Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74

Thread: Съживяването на една Alfa 156 1,6 TS

  1. #1
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Smile Съживяването на една Alfa 156 1,6 TS

    Първо ,здравейте колеги , нов съм в форума и искам да ви задам някой въпроси. Но първо да ракажа историята на автомобила.

    Купих си Alfa 156 на изгодна цена. ,знаех за проблемите им и въпреки това исках да рискувам ,а ако ми излезе късмета да я оправя. Ходовата част е в перфектно състояние ,визуално също е наред ,работата е там ,че тя беше собственост на хора които не се грижат за колите си. Купили са я през 2008г. ,прегряли са я и са скапали двигателя. Наложила се е смяна на двигател и ролки и не са я карали от 2009г защото са емигрирали. Съединителя е добре. Взех я и точно преди да се прибера видях ,че вдигна 120градуса и спрях, оказа се ,че няма вода ,долях изчаках и едвам я прибрах. Когато я прибрах установих ,че проблема е прекъсан маркуч от който изтича всичката вода която и налея, цяла сутрин се мъчих да я обезвъздуша и мисля ,че успях. Цвета на маслото е светъл не е потъмняло но имайки предвид предишните собственици които изобщо не са я поддържали нямам доверие на нищо в двигателния отсек. Сега ще ви задам въпросите си и ако можете отговорете.

    1.) Двигателя е 1,6 TS но трака като дизел ,от това което видях в форума мисля ,че вариатора е за смяна. Друг е въпроса ,че не знам колко е читав мотора който са сложили. Смятате ли ,че може да се кара така без смяна на вариатора ,не ме дразни тракането.

    2.)Понеже нямам желание да експериментирам, мисля да сменя ангренажа и ако има ролки за смяна, макар ,че казват ,че са на 5000км не им вярвам ,насочил съм се към Дайко за ремък, вие как мислите.

    3.)Маслото не е потъмняло но и него искам да сменя заради тропането на двигателя, насочил съм се към Полусинтетичното масло на Лики-Моли за около 65лв.
    Знам за Селения но до колкото знам от мой познати Моли е успокоило двигателите им и буквално започнали да мъркат. Кажете си мнението.

    4.) Относно първоначалното прегряване Ходих на майстор и той каза ,че няма проблем с гарнитура или глава за момента. Макар ,че забелязах ,че главата е лепена ,явно е била пукната, бях се притеснил ,че гарнитурата или главата са се скапали и затова се обезвъдушава трудно. Но за сега през първия ден температурата вече е наред и държи в града макс до 95гр , при 92 горе-долу пуска вентилатора и я сваля на 90. До 2-3 дни ще стане ясно наред ли ще бъде.

    5.) Забелязах ,че автомобила запалва по-трудно сутрин ,няма прекъсване ,но все едно запалваш дизел. Мислите ли ,че е проблем и ако да какъв би могъл да бъде. След това си пали без проблем. Дали е възможно да са свещи или акумулатора да идва малък ,защото е 44KW.

    6.) И понеже ще хвърля доста пари по нея а и трябва да и взема газов инжекцион ,а както знаете те са претенциозни към свещите ,какви да търся ,като изкючим съвсем скъпите. Говоря за нещо среден клас от рода на до 120лв.

    7.)Нямам предпазна кора за под двигателя , има ли нужда от нея и повишава ли температурата на двигателя. Въобще има ли смисъл от нея при положение ,че в града в който живея има легнали полицай като Еверест и я очупят. Мога ли да карам без нея?

    8.) Въздушния филтър е незащитен долу без кора има ли голям риск да влезе вода и да стане беля, просто фабрично е сложен много ниско. Ако да ,да го сменям ли с споретен филтър на Високо място. И кое по-оправдано да сложа спортен филтър или да купя кора.

    9.)Предполагам и ,че ще имам рейка за смяна ,защото при пълен завой тече масло.

    10.) Какъв маслен филтър да избера?

    Както казах колата си върви и виждам още живот в нея ,не смятам ,че трябва да се бракува и искам да я върна на пътя.Вероятно ще имам още въпроси но това са за сега. Всеки добър автомобил заслужава поне един добър собственик.


    Благодаря на всички които ще се включат предварително дано темата да бъде полезна:

    Last edited by deznam; 27-07-2013 at 23:32.

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Здравей колега

    1. Може да караш с тракаш вариатор. На мотора му няма нищо от това. Като мощност няма да е това което е с работеш вариатор, но не е фатално. Сигурен ли си обаче че тракането е от вариатора? Препоръчвам ти НАЙ-НАПРЕД да смениш маслото и тогава ще се види по-ясно.

    2. Дайко са добри.

    3. Аз не бих сипал това масло. Щом не искаш селения, има и други добри предложения - примерно аджип.

    4. Като я понапънеш, ще си покаже

    5. Може да е от много неща. Иначе акумулаторът ти трябва да е 62 Ач

    6. В раздел 145/6 има тема за свещи бриск на ТС - потърси я.

    7. Може и без кора. Тя пази предимно от прахоляк и боклуци. Не мисля че може да те предпази от среща с бордюр, шахта, или нещо подобно.

    8. Филтърът смуче въздух от високо, входът му би трябвало да е някъде зад левия фар. Ако всичко си е там, няма как да засмучеш вода. Дори със спортен филър вероятността за това е много по-голяма.

    9. Закарай я на майстор.

    10. Хубав
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    Заклет Алфист Kanev's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    125

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Здравей колега

    1. Може да караш с тракаш вариатор. На мотора му няма нищо от това. Като мощност няма да е това което е с работеш вариатор, но не е фатално. Сигурен ли си обаче че тракането е от вариатора? Препоръчвам ти НАЙ-НАПРЕД да смениш маслото и тогава ще се види по-ясно.

    2. Дайко са добри.

    3. Аз не бих сипал това масло. Щом не искаш селения, има и други добри предложения - примерно аджип.

    4. Като я понапънеш, ще си покаже

    5. Може да е от много неща. Иначе акумулаторът ти трябва да е 62 Ач

    6. В раздел 145/6 има тема за свещи бриск на ТС - потърси я.

    7. Може и без кора. Тя пази предимно от прахоляк и боклуци. Не мисля че може да те предпази от среща с бордюр, шахта, или нещо подобно.

    8. Филтърът смуче въздух от високо, входът му би трябвало да е някъде зад левия фар. Ако всичко си е там, няма как да засмучеш вода. Дори със спортен филър вероятността за това е много по-голяма.

    9. Закарай я на майстор.

    10. Хубав
    По 1. съм напълно съгласен най- напред смени маслото. Щом са били не мърливи бившите й собственици да не са й сипвали някакво менташко наливно масло, което по-скоро да е като вода, а не като масло. Ако е така може вариатора да не е толко зле, но от такова масло не ще трака ами незнам какво... а също така може да те залъгва звука от тропащ хидравличен повдигач на някой клапан ( малко вероятно да объркаш звуците).
    По 3. Аз първоначално мойта я карах с Castrol Magnatec 10W-40 (колко е било истинско не мога да кажа) и не съм особено доволен от него. От както сложих Motul 10W-50 колата си утихна осезаемо и усещам, че работата на двигателя се подобри определено. Вярно че 5л. се връзват 120 кинта, но след като сложих Motul нямам намерение да сипвам друго масло. Та по мое лично мнение ако ще купуваш масло не прави компромис.
    По 6. за бриск не съм чувал отзиви, но преди да слагаш свещи проучи хубаво въпроса. Има доста теми за свещи мисля. Виж какво ще излезе в търсачката на форума. М/у другото от ebay.com можеш да си вземеш свещи доста по-евтино отколкото от BG. Даже бях пуснал такава тема наскоро.
    По 7. моята кора беше заминала и търсих къде ли не и навсякъде ми казват от 135лв. нагоре. Та един колега ми отвори очите от къде и си я намерих за 89лв. Ако питаш мен не е зле да сложиш кора - ако беше ненужна, защо ще я слага производителя?
    Това е от мен. Надявам се да съм бил поне малко полезен.
    Last edited by Kanev; 14-09-2012 at 10:59.
    Alfa Romeo 156 1.8TS' 97 - EX
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD 16V M-Jet' 04

  4. #4

    Default

    Кората от 89лв. е много добра. Само два отвора леко се разминават.Сложи си.
    Свещи - http://annunci.ebay.it/annunci/ricam...6-16v/11124206
    Маслото Motul 10W50 - то е за мотори и е ниско пенливо при високи обороти -СЛАГАЙ!
    2. - Има оригинален комплект в Т&Н кар - поне за там знам - около 200лв. с ролките

    Свържи се с Канев - той наскоро прави ремонт и ще ти даде ценни съвети
    Last edited by Puhcho; 14-09-2012 at 22:27.

  5. #5
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    Проблема с прегряването е решен ,сега следват останалите , ще пробвам с другия акумулатор ,да не би този да идва слаб. Ремъка,рейката и маслото ще сменя а след това ще монтирам и един газов инжекцион който поръчах и сигурно сам ще си монтирам ,че много се качи бюджета.

    Какво можете да ми предложите като алтернатива на Motul ,макар че го намерих на 77лв ,ако не се лъжа 4 литра. Сега обмислям ,другия вариант е да сложа 4литра SELENIA ,и да долея от старото масло 200ml. Което собственика каза ,че било SELENIA 20k. Вие какво ще кажете за този вариант? Или да не ги меша?


    п.с. Вече основния въпрос е SELENIA TUTELA JARAMA 10W40 VS Agip Sing 2000 10W40 VS TOTAL QUARTZ 7000 10W40 5 литра? Като май клоня към второто.
    Last edited by deznam; 14-09-2012 at 20:20.

  6. #6

    Default

    сложи си agip4e другите има много ментета
    156 2.4JTD 136+ PS

  7. #7
    Заклет Алфист Kanev's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    125

    Default

    И аз бих ти препоръчал Agip-а
    Alfa Romeo 156 1.8TS' 97 - EX
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD 16V M-Jet' 04

  8. #8
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    Още една дилема ме тормози ,сега трябва да сменям ремък ,майстора каза да взимам ,като отидох в магазина ми казаха ,че има две разновидности ремъци с 163 и 166 зъба ,за Alfa 156 TS 1.6. Някой да има на идея кои са най често срещаните или да ги броим като ги свали

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by deznam View Post
    Още една дилема ме тормози ,сега трябва да сменям ремък ,майстора каза да взимам ,като отидох в магазина ми казаха ,че има две разновидности ремъци с 163 и 166 зъба ,за Alfa 156 TS 1.6. Някой да има на идея кои са най често срещаните или да ги броим като ги свали
    Понеже са сума си разновидности на 1.6 слаган на 156 пояснявам, паразитна и обтяжна ролка са еднакви, различават се ангренажа и водната помпа.

    за код на мотор AR32102 / AR67601 ангренаж 166 зъба, водна помпа по Valeo 506525
    за код на мотор AR32103 / AR32104 ангренаж 163 зъба, водна помпа по Valeo 506518

    По надолу си писал че е сменян двигатела на колата, затова каквото свалиш това качваш че както виждаш са само 4ри вида.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  10. #10
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    Купих си кит FOBOS 1 който съм решил сам да си монтирам понеже надвиших бюджета, но искам да се консултирам с вас преди да го сложа какъв размер дюзи(щуцери) ще ми трябват , автомобилът е Alfa Romeo 156 1,6 Twin Spark 120к.с. с метални колектори. Намерих в интернет една таблица но незнам дали разбирам правилно. 2,2 или .. повече ми трябва?



    Благодаря предварително на всеки който може да помогне!

    Ето я и таблицата:
    Видове Дюзи


    Колекторите ще трябва да ги сваля предполагам.. ,че тия стружки..
    Last edited by deznam; 17-09-2012 at 15:08.

  11. #11
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    След приблизително 10 дни безпроблемно каране ,колата пак достигна 110 градуса и я спрях искаше пак да изкипи. Горната тръба която затваря кръга и влиза в казанчето беше студена и от нея не идваше никаква вода.... онази към радиатора беше топла и радиатора се стопли.

    Кажете какво мислите. И от къде да започна , водна помпа ,термостат.... Лошото е ,че пробката на радиатора от която би трябвало да се обезвъздушава системата я няма.
    Last edited by deznam; 20-09-2012 at 20:53.

  12. #12
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Не може да я няма като застанеш срещу колата се пада от лявата страна във горния краи на радиатора,огледаи внимателно врътката да не се е счупила,просто пластмасата прегаря,моята така се счупи преди години и я направихме брознова.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  13. #13
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    има я , но последния "майстор" си е оставил ръцете по нея и все пак след вадене на въздух пак ги прави тия номера дали термостат или водна помпа ще е.. дано да е нещо от тези да не е по сериозна работата ,но очаквам още съвети и мнения.. така като гледам в гаража иска разходка и трябваа да се ремонтира това прегряване

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by deznam View Post
    има я , но последния "майстор" си е оставил ръцете по нея и все пак след вадене на въздух пак ги прави тия номера дали термостат или водна помпа ще е.. дано да е нещо от тези да не е по сериозна работата ,но очаквам още съвети и мнения.. така като гледам в гаража иска разходка и трябваа да се ремонтира това прегряване
    Проверяваш да не ти е запушен входа на разширителния съд, после надуваш маркуча да не е запушен и той. Ако не са значи е превъртяла водната помпа.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  15. #15
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    аз понделник ще я водя на обслужване на ангренажния ремък и ролките така ,че ще я свалим да я погледнем водната но все си мисля ,че в термостата е проблема но първо ще я видя и мисля даже и водната да сменя

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •