Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73

Thread: Alfa 156 2.0 jts гори масло

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Varna
    Posts
    72

    Default Alfa 156 2.0 jts гори масло

    Здравейте колеги, дойде време и аз да почна да страдам от италиянското си возило. Та, проблема е следния : знаех че колата ми губи масло, но чак толкова - в рамките на 5 дена нон-стоп извънградско каране (около 1700 км.) заминаха 2 литра и половина масло. Изписа енджин фейлиър ( любимата ми ламБа на дисплея) и след фиат еку скен, излезе катализатор и ламбда сонда.Наличието на грешките си го обяснявам с нечовешкото количество изгоряло масло - да, доста го гори. Питанката ми е каква е възможната диагноза и какви са последиците.
    Колата е 156 2.0jts на 60 хиляди километра.
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS Дъ Блек Багер
    Lancia Prisma 1.6 I.E. Пепа Проклетата

  2. #2
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Ще си говорим за ЖТС утре на Калояново. И аз съм същия.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  3. #3
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Spox View Post
    Здравейте колеги, дойде време и аз да почна да страдам от италиянското си возило. Та, проблема е следния : знаех че колата ми губи масло, но чак толкова - в рамките на 5 дена нон-стоп извънградско каране (около 1700 км.) заминаха 2 литра и половина масло. Изписа енджин фейлиър ( любимата ми ламБа на дисплея) и след фиат еку скен, излезе катализатор и ламбда сонда.Наличието на грешките си го обяснявам с нечовешкото количество изгоряло масло - да, доста го гори. Питанката ми е каква е възможната диагноза и какви са последиците.
    Колата е 156 2.0jts на 60 хиляди километра.
    Ами прочети темите за туинспарка то е същото - гледаш гумички и след това сегменти

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    С какво масло я караш или е карана преди това ?
    AR 156 2.0 JTS / SW 2003 Y

  5. #5
    Запален алфист Encislav's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Ами прочети темите за туинспарка то е същото - гледаш гумички и след това сегменти
    Надали яе му харчи близо 2литра на 1700км само от гумичките на клапаните. По-съм за сегментите.
    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си, за грешките на другите!


  6. #6
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    от гумички може да харчи над 1 литар на 1000 км. От сегменти по няма да е такъв харча освен ако не са тотален леш.

    Мен на скоро ме сполетя такъв проблем с разход почти 1 литър на 1000 км. И го хванах как ми пуска масло в 1-ви цилиндър от гарнитурата на смукателя. От маслената магистралка на вариатора. Бях сложил там гарнитура (метална) на рейнц. И сега си сложих клингеритова и разхода спря моментално.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #7
    Запален алфист Encislav's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    от гумички може да харчи над 1 литар на 1000 км. От сегменти по няма да е такъв харча освен ако не са тотален леш.

    Мен на скоро ме сполетя такъв проблем с разход почти 1 литър на 1000 км. И го хванах как ми пуска масло в 1-ви цилиндър от гарнитурата на смукателя. От маслената магистралка на вариатора. Бях сложил там гарнитура (метална) на рейнц. И сега си сложих клингеритова и разхода спря моментално.
    Гарнитурата и аз я сменях, + шлайф глава,бутала, легла и нови гумички. Разхода на масло си остана за съжаление... Логическия извод води само до сегментите.
    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си, за грешките на другите!


  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Ама то не се прави с хвърляне на боб. Има специфика при диагностиката на мотора където се разбира от къде е маслото. При мен се е оказало това при друг може да не е Аз съм имал какви ли не случаи. Плюс тва аз ги бях сменял всички гарнитури и гумички и първия път ми изскочиха гумичките и започна да гори като змей и да пуши. 3 пъти съм и сменял гумичките на мойта след което на края купих най-евтините гумички и ги залепих за водачите и се реши проблема. И сега преди 3, 4 месеца изведнъж взе да яде яко масло. И миналата седмица ми остана време. Поразтиках клиентските коли и рекох да се занимая и с камерката като надникнах в цилиндрите и се видя, че само на 1-ви има локва масло вътре и от там се чатнах за гарнитурата на смукателите на главата. И го видях с камерката от къде пуска масло.

    Просто казвам какво се оказа при мен. При ферариста също имаше такъв случай неотдавна.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато един двигател гори масло, то е, защото в горивната камера постъпва масло отнякъде.
    И тук вариантите са 3:

    1 - През колектора (гумички на клапани, връзка между маслена магистрала и колекора...........)

    2 - Покрай буталата от картера.

    3 - Комбинация от горните 2

    Има относително лесен начин за да се разбере каква е причината:

    1 - Отвиват се свещите и се мери компресия (добре е отчетените стойности да се запишат).

    2 - Налива се по малко масло във всеки цилиндър (примерно 10 грама)

    3 - Отново се мери компресия.

    Ако се забилежи съществена промяна (увеличение) спрямо първото замерване, може да се допусне, че причинана за горене на маслото е вариант 2 или 3.

    Ако няма съществена разлика в стойностите при двете измервания, по скоро се ориентираме към вариант 1.



    Методът се основава на това, че налятото масло, компенсира хлабините (ако има такива) между цилиндър и бутало, докато се мeри комресия.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Значи диагностиката при теб винаги ще покаже, че мотора е за сегменти
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Значи диагностиката при теб винаги ще покаже, че мотора е за сегменти
    Вземи на първо време да четеш внимателно какво пишат хората.
    Ясно е, че и нов двигател ще вдигне компресията след наливане на масло.
    Аз обаче не случайно използвах израза:


    съществена промяна

    Това означава примерно компресията да се промени от 8 на 12.

    И в крайна сметка, този метод не съм го измислил аз а хора с доста повече практика от мен и теб.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Гледай сега. Един мотор ако има компресия 8 то този мотор е за ремонт. Един здрав мотор трябва да има компресия между 12 и 13 бара.

    Кажи ми какво значи съществена промяна. Да речем че на 2 от цилиндрите има компресия точно 12 на другите колко трябва да има, че да решиш че е за сегменти? За 8 компресия е ясно, че няма какво повече да се гадае и да се мери. Работата си е моторшаден от всякъде.

    Ще ти дам пример с мотор който харчи 1л./1000км. масло на 3 от цилиндрите има комрпесия 12 на 4-тия има 14.5 и друг мотор със същите симптоми но на 4-тия има 12.5. Според теб единия ще да е за сегменти? И като отвориш и видиш, че всичко е в норма кой ще плати?
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Гледай сега. Един мотор ако има компресия 8 то този мотор е за ремонт. Един здрав мотор трябва да има компресия между 12 и 13 бара.

    Кажи ми какво значи съществена промяна. Да речем че на 2 от цилиндрите има компресия точно 12 на другите колко трябва да има, че да решиш че е за сегменти? За 8 компресия е ясно, че няма какво повече да се гадае и да се мери. Работата си е моторшаден от всякъде.

    Ще ти дам пример с мотор който харчи 1л./1000км. масло на 3 от цилиндрите има комрпесия 12 на 4-тия има 14.5 и друг мотор със същите симптоми но на 4-тия има 12.5. Според теб единия ще да е за сегменти? И като отвориш и видиш, че всичко е в норма кой ще плати?
    Един мотор може да има компресия 8, че и по-ниско и това въобще да не означава, че има проблем с хлабини по буталата. И именно теста, който предложих го доказва това.
    Освен това, както вече писах (копирам го специално за теб):

    Ако се забилежи съществена промяна (увеличение) спрямо първото замерване, може да се допусне, че причинана за горене на маслото е вариант 2 или 3.


    (но пак си трябва внимателно четене)

    - ако се вдигне съществено копресията, това само означава, че горенето на масло със сигурност се дължи и на износване на бутала, сегменти...... но не изключва и проблеми "отгоре"


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Много добре знам кога може да има ниска компресия и причината да не е долу, но тук не говорим за това, но както и да е. Нямам време да споря.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Добре, аз да попитам един мотор със степен на сгъстяване 8:1 и един с 10:1 да речем еднаква компресия ли трябва да имат, АКО и двата мотора са чисто НОВИ?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •