Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47

Thread: Какво се случва, когато е включен климатика?

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Температурата в купето се регулира от клапа, която променя процентно съотношението на горещ/студен въздух.
    И на тия с кранче ли..?

  2. #17
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Тези отвори по принцип не са за вентилация,а за да не се получава вакуум в купето и като треснеш някоя врата,да не изпадне някой джам,всички хечбеци и комбита имат такива клапи..................
    така, ама като пуснеш вентилатора и въздуха отвън да дърпа, той пак си бяга от там, така че чиста вентилация си е.иначе се наблюдава един интересен ефект- затваряш вратата и чуваш как на вентилатора почват да му падат оборотите. значи имаш нещо като барокамера и сауна едновременно
    точка

  3. #18
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Дали ще е с изключен съединител или с отворен вентил е все тая. Компресора не консумира енергия.
    Защото какво си мислиш, че става, когато е изключен климатика!?
    Той като е изключен ОК, ама защо си мислиш, че като е включен спи аз това не можах да разбера?

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    За съжаление е така, щеше да е супер ако обръщаше фреона.

    При теб как е на 159-ката? : )
    Едва ли е различно, утре ще го пусна както е умряла от студ да видим, ама едва ли ще топли

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #19
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Да се намеси в темата и някой който разбира от климатици. Истината е, че в студа компресора не се включва, не помня само под каква температура се случваше това.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  5. #20
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    По спомен под 7 градуса въобще не включва, може да провериш на отворена врата той се чува доволно като зацепи прави едно "чат", на студено като го включиш не се чува нищо.
    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    И на тия с кранче ли..?
    Там е друга бира, такива "климатизации" са от миналия век ..
    Last edited by code; 30-10-2012 at 19:27.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  6. #21
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Той като е изключен ОК, ама защо си мислиш, че като е включен спи аз това не можах да разбера?


    Едва ли е различно, утре ще го пусна както е умряла от студ да видим, ама едва ли ще топли
    Имам в предвид, че за да се включи ел.магнита на компресора , трябва да са налице няколко условия: да сме включили бутона на климатика, терморелето в купето да е отчело по-висока температура от зададената, манометъра да не отчита свръх-налягаме.... по-новите модели сигурно имат и други условие.
    Та ако натиснем копчето за включване на климатика, той като уред може и да е включен, но това не означава, че са изпълнени всички условия за да включи компресора.
    Точно в това състояние казвам, че компресора спи.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #22
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    ....терморелето в купето да е отчело по-висока температура от зададената...
    Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #23
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ

    Темата е за климатика на 146, а не за твоята
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #24
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ
    Аз усещам, че тази зима пак ще го ядем. Особено тези с нафтовите печки.

    ПП: Питах те, защото 159 е доста по-нов модел и може да са измислили някоя хитринка. Все пак не е количка от зрънчо като 145.

  10. #25
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Темата е за климатика на 146, а не за твоята
    Ами аз досега такова изпълнение не съм виждал, то и няма логика да трябва да си намалиш градусите и да умреш от студ, за да може да си включиш компресора да ти изсуши примерно стъклата. Това докато не го видя не го вярвам.
    А 9-ката утре ще я пробвам на климатик нашит на 28°С, ама ме съмнява, че ще се стопли вътре след 10минути както обикновено

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #26
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Ами аз досега такова изпълнение не съм виждал, то и няма логика да трябва да си намалиш градусите и да умреш от студ, за да може да си включиш компресора да ти изсуши примерно стъклата. Това докато не го видя не го вярвам.
    А 9-ката утре ще я пробвам на климатик нашит на 28°С, ама ме съмнява, че ще се стопли вътре след 10минути както обикновено
    Съгласен, ама ме съмнява климатика на 146 да може да върши подобни неща. При тия кочини проблема се решава с един добър отдушник в багажника.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #27
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 20-02-2019 at 01:57.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    Питах те, защото 159 е доста по-нов модел и може да са измислили някоя хитринка. Все пак не е количка от зрънчо като 145.
    Един ден като си купиш 159 се върни в тая тема и прочети какво си написал...

    Факт e, че на всички коли, които съм карал с функция "max def", когато им пуснеш това нещо светва копчето, индикиращо включен климатик...
    И като вземем предвид факта, че обикновено на сенниците на тези коли има картинки в каква позиция трябва да са останалите врътки и бутони на таблото и видим, че тази за студено/топло трябва да е на макс топло, за мен извода е, че със сигурност има някаква файда от пускането на климатик да ти духа топло (поне на колите с такава фукция)...
    Ама и аз не разбирам нищо от климатици (освен от кое копче се пускат)...

  14. #29
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    ами до тук само Ицо/Code го е казал както трябва, с малко изключение, или аз не съм го разбрал правилно. но и аз да потвърдя. Ако е много студено, независимо че натискате копчето и ламбата свети, компресора не се включва.
    Да дадам и лека дефиниция на включен компресор:
    Компресора присъства на пистовия ремък и когато е задействан, всъщност се задейства ел. магнитния съединител, който е в самата му ролка и започва да се върти оста на компресора. През останалото време се върти само ролката, без да върти реално оста на самия компресор. Така че пуснат/спрян компресор си зависи от това дали се е задействал съединителя му или просто присъства като още една паразитна ролка.
    Уточняваме също така и че климатика не може да топли, понеже няма четирипътен винтил. Климатик/троник работи само и единствено на охлаждане. Просто климатроинка следи зададена Т, а климатика духа само студено докато ти изкапят ушите. От тук и колите със обикновенна климатична инсталация имат само бутон AC, а тези с климатроник(то си е пак същия компресор) имат електронно поддържане на дадена Т, заради по-умния си компютър и възможноста да отварят/затварят клапата за топло и така да миксират въздуха. Та те имат вместо топло студено, направо градусите които искаме в цифри. И още една дреболийка: точно заради това, тези коли имат датчик който следи външната Т(обикновенно в някое огледало) и датчик който следи вътрешната Т, който е някъде по централната конзола, и обикновенно е замаскиран с някоя дребна решетка и е монтирана мини перка, за да върти въздуха през този датчик, за да знае колко е вътре и колко трябва да работи за да стопли или охлади. Хубаво е да се почиства от време на време там, за да работи коректно. Та при достигане на желаната Т, въпреки че вътре свети лампата на бутона за пуснат климатик, компресора само се върти, защото не е нужна работата му, както и не е нужен неговия разход.
    Регулирането на зададената Т, става само с клапата за топпло студено, която при климатроника се регулира сама, според нуждата да стопли или охлади.
    Функцията Макс Деф или както беше там, най дясното положение просто смесва двата режима. Духа топло, защото колата вече е загряла(който не вярва да пусне на този режим докато колата е студена и да види какво духа), като в същото време компресора се пуска принудително, без значение каква е външната Т. Идеята е питатата(Топлообменника), която компресора охлажда да обере конденза от купето, докато се обдухва с горещ въздух от парното(стопления двигател).
    Това е.
    Други неясноти ?
    Last edited by phoenix; 31-10-2012 at 13:17.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix View Post
    Други неясноти ?
    Защо на "max def" свети индикацията за включен климатик/троник..? За красота ли..?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •