Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 249

Thread: Автоматична скоростна кутия на 159 2.4

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Няма нужда да се сменя цялото. Частичната смяна е 3.8 литра. Ако колата е на равно или на подемник се точат точно толкова ако нивото е било на макс.

    Ако източеното масло е много черно, може да се смени на два пъти докато се поизбистри. Иначе с машината отива на над 15 литра което си е цифра.
    Щом е така,да речем,че искам сам да го сменя.Това което разбрах от Ютубата е >
    -отвивам отгоре на кутията пробката.
    -отвивам отдолу тапата,изтича определено количество.
    -отвивам другия елемент(дългия),изтича остатъка.
    -наливам новото масло.

    Следват малко въпроси>
    -има ли пробка(щека май няма) за проверка на нивото и къде е тя?
    -след смяната на маслото има ли нещо задължително ,като процедура преди да се запали двигателя?...или въобще преди да се потегли?

    Не ги знам тука въобще какво правят и не съм сигурен,че ще мога да присъствам на смяната на маслото,затова ако наистина няма нужда да се сменя всичкото масло и да се подменя филтъра,бих искал сам да си свърша процедурата.И без това ми е интересно,а и обичам да си правя нещата сам(ако са от моята компетенция де,а щом няма жици,платки и транзистори,значи е ОК).

    Ще съм благодарен на малко разяснения,ако не е тук мястото,може и на ЛС.

    Мерси.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  2. #32
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    И аз съм на тази вълна, тъй като сега гледам протокола от обслужването в който са изписани 6 литра масло ATF Life по 13лв. литъра, но не знам какво точно е маслото и как е сменено.Нещо много евтино ми се вижда това масло?
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  3. #33
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Да не навлизам в подробности, ама това масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #34
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да не навлизам в подробности, ама това масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.
    И за твоята, ни ми съ прави
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  5. #35
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да не навлизам в подробности, ама това масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.
    За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.

    ---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:38 ----------

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Щом е така,да речем,че искам сам да го сменя.Това което разбрах от Ютубата е >
    -отвивам отгоре на кутията пробката.
    -отвивам отдолу тапата,изтича определено количество.
    -отвивам другия елемент(дългия),изтича остатъка.
    -наливам новото масло.

    Следват малко въпроси>
    -има ли пробка(щека май няма) за проверка на нивото и къде е тя?
    -след смяната на маслото има ли нещо задължително ,като процедура преди да се запали двигателя?...или въобще преди да се потегли?

    Не ги знам тука въобще какво правят и не съм сигурен,че ще мога да присъствам на смяната на маслото,затова ако наистина няма нужда да се сменя всичкото масло и да се подменя филтъра,бих искал сам да си свърша процедурата.И без това ми е интересно,а и обичам да си правя нещата сам(ако са от моята компетенция де,а щом няма жици,платки и транзистори,значи е ОК).

    Ще съм благодарен на малко разяснения,ако не е тук мястото,може и на ЛС.

    Мерси.
    Точиш си го по посочения начин. Наливаш 3.8 литра. Влизаш, палиш и местиш от Д на R като задържаш по 2, 3 секунди докато маслото качи 50 - 60 градуса, оставяш на N, вдигаш колата или влизаш под нея и развиваш малкото болтче. Ако протече значи всико е точно. Ако не, значи има нужда от още масло.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.

    ---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:38 ----------



    Точиш си го по посочения начин. Наливаш 3.8 литра. Влизаш, палиш и местиш от Д на R като задържаш по 2, 3 секунди докато маслото качи 50 - 60 градуса, оставяш на N, вдигаш колата или влизаш под нея и развиваш малкото болтче. Ако протече значи всико е точно. Ако не, значи има нужда от още масло.
    Мерси много.
    Дефакто,нивото се проверява на работещ двигател,нали правилно съм разбрал? Понеже искам да го проверя и в момента колко е.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #37
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Мерси много.
    Дефакто,нивото се проверява на работещ двигател,нали правилно съм разбрал? Понеже искам да го проверя и в момента колко е.
    Да. И на загряло масло в кутията.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #38

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Да. И на загряло масло в кутията.
    Ясно,много ти благодаря
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #39
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.[COLOR="Silver"]
    ...
    Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
    Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
    Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
    Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
    Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
    Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    И за твоята, ни ми съ прави
    Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа.

    п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
    Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
    Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
    И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.
    Last edited by BO; 10-02-2017 at 17:55.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
    Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
    Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
    Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
    Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
    Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.


    Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа.

    п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
    Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
    Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
    И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.
    Ясно,значи ако в момента нивото ми е в норма,след отвиване на пробката би трябвало да изтече 400мл.

    Предполагам температурата на маслото е достатъчна,когато мотора е загрял хубаво на 90градуса.......така,а адаптацията как става?...обикновен гражданин,като мене,може ли да си я направи

    Знам,че много питам и разпитвам,ма пусто желание да науча повече и повече....за кутията и въобще за 59ти номер като цяло....
    Last edited by undy; 11-02-2017 at 11:20.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #41
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    ...
    Предполагам температурата на маслото е достатъчна,когато мотора е загрял хубаво на 90градуса.......така,а адаптацията как става?...обикновен гражданин,като мене,може ли да си я направи
    ...
    Не предполагай. Температурата задължително се следи като закачиш колата на диагностика към кутията. И след това отново с диагностиката правиш и ресет на адаптацията ѝ. Адаптацията е добре да се направи ако маслото е било "износено". Ако източиш относително бистро масло, то може и без адаптация.
    Защото след ресет на адаптация е добре да направиш адаптационния цикъл на кутията. Това представлява 10 пъти плавно ускорение от 1-ва до 6-та предавка и след това спиране до покой, отново плавно. Както виждаш това си е времеемко и ако нямаш нагласата да си направиш адаптацията веднага, то може и да я пропуснеш.
    Last edited by BO; 11-02-2017 at 11:50.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Не предполагай. Температурата задължително се следи като закачиш колата на диагностика към кутията. И след това отново с диагностиката правиш и ресет на адаптацията ѝ. Адаптацията е добре да се направи ако маслото е било "износено". Ако източиш относително бистро масло, то може и без адаптация.
    Защото след ресет на адаптация е добре да направиш адаптационния цикъл на кутията. Това представлява 10 пъти плавно ускорение от 1-ва до 6-та предавка и след това спиране до покой, отново плавно. Както виждаш това си е времеемко и ако нямаш нагласата да си направиш адаптацията веднага, то може и да я пропуснеш.
    Чудесно обяснено,голямо благодаря,колега.

    ПС..първото ми предположение беше,че с МЕС стават нещата,но после се размислих,че за да е загряла кутията,то и мотора вече ще е с работна температура ...няма значение ...важното е,че разбрах всичко...
    Last edited by undy; 11-02-2017 at 12:12.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  13. #43
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
    Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
    Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
    Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
    Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
    Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.


    Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа.

    п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
    Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
    Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
    И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.
    Къде се изисква J3324? За тази кутия се изисква J3309 до колкото виждам.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #44
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  15. #45
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз питам къде се изисква! А не къде пише кое масло какво одобрение има
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •