Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47

Thread: Какво се случва, когато е включен климатика?

  1. #31
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    ... мога и да се самоцитирам, ама ще изляза като някой самофлюбен
    Тогава лампичката свети и компресора работи принудително. И като работи, разбирай работи на студено(той по друг начин не може). Докато работи компресора, вътре питата на топлообменника му се обледенява/заскрежава, като обира по този начин влагата от купето. Въпреки това, клапата вкарва горещ въздух в купето.
    Всеки може да опита при студена кола да го пусне в този режим и ще види, че ефект от този режим НЯМА, и НЕ духа топло! Топлото идва, когато колата позагрее! Стоплото идва и ефекта на бързо изсушаване на стъклата.
    Основните проблеми за изчистване на изпотените стъкла са няколко:
    1. Задръстен филтър за входящ въздух в купето.
    2. Сменен нов фалшив филтър, който не пропуска чистия въздух да влезе.
    3. Умишлено пуснат режим на циркулация на въздуха само вътре.
    4. Много мокър филтър, който вкарва допълнително влага в купето.
    5. Запушени отдушници на купето.

    Ами това е.
    Ей всеки бяга от една бира значи!
    Last edited by phoenix; 31-10-2012 at 15:03.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  2. #32

    Default

    Сигурно си прав, но ми се струва малко вероятно тия дето са проектирали тази система да са направили при опцията "max def" да се случва нещо дето е напълно излишно и няма никаква файда от него...
    Все пак онова е съкращение от maximum defrost, нек'си не може да са очаквали, че ще го ползваш само след като колата вече е загряла та има смисъл от климатроника, нали..?
    Е това ми е странно, а като знам, че ти не си от тия, дето си вярват, че знаят повече от дизайнерите на колата (а тук те са МНОГО), въпроса за мен си остава не съвсем ясен...

  3. #33
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    ооооо приятелю, повярвай ми прав съм!
    И това има как да го провериш по описания от мен начин. Или ако искаш излез и хвани тръбите на климатика, които влизат в купето на студен мотор. И върти каквито си искаш врътки и копчета.
    Компресора може да прави само и единствено студ!!!
    Когато загрее колата идва и топлото!!!

    За това топлото да пристигне сравнително бързо, хората са сложили термостат, там си е измислено!

    п.с.
    Замисли се какво става при дефрост, на един климатик монтиран в хола примерно.
    Питата във вътрешното тяло, започва да се обледенява, докато се разтопи леда на външното тяло. След което, когато свърши дефроста всичкия този лед и скреж, който се е образувал във вътрешното тяло се стопява и изтича през маркуча навън, като по този начин освен всичко друго изсушава и въздуха в стаята. Защото влагата от стаята си заминава с края на дефроста, през дренажа!
    Нищо ново под слънцето!

    п.с.2
    Добре де, сам ще се почерпя за информацията която споделих.
    Наздраве!
    Last edited by phoenix; 31-10-2012 at 16:22.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  4. #34
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix View Post
    Та при достигане на желаната Т, въпреки че вътре свети лампата на бутона за пуснат климатик, компресора само се върти, защото не е нужна работата му, както и не е нужен неговия разход..
    Това ще го пробвам, ама трябва да чакам сега до лятото

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  5. #35
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Сигурно си прав, но ми се струва малко вероятно тия дето са проектирали тази система да са направили при опцията "max def" да се случва нещо дето е напълно излишно и няма никаква файда от него...
    Все пак онова е съкращение от maximum defrost, нек'си не може да са очаквали, че ще го ползваш само след като колата вече е загряла та има смисъл от климатроника, нали..?
    Е това ми е странно, а като знам, че ти не си от тия, дето си вярват, че знаят повече от дизайнерите на колата (а тук те са МНОГО), въпроса за мен си остава не съвсем ясен...
    феникс е прав. тези климатици духат само студено. презумпцията е че топлото ти така или иначе идва от двигателя. при мах деф /налична само при 145/6 с автоматичен климатик/ се включва топлото на макс и климатика се пуска за да суши въздуха както се каза.
    външната температура при която се изключва компресора мисля е под 4градуса, а се задейства над 6.
    иначе има разни лимузини и електрически автомобили с климатици за топло и студено.
    точка

  6. #36

    Default

    Потвърждавам, че климатика (поне моя) не прави топло.
    Образува се обаче въпроса - След като климатика не работи при настроена температура по-висока от околната (съответно не е на макс. деф.) защо отново отнема влагата? Явно все пак компресора работи?

    п.п. Никаква файда няма от тоя макс деф. След като спра макс дефроста през зимата (а и през лятото като спра климатика) започва да влиза сериозно влажен въздух. Направо усещаш влагата през духалката как налазва. Та това прави всички стъкла с един пръст мокро само за под минута. А през лятото е просто неприятно. При вас така ли е?
    Alfa Romeo 146 1.8 16V TwinSpark

  7. #37
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    1-не отнема влагата и не работи
    2-на макс деф питата на климатика става буца лед. след като го спреш и оставиш топлото на макс, топлия въздух веднага вдига отново тая вода от питата.

    колкото по-топъл е въздуха, толкова повече влага може да поеме!
    сутрин или за бързо махане на конденза пробвай - палиш колата и смъкваш шофьорския джам 2-3мм. топлото на макс , позиция предно стъкло и въздух отвън.
    точка

  8. #38

    Default

    1 - отнема влагата очевадно бързо. Тествано в дъждовните дни началото на седмицата. Дали работи или не... идея нямам.
    2 - Да, това е вариант, но когато валии 1мм да е отворен джама направо си пръска вътре. Супер смотано явно е извита самата врата, но това е. Набелязал съм един ветробрани за прозорците за тази цел.
    Alfa Romeo 146 1.8 16V TwinSpark

  9. #39

    Default

    @kolev: Е казваш, че климатика е пуснат за да изсушава въздуха при max def... Не е ли това именно файдата..?
    А и хич не съм съгласен, че тая опция я има само при 145/6 - има я и в по-последните модификации на браво/брава/мареа, както и "чалгата" 156 (поне в моята).

    @phoenix: Знаеш, че от мен бирата я имаш и без да помагаш в теми като тази...

  10. #40
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    Quote Originally Posted by CHILIEV View Post
    1 - отнема влагата очевадно бързо. Тествано в дъждовните дни началото на седмицата. Дали работи или не... идея нямам.
    2 - Да, това е вариант, но когато валии 1мм да е отворен джама направо си пръска вътре. Супер смотано явно е извита самата врата, но това е. Набелязал съм един ветробрани за прозорците за тази цел.
    1. Смени си филтъра на купето!!!
    1.а. и провери подстъпа към него да е чист и сух!!!
    (има там едни пластмаси, които го пазят, при дъжд да не се мокри, дали са си по местата?)
    2. Провери си дренажа на купето!!

    последния път, след като се замъглих като в басейн... просто на една бензиностанция отворих пластмасата под чистачките и филтъра беше мокър и кален като един боклук.... нарязах го с едно макетно ножче по ребрата на 10-тина места и след като събрах колата, вече беше решен проблема с конденза. Тази хартия от която е направен филтъра, като се намокри и преди това е била прашна, става като абсолютна тапа. Реално чист въздух не постъпва и вътре става басейн!
    Last edited by phoenix; 31-10-2012 at 18:22.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  11. #41
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Бах маа му на 9-ката компресорът не ще да включва като съм настроил на високи градуси, само свети. На 6-цата не е така. Различни коли, различни решения явно

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  12. #42
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    @kolev: Е казваш, че климатика е пуснат за да изсушава въздуха при max def... Не е ли това именно файдата..?
    А и хич не съм съгласен, че тая опция я има само при 145/6 - има я и в по-последните модификации на браво/брава/мареа, както и "чалгата" 156 (поне в моята).

    @phoenix: Знаеш, че от мен бирата я имаш и без да помагаш в теми като тази...
    тъй като сме в раздел 145/146 казвам че функция макс деф имат само 145/6 с автоматичен климатик. тия с простия климатик я нямат, както и че има друг начин да си изсушиш бързо прозорците освен с макс деф.

    ПП
    CHILIEV, какво стана с влагата в багажника и отдушниците.
    Last edited by kolev; 31-10-2012 at 18:42.
    точка

  13. #43
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Аз на мойта 146-ца с обикновенния климатик,точно така си изсушавах джамовете зимата,на топло си пусках климатика и джамовете се изсушаваха адски бързо.............
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #44
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Нищо ново под слънцето!



    Точно така!





    п.с.2
    Добре де, сам ще се почерпя за информацията която споделих.
    Наздраве![/QUOTE]


    Още няма и пета страница и обърнахте темата на плюскане и пукница!

    Иначе още в началото ви казах, че тоя климатик само студи!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix View Post
    1. Смени си филтъра на купето!!!
    1.а. и провери подстъпа към него да е чист и сух!!!
    (има там едни пластмаси, които го пазят, при дъжд да не се мокри, дали са си по местата?)
    2. Провери си дренажа на купето!!
    Няколко пъти го правя това и то все в дъждовно време защото филтъра е първия заподозрян. Не е от филтъра. Пластмасата е една с едни кукички се закача от едната страна към прозореца и тя си е там... и пролет и есен сменям тоя филтър почти защото започва да вали. До сега не е имало файда.
    Виж дренажите не ги знам къде са, признавам. Някой ако удари едно фото горе-долу.

    @kolev ами май се оказва, че нямам отдушник. На първата страница снимах единствените отвори, които имам в багажника.
    Alfa Romeo 146 1.8 16V TwinSpark

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •