Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Смяна на водач на задно ел стъкло - обяснение със снимки.

  1. #1

    Default Смяна на водач на задно ел стъкло - обяснение със снимки.

    Здравейте, за втори път сменям водач на задна дясна врата, защото миналият път сложих от Lancia Lybra с преработка и явно не е издържал. Този път получих заменител на оригиналния - големи благодарности към колегата ecotronic !

    Извинявам се за лошата обработка на снимките, но не съм в София и ми е по-сложно да ги оправя на лаптопа.

    Всички важни неща на снимките са отбелязани с червени точки.

    1. Ето какво ще ви се наложи да развиете (някой от точните са за скрити болтове):



    Махате първо декоративния капак на говорителя - първо хромираният ринг, после внимателно една по една натискате четирите щипки на мрежичката и я вадите. Следват винтовете за сваляне на самия говорител, винта зад пепелника, винта под декоративното капаче зад дръжката за отваряне, двата винта на дъното на кората, и единият винт в долен десен квадрант, който също е под декоративен капак.

    След това махате гуменият под на модула с копчето за ел стъклото и го махате посредством 2 винта на дъното му.

    2. Продължавате с 2-та болта държащи кората под говорителя:





    3. Следват двата болта под модула с копчето за ел стъклото:



    4. Леко издърпвате кората, за да се откачи от щипките си, които се оказаха здрави и лесни за сваляне. След това издърпвате кората леко нагоре за да излезе свободно от копчето за заключване.[/B]

    5. Махате ето това звуко и термо изолиращо фолио, запомняйки коя букса от къде минава:





    6. Ето го и счупеният либров водач:



    7. Развивате машинката и лайсната на ето тези места:



    Преди това е добре стъкллото да е в най-долно положение. Натискате стъклото навън за да го извадите от водача, махате буксата на машинката и извашдате двете заедно.

    8. Радвате се, че на земята вече имате машинката и всичко:



    Тук идва момента в който спрях да снимам, за което се извинявам, но ръцете ми бяха в грес, а това ми е апарата с който работя и не мога да си позволя да го гресирам.

    Процедурата натам е следната. Някой ви държи двете пружини върху мотора сгънати, за да махнете лесно жилата от стария водач, сваляте го и пъхате жилата в новия, отново при натиснати пружини за отпуснати жила.

    Ако както при мен ви се е скъсал оригиналното гумено уплътнение около "пишката" на водача, която влиза в стъклото намирате нов или слагате парче маркуч с подходящ диаметър. Аз намерих почти същото, като оригиналното.

    Гресирате леко релсата и сглобявате по обратния ред (направете преди това опити как се движи стъклото на отворена врата! )


    След цялото това обяснение искам да задам и един въпрос. Въпреки новия водач и т.н.стъклото ми върви тегаво, с леко накланяне 1-2мм на една страна и с леко напрежение към края на затварянето (вероятно това е и причината да се изрони старият водач). Каква според вас може да е причината ?

    Ако някой има въпроси към разглобяването съм на разположение.

    Надявам се темата да е полезна за някой.

    EDIT: Обнових снимките, защото бяха изчезнали от стария сървър. Извинявам се, ако има несъответствие в някоя, но мисля, че са ОК.
    Last edited by duronman; 25-08-2013 at 11:40.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  2. #2
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Един голям Реп+ от мен за темата!

  3. #3

    Default

    Благодаря

    Яд ме е, че като прокарвах кабели за усилвателя и като свалях алтернатора (оказа се ненужно в последствие ) не направих такива кратки туториали. Нямаше да ми коства нищо, а явно има интерес.

    Обещавам при следващи интервенции да документирам всичко!

    Все пак се надявам да не е често... по обясними причини .
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Поздравления за доброто нагледно ръководство и разбира се за добре свършената работа!

    Относно затруднетото движение........ И аз наблюдавам такова нещо особено на стъклата, които не се отварят често. Мисля, че причината е в страничното водене (каналите от рамката на вратата). Може да се пробва с някакъв спрей на силиконова основа, който да намали триенето. Може да се пробва и да се промени наклона на металната шина, която води пластмасовия детайл (чрез подлагане на дистанциращи шайби на опорните болтове).
    Идеята е двете повърхнини - тази в която се движи пластмасовия детайл и тази в която се движи стъклото да бъдат успоредни една на друга. Възможно затягане особено в края на хода може да се причини именно от не-успоредност.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Аз съм писал и другаде- пръскам с един спрей каналите и никога повече не кривеше при вдигане
    Last edited by lordliness; 05-09-2012 at 00:10.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6

    Default

    Ще се радвам на информация за какъв спрей точно става дума. Иначе и аз мислех да регулирам страничните релси, но не намерих достатъчно добър начин.

    @ecotronic - отново благодаря за водача, получи се чудесно, но само се чудя дали оригиналните нямат отдолу и една защипваща част (както либровия на една от снимките), но тя май е само подсигуряваща и не вярвам да дава отражение на движението на стъклото.
    Last edited by duronman; 05-09-2012 at 00:21.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  7. #7

    Default

    Спрея е на вюрт, в четвъртък ще видя модела и ще пиша. Предните стъкла буквално спираха и кривяха ужасно, сега са като нови, лубрикантите са голяма работа, ако намокриш стъклото и водачите ефекта за кратко е като при смазване така може да провериш дали това е причината.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Ще се радвам на информация за какъв спрей точно става дума. Иначе и аз мислех да регулирам страничните релси, но не намерих достатъчно добър начин.

    @ecotronic - отново благодаря за водача, получи се чудесно, но само се чудя дали оригиналните нямат отдолу и една защипваща част (както либровия на една от снимките), но тя май е само подсигуряваща и не вярвам да дава отражение на движението на стъклото.
    Доколкото виждам, тази опашка на оригиналния детайл служи за да се защипе на края на шипа и така да елиминира възможността той да се измъкне от отвора на стъклото. Един вид подсигуряване, без което системата също си работи.
    Практически този детайл само бута и тегли стъклото в двете посоки и обуславя правилното движение по дъгата. Не и страничното водене. Поради това мисля че, лекарството в случая е това, за което говори лорда.


    PS:

    Във връзка с една тема за автоматизиране на ел. стъклата, забелязвам един страничен ефект, който вероятно се дължи на особеност във функционалността на модула за предните стъкла. Става въпрос за това, че когато предните стъкла се движат едновременно нагоре и стигнат крайните си положения, започва да се усеща едно тракане на машинките. 99% съм сигурен, че проблемът е повсеместен, но все пак, молбата ми към Вас е да направите следния експеримент:

    От конзолата на шофьорската врата дайте команда за затваряне на някое от стъклата. Когато то достигне горното си положение, моторът изключва и всичко е ОК.

    Ако обаче дадете команда за затваряне едновременно на двете предни стъкла и държите двата бутона, когато стъклата достигнат горно положение чува ли се едно щтракане?

    При задните стъкла това нещо го няма.

    И при Вас ли е така?
    Last edited by ecotronic; 05-09-2012 at 10:57.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    Сега проверих, смазал съм ги май месец миналата година и досега без проблеми
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Такаа и аз сменях въпросния водач, точно на задна дясна врата. Прави ми впечатление, че само той се чупи. На лявата до сега не съм видял някой да е сменял.Собственика преди мен също есменял явно цял механизъм защото имаше парчета от стар водач във вратата, а и на механизма пишеше АР166. Както и да е.
    На оригиналния водач пишката която влиза в стъклото е по-дебела и по-дълга от на водача който монтирах аз. Не знам какъв водач си монтирал ти и дали и при теб е същото положението, но най-вероятно е същия като моя щом пишката му е къса и не можеш да го законтриш отзад. При мен също се кълчи стъклото, както и водача по релсата и съвсем скоро ще се счупи и той и според мен проблема идва от луфта м/у пишката на водача и отвора на стъклото защото първо там почва да се кълчи и след това се изкълчва и стъклото.

    Ecotronic при мен няма щракане при затваряне на стъклата едновременно. Почти винаги ги свалям и вдигам едновременно. Правя си нещо като състезание, а и проверка дали се движат еднакво и в двете посоки, но няма пукане, щракане или скърцане.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    Ecotronic при мен няма щракане при затваряне на стъклата едновременно. Почти винаги ги свалям и вдигам едновременно. Правя си нещо като състезание, а и проверка дали се движат еднакво и в двете посоки, но няма пукане, щракане или скърцане.
    Благодаря за отговора.
    При мен щтракане няма докато стъклата се движат.
    Появява се ако предните стъкла са напълно затворени, а продължавам да държа и двата бутона натиснати. При задържането на един от двата бутона, щтракане няма.
    Last edited by ecotronic; 05-09-2012 at 11:58.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ако е затворено стъклото и щракна пак нагоре се чува щракане на релето в модула зад ИЦС-а, но мисля, че това е нормално. Ако държа бутоните и стъклата се затворят щрака веднъж релето на модула и повече нищо не става.Трябва да пусна копчетата и пак да дам нагоре за да щракне пак релето.
    Last edited by Boby; 05-09-2012 at 12:03.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    Ако е затворено стъклото и щракна пак нагоре се чува щракане на релето в модула зад ИЦС-а, но мисля, че това е нормално. Ако държа бутоните и стъклата се затворят щрака веднъж релето на модула и повече нищо не става.Трябва да пусна копчетата и пак да дам нагоре за да щракне пак релето.
    Единичното цъкване на релето е нормално. Явно ще трябва да го боря тези дни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14

    Default

    И при мен няма това щракане при затваряне на двете предни, за което говориш.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  15. #15

    Default

    Днес пак я разглобих. Леко напънах релсата по която се движи и сега е ок.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •