Results 1 to 14 of 14

Thread: Капак на клапаните

  1. #1
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default Капак на клапаните

    Здравейте колеги,знам че има много такива теми,но при мен въпроса е малко по специфичен.Значи имам колата от 3 години (Алфа 145 1.4тс) първите 2 години нямах проблем от 1 година насам капака на клапаните си прави гавра с мен.Значи проблема е следния,протече гарнитурата и започна да пълни 4-ти цилиндър с масло.Добре,взех нова гарнитура,някаква измислена. Като махах капака за да я сложа,видях че едното ухо на капака е счуепено,незнайно как,при положение че не беше пипано там от 2 години,няма значение взех нов капак сложих гарнитурата течеше като лейка.Прочетох малко във форума и разбрах,че без силикон и хубава гарнитура не става.Взех нова гарнитура похвалиха ми я в магазина "Рикамби" мисля че беше.Реших пак да пробвам без силикон,този път не течеше толкова много,но пак за 1000 км имаше към 1 см масло в 2-те свещи пак на 4-ти цилиндър.Взех течна гарнитура не си спомням марка похвалиха ми я в магазина,беше в една малка тубичка свалих капака,намазах обилно от двете страни,преди това огледах да не би да има шупла някъде,но с просто око всичко изглеждаше добре.Събрах колата и след 1000 км пак имаше към 1см масло на същото място.Четох отново във форума един колега беше казал за гумени шайби под средните болтове,сложих,същата работа.Та вече се съмнявам да е от гарнитури,силикони и такива работи,възможно ли е да има високи подкартерни газове и за това да избива,защото се сетих преди на Лада в един от маркучите на отдушника имаше серпентина, която филтрираше газовете и като се запуши избиваше масло от където поиска,тук има ли нещо таков,ако може да ме насочите малко ще бъда много благодарен.Мерси предварително!
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by marto92 View Post
    Здравейте колеги,знам че има много такива теми,но при мен въпроса е малко по специфичен.Значи имам колата от 3 години (Алфа 145 1.4тс) първите 2 години нямах проблем от 1 година насам капака на клапаните си прави гавра с мен.Значи проблема е следния,протече гарнитурата и започна да пълни 4-ти цилиндър с масло.Добре,взех нова гарнитура,някаква измислена. Като махах капака за да я сложа,видях че едното ухо на капака е счуепено,незнайно как,при положение че не беше пипано там от 2 години,няма значение взех нов капак сложих гарнитурата течеше като лейка.Прочетох малко във форума и разбрах,че без силикон и хубава гарнитура не става.Взех нова гарнитура похвалиха ми я в магазина "Рикамби" мисля че беше.Реших пак да пробвам без силикон,този път не течеше толкова много,но пак за 1000 км имаше към 1 см масло в 2-те свещи пак на 4-ти цилиндър.Взех течна гарнитура не си спомням марка похвалиха ми я в магазина,беше в една малка тубичка свалих капака,намазах обилно от двете страни,преди това огледах да не би да има шупла някъде,но с просто око всичко изглеждаше добре.Събрах колата и след 1000 км пак имаше към 1см масло на същото място.Четох отново във форума един колега беше казал за гумени шайби под средните болтове,сложих,същата работа.Та вече се съмнявам да е от гарнитури,силикони и такива работи,възможно ли е да има високи подкартерни газове и за това да избива,защото се сетих преди на Лада в един от маркучите на отдушника имаше серпентина, която филтрираше газовете и като се запуши избиваше масло от където поиска,тук има ли нещо таков,ако може да ме насочите малко ще бъда много благодарен.Мерси предварително!
    Не Гарнитура ню, силиконец и здрав капак = сухо
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  3. #3
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Пффф аман,добре пак ще взимам гарнитура и силикон дано този път се оправи.Мерси за помоща!
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  4. #4
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,274

    Default

    Не искам да те отчайвам, но вероятно няма да се оправи този проблем и като я смениш. Дори да спре да тече ще е за кратко.
    Преди няколко месеца смених моята с хубава и скъпа гарнитура, сложихме и силикон, почистихме и всичко беше хубаво за няколко месеца докато пак почна да тече.
    От опит споделям, че един път протече ли няма спасение(поне не съм открил още). На предишната ми кола(фиат пунто) съм сменил поне 5 гарнитури! Скъпи, евтини, от не знам какъв си материал, със силикон, без силикон и резултатът е един и същ. В добрия случай кара 5-6 месеца. С алфата се получава същото. Не знам дали е от менте части, но е много дразнещ проблем!
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  5. #5
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Лепене със корав силикон Виктор Рейнц - черен, преди това обезмасляване и всичко трябва да е ок. И гарнитурата и капака са измислени супер тъпо, само тъп италианец може да направи такава простотия. Проблемът според мен идва от това, че от температурата след няколко години всички капаци са криви Не е задължително да се сменя гарнитурата лепенето е по-важно, аз като ми се видят запазени(и като не са на магазина по 5лв) ги мия с каша за ръце после направо скърцат

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    вкъщи
    Age
    42
    Posts
    72

    Default

    В допълнение на горното, внимавайте как и с колко усилие влагате при затварянето на капака. Много лесно се пукат и чупят.

  7. #7
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Болтовете на капака са с ограничител т.е. обират само до едно положение, при повече упоритост може единствено да извадиш резбите. Затова най-добре с динамометричния на 10Nm ако не си сигурен в преценката си, а при гарнитури при които няма такива ограничители просто задължително играе динамометричния за равно притискане навсякъде.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #8

    Default

    При металния капак редовно се пукат от по-дебела гарнитура или повечко силикон на старата. Там има и начин на поредност при стягане на болтовете.

    Аз лично пластмасов капак спукан при монтаж не съм видял.
    Alfa Romeo 147 05" 1,9 JTDm Distinctive
    ех.. Малкото КуВе

  9. #9
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Лепене със корав силикон Виктор Рейнц - черен, преди това обезмасляване и всичко трябва да е ок. И гарнитурата и капака са измислени супер тъпо, само тъп италианец може да направи такава простотия. Проблемът според мен идва от това, че от температурата след няколко години всички капаци са криви Не е задължително да се сменя гарнитурата лепенето е по-важно, аз като ми се видят запазени(и като не са на магазина по 5лв) ги мия с каша за ръце после направо скърцат
    Да точно със същия силикон го мазах,то даже се води течна гарнитура,минах и с обезмаслител,сложих доста силикон и бях сигурен,че този път приключваме и като видях,че пак тече ми стана лошо.Незнам само дали не направих грешката,че ползвах пак гарнитурата която бях взел втория път,но дадох доста пари за нея като махнах капака си беше хубава (все пак е на няма и 1000км)и реших,че няма смисъл от нова,може би това ми беше грешката,макар че с толкова много силикон незнам какъв му е проблема.Накрая ще си я чиста на 1000 км и това е!
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by marto92 View Post
    Да точно със същия силикон го мазах,то даже се води течна гарнитура,минах и с обезмаслител,сложих доста силикон и бях сигурен,че този път приключваме и като видях,че пак тече ми стана лошо.Незнам само дали не направих грешката,че ползвах пак гарнитурата която бях взел втория път,но дадох доста пари за нея като махнах капака си беше хубава (все пак е на няма и 1000км)и реших,че няма смисъл от нова,може би това ми беше грешката,макар че с толкова много силикон незнам какъв му е проблема.Накрая ще си я чиста на 1000 км и това е!
    Метален или пластмасов капак си?
    Явно бъркаш някъде!!! Дали поставяне или прочие...
    Alfa Romeo 147 05" 1,9 JTDm Distinctive
    ех.. Малкото КуВе

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41

    Talking

    Спокойно колега и при мен го има същия проблем 3 гарнитури със без силикон нищо пак си фърля масло вътре сега даже е протекла ама асал като лейка от картера който е чупен 4-ри пъти и някъде около ангренажа че ми олива целия стартер и си прави локвички и догодина трвърдо съм решен да я сменям и повече за италянки не искам и да чуя а на тази какво съм и на мислил

  12. #12
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Пробвай като я залепиш само да я обереш и след 20минути като постегне лепилото да я дозатегнеш, това помага понякога.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  13. #13
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Quote Originally Posted by Васил Петров View Post
    Метален или пластмасов капак си?
    Явно бъркаш някъде!!! Дали поставяне или прочие...
    С металния съм,то няма къде да се сбърка!
    Quote Originally Posted by code View Post
    Пробвай като я залепиш само да я обереш и след 20минути като постегне лепилото да я дозатегнеш, това помага понякога.
    Другата седмица ще взема нова гарнитура и ще повтора всичко,ще пробвам така дано този път стане!
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  14. #14
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    Проблемното място на ТС е лявата част, към ангренажния ремък. Там капака контактува с главата по дъга и в ъглите почти винаги сълзи... Сълзи и при мен, и аз съм с трета гарнитура. Бърша си по малко на около 1000 км пробег, но това е сълзене, не се отразява на нивото на маслото. Та именно на тази дъга трябва да се обърне внимание, обикновено опитните монтьори слагат силикона там в ъглите. И да не се претягат болтовете - за М6 се дават 8Нм (по някои источници 10Нм). Ама аз вече предпочитам друг да го прави ...

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •