Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105

Thread: Въпрос за печката на автомобила

  1. #1
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default Въпрос за печката на автомобила

    Дойде времето и на тази тема.Може би съм споделял че в моята 166-ца има монтирана печка webasto.При закупуването не бях забелязал тази хубава подробност,това стана на по късен етап.След като разбрах за наличието на такава,реших да я пробвам.Контролния панел в колата не реагираше.Оказа се че има липсващ предпазител.Възстанових го с един 25А и печката си заработи.И директния старт и отложените стартове са си ок.Проблема обаче е че в движение нещо не ра работи както трябва.Пимерно паля колата и пускам печката при това положение би трябвало тя да топли и двигателя и купето,аз обаче оставам с впечатление че това не се получава.Въпроса ми е към всички с печки в колите,при какви настройки на климатроника работят техните печки и как и кога ги пускат.

  2. #2
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Тоест на място си заработва и топли всичко или? И предполагам става дума за водна печка?
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  3. #3
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Да, печката има циркулационна помпа и затопля антифриза а от там и двигателя.Освен това подгрява и купето.Примерно, сутрин, ако е настроена се включва в зададеното време и след около 20-30мин се качваш в автомобил със затоплен двигател(60-70С) и затоплен салон.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Варна
    Age
    43
    Posts
    456

    Default

    Колега и аз имам монтирана печка в колата.....Моята маи и тя нещо не иска да тръгва....Къде се намира този предпазител които си сменил...?
    По таблото някъде имаш ли бутони за управление на печката....?Как я включваш?
    Печките по принцип биват два вида...
    Автономни ....такива които загряват освен двигателя и самото купе.
    И полу-автономни....такива като нашите които загряват само антифриза на двигателя ни....
    Нашите печки не мога да работят мисля на незапален двигател...
    Пинко си беше преправил неговата печка от на автономна но си е сложна задача...
    5 Ланчии зад гърба си!
    И една Alfa 166 със смесени чуства засега!

  5. #5
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Знам как работи, но питах дали на място топли както трябва.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  6. #6
    Тестпилот на клуба pinko's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София, Кокаляне
    Age
    58
    Posts
    1,789

    Default

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Знам как работи, но питах дали на място топли както трябва.
    Топли, та се къса. Сутринта проверявам колко градуса е в купето и включвам печката с дистанционното



    Студ на кутийки - минус седем, ужасТ, външната беше минус 9.

    Докато се избръсна, взема един душ и си изпия кафето, минават около 40 минути - и проверявам отново



    В купето е плюс 14 градуса, напълно нормална температура

    А колата външно изглежда така



    Снега е стопен, стъклата са сухи, палиш топлия (около 70 градуса) двигател и тръгваш. Виж в какво състояние е фиатчето и виж Алфата - няма какво да говорим повече.

    П.П. Естествено, ако си мнооооооо зиморничав, може да я оставиш да поработи и повече, около 1 час, че и повече, и тогава в купето си става баня

    Last edited by pinko; 26-09-2009 at 22:33.
    Volvo XC90 D5 '06
    Alfa Romeo Spider 2.0 '90
    Lancia Ypsilon 1.2 '00



    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Distinctive '02
    ex Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '00
    ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 '99

  7. #7
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Явно не съм се изразил правилно. Понеже колегата има съмнения за работата й в движение, затова попитах на място дали топли както трябва. Дали затопля двигателя, дали си пуска вентилатора в купето, за да затопли и там и т.н. Идеята е да изясним проблема.
    И между другото е добре печките да се пускат веднъж месечно да поработят за по 20 минути, дори и лятото.
    Last edited by didod; 27-09-2009 at 11:05.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  8. #8
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Благодаря на съпричастните до тук.Разбирам че трябва да обясня малко по подробно.И така,печката има команден панел,от него тя може да се активира моментално със пусков бутон или с програмиран старт от таймер.Пример: настройвам таймера да включва печката всяка сутрин в 7:00ч. и всяка божа сутрин в толкова часа тя се включва.Работи по следния начин:първо се задейства някаква турбинка ама със звук точно като на самолетна турбина(който е летял знае какъв звукът когато се развърта турбината)естествено, не толкова силен , бих казал че е доста приятно да го слушаш.По същото време се активира и вентилатора в купето. После се чува как пали самата печка- нещо като щракане.Почти веднага се усеща приток на топъл въздух в купето, а след 30-на минути, както казва Pinko всичко е на 6.Двигателя е загрян на 60-70 градуса а в купето е около 22.Това съм го пробвал при външна температура +7,ако е по студено вече и затоплянето и достигането на тези температури може би ще е по бавно.Та на място, без да работи двигателя всичко си е ОК за момента.В движение обаче нещата са по други.Включвам печката от бутона, таблото индикира че устройството работи нормално но де факто печката не загрява.При изключване на двигателя веднага започва да топли.Въпроса е че не знам климатроника как трябва да бъде настроен за да не се получава конфликт между двете устройства.И сега карам по интуиция.По принцип нагласям бутона за регулиране на температурата на максимум.Може би има някакви тънкости но не ги знам.Нямам никакв упътване за експлоатация.

    По късно ще кача снимки, а предпазителя на печката се намира там където е достъпа за филтъра на купето,в същност там има шина с предпазители и релета и въпросния "бушон".По принцип трябваше да проследя кабела на контролния панел до къде отива и така намерих въпросния предпазител или по точно липсата му.Започнах с проби тъй като не знаех колко ампера е.Първо сложих 10А и т.н. докато стигнах до 25 А.
    Last edited by balev64; 27-09-2009 at 10:58.

  9. #9
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Не загрява в купето или изобщо, като работи двигателя? Според мен климатроника няма връзка с работата на печката в случая.
    А твоята печка Вебасто или Ебершпехер е?
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  10. #10
    Тестпилот на клуба pinko's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София, Кокаляне
    Age
    58
    Posts
    1,789

    Default

    Quote Originally Posted by balev64 View Post
    Та на място, без да работи двигателя всичко си е ОК за момента.В движение обаче нещата са по други.Включвам печката от бутона, таблото индикира че устройството работи нормално но де факто печката не загрява.При изключване на двигателя веднага започва да топли.Въпроса е че не знам климатроника как трябва да бъде настроен за да не се получава конфликт между двете устройства.
    По принцип печките Вебасто се самоизключват, когато антифриза достигне 72 градуса - може би затова не ти работи в движение. Конфликт между климатроника и печката не може да има - обаче за да работи правилно при сутрешен старт, вечер преди гасене на двигателя трябва да оставяш климатроника на висока температура (напр. 26-28 градуса или High, за да е сигурно, че кранчетата на радиаторчето на парното са отворени докрай), а въздухът да е насочен към предното стъкло или към водача. Скоростта на вентилатора няма значение (но и не трябва да е иззключен), печката активира само една степен, която отговаря на около 2 чертички.

    Ако панела ти е такъв,



    печката принудително може да се запали с бутона долу вляво, но само ако антифриза е под 72 градуса.
    Last edited by pinko; 27-09-2009 at 11:40.
    Volvo XC90 D5 '06
    Alfa Romeo Spider 2.0 '90
    Lancia Ypsilon 1.2 '00



    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Distinctive '02
    ex Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '00
    ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 '99

  11. #11
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Благодаря много колега Pinko,научих това което ми трябваше.Ще пробвам пак сутрин като запаля колата,веднага да пусна и печката да видим дали ще се получи.Предишния път ми се стори че колата си загря нормално и като че ли ефект от печката не видях.Но все пак загряването до 50-60 градуса стана за 3-4 минути.Явно ще се прави опит по един и същ маршрут и при сходни външни темепратури с печка и без печка за колко ще загрее двигателя.Но информацията е ценна за мен, тъй като до сега действах на сляпо и по интуиция.Още един път мерси.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 27092009(002).jpg   27092009(005).jpg   27092009(007).jpg   27092009(009).jpg   27092009(008).jpg  

    Last edited by balev64; 27-09-2009 at 16:38.

  12. #12
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    И така колеги да възвърнем малко старата тема на нов глас.Понеже вече два пъти, печката не действа сутрин при отложен старт(работи но не загрява),искам да попитам от евнтуално имащите такова нещо в колата дали някой не е имал подобен проблем.По подробно става на въпрос за следното: снощи оставям таймера включен (6:50h),сутринта (7:20h) отивам при колата чува се че печката работи но купето е на лед,духалките си работят но от тях идва студен въздух,т.е. печката не е запалила,външна темепература -3 гр.Тръгвам с колата,минавам 3км и стрелката почти не помръдва,спирам пред офиса изключвам двигателя и натискам бутона за бърз старт на печката,буквално за 2 минути стрелката на температурата се вдига на 70 гр. и в купето е баня.Ха върви разбери сега какво става...

  13. #13
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Трябва да разбереш дали проблема е в отложения старт или в старта по принцип. Възможно е да не е подкачила гориво и затова да не пали (м/у другото откъде е захранена с гориво?). Но пък всички печки, които знам, правят поне 2 опита да запалят и ако не успеят, изписват грешка.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  14. #14
    Запален алфист balev64's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ловеч
    Age
    59
    Posts
    479

    Default

    Ами ето и тази сутрин намирам че печката работи а не топли,т.е. включила си е коректно, когато му е било времето но не е успяла да запали.На табълцето и не е изписана никаква грешка.Климатроника го оставих снощи в положение "High".Не знам дали да не се насоча, към проблем с подгряване или както казва колегата, с малко гориво или липса на такова,но пък вчера, като я пробвах при затоплен двигател 40-50 гр. загря за отрицателно време.Може би проблема и е в паленето на студено.

    ---------- Post added at 07:46 ---------- Previous post was at 07:44 ----------

    Quote Originally Posted by didod View Post
    Трябва да разбереш дали проблема е в отложения старт или в старта по принцип. Възможно е да не е подкачила гориво и затова да не пали (м/у другото откъде е захранена с гориво?). Но пък всички печки, които знам, правят поне 2 опита да запалят и ако не успеят, изписват грешка.

    Нямам и представа от къде е захранена, тъй като до сега печката си е работила без проблеми и не съм се занимавал с нея.

  15. #15
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Отдели утре 10 минути и я запали ръчно сутринта, за да видиш какво става. Ослушай се за помпичката за гориво - прави "цък-цък" сравнително често (200 херца примерно), като запали печката.

    Сега видях в епер - някъде долу до резервоара има тройник, от който печката взима нафта.
    Last edited by didod; 16-11-2011 at 08:47. Reason: доп.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •