Взех 1 емоционално решение, предполагам, че е глупаво и ми се иска вие да кажете нещо по-рационално.

Преди няколко дни слеобяд на връщане от морето не ми се пътуваше 3 дена и 3 нощи и подкарах с 140-150 км/ч. След 15 минути взе да се чува някакъв необичаен шум, по принцип мойта си е адски шумна- нищо не съм правил по темата вариаторен комплект. Реших, че ще да е от климатика. След като се концентрирах установих, че температурата на охлаждащата течност ми е към 100 градуса. Намалих, температурата веднага се нормализира, поослушах се и продължих с 120км/ч, като си следях температурата.

След това магистралата свърши и карах нормално, от Ямбол продължих с 130 км/ч, пробвах я още 1 път до 140км/ч без климатик но след няколко минути пак вдигна температурата до 100 градуса и аз веднага отпуснах и тя се върна на 90 градуса. Проблемът очевидно не е свързан с климатика. След 20-30 минути на 130 км/ч от ауспуха почна да пуши интензивно тъмно син пушех, както болидите от формула 1, като им се скапе двигателя...и аз се скапах. Спрях гледах, всичко е наред, но над 4000 оборота и на празен ход почва да пуши. Прибрах се с около 120км/ч (около 3800 оборота) (до тази скорост си върви, не загрява и не пуши) и мислех и премислях...

...и просто трябва да спазя 1 правило на старите шофьори- станал ли е 1 двигател за отваряне, значи е станал за изхвърляне.

Моля за съвет от хора с опит по темата. Проблемът е , че след 1000 километра съм за ремъци, ролки и т.н.... и не знам какво да правя...

П.С.
Колата е гледана, слушана, обичана, много жалена, дет се вика 1 гуми не са въртяни с нея, никога не
ме е предавала, не гори масло изобщо, между смените не доливам нищо. Термостатът е сравнително нов, с
нов антифриз съм, не губи охладителна течност, дава разумен разход на гориво. Със свещите на Дензо
съм, също сравнително нови. По принцип като всяка кола на тия години е за стъпков, дебитомер и ламбда
сонда, но досега това не и беше проблем. Моето обяснение е, че за 5- 6 години в Пловдив радиатора е
натрупал много прах, въпросния ден беше много горещо и не е било за напъване. Оня шум сигурно е била перката на най-високата възможна степен. Само тоя пушек много прилича на изгорено масло... сегменти и т.н...