Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Това ли е краят на една Алфа?

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default Това ли е краят на една Алфа?

    Взех 1 емоционално решение, предполагам, че е глупаво и ми се иска вие да кажете нещо по-рационално.

    Преди няколко дни слеобяд на връщане от морето не ми се пътуваше 3 дена и 3 нощи и подкарах с 140-150 км/ч. След 15 минути взе да се чува някакъв необичаен шум, по принцип мойта си е адски шумна- нищо не съм правил по темата вариаторен комплект. Реших, че ще да е от климатика. След като се концентрирах установих, че температурата на охлаждащата течност ми е към 100 градуса. Намалих, температурата веднага се нормализира, поослушах се и продължих с 120км/ч, като си следях температурата.

    След това магистралата свърши и карах нормално, от Ямбол продължих с 130 км/ч, пробвах я още 1 път до 140км/ч без климатик но след няколко минути пак вдигна температурата до 100 градуса и аз веднага отпуснах и тя се върна на 90 градуса. Проблемът очевидно не е свързан с климатика. След 20-30 минути на 130 км/ч от ауспуха почна да пуши интензивно тъмно син пушех, както болидите от формула 1, като им се скапе двигателя...и аз се скапах. Спрях гледах, всичко е наред, но над 4000 оборота и на празен ход почва да пуши. Прибрах се с около 120км/ч (около 3800 оборота) (до тази скорост си върви, не загрява и не пуши) и мислех и премислях...

    ...и просто трябва да спазя 1 правило на старите шофьори- станал ли е 1 двигател за отваряне, значи е станал за изхвърляне.

    Моля за съвет от хора с опит по темата. Проблемът е , че след 1000 километра съм за ремъци, ролки и т.н.... и не знам какво да правя...

    П.С.
    Колата е гледана, слушана, обичана, много жалена, дет се вика 1 гуми не са въртяни с нея, никога не
    ме е предавала, не гори масло изобщо, между смените не доливам нищо. Термостатът е сравнително нов, с
    нов антифриз съм, не губи охладителна течност, дава разумен разход на гориво. Със свещите на Дензо
    съм, също сравнително нови. По принцип като всяка кола на тия години е за стъпков, дебитомер и ламбда
    сонда, но досега това не и беше проблем. Моето обяснение е, че за 5- 6 години в Пловдив радиатора е
    натрупал много прах, въпросния ден беше много горещо и не е било за напъване. Оня шум сигурно е била перката на най-високата възможна степен. Само тоя пушек много прилича на изгорено масло... сегменти и т.н...
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

  2. #2
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Първо да почнем със маслото?Какво масло и наливаш?
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Първо да почнем със маслото?Какво масло и наливаш?

    Дам ако не е селения,троши мотора.
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

  4. #4
    CrAzY fAn :) kompir's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    В.Търново
    Posts
    202

    Default

    Загряването е възможно да е от водна помпа , а след като си "постоплил" мотора доста нищо чудно вече да започне да ти се губи и по малко масълце.
    Alfa Romeo146 1.6i BOXER 96г.

  5. #5
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    според мен станал ли е 1 двигател за отваряне най-добре да се отвори и да се направи... а не да се взема "нов" както ти казваш и след някои друг километър и той да трябва да се отваря ..
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  6. #6
    започва да се пристрастява Alfa166's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Бургас
    Age
    37
    Posts
    58

    Default

    Quote Originally Posted by dilian alfa gtv View Post
    Дам ако не е селения,троши мотора.
    че какво повече е селенията от другите масла?????
    Alfa Romeo 166 2.4jtd 140hp 2001

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    138

    Default

    Моя съвет е да я закараш да ти премерят компресията, да драснеш тук какъв е резултата и някой по-компетентен ще ти каже какво и е. Това е през компютрите.
    Alfa Romeo 145 1997 1.4 TSpark 103 h.p.

  8. #8
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Е, затова го обичам тоя форум. Мисля си, че всичко ми е наред и вие още на първата секунда ме набарвате в издънка.

    Значи от няколко години карам с масло Castrol GTX Magnetec 10w40. Снабдяването със Selenia ми е проблем и мисля да мина на Mobil? Антифризът ми е Selenia Paraflu, син.

    Нивото на маслото от максимум е паднало на 2 мм под максимума, ако от мин до макс приемем, че е около 20-30 мм. Водната пома съм я сменял преди 50 000 км и сега принципно пак мислех да я сменя само, че случката ми обърка плановете.

    Ами, не става дума да се взема "нов" двигател, а направо да се взема "нов" автомобил с двигател, който не е туин спарк...

    Попрочетох по форума за пушещи двигатели и може би съм видял само това, което съм искал да видя, но не видях никой да е отворил двигател и нещата да са се оправили. Затова и не съм сигурен какво целя с мерене на компресия.

    Накрая да питам и 1 глупост, но все пак мечтаенето е без пари: Не може ли да ми е от ауспуха или катализатора- нещо да се стапя и изгаря и то да пуши? Освен утре да я пробвам на студен двигател?
    Last edited by The blue; 15-09-2012 at 21:32.
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

  9. #9
    Бродяга
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Добрич
    Age
    46
    Posts
    378

    Default

    Един от проблемите на т.спарка е запушен маслен сепаратор!Намери темите за неговото почистване и свиркай!

  10. #10
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    тва масло дето си карал е супер според мен ако не е менте и според мен неможе да е от маслото ти .. виж както колегата ти каза масления сепаратор дано да се окаже това..
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  11. #11
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    На връщане от морето и моята при 150-160 започна да загрява.
    Оказа се, че се е откачил маркуча преди филтъра и хем влиза горещ въздух, хем и нагнетява въздух.
    Такова селско турбо хич не е полезно за газова и е обеднявало сместа.
    Все пак моята е с боксер.
    За пушенето може да си има и съвсем просто обяснение.
    Всяко едно масло, след като си изработи ресурса, мотора започва да го яде.
    Така, че почни с по-лесните неща!
    Сепаратора, маслото, радиатора, а чак след това се хвърляй на помпи и ремонт на мотора.
    Успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #12
    започва да се пристрастява Starang's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    София
    Posts
    53

    Default

    Quote Originally Posted by The blue View Post

    Значи от няколко години карам с масло Castrol GTX Magnetec 10w40. Снабдяването със Selenia ми е проблем и мисля да мина на Mobil?
    Mobil не е лошо,евтино е,предишните пъти на 10 000км съм го сменял,дано имаш късмет и да си намериш някое читаво,че моето свърши курс на 4000 км и щеше да прецака двигателя ,та реших да си мина на Селения 20к
    Alfa 145 1.6 TS Ex
    Alfa 146 1.4 TS Ex

  13. #13
    Запален алфист vlado_iv's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    47
    Posts
    475

    Default

    Значи от няколко години карам с масло Castrol GTX Magnetec 10w40. Снабдяването със Selenia ми е проблем и мисля да мина на Mobil? Антифризът ми е Selenia Paraflu, син.

    Аз, за това минах на 5w40 YACCO.
    Дори и след малко градско натискане в червеното и от ауспуха започваше да пуши и да мирише на масло.
    Представителите на YACCO се намират в Гагарин.
    146 1.6V TS. 147 1.9 JTDm

  14. #14
    ТWIN SPARK TEAM митака-пловдив's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив,Кичука
    Age
    39
    Posts
    578

    Default

    Не пробвай с мобил,страхотно менте е!Взимахме го от Омникар,Делвак 15w40 за камиони,дълги години и покрай това че сме клиенти ни направиха 35% отстъпка за всички продукти на Омникар.Въпреки че за камион му дават да се кара 35 000,още на 8-9000 почваше да гори по литър на седмица.Мой познати се подлъгаха заради остъпката която имам,пробваха на колите си кой каквото му според двигателя и се разочароваха.Единствено 5w40 за бензин се държи адекватно.Всички други след 5000 километра почват да горят.Това за мен е масло без никакъв ресурс.

    SRS,Esso,Totall,Castrol мога да ви взема но със 30% отстъпка от вносителя.В петък взех за приятел Totall 10w40,4 литра на 38 лева тубата.

  15. #15
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    С оглед на това което казахте и темите към които ме насочихте, схванах програмата и последователността, която трябва да се направи така:

    за да не пуши и харчи масло:
    - почистване маслен сепаратор
    - почистване отдушник картерни газове
    - смяна масло, тоя път Селения, за да е сигурно, че не е от маслото
    - смяна гумички на клапаните
    - смяна сегменти

    за да не загрява:
    - оглеждане на въздухопроводите
    - измиване на радиатор
    - смяна водна помпа

    Само за масления сепаратор, не разбрах трябва ли да махна пластмасовия капак на двигателя, за да стигна до правоъгълната кутия, в която е той?
    --------------------------------
    Алфа Ромео 146 1.6 Т.Спарк '98

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •