Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Покупка на МПС от частно лице

  1. #1
    Къръджия Liminat's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Posts
    638

    Default Покупка на МПС от частно лице

    Здравейте колеги, въпроса ми е при покупка на нововнесено от частно лице МПС какви документи е необходимо да се изготвят, от автосалон е ясно - издава се фактура, но какво тоно е необходимо да предаде частното лице, внесло автомобила, за да бъде възможната сделката без да я докарваш до там, да си следствен за изготвяне на документ с невярно съдържание.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Liminat View Post
    Здравейте колеги, въпроса ми е при покупка на нововнесено от частно лице МПС какви документи е необходимо да се изготвят, от автосалон е ясно - издава се фактура, но какво тоно е необходимо да предаде частното лице, внесло автомобила, за да бъде възможната сделката без да я докарваш до там, да си следствен за изготвяне на документ с невярно съдържание.
    Ако частното лице има договор на негово име единствения начин е той да регистрира колата първо на негово име и после по каналния ред за България да ти я продаде. Друг легален вариант няма.
    Lexus IS200

  3. #3

    Default

    Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
    ОБАЧЕ!
    Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
    ОБАЧЕ!
    Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ
    Така де, ама това вече е нелегално
    Lexus IS200

  5. #5

    Default

    Да, нелегално е, НО спестява два дни и 80лв. в КАТ, и още няколко пъти по толкова при нотариус
    Само не съм сигурен с ЧМР-то как ще станат нещата, ако колата е докарана с автовоз
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  6. #6
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Договор от собственика, който е бил в чужбина (разбирай свободен текст на А4 хартия с някаква цена и 2 подписа - твоят и нечий друг), оригиналните документи на автомобила (зависи от къде е внесен, защото всяка държава си има различен на брой такива), бележка за платена продуктова такса (еко такса) и право в КАТ.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  7. #7
    Къръджия Liminat's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Posts
    638

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
    ОБАЧЕ!
    Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ
    Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  8. #8

    Default

    Едва ли някой би се занимавал да извършва подобни справки
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Liminat View Post
    Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...
    При неясни документи за произход на колата (откъде е внесена) митницата води дела заради това, че има вероятност да докаже, че колата не е внесена от EC.
    Един приятел си внесе кола от Италия, договорът беше мърляшки изготвен, митницата заведе дело, направиха насрещна проверка "запитване до продавача" дали сделката е реална.
    Италианският циганин естествено е отрекал, защото си е спестил данъци и това беше достатъчно основание да осъдят приятеля ми да си плати всичките вносни такси като за автомобил внесен не от ЕС + лихвите.


    Така, че си действайте по каналния ред. И да се стигне до това, за което пиша, ти няма да носиш никаква отговорност.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by Liminat View Post
    Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...
    Ако пътуването е било в ЕС и не си летял със самолет такава проверка не доказва нищо. По справката за пътувания на лице в чужбина на мен ми излиза, че се намирам в Гърция като съм излезнал през 2008 година, от тогава до сега съм пътувал десетки пъти и макар, че са поглеждали личната ми карта в системата не е отбелязано.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #11

    Default

    Моят съвет е, да го правиш това с подправянето на договора само ако колата я е докарал най- добрият ти приятел от детство или брат ти.
    Ще ти кажа защо, като я регистрира той, ще избегнеш вероятността колата да е крадена или с нередовни документи и да я конфискуват.

    Още повече, че ако живеете в един град, след това може колата изобщо да не ходи на канала в КАТ.
    Lexus IS200

  12. #12
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
    ОБАЧЕ!
    Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ
    +1 има и срок от внасянето до регистрация - 20 дена или 2 седмици, ще излъжа, след това при регистрация ти пишат акт от 20 до 150лв, в моя случай 20

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  13. #13

    Default

    А при прехвърляне на собственост (само смяна на талони), ценатав КАТ е едва 24лв.
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  14. #14
    Добро момче jorko's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Kuku View Post
    А при прехвърляне на собственост (само смяна на талони), ценатав КАТ е едва 24лв.
    Оня ден беше 20 ... 3 в началото и 17 после

  15. #15
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Quote Originally Posted by jorko View Post
    Оня ден беше 20 ... 3 в началото и 17 после
    И аз така платих

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •