Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 121 to 135 of 140

Thread: Свирене на турбо

  1. #121
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    На моята 159 Гаретчето фърли фира още зимата. На студено беше като параходна свирка. Сложих ново .. еми и то свири, когато е студена колата. Тааа свиренето изобщо не е критерий, че турбото има проблеми. Както каза Бобби малко да загрее, да поразнесе масълце и после газ.

    При Брерата, т.е. 2.4 не свири, даже и когато е студена колата. Ма там е съвсем друга хавата.

    Явно тея 1749, поне при 159 дето са башка с колектора си има нещо объркано още на чертожната дъска.

    На колегата дето пише, че Турбо бара стрелката му пада като камък долу рязко - това при мене става когато колата прави регенерации, но отзад пушеците изобщо не са черни.
    Last edited by DiStefano; 30-06-2018 at 07:38.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  2. #122

    Default

    Ако турбото е ремонтирано или е ново и свири, то маслото не е добро.

    И селенията не е добро масло, поне Selenia diesel WR 5w40.
    Това масло е полусинтетика и показателите му са посредствени както на студено при отрицателни температури, така и за топло време.

    На студено запазва течливост до -36 градуса, температура на възпламеняване преди беше >224 градуса, сега е >200 градуса.

    Да не говорим, че данните от техническият им лист и тези от листа за безопасност от една и съща година се разминават ...

    Изобщо откакто Петронас придобиха Селения и е**ха мамата - ако преди Селениа е можела да избира от кого да купува базовите си основи за маслата, сега задължителния доставчик е Петронас...

    Изобщо малко от днешните масла си струват парите.Натискът на акционерите върху бордовете на директорите за голям марж на печалбата и за големи дивиденти е огромен и това ги принуждава да "изстискват" масло от какво ли не ...

    Пишат какви ли не глупости по тубите/опаковките - "синтетика", "пълна синтетика", а те са изстискани от петрола масла с един куп метали и добавки в тях от които основно се образува нагара и отлаганията било по турбина, било по двигателя.

    И бардала XTC-то 5в40 e същата дрисня - хидрокракинг "синтез" масло ...


    Със днешните ЕКО изисквания деградацията на качеството е още по пълна, тъй като се гони и цена ...

    Вместо етикетите и "обещанията"(рекламите) по етикетите е достатъчно да сравните техническите показатели и става ясно кое масло е пълно лайно и кое масло е добро за нашите двигатели.

    При нагряване също така си личи кое какви отлагания прави.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #123
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Моля доразвий мнението си за маслата колега, кое бива, кое не, защо и т.н. То ясно че в гугъл има инфо, но явно си попрочел тва онова и ще се раздвам да споделиш инфо.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #124

    Default

    Ами има масла които специално са обозначени като за "turbo".

    Те по принцип са "по държеливи" на натоварвания на турбото, имат по ниска точка на течливост и по висока точка на изпарение и възпламеняване.

    Имат близък до състезателните масла процент на изпарение.

    10% например процент на изпарение не е малко, изпарението води до по-малко смазване и по-голямо омасляване на турбопътищата.

    Какво да кажа - след изобретяването и вкарването в промишлена експлоатация на каталитичния хидрокрекинг започна да се използва 90% от петрола, в сравнение със 70% преди това - откриха се нови хоризонти на "фино пречистване" на петрола и в голяма част от Европа започнаха да наричат масло добито от "фино" пречистен газ добит от петрол "синтетично" и дори "пълна синтетика".На практика това е много фино пречистено минерално масло, което е по-стабилно от минералното масло познато ни от преди 15-на години, но все пак не е синтетика, а дериват на петрола.

    За да го "докарат" като "пълна синтетика" му слагат добавки -метали =хром, молибден, бор, калии и т.н. При постепенното 'сработване" на маслото тези добавки/подобрители на маслото се изразходват, но това означава само едно - те се отлагат някъде - едни с предназначени за намаляване на триенето, други за отмиване на наслоявания, трети за задържане на боклуците в маслото докато маслото ги 'заведе" до филтъра ...

    Обикновено освен точката на течливост при отрицателна температура се гледа и вискозността му и помпените му характеристики при -30 или -35 градуса под нулата, следа се как запазва вискозността си при температура от +150 градуса

    Когато селения WR 5w40 e създадена не е имало задължения за производителя да премине през изпитания които да показват как запазва вискозитет при +150 градуса, нито пък процентът на изпарение -NOAK на маслото при определена температура.То това са все въведени в САЩ критерии от техния Институт по Петрола(АPI), които Европа и сдружението на европейските инженери в тази област(ACEA) възприемани като достоверни за качеството на маслото.

    Маслата с PAO и естери по-добре запазват качествата си при натоварвания и правят минимални отлагания(ако изобщо правят) в сравнение с тези без(минерални, полусинтетични, хидрокракинг синтетики) и не оставят такива отлагания.
    "Калта" в картера се получава както от ненавременна смяна на масло, така и боклукчаво масло.


    Качвам като пример няколко файла на Селения WR diesel 5w40, bardal XTC 5w40 и Ravenol NDT(Nord duty truck) да им направите собствено сравнение и да прецените кое е по-устойчиво на натоварвания както при положителни, така и при отрицателни температури.В момента на карам с никое от тези масла, но съм бил с първите 2 - селенията и бардала.За селенията има много писано, а за този точно бардал навсякъде(БМВ, АУДИ, VW, шкода и др. форуми пишат че има висок % изпаряемост :
    Attached Files Attached Files
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #125
    започва да се пристрастява berettapx4's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    36

    Default

    Здравейте колеги.Моля за помощ и мнения и предварително се извинявам ако пиша в грешния раздел.Става на въпрос за 159 2.4-200 к.с.-2007.Сутрин на студено пали малко трудно,някъде на 5-6 завъртане на стартера и като запали много изпушва черно.Също така при запалването започва да прекъсва,усещането е че работи на 3 цилиндъра.След,като загрее 5 мин работата на мотора се успкоява,също така след 190 неиска да върви,до 190 се изстрлева и то много,но като стигне 190,давам газ и неиска повече.Закарах я в сервиза и казаха ,че според тях е турбо.Сваллили са го и е занесено на ремонт на бул Сливница,на края където е изхода на София,срещу Шел-а.От сервиза казали,ме трябва ремонтен комплект и вал.Вчера обаче,като го разглобили,установили,че е надрана перката на геометрията,сега чакали отговор от Белгия,кога могат да доставят геометрията и колко ще струва.За ремонтния комплект с вала исакт 650 лв.От сервиза обаче ми казват,че след като е надрана перката значи е влязло парче вътре и можело да бъде или от вихровите клапи или от прогорено бутало вследствие на проблем в някоя от дюзите.Вихровите клапи го сваляха и казаха ,че са добре и оставало да е от буталото,от разтопения метал на буталото парче влязло в турбината.Може ли наистина да има такъв проблем с буталото и освен да се свали главата има ли друг начин да се разбере дали наистина буталото е прогорено?Благодаря предварително!

    ---------- Post added at 13:38 ---------- Previous post was at 13:19 ----------

    Искам да допълня,че колата я четоха като влезе в сервиза и грешки няма.Немска е,нов внос,преди 30к километра е сменяван ангренаж,дпф и егр.На 230к реални е.
    Alfa Rome 159 1.9 JTDm-2008

  6. #126
    Газта е здраве LYBRAtor's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    236

    Default

    По принцип не е невъзможно това, което казваш, но аз лично имам известни съмнения. Защо не посетиш някои форумен сервиз за повторен оглед и диагноза?

    П.С. Аз имам лош опит с рециклиране/ремонт на турбо. При мен изкара 20000км и се скъса оста.
    '05 E-class 3.0 24v LPG, '05 C-class 1.8 16v Kompressor Sportcoupe, '09 A-class 1.5 8v
    Ex:'07 147 1.6, '07 159 1.9 JTDm, '00 Lybra 1.9 JTD, '86 Delta GT 1.6, '04 C2 1.6, '97 Vectra 1.8, '97 Dedra 1.6

  7. #127
    започва да се пристрастява berettapx4's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    36

    Default

    Ходих при Сашо от Лисан,но е пълно с коли,трябва да чакам.Ще помисля да отида в някой друг форумен
    Alfa Rome 159 1.9 JTDm-2008

  8. #128
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Принципно има възможност да погледнеш буталото през дупката на дюзата, само че незнам кой ще ти се върше да го направи. Правил съм го 2 пъти с лапароскопска камера и монитор. Повечето ще ти кажат че е невъзможно и ще предпочетат да свалят тиквата, което може би е по-правилния вариант когато има съмнения за сериозен проблем.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  9. #129

    Default

    Защо не отиде в сервиз на турбо в който дават 2 години гаранция имат всички части за турбото и не те карат да чакаш за "част от Германия", Белгия или която и да е друга част на Европа или Земното кълбо?

    Изобщо голяма грешка да отидете в сервиз, който работи с друг сервиз, който пък няма части и "ги чака от Белгия" ...

    Хайде за ремонт на турбо съгласен да е отделен сервиза, ама какъв сервиз е ако нямат ремонтни комплекти и части...???

    Какво разбират под "перка" -клапите които отварят и затварят въздуха ли?

    Че те за 650-850 лева в един сервиз за турбо сменят цялата вътрешна част, балансират и дават гаранция 2 години.

    Само се представи "сервиз" в който нямат части...


    Дал си я, разглобили са я =хванал си се на хорото ще го играеш...Ако им кажеш, че си я искаш тепърва, да не правят нищо -могат да ти направят мизерии/голяма мизерия...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #130
    започва да се пристрастява berettapx4's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    36

    Default

    Колега,точно в такъв сервиз занесоха турбото,намира се на бул Сливница,накрая на изхода на София,срещу Шела,точно там казаха,че частите ги поръчват от Белгия.Пърночално казаха,че е нужно само ремонтен комплект,след като я отворили установили че е надрана перката на геометрията.

    ---------- Post added at 20:31 ---------- Previous post was at 20:27 ----------

    А и същите те дават мнение,че чуждо тяло е попаднало в турбината което можело да е или от вихровите клапи или от прогоряло бутало.Не съм такъв експерт,затов моля за мнения.Ако наистина проблема е от прогоряло бутало тогава ше трябва осневн ремонт,поне така аз мисля.В сервиза са саляли колектра с клапите и казват,че са здрави,нагар по тях почти не е имало,собственика на сервиза ми е близък и му вярвам,става въпрос за Фина-сервиз.
    Last edited by berettapx4; 07-07-2018 at 21:39.
    Alfa Rome 159 1.9 JTDm-2008

  11. #131

    Default

    Здравейте колеги!
    Искам да ви помоля за мнение!? Не си бях карал колата от около 1 месец 159 , 1,9jtd и от няколко дни я карам стабилно и ми направи впечатление, че като я гася се чува едно виене както когато гасим стара прахосмукачка. На следващия ден, като се прибрах я оставих да работи докато затворя портата и като отидох да я загася ми направи впечатление, че се чува леко виене от предницата, минах до гумата заслушах се , но не се чува след което минах пред колата и се заслушах и се чуваше и продължава да се чува леко такова виене все едно водата в чайника е вряла вече...принципно турбото ми си вие, когато подавам газ, но сега ми се струва, че вие и без да подавам газ, но мн леко, ако изобщо е от него, но не виждам от какво друго може да е... има ли нещо друго, което може да вие в тази част на колата освен турбото? Нз дали успях да обясня добре проблема, но , ако някой нещо може да каже бих бил благодарен

  12. #132

    Default

    Спукан турбопът може би?

  13. #133

    Default

    И моята просвирва.. като я настъпя рязко и турбото надуе около 1800-2000 оборота и се чува как нещо просвирва и към 2700-2800 спира при продължително ускорение до 4000+ оборота. И аз съм си мислел, че може да е нещо, ако изпуска от налягането някъде и да свири. Не знам при другите как е..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  14. #134

    Default

    Тя си свири принципно, но сега се чува свирене и когато работи на място...трябва ли да посетя специализиран сервиз за турбини или и в някой от форумните биха мибсвършили работа?

  15. #135
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Нормално ли е да не свири турбото ?
    Моята може би има някакъв проблем след като не свири ?
    И на други колеги съм чувал колите и не свирят.
    Не знам защо сте решили, че е нормално и почти задължително ... ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •