Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Къде се слагат новите гуми?

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default Къде се слагат новите гуми?

    Здравеѝте,

    Доѝде време за зимните гуми и си купих нови Continental-ки, да ги сложа с 1-сезонните ми Barum Polaris 3. Обаче къде да ги сложим? Отпред или отзад? Разрових се из нета и навсякъде (водещите производители на гуми даже) казват, че новите гуми се слагат ОТЗАД. Ето и примери:
    Michelin
    Kleber
    Dunlop
    E-tyres UK
    AA (водеща застрахователна компания в Англия)
    TireRack

    Днес като си сменях гумите на сервиз, всички много се учудиха на избора ми и ме затрупаха с обяснения как ще се контролира задницата от предницата, но ги сложиха накрая. Все пак предпочитам да слушам съветите на фирмите и организации, които се занимават с това и репотацията им е много по-голяма от кварталния ти гумаджия.

    Знам, че много от вас ще кажете защо новите се слагат отпред, но тогава ми обяснете защо след тестове и различни проучвания тези фирми (и други) застават зад това, че нови се слагат отзад.
    Last edited by perrier; 03-11-2012 at 19:38.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Posts
    34

    Default

    Мисля, че това да се сложат отзад (дори и на кола с двигателни предни колела) се определяше от голяма разлика в дълбочината на протектора. Т.е. когато е налице голяма разлика в износването на грайфера между новите и старите. При положение, че предишните ти са почти нови, както казваш 1 година, е можело съвсем спокойно да си ги сложиш и отпред. Аз лично не мисля, че ще усещаш някаква осезаема разлика в движението на колата по асфалт сега. За сняг вече може би има значение и мисля новите са по-добрите

  3. #3
    Запален алфист adv_petrov's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Човек от Чикаго :D
    Posts
    221

    Default гуми

    Разбира се новите зимни гуми трябва да са отзад - ама само на колите със задно предаване.
    Има логика както е показан примера на Мишлен за локва, както и обясненията на производителите, но те се отнасят за летни гуми а ти питаш за зимни гуми и то за 147ца с предно предаване - няма друга алтернатива, освен чисто новите меки зимни гуми с дълбок грайфер/канал да бъдат на задвижващите колелета. В първия случай, в който няма да можеш да потеглиш в снега, въртейки и окопавайки се на място, ще разбереш от опит защо твоя случай е различен от примерите.
    Да не говорим от практиката, че 147цата е къса кола и това за поднасяне при локва в завой много-много не важи при нея.
    Иди си размени местата на гумите и понякога се довери на кварталния гумаджия.
    Alfa 156 2.0 - ех,
    Lancia Z 2.0i 147hp - ex,
    Lancia Y 1.4LX 80hp -ex
    Още италианки би било мазохизъм и горене пари на клада.

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Този въпрос ми напомня преди много години когато един съсед си беше взел ново Алеко (първия Москвич с предно предаване). Зимата го затрупа сняг и той като примерен водач реши да сложи вериги, ама по навик ги сложи на задните колела и си остана все така затънал.
    Та отговора на въпроса ти колега е че новите гуми се слагат на двигателните колела още повече че в твоя случай те са и управляващи
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  5. #5

    Default

    И на мен ми е интересно,защото съм чел на няколко места,че на коли с предно задвижване по-хубавите гуми се слагали отзад....и то разни състезатели го споделят.
    Аз моите новите ги забождам отпред,а тия на две години отзад......
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Този въпрос ми напомня преди много години когато един съсед си беше взел ново Алеко (първия Москвич с предно предаване). Зимата го затрупа сняг и той като примерен водач реши да сложи вериги, ама по навик ги сложи на задните колела и си остана все така затънал.
    Та отговора на въпроса ти колега е че новите гуми се слагат на двигателните колела още повече че в твоя случай те са и управляващи
    Това да сложиш веригите си на незадвижващите се колела е грешка и няма нищо общо с това къде слагаш нови и стари гуми.

    Quote Originally Posted by undy View Post
    И на мен ми е интересно,защото съм чел на няколко места,че на коли с предно задвижване по-хубавите гуми се слагали отзад....и то разни състезатели го споделят.
    Аз моите новите ги забождам отпред,а тия на две години отзад......
    Добре колега, но никъде не се споменава за какво предаване става дума.
    Last edited by perrier; 04-11-2012 at 13:21.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by perrier View Post
    Добре колега, но никъде не се споменава за какво предаване става дума.
    Напротив - споменава се "без значение кои са водещите колела"
    Това е важен момент.
    Естествено е, че препоръката която дават водещи производители не може да удовлетвори проблемите във всяка една ситуация (примерно при предно предаване и потегляне на заледен/заснежен участък).
    Препоръката се прави с оглед повишаване на сигурността в по-често срещаната ситуация на пътя - движение в крива, с по-висока скорост и на хлъзгав участък.

    Накратко - има върху какво човек да се замисли и е добре да се вслушва в по-знаещите.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Къръджия Liminat's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Posts
    638

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Аз моите новите ги забождам отпред,а тия на две години отзад......
    Аз съм същия и никой не би ме накарал да правя нещо различно. Производителя едва ли е по-наясно от мен какво е дереджето на задните гуми на средния българин, та да препоръчва нещо, което сработва при други ъъъъ... цивилизации
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  9. #9

    Default

    ами отзад щото ако нямаш отзад нищо все едно да караш ръчна постоянно или да танцува задницата
    156 2.4JTD 136+ PS

  10. #10

    Default

    Така де,но в тоя ред на мисли,ако сложа слабите отпред дали ще мога да тръгна на светофара ,при заснежена обстановка примерно?......или пък при рязко спиране,всички знаем,че тежестта и за самото спиране са отговорни именно предните колела,респективно-гуми.
    Аз зимата карам особено внимателно и не ме е страх,че ще ми се занесе задницата,по скоро искам да съм сигурен,че няма да затъна някъде и да се налага дърпане.Така,че кой както намери за добре, така да действа.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    За тръгването и аз съм съгласен, но щом гумите ти имат достатъчно граѝфер ще си тръгнеш.
    Също си струва да се замислите, че голяма част от тежеста (двигателя) е на предните колела и самата тежест помага на сцеплението. За задните колела където тежеста е малка си струва да захващаш пътя с наѝ-добрите гуми които имаш.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  12. #12

    Default

    Има логика в думите ти.То затова хората са казали,че трябва да се слагат 4-ри нови гуми.Което е малко трудно в наши дни.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    вкъщи
    Age
    42
    Posts
    72

    Default

    "По-добрите" или новите гуми отпред. Защо? Защото ще тръгнете криво-ляво, ама като спирате цялата тежест отива отпред. Там е мястото където трябва да имате сцепление. Всеки може да тръгва, но а спира е друга работа. Успех

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    А когато са ти износени предните гуми и се опиташ да завиеш с тях на хлъзгав участък какво става. Продължаваш направо
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  15. #15

    Default

    Интересен въпрос, за който аз не съм се замислял досега и съм смятал по дефолт, че когато гумите ти не са 4 еднакви (нещо, което изначално не е много правилно според мен, но това е друга тема), по-хубавите се слагат на задвижващите колела...

    Като се замисля сега обаче, драмите, които съм имал през зимата не са били толкова с тръгването или спирането, колкото с губенето на контрол именно заради задницата... На практика ако си затънал и боксуваш няма голямо значение дали боксуваш с по-новите или по-старите гуми... При спиране хубаво, имаш нужда от добро сцепление, но винаги, когато аз съм поднасял колата при разко спиране е било заради въртене на задницата - тоест може би по-доброто сцепление именно отзад би помогнало да се запази колата в позицията, в която се очаква тя да бъде на пътя...

    В контекста на тези разсъжднеия се чудя дали в крайна сметка няма да се окаже по-добре за зимата, дори и да са ти чисто нови 4-те гуми, да си купиш едни от по-нисък клас за предни и едни от по-висок за задни..?

    А коментари от типа какво ще стане ако предните са ти изтрити а задните са перфектни, според мен са безмислени, защото едва ли има чак такива дебили дето ще карат с такава комбинация от гуми... Или..?
    Тук аз го разбирам, че става дума за това едните да са ти чисто нови, другите на сезон-два макс, а не едните да са твой набор, протрити на слик, другите да са чисто нови...

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •