатрак до сервиза в Пловдив( известния ХАГИ Мурадан, Даймънд Трансмишън).
    Като отидох на 4.09.2020г в сервиза го попитах какво ще правим и дали ще сваляме автомата. Той каза, че НЯМА да свалят автомата и ще оправят колата. Малко се озадачих, тъй като мислех, че автомата ще се отвори вътре, за да се види какво става с дискове, мозък и т.н..

    На 14.09 ми се звъни и ми се казва, че колата вече не блъскала, не приритвала и т.н.. И това без да свалят автомата ( по негови думи).
    Била си загрявала до 110-120 градуса, но не вдигала повече.. Викам, че и това е МНОГО висока температура, а той вика, че всичко е наред.
    Както и да е, викам до 110 да държи, пак е по-добре от 130..

    Отивам на 24.09 да си взема колата и още при първият оглед на колата гледам, че предната броня е ударена отдолу, задната има следа все едно ударена с тънък болт, чак до пластмасата... Малко се жегнах, но викам поне автомата да е наред.

    Тествам автомата и излизам от Пловдив към Асеновград, включвам 6та предавка и карам със 110 на темпомат...
    Закачил съм лаптопа и следя температурата.. За по-малко от километър колата на 6та вдига от 93 до 136 градуса на маслото в автомата..

    Върнах се в сервиза и се скарахме и за бронята, и за автомата и за температурата...

    На връщане от Пловдив до Бургас карах на 5та скорост с 110-120 по магистралата с 2300 оборота и автомата не вдигна повече от 99 градуса!!!!

    Прикачвам и снимки на бронята и на чата с него.. Явно му е било гузно, че не са направили нещата първият път..

    И те така... С 2 ръце НЕ препоръчвам този сервиз!!




    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •