Results 1 to 4 of 4

Thread: LED крушки H1 - превърнете фаровете за мъгла в DRL светлини

  1. #1
    Запален алфист savo86's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Варна
    Age
    37
    Posts
    29

    Lightbulb LED крушки H1 - превърнете фаровете за мъгла в DRL светлини

    Здравейте колеги,
    Реших да споделя с вас последното подобрение по моята Алфа – инсталиране на диодни крушки с лупи в цокъла H1 на фаровете за мъгла. Идеята е да служат като DRL светлини за движение през деня.
    Знам, много от вас ще кажат, че това все пак са фарове за мъгла и, че са забранени. Къде тогава пише кое е „дневна светлина“ и кое „фар за мъгла“? Със сигурност в единствения закон, който регламентира употребата им (Закона за движение по пътищата) не се прави разграничение между двете, погледнато от правна гледна точка. В закона е дефинирано понятието дневни светлини като:
    "Дневни светлини" са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му.
    След като липсва определение за „фарове за мъгла“ то тогава остава на нас да преценим дали те отговарят на описанието за дневни светлини. Но да не задълбаваме в дебати. На който му харесва и иска и неговата кола да изглежда така, нека да го направи, без да се замисля – аз лично минах към 3000 км. откакто съм си сложил LED крушките и съм минал през не малко постове на КАТ, от които на единия ме спряха за проверка, но не ми направиха никаква забележка за светлините.
    След като обсъдихме правната гледна точка на нещата, нека да хвърля малко светлина върху начина, по който монтирах крушките, защото никак не беше лесно.
    Проблема идва от това, че отвора, през който трябва да влезе H1 крушката е много по-малък от диаметъра на LED крушката (китайска работа, не знам как са я мислили да стане):


    При това положение, за да вкарате крушката вътре е необходимо да разлепите фара и да отделите крушката от металната кръгла планка, на която ляга. По този начин ще вкарате крушката през рефлектора отпред и след това трябва да я залепите отново за планката да стои на място. За целта трябва да използвате машинка с борче, за да изпилите точките, където планката е заварена за тялото на крушката. Това е доста фина работа и ви трябва високооборотна машинка с наистина малко борче (аз съм късметлия, че майка ми е зъболекар и се справих лесно с тази част).



    Поставяте планката на мястото ѝ и я защипвате със скобата. Вкарвате крушката отпред и ги залепяте заедно. За залепването силно препоръчвам Поксипол.


    Изчакайте час-два да изсъхне лепилото и след това трябва да запоите планката за тялото на крушката, тъй като тя служи за проводник. Тази част беше малко трудна, защото калая не залепваше за двете части едновременно. Нямам много опит със запояване, но мисля, че спецовете използват припой за по-добра адхезия. За да стане хубава връзка и да не ви изгасне крушката по някое време, посъветвайте се как точно да ги запоите. Моите засега светят, но беше голям зор само с калая и стана голяма кочина.
    Когато залепяте крушките, за да ги позиционирате и фиксирате правилно можете да сложите по една лента тиксо, която да държи върха им централно разположен спрямо рефлектора.

    След това залепяте стъклото на фара със силикон и сте готови!

    Ето как изглежда и крайния резултат на колата:




    Повече за дневните светлини тук: http://www.parts.bg/автостатии/DRL-дневни-светлини

    Дано темата ви бъде полезна и чакам вашите отзиви.
    Last edited by savo86; 26-10-2012 at 20:11. Reason: Актуализация на линк
    Алфа Ромео 156 1.6 TS 2002 г. - бивша
    Алфа Ромео 156 1.6 TS Distinctive 2002 г. - бивша
    Алфа Ромео 156 1.9 JTD 16V 2003 г.
    http://www.parts.bg/ - Сайт за авточасти втора употреба

  2. #2
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Дневните светлини може да не са дефинирани, ама фаровете за мъгла са дефинирани и в закона пише, че можеш да ги използваш само при силно намалена видимост или при силни снего/дъждовалежи. Глобата за неправилно използване на халогени (вкл. като дневни светлини очевидно) е 50лв и 6 контролни точки. А такива тълкувания на закона от сорта на "Кой казва кое е фар за мъгла", обикновено свършват зле за широкоскроените умове. B закона също така изрично пише, че е забранено да правиш каквито и да било модификации по осветителната уредба на автомобила и по тоя параграф могат да те заковат както си решат.Ти си направи сметката, колега....
    Last edited by Satanism; 25-10-2012 at 21:34.
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  3. #3
    Запален алфист savo86's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Варна
    Age
    37
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Satanism View Post
    Дневните светлини може да не са дефинирани, ама фаровете за мъгла са дефинирани...
    Точно обратното е колега. Но съм съгласен с теб, че КАТ може да ми правят проблеми ако не са на кеф. И въпреки това мисля, че всяка една глоба в тази връзка може да бъде оборена.
    Въпроса тук е: постига ли се видимост на автомобила през светлата част на денонощието и пречи ли това на някой?
    Алфа Ромео 156 1.6 TS 2002 г. - бивша
    Алфа Ромео 156 1.6 TS Distinctive 2002 г. - бивша
    Алфа Ромео 156 1.9 JTD 16V 2003 г.
    http://www.parts.bg/ - Сайт за авточасти втора употреба

  4. #4
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by savo86 View Post
    Точно обратното е колега. Но съм съгласен с теб, че КАТ може да ми правят проблеми ако не са на кеф. И въпреки това мисля, че всяка една глоба в тази връзка може да бъде оборена.
    Въпроса тук е: постига ли се видимост на автомобила през светлата част на денонощието и пречи ли това на някой?
    Прочети ми едитнатия пост, болднатата част.

    Иначе евала за ентусиазъма да правиш подобно нещо на кола, на която това е напълно безсмислено, с оглед на това, че фаровете се гасят/пускат заедно с двигателя и да си бастисаш халогените.


    Проблема, колега е, че всезнайковците (като мене и тебе), куките се спичат и ги пускат като видят малко зор, ама някой по-свит и притеснителен ще се излъже да го свърши същото като теб и после ще му го нашият много лошо....
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •